Domů     Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
14.6.2024

Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit.

Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi ze symbolů měst, v nichž se nacházejí – tak jako newyorský Brooklynský most, londýnský Tower Bridge nebo pražský Karlův most.

Mosty jsou tu nejen od toho, aby lidem usnadňovaly cestování, jsou také pozoruhodnými architektonickými (a často i významnými historickými) stavbami. Pojďme si představit několik nejzajímavějších mostů na světě.

Tower Bridge: Symbol Londýna

Kde se nachází: Londýn, Velká Británie

Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Tower Bridge je v noci efektně nasvícený. Pro turisty je proto večer lákavým objektem k zachycení na fotoaparát. FOTO: Fuzzypiggy/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Slavný Tower Bridge je jedním z historických symbolů hlavního města Velké Británie, stejně jako věž Big Ben nebo Westminsterský palác, ve kterém sídlí parlament. Tento unikátní most nad řekou Temží je kombinovaný – visutý a zároveň zvedací.

Stavba mostu se dvěma téměř 100 metrů vysokými věžemi začala v roce 1886 a skončila o osm let později. Střední část mostu tvoří dvě mostovky, které je možné zdvihnout až do odklonu 86°, aby pod nimi mohly projet lodě.

Pro Tower Bridge dosud platí pravidlo, že lodě mají přednost před auty, i když už je dnes silniční doprava mnohonásobně rušnější než ta lodní.

V roce 1997 si tak musel před zdviženým mostem v koloně 20 minut postát dokonce i tehdejší americký prezident Bill Clinton.

Brooklynský most: Někdejší rekordman

Kde se nachází: New York, USA

Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Brooklinský most zaujme kromě rekordů i svou architekturou. FOTO: Postdlf/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Jen o pár let starší než londýnský Tower Bridge, je slavný newyorský Brooklynský most. Stavba začala v roce 1870 a o 13 let později byl most přes řeku East River otevřen.

V té době se jednalo o nejdelší visutý most na světě (překonal ho v roce 1903 nedaleký Williamsburg Bridge) a první visutý most na ocelových lanech. Od roku 1964 patří tento most, který má rozpětí mezi pilíři 486,3 metrů, mezi národní historické památky.

Věže mostu jsou postaveny v novogotickém stylu a celá stavba tehdy stála astronomických 15,5 milionů dolarů (tedy přes 350 milionů korun).

Zajímavostí je, že most tehdy spojil dvě různá města – Manhattan a Brooklyn – právě Brooklyn se stal součástí New Yorku až v roce 1898 po referendu.

Golden Gate: Skvost, co láká sebevrahy

Kde se nachází: San Francisco, USA

Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.
Jeden z nejikoničtějších mostů světa se nachází v San Francisku. Golden gate není ani zlatý, ani červený, typická je pro něj výrazná oranžová barva.

K mostům symbolizujícím města, ve kterých stojí, patří bezesporu také Golden Gate – nejznámější památka amerického San Francisca. Také tento most byl v době svého otevření v roce 1937 nejdelším visutým mostem na světě (až do roku 1964).

Typická je pro něj výrazná oranžová barva a moderní design dvou vysokých pilířů. Během stavby byla pod podlahou mostu zavěšena bezpečnostní síť, která zachránila život 19 dělníků – ti se stali známými jako členové „Klubu na půli cesty do pekla“ (angl.

Half-Way-to-Hell Club). Na rozdíl od těchto mužů, kteří byli za svou záchranu vděční, se však později most stal vyhledávaným místem dobrovolného ukončení života.

Karlův most: Opředený legendami

Kde se nachází: Praha, Česká republika

Také Česká republika má most, který se stal ikonou hlavní metropole – Karlův most v Praze. Je to nejstarší most přes řeku Vltavu a druhý nejstarší dochovaný most u nás.

O jeho stavbu se zasadil král Karel IV. a vede přes něj historická „královská cesta“, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci na Pražském hradě.

Most zdobí 30 převážně vrcholně barokních soch a sousoší, k těm nejvýznamnějším patří socha Jana Nepomuckého. Karlův most je také opředen celou řadou legend – tou nejznámější je legenda o Bruncvíkovi.

Někde na mostě je prý zazděn Bruncvíkův zázračný meč a až jednou bude české zemi nejhůř, meč se zase objeví, aby pomohl zničit nepřátele. Jiná legenda praví, že pod čtvrtým mostním obloukem žije vodník.

Most Vasca da Gamy: Na počest historického milníku

Kde se nachází: u Lisabonu, Portugalsko

Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Díváte se na nejdelší most v Evropské unii. Nachází se v Portugalsku. FOTO: Osvaldo Gago/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Most pojmenovaný po portugalském mořeplavci Vasco de Gamovi (1469–1524) najdeme, kde jinde než – v Portugalsku, severovýchodně od Lisabonu.

Tento zavěšený most přes řeku Tejo byl do roku 2018 nejdelším mostem v Evropě, dnes si drží druhé místo za Krymským mostem. Se svou délkou 12,345 km (s nájezdy dokonce 17,2 km) je však stále nejdelším mostem v Evropské unii.

Stavba začala v roce 1995 a v roce 1998 byl most slavnostně otevřen – právě na 500. výročí objevení námořní cesty z Evropy do Indie Vascem da Gamou.

Most pomohl zmírnit zácpy na druhém lisabonském mostě a odstranil potřebu při cestování mezi severními a jižními regiony země projíždět hlavním městem.

Danyang-Kunshan Grand Bridge: Nejdelší most světa

Kde se nachází: provincie Ťiang-su, Čína

Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nejdelšpí most světa se na fotografii špatně zachycuje. FOTO: MNXANL/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Titul nejdelší most světa nese čínský Danyang-Kunshan Grand Bridge. Měří neuvěřitelných 164,8 kilometrů a je součástí vysokorychlostní trati z Pekingu do Šanghaje.

Most byl otevřen v roce 2011, během stavby na něm pracovalo 10 000 lidí a stavba stála 8,5 miliardy dolarů (přes 189 miliard Kč).

Danyang-Kunshan Grand Bridge je zázrakem moderního inženýrství a architektury, mimo jiné tím, že konstrukce byla navržena tak, aby vydržela tajfuny a zemětřesení o síle až 8 stupňů, ale i přímý zásah lodi o hmotnosti 300 000 tun.

Vede přes náročný terén – kanály, jezera a další překážky – přesto se ho podařilo postavit během předem plánovaných 4 let. Část mostu, která vede přes jezero Yangcheng, je postavena na 2000 pilířích a bylo na ni použito 450 000 tun oceli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Max Dawncat/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Věda a technika
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Věda a technika
Tvar vesmíru: Může ovlivnit, jak vesmír zanikne!
Zdá se, že vesmír je nekonečný prostor. Ale může mít nějaký tvar? Může. A není to zanedbatelná věc, protože právě od jeho podoby se podle vědců budou odvíjet další osudy kosmu včetně způsobu jeho zániku. Zjistěte, k čemu astrofyzikové došli a co se podle nich jednoho dne stane s vesmírem. Jaké jsou vyhlídky? Vesmír pravděpodobně […]
Věda a technika
Zakázané knihy: Keplerův spis nesměl nikdo číst dlouhých 200 let
Představte si, že půjdete do knihovny, Nepřivítá vás tam klimatizované prostředí a blikající obrazovky počítačů, na kterých si elektronicky objednáte, na co si vzpomenete Atmosféra bude ponurá. Mnich, kterého o knihu požádáte, se zamračí a nedůvěřivě si vás prohlédne. Fikce? V 16. století realita. Chcete totiž zakázanou knihu a moc vám nepomůže ani to, že […]
Věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
reklama
zajímavosti
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
Sběratelské cennosti: Nejvzácnější model vláčků stojí více než 11 milionů korun
Sbírat se dá ledacos a staré hračky bývají mimořádně ceněné. Narazili jste na nějaký opravdu starý vláček? Možná vás napadne otázka: Jak cenné mohou takové modely vlaků být? Vždy záleží na stáří modelu vlaku. Stará historická vlaková souprava může mít hodnotu 100 dolarů (asi 2320 Kč i méně), ale klidně i 10 000 (232 000 Kč). Záleží […]
Hendikepovaný bojovník Allan Edgar Poe
Je populární tak, jak to dnes znají jen hvězdy pop music. Svými povídkami a básněmi se zapíše do dějin literatury a ovlivní dějiny poezie. A uchlastá se k smrti. Allan Edgar Poe (1809-1849) má bezpochyby talent. Jeho popisy opiového opojení jsou v povídkách tak působivé a věrohodné, že je mnozí považují za popis skutečných autorových zkušeností. […]
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
reklama
věda a technika
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz