Domů     Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
28.2.2024

V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný.

V alkoholovém oparu

Kdo: Jaroslav Hašek

Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině

Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě alkoholika Jaroslava Haška (1883-1923) připomíná jízdu na horské dráze. Konec přichází tak nečekaně, že autor ani nestihne dopsat své nejznámější dílo.

Budu bohém!

Alkohol je metla lidstva a pro rodinu Haškových to platí dvojnásob. Otec, který pracuje jako učitel matematiky, se upije k smrti, a tak má Jaroslav se svými sourozenci krušné dětství.

Mimochodem jeden z bratrů – Bohuslav (1886-1924) umírá rok po spisovatelově smrti a hádejte na co? Zase ten alkohol! Vraťme se ale zpět do doby, kdy budoucí literát ještě pobíhá po pražských křivolakých uličkách.

Oknem načuhuje do nechvalně proslulé nálevny Jedová chýše, a právě tam přichází i o alkoholické panictví. Hašek také rád čte, což se později promítne do jeho budoucnosti. Nastoupí sice na gymnázium, brzy se pakuje kvůli protiněmeckým názorů.

Učí se na drogistu, získá i maturitu, ale jako osmnáctiletý holobrádek pošilhává po bohémském stylu života. Pěšky dokonce projde část východního Rakouska-Uherska.

Jeden z Haškových pomníků najdeme například v Lipnici nad Sázavou. (Matěj Baťha / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Jeden z Haškových pomníků najdeme například v Lipnici nad Sázavou. (Matěj Baťha / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)

Bolševické intermezzo

Z cest napíše několik článků a nelze mu upřít literární talent. Hašek oplývá lehkostí, čtivostí a často do svých textů propašuje břitké narážky a vtípky.

Humor je alfou a omegou jeho života, protože v roce 1911 zakládá Stranu mírného pokroku v mezích zákona – satirické uskupení trefně paroduje tehdejší politiky. Autor nejčastěji vysedává po hospodách, kde mnohdy pije na sekeru.

Někdy ho hostinští nemohou z nálevny dostat, jindy se Hašek revanšuje povídkou. Rozpustilé manýry ukončí první světová válka, jejíž součástí se spisovatel stává v roce 1915. Brzy končí v ruském zajetí, a právě tam se odehrává další neuvěřitelné dějství.

Odmítne s legionáři cestovat domů a raději se spřáhne s bolševiky. Z humoristy a alkoholika je rázem uvědomělý politik. Ve městě Bugulma dokonce zastává funkci zástupce lidového komisaře. Uvažuje také nad odchodem do Číny. Ze všeho ale sejde a v prosinci 1920 mizí zpět do Československa.

Švejka proslaví také ilustrace z pera Josefa Lady. (Steve Collis / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Švejka proslaví také ilustrace z pera Josefa Lady. (Steve Collis / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)

Švejk konečně na scéně

V Praze se kupí problémy, kamarádi ho vidí jako komunistu, úřadům se nelíbí Haškova manželka Šura. Literát už je totiž jednou ženatý. Nevyzpytatelný vtipálek zahazuje masku komunisty a raději znovu usedá k hospodským stolům.

Aby měl na pivo, v březnu 1921 vydává první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka. Nezmarovi české literatury ale dochází dech. Už od dětství ho trápí štítná žláza a hektolitry alkoholu tomu příliš nepomohou.

Odjíždí hledat klid do Lipnice nad Sázavou, kde pokračuje v psaní Švejka. Po pár měsících už není schopen psát, a tak další řádky diktuje, ani tak román nedokončí. Umírá tři dny po začátku roku 1923. Se smrtí Haška jako by Švejk ožil.

Vznikají divadelní hry, filmy, a hlavně různé překlady! Kniha vychází v 58 různých jazycích, a tak si mohou počíst lidé na Filipínách, Islandu či v Íránu!

Hrabalova smrt dodnes budí vášně, protože je zahalena hávem tajemství. (Hana Hamplová / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Hrabalova smrt dodnes budí vášně, protože je zahalena hávem tajemství. (Hana Hamplová / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Propadlík velikánem

Kdo: Bohumil Hrabal

Zajímavost: Dvakrát propadne

Třetí nejpřekládanější český autor první polovinu svého života literárně mlčí. Když Bohumil Hrabal (1914-1997) povolí stavidla, lidé kupují knihy jako diví. Tedy, když je režim zrovna povolí!

Zase pětka?

Do vzorného žáka má Hrabal daleko, v prvním ročníku gymnázia dokonce propadá z češtiny, latiny, němčiny, zeměpisu, matematiky a přírodopisu. A tak končí v Nymburce, na tamní reálce ho postihne další školní neúspěch.

Nakonec si maturitu udělá a jednou to dotáhne až na právníka. Vidle mu do kariéry hodí druhá světová válka, jenže Hrabal má pozoruhodnou vlastnost – nasává zkušenosti jako houba. Slouží třeba jako železniční dělník v Kostomlatech nad Labem.

Téma později využije v Ostře sledovaných vlacích. Vyzkouší si rovněž práci obchodního cestujícího či baliče starého papíru. Ke kultuře se přiblíží ve chvíli, kdy dělá kulisáka.

Nebezpečné krmení holubů

Časy se mění v roce 1963, kdy je oficiálně spisovatelem na volné noze. Jeho knihy všem okamžitě učarují, Hrabal využívá své zážitky, v románech také zobrazuje řadu svých příbuzných.

Po srpnové invazi má několik let zakázáno psát, vyřeší to až sebekajícná omluva, a tak pokračuje v rozdávání smíchu. Jeho renomé posílí také zfilmování některých děl, například v roce 1968 získává Jiří Menzel (1938-2020) Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Název snímku? No přece Ostře sledované vlaky. Hrabal pokračuje v psaní, často jezdí na svou chatu v Kersku, kde se stará hned o několik koček. Pro jeho tvorbu je typická neotřelost, ta se promítne i do spisovatelovi smrti.

Za záhadných okolností vypadne z pátého patra nemocnice. Údajně má jít o sebevraždu, Hrabalovo okolí ale tvrdí, že autor jen ztratil rovnováhu při krmení holubů.

Foto: wikimedia.commons Titulka ( Johannes Jansson / wikimedia.commons.org / CC BY 2.5)
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a