Domů     Hry, práce i sex. Jaká je budoucnost virtuální reality?
Hry, práce i sex. Jaká je budoucnost virtuální reality?
7.6.2024

Virtuální realita je pojem, označující uměle vytvořené prostředí, ve kterém lze simulovat a zažívat nejrůznější věci a do nějž se lze dostat nejlépe s pomocí speciálních brýlí.

Podle všeho je to ale teprve začátek a tato oblast začíná pořádně nabírat na obrátkách. Budeme jednou v takové virtuální realitě i částečně žít?

V souvislosti s virtuální realitou je často zmiňován kultovní film Matrix. Tak co, vezmete si červenou pilulku, nebo tu modrou? FOTO: pxfuel
V souvislosti s virtuální realitou je často zmiňován kultovní film Matrix. Tak co, vezmete si červenou pilulku, nebo tu modrou? FOTO: pxfuel

Snad každý někdy viděl nějaký film, zaměřený na virtuální realitu a její možná rizika i přednosti. Ostatně stačí si vzpomenout třeba na legendární Matrix, kde dokonalou virtuální realitu využívá umělá inteligence, která si zotročila lidstvo.

Něčeho takového se v tuto chvíli ještě obávat nemusíme, i když do budoucna je nebezpečí vyplývající z AI (Artificial intelligence) reálné a zabývají se jím vědecké týmy z celého světa. Vraťme se ale k samotné virtuální realitě. Kdy se o ní vlastně začalo mluvit poprvé?

Pozvolný start

Pokud bychom hledali kořeny virtuální reality, museli bychom se vypravit do minulého století, konkrétně pak do roku 1968. Tehdy na Harvardově univerzitě jistý Ivan Sutherland se svým žákem Bobem Sproullem sestrojili velmi podivné zařízení.

To bylo z jednoho konce připevněné ke stropu a z toho druhého bylo možné si ho posadit na hlavu. Nositel v brýlích tehdy mohl vidět první virtuální – i když značně primitivní – prostředí.

V roce 1977 pak na americkém MIT vznikl první skutečně přelomový program, který simuloval procházku ulicemi coloradským Aspenem.

Samotný termín „virtuální realita“ se pak začal objevovat od roku 1985, kdy začaly vznikat první firmy vyvíjející brýle a rukavice na virtuální realitu. Odvětví se konečně naplno rozběhlo. Jakou cestu ušlo?

Počítačový vědec Ivan Sutherlandje otcem jednoho z primitivních předchůdců virtuální reality. FOTO: Dick Lyon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Počítačový vědec Ivan Sutherlandje otcem jednoho z primitivních předchůdců virtuální reality. FOTO: Dick Lyon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Hlavně simulace

Za posledních třicet let se virtuální realita dostala do celé řady oborů, ve kterých našla nejrůznější způsoby uplatnění. Asi nejrozsáhlejší oblastí, na kterou se také zaměřuje nejvíce firem, jsou nejrůznější simulace, tréninkové metody a zkušební pomůcky.

Snad každý si v tomto směru vybaví především letecké nebo automobilové simulátory, které jsou dnes díky VR v podstatě dokonale realistické.

Virtuální realitu ale samozřejmě využívá i NASA pro trénink kosmonautů a stále častěji se VR prosazuje také v oblasti medicíny.

Mnoho startupů se zaměřuje na simulace umožňující vyzkoušet si postupy a zákroky, které není možné realizovat jiným způsobem bez rizika pro pacienta.

V Plzni pak vznikl projekt VR Medical, který se pro změnu specializuje na využití virtuální reality v oblasti rehabilitací.

Tréninkové programy

A pokračovat lze samozřejmě dál. Od rehabilitací je to jen kousek ke sportu, kde jsou VR aplikace využívány k vytrénování správného pohybu, cviku a techniky.

S virtuální realitou se experimentuje také v oblasti péče o duševní zdraví a v řadě dalších oborů – ve školství, stavebnictví a architektuře, v dopravě nebo třeba ve vojenství.

Ve Spojených státech nebo v Izraeli už je zcela běžné, že jsou vojáci trénováni i s pomocí virtuálních brýlí, které dokážou dobře nasimulovat prakticky jakoukoliv situaci s různými obtížnostmi nebo krizemi.

Ani Česko v tomto směru nezaostává a ministerstvo obrany dlouhodobě spolupracuje s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Brýle pro virtuální realitu už dnes dokáží nasimulovat téměř cokoliv. FOTO: pxfuel
Brýle pro virtuální realitu už dnes dokáží nasimulovat téměř cokoliv. FOTO: pxfuel

Zábava na tisíc způsobů

Pokud má ovšem někde virtuální realita dveře naprosto otevřené a možnosti téměř neomezené, jsou to kultura a zábava. Využívání VR k prohlídkám muzeí, galerií nebo v podstatě jakýchkoliv míst, je jen špičkou ledovce.

Škála her a zábavních programů je v současnosti už velmi široká – od jednoduchých hříček až po střílečky v dokonale nasimulovaném prostředí – a roste s tím, jak se stále zdokonalují technologie. Vše podle expertů vede k postupnému zavádění tzv.

zábavních VR parků. V nich bude možné zažít téměř cokoliv, a to nejen v sólo režimu, ale i společně s jinými lidmi. Klíčová otázka se ale nabízí:

Povede to všechno k vytvoření skutečného virtuálního světa, jaký známe například ze zfilmovaného sci-fi románu Ready Player One?

Co na to Apple?

Pokusů o vytvoření tzv. metaverse, virtuálního světa, do kterého by se člověk připojoval a prožíval ho skrze brýle a další zařízení, tu v posledních letech bylo už několik a další stále přibývají.

Řada expertů ale upozorňuje, že vývoj nakonec tímto směrem možná ani nepůjde. Tak například šéf společnosti Apple Tim Cook se o metaverse v minulosti několikrát vyjádřil skepticky.

To, co skutečně zafunguje, podle něj bude realita rozšířená, což je také směr, kterým by se firma primárně chtěla vydat.

„Celkově by mohla rozšířená realita přinést nové způsoby, jak provádět některé kreativní procesy a vylepšit komunikaci mezi lidmi,“ tvrdí Cook.

Právě na to, jak se společnost Apple k celému trendu postaví a s jakými technologiemi přijde, mnoho lidí netrpělivě očekává. Ostatně i v minulosti to byla právě ona, kdo určoval, kterým směrem se budou zábavní technologie ubírat.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz