Domů     Horatio Nelson: Napoleonově invazi dal ráznou stopku!
Horatio Nelson: Napoleonově invazi dal ráznou stopku!
19.11.2020

Napoleonovi padala k nohám drtivá část kontinentální Evropy. Nebylo tedy žádným překvapením, že chtěl pokořit i svého úhlavního rivala v podobě Velké Británie. To se mu ale nepodařilo.

V cestě mu totiž stál jiný, neméně geniální stratég, a to viceadmirál Nelson, který je dodnes ve své zemi uctíván jako národní hrdina.

Francouzské útočné plány počítaly kromě „starého kontinentu“ také s ovládnutím Blízkého východu, Asie nebo Latinské Ameriky. V Británii proto narůstaly stále větší obavy. Dva nesmiřitelné soky čekaly další krvavé střety.

Psal se 9. březen roku 1803, když při zasedání parlamentu předal Horatio Nelson (1758–1805) premiéru Henrymu Addingtonovi (1757–1844) načrtnutý lístek se vzkazem: „Kdykoli bude třeba, jsem váš admirál.“ Asi ani netušil, jak brzo jím opravdu bude. V květnu 1803 byla mezi Velkou Británií a Francií vyhlášena další válka.

Napoleonova kontinentální blokáda měla přiškrtit britskou ekonomiku.
Napoleonova kontinentální blokáda měla přiškrtit britskou ekonomiku.

Námořnické geny

Možná by invaze Napoleona Bonaparta (1769–1821) na britské ostrovy mohla být úspěšná, to by však v čele královského námořnictva nesměl stát legendární válečný taktik Horatio Nelson. Kde se v něm vlastně vzaly jeho unikátní schopnosti?

Nelsonova matka zemřela, když mu bylo pouhých deset let, přesto v něm však stihla probudit lásku k námořnictvu. „Matka často vyprávěla, jak strýc Maurice Suckling bojuje proti nepřátelskému francouzskému loďstvu.

Horatio s nadšením poslouchal rodinné zkazky o hrdinských činech svých předků na moři. Asi proto se v něm probouzely a rozvíjely sny o tom, jak bude jednou sám sloužit v královském námořnictvu,“ vzpomínala Nelsonova sestra.

Jelikož byl v Nelsonově rodině kladen velký důraz na povinnost, čest a odvahu, přijal Horatio tyto hodnoty za své. Právě z této doby pramení charakter unikátního stratéga, jehož řadí britská veřejnost mezi deset nejvýznamnějších osobností své historie.

„Zapálenost“ pro moře se v Nelsonovi později rozhořela na plné obrátky, a tak se po absolvování základní školy v Norwichi přihlásil v roce 1770 k námořnictvu. To mu bylo 12 let.

Ve 20 letech již zastával funkci kapitána poté, co se v letech 1775–1782 aktivně zapojil do války za nezávislost proti severoamerickým osadníkům.

Mladý Nelson přijde v roce 1797 o pravou ruku.
Mladý Nelson přijde v roce 1797 o pravou ruku.

Kariéra na vzestupu

Nelsonova „hvězda“ začala stoupat čím dál výrazněji. Za vítězné bitvy však musel čas od času zaplatit „daň“. Při úspěšném útoku proti revoluční Francii na Korsice přišel o pravé oko. To ale nemohlo Nelsonovu vítěznou náturu nijak nalomit.

Když v britských „barvách“ porazil francouzsko-španělskou flotilu v bitvě u mysu sv. Vincenta v roce 1797, byl záhy povýšen na kontradmirála. Posléze musel obětovat pravou paži během bitvy u Santa Cruz de Tenerife.

Významný úspěch na něho však čekal ve slavné bitvě u Abúkíru. Poté co tam zlikvidoval francouzské loďstvo, stal se z něj baron nilský. Bitva se odehrála 1. a 2. srpna roku 1798 při ústí Nilu do Středozemního moře poblíž egyptského města Abúkír.

Napoleon si byl vědom, že jeho revolucí oslabené námořnictvo nemá šanci na zdárnou invazi do Británie, proto chtěl alespoň znepříjemnit její zámořský obchod. Francouzská armáda se tedy vydala na plavbu napříč Středomořím v domnělém utajení před Brity.

Její viceadmirál François-Paul Brueys d’Aigalliers (1753–1798) však mimo veškeré plány zakotvil v abúkírské zátoce, nacházející se zhruba 23 kilometrů od Alexandrie. Právě zde byla flotila odhalena „mazaným“ Nelsonem a jeho loďstvem.

Zvěčnění věčného admirála umělcem Georgem P. Alexanderem Healym
Zvěčnění věčného admirála umělcem Georgem P. Alexanderem Healym

Jde to i zleva

Francouzi se sice mohli pyšnit mírnou převahou, co do počtu lidí i děl, to jim však nebylo nic platné. Chyběla totiž bojová zkušenost, kvalita důstojnického sboru a také potřebný výcvik. Nehledě na to, že konstrukce lodí byla velmi zastaralá.

Hlavním důvodem jejich porážky však byla nečekaná strategie Nelsona. Brueys d’Aigalliers chybně očekával britský útok z pravoboku, a proto umístil většinu děl na tuto stranu lodí.

Nelson však záhy pochopil, že na prvních pět řadových lodí lze útočit i z levoboku. A to se také stalo. Pět britských lodí tak úspěšně proniklo na levobok a zbývající eskadra útočila z pravoboku.

Francouzi se tak ocitli pod dvojí palbou, kterou neustáli, a vítězství Britů bylo na světě. Stejně tak jejich krátká nadvláda nad Středozemním mořem. Nejzásadnější bitva však Nelsona teprve čekala.

Ve vítězné bitvě bohužel padl...
Ve vítězné bitvě bohužel padl…

Strach z invaze

V roce 1805 již Napoleon dominoval téměř celé Evropě. Znovu ho tedy napadl smělý plán – invaze do Velké Británie. Tentokrát se jeho armáda v koalici se španělským spojencem snažila překročit Lamanšský průliv a následně chtěla zamířit do jižní Anglie.

Díky úspěšnému manévru britského královského loďstva však tento pokus ztroskotal. Francouzsko-španělské flotile tak nezbývalo jiné řešení než úkryt ve španělském přístavu Cádiz.

Napoleon zuřil a nechápal, proč nemohou jeho admirálové slavit vítězství také na moři. Pravdu zřejmě mají ti historici, kteří tvrdí, že se Bonaparte v námořních záležitostech příliš nevyznal.

Invaze tedy byla zrušena a armáda se obrátila na východ s cílem pokořit Rakousko a Rusko. Francouzsko-španělská flotila měla toto tažení podpořit, a proto dostala rozkaz, aby vyrazila na Středozemní moře.

To byla ideální příležitost pro Brity, jejichž námořní síla byla v okolí Cádizu značná. Rozhodli se tedy definitivně skoncovat s hrozbou Napoleonovy invaze a zaútočit. A kdo jiný by měl tuto rozhodující bitvu „režírovat“ než slavný viceadmirál Nelson!

Bitva u Trafalgaru vstoupí do britských dějin jako jedna z nejúspěšnějších bitev historie.
Bitva u Trafalgaru vstoupí do britských dějin jako jedna z nejúspěšnějších bitev historie.

Legendární bitva u Trafalgaru

Místem, kde se nakonec obě znepřátelená loďstva střetla, byl mys Trafalgar, ležící u jihozápadního pobřeží Španělska. Ke střetu došlo 21. října 1805. Horatio Nelson zde naprosto překvapil nepřítele využitím nové taktiky vedení námořního boje.

Tradice do této chvíle znala dvě dlouhé rovnoběžné řady plachetnic. Ty se proti sobě přiblížily na dostřel, natočily se bokem a začaly pálit. Každá loď měla většinou svého jednoho protivníka. Tuto zastaralou strategii Nelson „zbořil“.

Pověstný „Nelsonův chvat“ spočíval v myšlence, že se flotila zaměří na jedno konkrétní místo protivníka a zneškodní ho v co nejkratším čase. Dvě britské kolony tak zaútočily kolmo na řadu nepřátelských lodí.

Lodě obou stran vytvořily velké písmeno T. Touto metodou byla záhy nepřátelská linie rozdělena na menší části a posléze zcela zničena.

Pohřeb námořnického velikána v Londýně
Pohřeb námořnického velikána v Londýně

Zaplatil životem

O britském vítězství nemohlo být pochyb. Geniální Nelson, který svým mužům velel ze své vlajkové lodi Victory, však tuto bitvu nepřežil.

Když byl společně s kapitánem Thomasem Hardym (1769–1839) na velitelské palubě, zasáhl ho náhodný výstřel z menší francouzské lodi Redoutable.

Těžce zraněný byl následně přenesen do kajuty, kde se ještě před svou smrtí dozvěděl o konečném vítězství jeho námořnictva. „Polibte mě, Hardy,“ zněla jeho poslední slova předtím, než vydechl naposledy.

Bitva u Trafalgaru byla historicky posledním námořním střetem plachetnic. Britové svým vítězstvím definitivě odvrátili Napoleonovi invazní „choutky“ a stali se na více než jedno století nejsilnější námořní velmocí světa.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Martin Vávra
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h