Skip to content

Hnědý trpaslík: Něco mezi planetou a hvězdou

Na území České republiky se v minulých letech podařil skutečně významný objev. Čeští astronomové zpozorovali z hvězdárny v Ondřejově unikátní systém horké bílé hvězdy a hnědého trpaslíka. Ondřejovská hvězdárna si tak může připsat na svůj seznam prvního potvrzeného hnědého trpaslíka.

Pod označením „hnědý trpaslík“ se skrývá vesmírné těleso, jež v průběhu stádia formace nedosáhne dostatečné hmotnosti, aby v ní mohly probíhat veškeré termonukleární reakce (kromě slučování deuteria). Foto: 8385 / pixabay

Vesmírný objekt byl zachycen satelitem TESS (Transiting exoplanet Survey Satellite) amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). TESS byl do vesmíru vypuštěn 18. dubna 2018 a jeho primárním úkolem je objevovat nové exoplanety, tedy ty planety, které obíhají jiné hvězdy, než je Slunce.

Předpokládá se, že by během své mise mohl satelit prozkoumat až 200 tisíc hvězd. Sekundárním cílem je detekce supernov, exokomet (komety u jiných hvězd) či tranzitujících hnědých trpaslíků. Do budoucna bude TESS poskytovat hlavní cíle pro další charakterizaci pomocí teleskopu Jamese Webba a také pro jiné velké pozemní a kosmické teleskopy nadcházejících let.

Z tohoto hlediska se považuje za přechod mezi planetou a hvězdou. Foto: VOLLEX / pixabay

Objev přinese objasnění vzniku a vývoje hnědých trpaslíků

Satelit díky čtyřem zabudovaným kamerám zaznamenává tzv. exoplanetární tranzity, konkrétně poklesy jasnosti hvězd způsobené cloněním obíhající exoplanety. Právě tímto způsobem byla objevena TOI-503 a její souputník, hnědý trpaslík TOI 503b.

Jelikož je to první systém s hnědým trpaslíkem v okolí podobné hvězdy, bude zajímavé studovat a pochopit jejich vzájemnou interakci,“ prohlásil Dr. Petr Kabáth, vedoucí skupiny exoplanet na Astronomickém ústavu AV ČR. Ve spektru TOI 503 je možné najít výrazné stopy těžších prvků, mezi nimiž je např.

železo, kobalt či nikl. Student doktorského studia Ján Šubjak, jenž při analýze dat z Ondřejova a dalších observatoří spolupracoval s týmem z Harvardovy univerzity v USA i odborníky z dalších zemí, např.

z Indie, Německa, Španělska, Francie nebo Švédska, se k objevu vyjádřil následovně: „Hnědý trpaslík je nesmírně fyzikálně zajímavý objekt, o němž se vede mnoho diskusí. Stejně je to i v případě hvězd typu TOI-503.

Objevení tohoto systému se dá vnímat jako jakési vzájemné přemostění, které nám umožňuje nový náhled na tyto objekty.“

Mezinárodnímu týmu, jež se skládal z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově, Masarykovy univerzity v Brně a astronomů z Evropské jižní observatoře (ESO) pod vedením Petra Kabátha z Astronomického ústavu AV ČR, se podařilo objevit stopy sodíku u dvou exoplanet – WASP-76b a WASP-127b. Foto: ChadoNihi / pixabay

Kombinace dvou pozorovacích systémů

Satelit TESS má sloužit také k nalezení i menších exoplanet, čímž by se hranice pozorování mohla posunout mnohem dál. Z dřívějších pozorování pomocí pozemních dalekohledů byly totiž identifikovány především obří planety.

Spojením vesmírného satelitu s pozemními dalekohledy, by se mohlo docílit sledování hmotnosti, velikosti, hustoty a oběžné dráhy celé řady planet, včetně těch podobných Zemi v obyvatelné zóně jejich mateřské hvězdy.

Posloužila jim k tomu spektroskopoická data z přístroje HARPS. Prokázat přítomnost atmosféry u exoplanet je pro současnou vědu stále oříšek, podařilo se to pouze u hrstky z nich. Atmosféra exoplanety totiž zanechává ve spektru jen velmi nepatrný otisk, proto je její zachycení tak složité. Foto: urikyo33 / pixabay
Foto: Úvodní foto: urikyo33 / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...