Domů     Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
7.6.2024

Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín.

Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom to všechno začalo už ve středověku. Na hřbitově.

Aby král nehnil lidem na očích

Královský pohřeb je dlouhý rituál. Třeba tělo Karla IV. (1316–1378) je nejprve 11 dnů vystaveno v audienční síni, teprve poté začínají čtyři dny trvající smuteční obřady. Rakev je přenášena z jednoho kostela do druhého a v každém je nějaký čas vystavena.

Pohřbeno je tělo teprve 16. prosince, téměř tři týdny po smrti. V Anglii to mají podobně. Horké nebo naopak vlhké počasí však má následky na tělo neblahé, a pro krále nedůstojné.

„Přes určitou snahu po uchování, tělo hnilo, někdy doslova explodovalo, což bylo poněkud nepříjemné a krále nedůstojné. Bylo třeba vymyslet alternativu,“ píše britský historik Richard Southern.

Proto se od 14. století začínají vyrábět figuríny, které jsou nošeny nad rakví. Tělo navlečené do panovníkových šatů mívá dřevěné, ruce a realisticky vymodelovaná hlava je z vosku.

Po pohřbu jsou tyto figuríny ponechány u hrobů nebo v kostele a stávají se oblíbenou atrakcí. I když ne všichni se k nim chovají s patřičným respektem a některé figuríny dostávají zabrat natolik, že musejí být opravovány nebo rovnou uklizeny.

V Anglii je jako poslední podle tohoto zvyku zhotovena figurína Jakuba I. (1566-1625), při pohřbech jeho nástupců už na rakvi leží pouze královská koruna na polštáři.

Madame Tussaudová vyvedená, jak jinak z vosku, ve svém vlastním muzeu (Immanuel Giel, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Madame Tussaudová vyvedená, jak jinak z vosku, ve svém vlastním muzeu (Immanuel Giel, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Voskového panáka chce každý

Rozhodně to však neznamená konec voskových figurín. Právě naopak.

Když francouzský dvorní malíř a sochař Antoine Benoist (1632-1717) ve svém pařížském domě uspořádá výstavu třiačtyřiceti voskových figurín zpodobňujících významné členy královského dvora, je z toho takový hit, že nadšený Ludvík XIV (1638–1715) dovolí výstavu ukazovat po celé Francii.

Benoist se stává hvězdou, favoritem královského dvora a v roce 1681 také členem Královské akademie malířství a sochařství. V roce 1684 ho dokonce anglický král Jakub II (1633—1701) zve do Londýna. Chce, aby vytvořil voskové sochy členů jeho dvora.

Novou módu si pochopitelně nemohou nechat ujít ani další panovníci, a tak mají brzy své voskové dvojníky všichni, od ruského cara Petra Velikého (1672–1725), až po dánského krále Kristiána VI. (1699–1746), pro kterého ji zhotoví dvorní malíř Johann Salomon Wahl (1689-1765).

A nezůstává jen u králů. Brzy platí, že kdo z dvořanů nemá svého voskového panáka, jako by ani nebyl.

Po králích lákají vrazi

Objevuje se také nový druh podnikání. Mít svou voskovou podobiznu je super, ale doma v komoře je k ničemu. A tak se začínají objevovat panoptika voskových figurín.

K nejznámějším patří Pohyblivé panoptikum anglického královského dvora, které od roku 1711 provozuje v Londýně Mary Salmonová (1650-1740) a vystavuje v něm přes 140 postav, některé dokonce pohyblivé díky zabudovanému hodinovému stroji.

Ve Francii si v roce 1776 otvírá jako turistickou atrakci voskové panoptikum švýcarský lékař a nadšenec Philippe Curtius (1737-1794). Činí tak poté, co se výstavy jeho děl setkávají už několik let s mimořádným úspěchem.

Curtius je také první, kdo pochopí, že s panovníky a dvořany si nevystačí.

Proto v roce 1783 otvírá první strašidelné panoptikum nazvané Jeskyně velkých zlodějů, později přejmenované na Komnatu hrůzy, kde vystavuje voskové postavy slavných zločinců, jejich činů i neslavných konců.

V muzeu najdete osobnosti dob dávno minulých… jako třeba královnu Alžbětu I… (mwanasimba, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
V muzeu najdete osobnosti dob dávno minulých… jako třeba královnu Alžbětu I… (mwanasimba, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)

Legenda má jméno Tussaud

Kromě toho všeho se ovšem Curtuis o nesmrtelnost fenoménu voskových figurín zaslouží ještě další věcí. Nadchne pro ně a zasvětí do umění jejich výroby svou chráněnku, dceru své hospodyně Marii Grosholtzovou (1761–1850).

Ukáže se tak talentovanou, že je pozvána do Versailles jako učitelka umění královy sestry, princezny Alžběty Filipíny (1764–1794).

Ironií osudu je o ovšem pár let později nucena své žačce vytvořit posmrtnou masku, když je během francouzské revoluce popravena krvelačnou lůzou. Pro přitom jako oblíbenkyně dvora unikne smrti je o vlásek.

Nakonec se v roce 1802 rozhodne opustit manžela Françoise Tussauda i Francii. Bere děti, balí sbírku figurín a stěhuje se do Anglie, kde s ní nejprve putuje od města k městu a nakonec v roce 1835 otevírá Muzeum Madame Tussaudové.

K původní Curtiosově sbírce doplněné svými výtvory, včetně posmrtných masek francouzskou lůzou popraveného královského páru, postupně přidává další, hlavně anglické celebrity, od Horatia Nelsona (1758–1805) po sira Waltra Scotta (1771–1832).

Nakonec v roce 1842 přidá i tu svou (dnes stojí u vstupu do muzea a „vítá“ návštěvníky), předá podnik synům a odejde na odpočinek.

Ačkoli roku 1925 požár mnoho figurín poškodí, historický základ sbírky zůstává nepoškozen a tvoří základ muzea, které je dodnes jednou nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Londýna. Kromě toho se stává institucí s pobočkami po celém světě. Od Nizozemska a Německa, přes Čínu, až po USA, Kanadu a Austrálii.

... I těch zcela aktuálních, jako je Johnny Depp jako pirát Jack Sparrow (Ashley Rehnblom, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
… I těch zcela aktuálních, jako je Johnny Depp jako pirát Jack Sparrow (Ashley Rehnblom, CC BY 2.0, commons.wikimedia)

Voskovkám se daří

Madame Tussaud je sice stává legendou a téměř synonymem pro panoptika voskových figurín, rozhodně však není sama. Do konce 19. století má muzeum voskových figurín téměř každé velké město.

Řada se jich přitom specializuje pouze na určitou oblast, od medicíny po sport.

K nejúspěšnějším patří Hollywood Wax Museum, které od roku 1965 nabízí téměř výhradně figuríny filmových herců v jejich nejslavnějších rolích a je považováno za vůbec největší atrakcí tohoto druhu v Americe.

Národní prezidentské Muzeum v Keystone pro změnu nabízí figuríny prezidentů, kterým sekundují politické osobností celého světa.

Velmi oblíbené jsou stále komnaty hrůzy, věnované slavným zločincům, nebo příšerám, Draculou počínaje Hannibalem Lecterem konče.

Přestože muzea madame Tussaud najdete po celém světě, to nejslavnější samozřejmě stojí v Londýně. (I, Citizen59, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Přestože muzea madame Tussaud najdete po celém světě, to nejslavnější samozřejmě stojí v Londýně. (I, Citizen59, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Nevzdají to ani ve 21. století

Některým slavným muzeím však v novém tisíciletí záplava nových atrakcí zlomí vaz.

Ať už je to kalifornský Movieland nabízející v letech 1960 až 2005 sbírku více než 300 filmových osobností, nebo Muzeum voskových figurín Louise Tussauda v Norfolku, které nezachrání ani status kultovní atrakce.

Proslavila se totiž tím, že žádná z figurín se nepodobá tomu, koho má představovat. Ať už je Hitler nebo Beatles. Naštěstí to zdaleka neznamená konec fenoménu muzeí voskových figurín. Jejich popularita dokonce v posledních letech roste.

Otvírají se stále nové, v roce 2005 například v indické Kalkatě, mnohá zavedená expandují a otvírají nové pobočky, francouzský Grévin třeba v Praze. Takže až někde na toulkách světem nějaké objevíte, zajděte.

Pobavíte se a možná pocítíte i ten závan staletí, která za sebou historie voskových figurín má.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Lasse Havelund, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h