Domů     Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
15.6.2024

Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.

Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem.

Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem ve veslování, matka Margaret působí jako učitelka tělocviku a první trenérka dívčího atletického sboru na Pensylvánské univerzitě.

Grace jako by do rodiny ani nepatřila. Od malička ji trápí alergie, záněty uší i průdušek, proto se sportovních her svých sourozenců neúčastní. Naopak často utíká z domu ke svému strýci Georgovi, který je herec a dramatik.

„Královnička“ na place

I Grace sní o herectví, její rodiče o tom ale nechtějí ani slyšet, přivydělává si proto jako modelka. Kvůli otci musí bydlet v katolickém penzionu Barbizon, zapisuje se ale na Americkou akademii dramatických umění.

Pro její krásu jí začnou spolužáci přezdívat „Královnička“. Pracuje především na svém mluveném projevu. Pro divadlo je těžko zařaditelná, brzy ji ale objeví lidé od filmu.

Hraje vedlejší roli ve westernu V pravé poledne a zanedlouho uzavírá sedmiletou smlouvu s filmovým studiem MGM.

Hlavní hvězda Hitchcockových filmů

To jí zaručuje týdenní plat 850 dolarů, bydlení v New Yorku i možnost pokračovat v divadelních studiích. Pouhé dva měsíce po uzavření smlouvy odjíždí Grace natáčet film Mogambo do Nairobi. O filmu prohlašuje:

„Tři věci, proč jsem tuto roli přijala, byly: John Ford, Clark Gable a fakt, že si užiji placený výlet do Afriky. Kdyby se Mogambo točilo v Arizoně, nehrála bych v něm já.“. za výkon ve filmu si vyslouží Zlatý glóbus.

Po tomto úspěchu hraje v Hitchcockově filmu Vražda na objednávku, poté v Okně do dvora. Pak přichází ještě nabídka na Venkovské děvče od studia Paramount, za roli získává Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.

Rodinný dům Kelly, postavený Johnem B. Kelly Sr. v roce 1929, v East Falls, Philadelphia Foto: Shuvaev / CC BY-SA 3.0
Rodinný dům Kelly, postavený Johnem B. Kelly Sr. v roce 1929, v East Falls, Philadelphia Foto: Shuvaev / CC BY-SA 3.0

Zamilovaný kníže

Díky rostoucí slávě se zúčastňuje nejrůznějších filmových festivalů a v roce 1955 zavítá do francouzského Cannes, kde se seznámí s monackým knížetem Rainierem. Jemu je třicet jedna, jí dvacet šest.

Po návratu do Států jí půl roku píše a posílá dary, než se odhodlá ji požádat o ruku, a to v den premiéry jejího filmu The Swan. Ona souhlasí.

Svolení ke sňatku dávají tentokráte i rodiče Grace, kteří ji předtím odmítli provdat za režiséra Dona Richardsona či íránského šáha Muhammada Rézu Páhlavího.

Déšť z karafiátů

Když Grace v roce 1956 slavnostně přijíždí do Monaka, nebe zdobí déšť červených a bílých karafiátů, shozených z hydroplánu Aristotela Onassise. V přístavu jejímu příjezdu přihlíží na 20 000 Monačanů.

Graceinu výbavu pak pojímá 80 kufrů včetně látek na svatební róbu, které Grace věnovalo filmové studio MGM. Matka knížete Rainiera je zpočátku proti sňatku, nechce mít v rodině herečku, nakonec k němu však svolí.

Pohádková svatba

Civilní svatební obřad dne 18. dubna 1956 je komorní, za účasti nejbližších členů rodiny. Církevní obřad o den později je mnohem honosnější, kromě 600 pozvaných hostů jej sleduje 30 milionů lidí u televizních obrazovek.

Na svatebních šatech barvy slonoviny pracovaly šest týdnů tři tucty švadlen. Použily 25 metrů těžkého taftu, sto metrů síťovaného hedvábí a tři sta metrů valencienské krajky na spodničky.

Vlečka měří tři a půl metru a závoj je vytvořen z více než sto let staré krajkové pásky, do níž byly všity tisíce malých perliček.

Nešťastná monacká kněžna

Ačkoli se Její jasná Výsost kněžna monacká snaží zhostit svých povinností co nejlépe, má potíže pochopit evropskou mentalitu, těžko přivyká aristokratickým pravidlům, potíže jí dělá i francouzština.

Je kritizována za to, že na veřejnosti působí chladně, což je mylně považováno za povýšenost. V lednu 1957, devět měsíců a čtyři dny po svatbě, kněžna porodí dceru Caroline. Je vyhlášen státní svátek a šampaňské pro všechny zdarma.

Po necelém roce se páru narodí princ Albert II., současný vládce Monaka. Za dalších sedm let pak nejmladší dcera Stephanie.

Útěcha v náručí mladších

Grace velmi chybí herectví, její manžel však promítání jejích filmů v Monaku zakázal, a když dostane nabídku role v Hitchcockově filmu Marnie, vzdá se jí, protože obyvatelé Monaka proti tomu protestují.

Zaměří na proto na své děti a charitu, po narození nejmladší dcery však začíná propadat depresím. S manželem si přestává rozumět, odcizují se. On tráví čas v náručích milenek, ona s mladšími milenci v bytě, který si pořídí v Paříži.

Tam studuje její nejstarší dcera Caroline. Rozvést se ale manželé nechtějí. Útěchu nachází Grace v alkoholu, kvůli čemuž tloustne.

Postihla ji mrtvice a zřítila se s autem ze srázu. Foto: Veřejná doména
Postihla ji mrtvice a zřítila se s autem ze srázu. Foto: Veřejná doména

Mozková mrtvice a pád ze srázu

A pak přichází onen osudný den. 13. září 1982 usedá kněžna za volant svého roveru. Vrací se společně s dcerou Stephanií z venkovského sídla Roc Angel do Monaka.

Cestou se hádají, protože dcera chodí s Paulem Belmondem, synem slavného herce, což Grace neschvaluje, stejně jako to, že chce Stephanie zanechat studií. Grace si stěžuje na bolest hlavy.

Pak se tak rozčílí, že ji postihne mozková příhoda a ztratí vědomí. Nezvládne proto řízení a její vůz se zřítí ze srázu v serpentinách nad Monte Carlem.

Bez naděje na záchranu

Dcera Stephanie utrpí četné zlomeniny, Grace upadne do kómatu. Zpočátku se zdá, že má na těle jen drobné pohmožděniny, v nemocnici se ukáže, že utrpěla zlomeninu krční páteře neslučitelnou se životem.

Proto ji kníže Rainier III. nechává dne 14. září 1982 ve 22:30 odpojit od přístrojů. Monacká kněžna Grace umírá ve věku 52 let. Je pochována v rodinné hrobce Grimaldiů v kostele sv. Mikuláše v Monte Carlu. Její manžel už se nikdy znovu neožení.

Zajímavost

Spekuluje se o tom, že před nehodou neseděla za volantem kněžna Grace, která v 70. letech utrpěla autonehodu a od té doby se bála řídit, ale její dcera Stephanie. Ta se však několikrát zapřísáhla, že tehdy rozhodně neřídila.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Pierre Tourigny z Gatineau, Kanada / Veřejná doména
Související články
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Lifestyle
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Lifestyle
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
reklama
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.