Skip to content

Hrozba globální pandemie není sci-fi: Víme, proč k ní dojde!

Teorie přirozeného výběru je jednoduchá, ale funguje spolehlivě. Například lidem dal přirozený výběr ohromnou výhodu proti jiným živočichům: objemný mozek. Ovšem přirozený výběr funguje stejně i u jiných méně sympatických organismů.

Třeba jedovatých hadů, nebo hmyzu…

Sir Alexander Fleming, (6 August 1881 - 11 March 1955) was a Scottish biologist, pharmacologist and botanist who discovered Penicillin. (Photo by Universal History Archive/UIG via Getty Images)
Objevitel penicilinu ALexander Fleming.

Podobným procesem procházejí i mikroorganismy, které dokážou na člověka působit jako neviditelní zabijáci. Ve chvíli, kdy se rozšířila antibiotika, se zdálo, že zlovolné bakterie mají utrum. Jenže, ony to nevzdaly a postupně se dokázaly adaptovat na nové podmínky.

Řada baktérií je v současnosti vůči antibiotikům rezistentní.

3
Antibiotika lidé mnohdy konzumují i v případech, kdy to není nutné.

Nedávný výzkum vědců z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně ukázal, že v léčbě novorozenců a kojenců přibývá bakteriálních nákaz, proti kterým antibiotika již nezabírají. Podle lékařů odolnost bakterií vůči antibiotikům roste kvůli jejich nadužívání.

Lidé tlačí na jejich předepsání i u viróz, kdy jim antibiotika nemohou pomoci.

4
Hrozba globální pandemie není sci-fi.

Lidstvo tak sedí na tikající bombě. Snadno může dojít k pandemii nějaké nemoci, vůči které budou dosavadní léčiva zcela bezbranná.

5
Ke správné antibiotické terapii je vhodné zjistit citlivost konkrétní patogenní bakterie k antibiotikům. Všechny bakterie totiž nejsou stejně citlivé a některé jsou dokonce rezistentní a dané antibiotikum proti nim nepůsobí.

Před několika lety zemřel v Belgii muž po nákaze bakterií NDM-1. Tato bakterie měla ze všech antibiotik jen legraci. Hrozba objevení bakterie, na kterou nezabírají antibiotika, je podle badatelů reálná už řadu let.

Foto: bournemouthbodyclinic, Time, clubsideeffects, youtube.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články