Domů     Horolezecká tragédie v roce 1936: Everest odolává, lidé umírají
Horolezecká tragédie v roce 1936: Everest odolává, lidé umírají
27.10.2024

I přes veškeré úsilí a pokročilé vybavení se horolezcům v roce 1936 nepodařilo pokořit Mount Everest. Přestože se jeden z členů výpravy dostal pouhých 275 metrů pod vrchol, nepříznivé počasí a náročné podmínky jim znemožnily dokončit výstup.

Tragédie otřásla celým světem a vláda tehdy ještě nezávislého Tibetu na dlouhou dobu další zdolávání Everestu zakázala. Až v roce 1932 Lhasa vystavila nové povolení.

Vedoucím výpravy měl být tehdy osmačtyřicetiletý Hugh Ruttledge, kolem něhož se shromáždilo několik horolezců ve věku kolem třiceti let.

Zkušenosti předchozích výprav se promítly i do vybavení expedice, horolezci měli k dispozici mimo jiné dvouvrstvé stany a lehčí kyslíkové přístroje.

Základní tábor byl postaven již 17. dubna, o 12 dní dříve než u předchozích výprav. Ruttledga a jeho kolegy však trápilo počasí. Sněhové bouře je dokonce donutily sestupovat z výše položených postupných táborů.

Přesto se nevzdávali, ovšem počasí bylo nevyzpytatelné: „Poryvy větru byly tak strašné, že nás nutily přitisknout se ke skále, nebo se u ní krčit, aby nás vítr neodvál,“ vzpomínal jeden z horolezců Jack Longland.

Další člen výpravy 1. června vystoupal až 275 metrů pod vrchol, ale čerstvý sníh po sněhové bouři mu znemožnil pokračovat. Everest opět odolal.

Dobrodruh zkouší sólovýstup

Touha stát se prvním člověkem na střeše světa hnala do Himálaje i mnohé dobrodruhy. Jedním z nich byl Maurice Wilson, kterému bylo v roce 1934, kdy se do velehor vypravil, 36 let. Wilson chtěl být především prvním člověkem ve vesmíru, ale pokořit Mt.

Everesr sólovýstupem se mu také nezdálo špatné. Problémem však bylo, že nikdy na žádnou horu nevylezl, což se krátce před cestou do Himálaje pokusil napravit čtrnáctidenním pobytem v anglickém národním parku Lake Discrit. Nejvyšší zdejší kopec Scaffel Pike ovšem dosahuje pouze výšky 978 metrů…

V Tibetu se na svůj výkon připravoval pomocí meditací a dlouhým hladověním. Při cestě Himálajemi jej doprovázelo několik Šerpů, avšak poté, co zjistili, jak se věci mají, odmítli pokračovat v cestě. Wilsonovo tělo bylo o rok později objeveno ve výšce 6400 metrů.

Lavinové ochranné bariéry v regionu Arlberg, Vorarlbersko, Rakousko, Evropa
Lavinové ochranné bariéry v regionu Arlberg, Vorarlbersko, Rakousko, Evropa

První osmitisícovka zdolána

V roce 1936 se výpravy k Everestu, která skončila málem pod lavinou, účastnil i tehdy devatenáctiletý Šerpa Tenzing Norgay. Oči horolezců se k Everestu upínaly i po skončení války.

V roce 1950 komunistická Čína zahájila agresi proti nezávislému Tibetu, který posléze i anektovala. Vstup do země byl v té chvíli horolezcům z jiných zemí zapovězen.

Zároveň však Nepál, dosud cizincům a zejména horolezcům uzavřený, rok předtím otevřel své hranice. Kdyby se tak nestalo, Everest by lidem odolával ještě déle.

Že by však už brzy mohl být zdolán, naznačil rok 1950. 3. června toho roku byla pokořena první osmitisícovka. Britové ostrouhali, protože na vrcholu 8091 metrů vysoké Annapurny I stanuli dva Francouzi – Louis Lachenal a Maurice Herzog.

Oba při sestupu utrpěli těžké omrzliny, avšak království osmitisícovek otevřelo svou první komnatu.

Losos a ananas

V roce 1953 se k Everestu vrátili Britové, kteří ostatně Mt. Everest pokládali za britskou horu. Expedici vedl plukovník John Hurt, člen válečného štábu generála Bernarda Montgomeryho.

Hurt vybral deset mužů, mezi kterými nechyběl ani tehdy čtyřiatřicetiletý včelař z Nového Zélandu Edmund Hillary. K výpravě se připojil i Tenzing Norgay, kterého sice sužovaly zdravotní problémy, ale do začátku výpravy byl již relativně fit.

Důkladný Hurt si dal s přípravou expedice nemalou práci. Dbal především na stravu, protože se ukázalo, že horolezci ve vysokých nadmořských výškách dostávali netušené chutě. Tu výpravy toužily po vejcích, tu po párcích s kyselým zelím.

Edmund Hillary při svých předchozích pobytech v Himálaji měl neodolatelnou chuť na lososa nebo na ananas.

Trénink na šestitisícovce

27. března 1953 výprava i s 350 domorodými nosiči včetně mnoha žen dorazila ke klášteru Tengbočche ve výšce bezmála 4000 metrů. Odtud poprvé zahlédli cíl své cesty. Zde probíhala aklimatizace a také trénink v podobě dobývání okolních šestitisícovek.

12. dubna byl pod 600 metrů vysokým ledopádem zřízen základní tábor. Zdraví horolezci se zatím pustili do vysekávání schodů v ledopádu, což jim zabralo čtyři dny. 22. dubna byl nad ledopádem zřízen postupný tábor.

O první zteč se měli pokusit osmadvacetiletý fyzik Tom Bourdillion a o pět let starší lékař Charles Evans. Druhou dvojici, která se měla vydrápat na vrchol Everestu, tvořili Edmund Hillary a Tenzing Norgay.

22. května předvoj výpravy pod vedením Hillaryho a Tenzinga dorazil do Jižního sedla hory ve výšce již 8000 metrů, tedy již v tzv. zóně smrti, která tvoří část klasické cesty na vrchol. Dva dny po nich do sedla dorazil i první vrcholový tým.

Postup byl však pomalý, výprava každých sto metrů musela odpočívat. Síly rychle docházely, zvláště když himálajské počasí o sobě dalo krutě vědět.

Neúspěšný první útok

Přes veškerou nepřízeň Bourdillion a Evans 26. května podnikli první útok na vrchol. Přestože je trápila poruchovost kyslíkových přístrojů, dostali se až na jižní vrchol Everestu ve výšce 8763 metrů.

Docházel jim však kyslík, takže se – ač neradi – museli vrátit. Výprava byla zklamána, ale v zásobě měla přinejmenším ještě jeden pokus. Everest se však bránil.

Tábor horolezců zasáhla vichřice a teploty klesly na -25 °C. „Byla to jedna z nejhorších nocí, jaké jsem zažil,“ vzpomínal Hillary.

Nicméně právě on a s ním i Tenzing, který ten den slavil narozeniny, se 29. května 1953 vydali na další pokus o zdolání nejvyššího bodu na světě.

Skupina horolezců dosahující vrcholu Everestu v Nepálu.
Skupina horolezců dosahující vrcholu Everestu v Nepálu.

Ten den se konečně počasí uklidnilo. Oba horolezci vstali ve čtyři ráno, posnídali a v půl sedmé se vydali na cestu.

Směrem k Jižnímu vrcholu šli pomalu po sněhovém převisu, který hrozil, že se každou chvíli utrhne. Jižní vrchol byl oběma muži zdolán v devět hodin ráno. Jejich radost se však mísila s obavami.

Už Bourdillion a Evans upozorňovali, že cesta k vrcholu vede přes hřeben s masou převislého sněhu a ledu, pod kterým zel tři kilometry vysoký sráz východní stěny.

Konečně na vrcholu!

Oba muži postupovali dál. Poslední překážku pod vrcholem tvořila hladká dvanáctimetrová stěna. Hillary si v tu chvíli nebyl jistý, zda tuto překážku, v jiných podmínkách snadno zdolatelnou, překonají. Ale i to zvládli.

Nad skálou horolezce čekal dlouhý táhlý hřeben. V půl dvanácté místního času pak nejprve Hillary a ihned po něm Tenzing vstoupili na střechu světa. Nejvyšší hora světa tak definitivně podlehla lidské vytrvalosti a odhodlanosti.

„Podíval jsem se na Tenzinga a navzdory plátěné kukle, brýlím a kyslíkové masce, pokryté dlouhými rampouchy, byl na jeho tváři vidět nakažlivý úsměv neskrývané radosti. Potřásli jsme si rukama a Tenzing mě objal kolem ramen,“ vzpomínal Hillary.

Tenzing pak do sněhu, jako oběť bohům, zahrabal kousek čokolády, sušenky a bonbony. Hillary to samé udělal s malým křížkem.

Poté na vrchol zabodl britskou a nepálskou vlajku a nezapomněl ani na vlajku OSN. Po pořízení několika fotografií oba muži snědli kousek mátového koláče a pátrali po tom, zda Mallory či Irvine nezanechali po svém případném zdolání vrcholu na něm po sobě nějaké známky.

Nenašli však nic. Po čtvrthodině začali sestupovat zpět do tábora.

Horolezečtí rytíři

Zpráva o tom, že na nejvyšší horu světa vystoupili první lidé, okamžitě obletěla svět. Jen země pod komunistickou kuratelou výkon Hillaryho a Tenzinga ignorovaly.

Rudé Právo, noviny patřící Komunistické straně Československa, na pomezí května a června roku 1953 informovalo o údajných výhodách měnové reformy, která přitom okradla statisíce lidí, a ze sportu mu za pozornost stál spíše rozvoj bulharské tělovýchovy.

To Velká Británie byla na nohou. 2. června byla korunována královnou Alžběta II. a zpráva o dobytí Everestu ještě více povznesla slavností náladu na britských ostrovech. Premiér Winston Churchill ještě do Nepálu odeslal blahopřejný telegram. Tenzing se doma stal národním hrdinou, Hurt a Hillary byli pasováni na rytíře.

Zdroje informací: nationalgeographic.cz, wikipedia.org, hedvabnástezka.cz, seznamzpravy.cz, ritannica.com
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz