Na území České republiky se v minulých letech podařil skutečně významný objev. Čeští astronomové zpozorovali z hvězdárny v Ondřejově unikátní systém horké bílé hvězdy a hnědého trpaslíka.
Ondřejovská hvězdárna si tak může připsat na svůj seznam prvního potvrzeného hnědého trpaslíka.
Vesmírný objekt byl zachycen satelitem TESS (Transiting exoplanet Survey Satellite) amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).
TESS byl do vesmíru vypuštěn 18. dubna 2018 a jeho primárním úkolem je objevovat nové exoplanety, tedy ty planety, které obíhají jiné hvězdy, než je Slunce. Předpokládá se, že by během své mise mohl satelit prozkoumat až 200 tisíc hvězd.
Sekundárním cílem je detekce supernov, exokomet (komety u jiných hvězd) či tranzitujících hnědých trpaslíků.
Do budoucna bude TESS poskytovat hlavní cíle pro další charakterizaci pomocí teleskopu Jamese Webba a také pro jiné velké pozemní a kosmické teleskopy nadcházejících let.
Objev přinese objasnění vzniku a vývoje hnědých trpaslíků
Satelit díky čtyřem zabudovaným kamerám zaznamenává tzv. exoplanetární tranzity, konkrétně poklesy jasnosti hvězd způsobené cloněním obíhající exoplanety. Právě tímto způsobem byla objevena TOI-503 a její souputník, hnědý trpaslík TOI 503b.
„Jelikož je to první systém s hnědým trpaslíkem v okolí podobné hvězdy, bude zajímavé studovat a pochopit jejich vzájemnou interakci,“ prohlásil Dr. Petr Kabáth, vedoucí skupiny exoplanet na Astronomickém ústavu AV ČR. Ve spektru TOI 503 je možné najít výrazné stopy těžších prvků, mezi nimiž je např. železo, kobalt či nikl.
Student doktorského studia Ján Šubjak, jenž při analýze dat z Ondřejova a dalších observatoří spolupracoval s týmem z Harvardovy univerzity v USA i odborníky z dalších zemí, např. z Indie, Německa, Španělska, Francie nebo Švédska, se k objevu vyjádřil následovně:
„Hnědý trpaslík je nesmírně fyzikálně zajímavý objekt, o němž se vede mnoho diskusí. Stejně je to i v případě hvězd typu TOI-503. Objevení tohoto systému se dá vnímat jako jakési vzájemné přemostění, které nám umožňuje nový náhled na tyto objekty.“
Kombinace dvou pozorovacích systémů
Satelit TESS má sloužit také k nalezení i menších exoplanet, čímž by se hranice pozorování mohla posunout mnohem dál. Z dřívějších pozorování pomocí pozemních dalekohledů byly totiž identifikovány především obří planety.
Spojením vesmírného satelitu s pozemními dalekohledy, by se mohlo docílit sledování hmotnosti, velikosti, hustoty a oběžné dráhy celé řady planet, včetně těch podobných Zemi v obyvatelné zóně jejich mateřské hvězdy.