Domů     Horatio Nelson: Napoleonově invazi dal ráznou stopku!
Horatio Nelson: Napoleonově invazi dal ráznou stopku!
19.11.2020

Napoleonovi padala k nohám drtivá část kontinentální Evropy. Nebylo tedy žádným překvapením, že chtěl pokořit i svého úhlavního rivala v podobě Velké Británie. To se mu ale nepodařilo.

V cestě mu totiž stál jiný, neméně geniální stratég, a to viceadmirál Nelson, který je dodnes ve své zemi uctíván jako národní hrdina.

Francouzské útočné plány počítaly kromě „starého kontinentu“ také s ovládnutím Blízkého východu, Asie nebo Latinské Ameriky. V Británii proto narůstaly stále větší obavy. Dva nesmiřitelné soky čekaly další krvavé střety.

Psal se 9. březen roku 1803, když při zasedání parlamentu předal Horatio Nelson (1758–1805) premiéru Henrymu Addingtonovi (1757–1844) načrtnutý lístek se vzkazem: „Kdykoli bude třeba, jsem váš admirál.“ Asi ani netušil, jak brzo jím opravdu bude. V květnu 1803 byla mezi Velkou Británií a Francií vyhlášena další válka.

Napoleonova kontinentální blokáda měla přiškrtit britskou ekonomiku.
Napoleonova kontinentální blokáda měla přiškrtit britskou ekonomiku.

Námořnické geny

Možná by invaze Napoleona Bonaparta (1769–1821) na britské ostrovy mohla být úspěšná, to by však v čele královského námořnictva nesměl stát legendární válečný taktik Horatio Nelson. Kde se v něm vlastně vzaly jeho unikátní schopnosti?

Nelsonova matka zemřela, když mu bylo pouhých deset let, přesto v něm však stihla probudit lásku k námořnictvu. „Matka často vyprávěla, jak strýc Maurice Suckling bojuje proti nepřátelskému francouzskému loďstvu.

Horatio s nadšením poslouchal rodinné zkazky o hrdinských činech svých předků na moři. Asi proto se v něm probouzely a rozvíjely sny o tom, jak bude jednou sám sloužit v královském námořnictvu,“ vzpomínala Nelsonova sestra.

Jelikož byl v Nelsonově rodině kladen velký důraz na povinnost, čest a odvahu, přijal Horatio tyto hodnoty za své. Právě z této doby pramení charakter unikátního stratéga, jehož řadí britská veřejnost mezi deset nejvýznamnějších osobností své historie.

„Zapálenost“ pro moře se v Nelsonovi později rozhořela na plné obrátky, a tak se po absolvování základní školy v Norwichi přihlásil v roce 1770 k námořnictvu. To mu bylo 12 let.

Ve 20 letech již zastával funkci kapitána poté, co se v letech 1775–1782 aktivně zapojil do války za nezávislost proti severoamerickým osadníkům.

Mladý Nelson přijde v roce 1797 o pravou ruku.
Mladý Nelson přijde v roce 1797 o pravou ruku.

Kariéra na vzestupu

Nelsonova „hvězda“ začala stoupat čím dál výrazněji. Za vítězné bitvy však musel čas od času zaplatit „daň“. Při úspěšném útoku proti revoluční Francii na Korsice přišel o pravé oko. To ale nemohlo Nelsonovu vítěznou náturu nijak nalomit.

Když v britských „barvách“ porazil francouzsko-španělskou flotilu v bitvě u mysu sv. Vincenta v roce 1797, byl záhy povýšen na kontradmirála. Posléze musel obětovat pravou paži během bitvy u Santa Cruz de Tenerife.

Významný úspěch na něho však čekal ve slavné bitvě u Abúkíru. Poté co tam zlikvidoval francouzské loďstvo, stal se z něj baron nilský. Bitva se odehrála 1. a 2. srpna roku 1798 při ústí Nilu do Středozemního moře poblíž egyptského města Abúkír.

Napoleon si byl vědom, že jeho revolucí oslabené námořnictvo nemá šanci na zdárnou invazi do Británie, proto chtěl alespoň znepříjemnit její zámořský obchod. Francouzská armáda se tedy vydala na plavbu napříč Středomořím v domnělém utajení před Brity.

Její viceadmirál François-Paul Brueys d’Aigalliers (1753–1798) však mimo veškeré plány zakotvil v abúkírské zátoce, nacházející se zhruba 23 kilometrů od Alexandrie. Právě zde byla flotila odhalena „mazaným“ Nelsonem a jeho loďstvem.

Zvěčnění věčného admirála umělcem Georgem P. Alexanderem Healym
Zvěčnění věčného admirála umělcem Georgem P. Alexanderem Healym

Jde to i zleva

Francouzi se sice mohli pyšnit mírnou převahou, co do počtu lidí i děl, to jim však nebylo nic platné. Chyběla totiž bojová zkušenost, kvalita důstojnického sboru a také potřebný výcvik. Nehledě na to, že konstrukce lodí byla velmi zastaralá.

Hlavním důvodem jejich porážky však byla nečekaná strategie Nelsona. Brueys d’Aigalliers chybně očekával britský útok z pravoboku, a proto umístil většinu děl na tuto stranu lodí.

Nelson však záhy pochopil, že na prvních pět řadových lodí lze útočit i z levoboku. A to se také stalo. Pět britských lodí tak úspěšně proniklo na levobok a zbývající eskadra útočila z pravoboku.

Francouzi se tak ocitli pod dvojí palbou, kterou neustáli, a vítězství Britů bylo na světě. Stejně tak jejich krátká nadvláda nad Středozemním mořem. Nejzásadnější bitva však Nelsona teprve čekala.

Ve vítězné bitvě bohužel padl...
Ve vítězné bitvě bohužel padl…

Strach z invaze

V roce 1805 již Napoleon dominoval téměř celé Evropě. Znovu ho tedy napadl smělý plán – invaze do Velké Británie. Tentokrát se jeho armáda v koalici se španělským spojencem snažila překročit Lamanšský průliv a následně chtěla zamířit do jižní Anglie.

Díky úspěšnému manévru britského královského loďstva však tento pokus ztroskotal. Francouzsko-španělské flotile tak nezbývalo jiné řešení než úkryt ve španělském přístavu Cádiz.

Napoleon zuřil a nechápal, proč nemohou jeho admirálové slavit vítězství také na moři. Pravdu zřejmě mají ti historici, kteří tvrdí, že se Bonaparte v námořních záležitostech příliš nevyznal.

Invaze tedy byla zrušena a armáda se obrátila na východ s cílem pokořit Rakousko a Rusko. Francouzsko-španělská flotila měla toto tažení podpořit, a proto dostala rozkaz, aby vyrazila na Středozemní moře.

To byla ideální příležitost pro Brity, jejichž námořní síla byla v okolí Cádizu značná. Rozhodli se tedy definitivně skoncovat s hrozbou Napoleonovy invaze a zaútočit. A kdo jiný by měl tuto rozhodující bitvu „režírovat“ než slavný viceadmirál Nelson!

Bitva u Trafalgaru vstoupí do britských dějin jako jedna z nejúspěšnějších bitev historie.
Bitva u Trafalgaru vstoupí do britských dějin jako jedna z nejúspěšnějších bitev historie.

Legendární bitva u Trafalgaru

Místem, kde se nakonec obě znepřátelená loďstva střetla, byl mys Trafalgar, ležící u jihozápadního pobřeží Španělska. Ke střetu došlo 21. října 1805. Horatio Nelson zde naprosto překvapil nepřítele využitím nové taktiky vedení námořního boje.

Tradice do této chvíle znala dvě dlouhé rovnoběžné řady plachetnic. Ty se proti sobě přiblížily na dostřel, natočily se bokem a začaly pálit. Každá loď měla většinou svého jednoho protivníka. Tuto zastaralou strategii Nelson „zbořil“.

Pověstný „Nelsonův chvat“ spočíval v myšlence, že se flotila zaměří na jedno konkrétní místo protivníka a zneškodní ho v co nejkratším čase. Dvě britské kolony tak zaútočily kolmo na řadu nepřátelských lodí.

Lodě obou stran vytvořily velké písmeno T. Touto metodou byla záhy nepřátelská linie rozdělena na menší části a posléze zcela zničena.

Pohřeb námořnického velikána v Londýně
Pohřeb námořnického velikána v Londýně

Zaplatil životem

O britském vítězství nemohlo být pochyb. Geniální Nelson, který svým mužům velel ze své vlajkové lodi Victory, však tuto bitvu nepřežil.

Když byl společně s kapitánem Thomasem Hardym (1769–1839) na velitelské palubě, zasáhl ho náhodný výstřel z menší francouzské lodi Redoutable.

Těžce zraněný byl následně přenesen do kajuty, kde se ještě před svou smrtí dozvěděl o konečném vítězství jeho námořnictva. „Polibte mě, Hardy,“ zněla jeho poslední slova předtím, než vydechl naposledy.

Bitva u Trafalgaru byla historicky posledním námořním střetem plachetnic. Britové svým vítězstvím definitivě odvrátili Napoleonovi invazní „choutky“ a stali se na více než jedno století nejsilnější námořní velmocí světa.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Martin Vávra
Související články
Historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
reklama
historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
lifestyle
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz