Domů     Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
14.6.2024

Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit.

Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi ze symbolů měst, v nichž se nacházejí – tak jako newyorský Brooklynský most, londýnský Tower Bridge nebo pražský Karlův most.

Mosty jsou tu nejen od toho, aby lidem usnadňovaly cestování, jsou také pozoruhodnými architektonickými (a často i významnými historickými) stavbami. Pojďme si představit několik nejzajímavějších mostů na světě.

Tower Bridge: Symbol Londýna

Kde se nachází: Londýn, Velká Británie

Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Slavný Tower Bridge je jedním z historických symbolů hlavního města Velké Británie, stejně jako věž Big Ben nebo Westminsterský palác, ve kterém sídlí parlament. Tento unikátní most nad řekou Temží je kombinovaný – visutý a zároveň zvedací.

Stavba mostu se dvěma téměř 100 metrů vysokými věžemi začala v roce 1886 a skončila o osm let později. Střední část mostu tvoří dvě mostovky, které je možné zdvihnout až do odklonu 86°, aby pod nimi mohly projet lodě.

Pro Tower Bridge dosud platí pravidlo, že lodě mají přednost před auty, i když už je dnes silniční doprava mnohonásobně rušnější než ta lodní.

V roce 1997 si tak musel před zdviženým mostem v koloně 20 minut postát dokonce i tehdejší americký prezident Bill Clinton.

Brooklynský most: Někdejší rekordman

Kde se nachází: New York, USA

Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Jen o pár let starší než londýnský Tower Bridge, je slavný newyorský Brooklynský most. Stavba začala v roce 1870 a o 13 let později byl most přes řeku East River otevřen.

V té době se jednalo o nejdelší visutý most na světě (překonal ho v roce 1903 nedaleký Williamsburg Bridge) a první visutý most na ocelových lanech. Od roku 1964 patří tento most, který má rozpětí mezi pilíři 486,3 metrů, mezi národní historické památky.

Věže mostu jsou postaveny v novogotickém stylu a celá stavba tehdy stála astronomických 15,5 milionů dolarů (tedy přes 350 milionů korun).

Zajímavostí je, že most tehdy spojil dvě různá města – Manhattan a Brooklyn – právě Brooklyn se stal součástí New Yorku až v roce 1898 po referendu.

Golden Gate: Skvost, co láká sebevrahy

Kde se nachází: San Francisco, USA

Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.
Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.

K mostům symbolizujícím města, ve kterých stojí, patří bezesporu také Golden Gate – nejznámější památka amerického San Francisca. Také tento most byl v době svého otevření v roce 1937 nejdelším visutým mostem na světě (až do roku 1964).

Typická je pro něj výrazná oranžová barva a moderní design dvou vysokých pilířů. Během stavby byla pod podlahou mostu zavěšena bezpečnostní síť, která zachránila život 19 dělníků – ti se stali známými jako členové „Klubu na půli cesty do pekla“ (angl.

Half-Way-to-Hell Club). Na rozdíl od těchto mužů, kteří byli za svou záchranu vděční, se však později most stal vyhledávaným místem dobrovolného ukončení života.

Karlův most: Opředený legendami

Kde se nachází: Praha, Česká republika

Také Česká republika má most, který se stal ikonou hlavní metropole – Karlův most v Praze. Je to nejstarší most přes řeku Vltavu a druhý nejstarší dochovaný most u nás.

O jeho stavbu se zasadil král Karel IV. a vede přes něj historická „královská cesta“, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci na Pražském hradě.

Most zdobí 30 převážně vrcholně barokních soch a sousoší, k těm nejvýznamnějším patří socha Jana Nepomuckého. Karlův most je také opředen celou řadou legend – tou nejznámější je legenda o Bruncvíkovi.

Někde na mostě je prý zazděn Bruncvíkův zázračný meč a až jednou bude české zemi nejhůř, meč se zase objeví, aby pomohl zničit nepřátele. Jiná legenda praví, že pod čtvrtým mostním obloukem žije vodník.

Most Vasca da Gamy: Na počest historického milníku

Kde se nachází: u Lisabonu, Portugalsko

Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Most pojmenovaný po portugalském mořeplavci Vasco de Gamovi (1469–1524) najdeme, kde jinde než – v Portugalsku, severovýchodně od Lisabonu.

Tento zavěšený most přes řeku Tejo byl do roku 2018 nejdelším mostem v Evropě, dnes si drží druhé místo za Krymským mostem. Se svou délkou 12,345 km (s nájezdy dokonce 17,2 km) je však stále nejdelším mostem v Evropské unii.

Stavba začala v roce 1995 a v roce 1998 byl most slavnostně otevřen – právě na 500. výročí objevení námořní cesty z Evropy do Indie Vascem da Gamou.

Most pomohl zmírnit zácpy na druhém lisabonském mostě a odstranil potřebu při cestování mezi severními a jižními regiony země projíždět hlavním městem.

Danyang-Kunshan Grand Bridge: Nejdelší most světa

Kde se nachází: provincie Ťiang-su, Čína

Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Titul nejdelší most světa nese čínský Danyang-Kunshan Grand Bridge. Měří neuvěřitelných 164,8 kilometrů a je součástí vysokorychlostní trati z Pekingu do Šanghaje.

Most byl otevřen v roce 2011, během stavby na něm pracovalo 10 000 lidí a stavba stála 8,5 miliardy dolarů (přes 189 miliard Kč).

Danyang-Kunshan Grand Bridge je zázrakem moderního inženýrství a architektury, mimo jiné tím, že konstrukce byla navržena tak, aby vydržela tajfuny a zemětřesení o síle až 8 stupňů, ale i přímý zásah lodi o hmotnosti 300 000 tun.

Vede přes náročný terén – kanály, jezera a další překážky – přesto se ho podařilo postavit během předem plánovaných 4 let. Část mostu, která vede přes jezero Yangcheng, je postavena na 2000 pilířích a bylo na ni použito 450 000 tun oceli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Max Dawncat/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
reklama
věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.