Skip to content

Hnědý trpaslík: Něco mezi planetou a hvězdou

Na území České republiky se v minulých letech podařil skutečně významný objev. Čeští astronomové zpozorovali z hvězdárny v Ondřejově unikátní systém horké bílé hvězdy a hnědého trpaslíka. Ondřejovská hvězdárna si tak může připsat na svůj seznam prvního potvrzeného hnědého trpaslíka.

Pod označením „hnědý trpaslík“ se skrývá vesmírné těleso, jež v průběhu stádia formace nedosáhne dostatečné hmotnosti, aby v ní mohly probíhat veškeré termonukleární reakce (kromě slučování deuteria). Foto: 8385 / pixabay

Vesmírný objekt byl zachycen satelitem TESS (Transiting exoplanet Survey Satellite) amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). TESS byl do vesmíru vypuštěn 18. dubna 2018 a jeho primárním úkolem je objevovat nové exoplanety, tedy ty planety, které obíhají jiné hvězdy, než je Slunce.

Předpokládá se, že by během své mise mohl satelit prozkoumat až 200 tisíc hvězd. Sekundárním cílem je detekce supernov, exokomet (komety u jiných hvězd) či tranzitujících hnědých trpaslíků. Do budoucna bude TESS poskytovat hlavní cíle pro další charakterizaci pomocí teleskopu Jamese Webba a také pro jiné velké pozemní a kosmické teleskopy nadcházejících let.

blank
Z tohoto hlediska se považuje za přechod mezi planetou a hvězdou. Foto: VOLLEX / pixabay

Objev přinese objasnění vzniku a vývoje hnědých trpaslíků

Satelit díky čtyřem zabudovaným kamerám zaznamenává tzv. exoplanetární tranzity, konkrétně poklesy jasnosti hvězd způsobené cloněním obíhající exoplanety. Právě tímto způsobem byla objevena TOI-503 a její souputník, hnědý trpaslík TOI 503b.

Jelikož je to první systém s hnědým trpaslíkem v okolí podobné hvězdy, bude zajímavé studovat a pochopit jejich vzájemnou interakci,“ prohlásil Dr. Petr Kabáth, vedoucí skupiny exoplanet na Astronomickém ústavu AV ČR. Ve spektru TOI 503 je možné najít výrazné stopy těžších prvků, mezi nimiž je např.

železo, kobalt či nikl. Student doktorského studia Ján Šubjak, jenž při analýze dat z Ondřejova a dalších observatoří spolupracoval s týmem z Harvardovy univerzity v USA i odborníky z dalších zemí, např.

z Indie, Německa, Španělska, Francie nebo Švédska, se k objevu vyjádřil následovně: „Hnědý trpaslík je nesmírně fyzikálně zajímavý objekt, o němž se vede mnoho diskusí. Stejně je to i v případě hvězd typu TOI-503.

Objevení tohoto systému se dá vnímat jako jakési vzájemné přemostění, které nám umožňuje nový náhled na tyto objekty.“

blank
Mezinárodnímu týmu, jež se skládal z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově, Masarykovy univerzity v Brně a astronomů z Evropské jižní observatoře (ESO) pod vedením Petra Kabátha z Astronomického ústavu AV ČR, se podařilo objevit stopy sodíku u dvou exoplanet – WASP-76b a WASP-127b. Foto: ChadoNihi / pixabay

Kombinace dvou pozorovacích systémů

Satelit TESS má sloužit také k nalezení i menších exoplanet, čímž by se hranice pozorování mohla posunout mnohem dál. Z dřívějších pozorování pomocí pozemních dalekohledů byly totiž identifikovány především obří planety.

Spojením vesmírného satelitu s pozemními dalekohledy, by se mohlo docílit sledování hmotnosti, velikosti, hustoty a oběžné dráhy celé řady planet, včetně těch podobných Zemi v obyvatelné zóně jejich mateřské hvězdy.

blank
Posloužila jim k tomu spektroskopoická data z přístroje HARPS. Prokázat přítomnost atmosféry u exoplanet je pro současnou vědu stále oříšek, podařilo se to pouze u hrstky z nich. Atmosféra exoplanety totiž zanechává ve spektru jen velmi nepatrný otisk, proto je její zachycení tak složité. Foto: urikyo33 / pixabay
Foto: Úvodní foto: urikyo33 / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...
Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Úporný boj tajuplných Mayů se suchem
enigmaplus.cz

Úporný boj tajuplných Mayů...

Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým...
Antioxidanty na talíři
panidomu.cz

Antioxidanty na talíři

Termín „antioxidanty“ se do obecného...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Domácí sekaná
tisicereceptu.cz

Domácí sekaná

Suroviny ½ kg vařené vepřové plece ¼ kg...
Přelivový bazén Albixon potěší i jako vánoční dárek
iluxus.cz

Přelivový bazén Albixon potěší...

Existuje jeden naprosto originální vánoční...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Falcon 10X: Tryskáč s elegancí sokola
epochalnisvet.cz

Falcon 10X: Tryskáč s...

Francouzský výrobce privátních dopravních...
Soška z Afriky si hledala další oběť
skutecnepribehy.cz

Soška z Afriky si hledala...

Bratranec rád cestoval a byl to...
Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...