V poslední době se hnědé uhlí vrací mezi využívané suroviny pro vytápění domácnosti. Není divu, protože patří mezi nejlevnější formy tuhých paliv a současné kotle jsou mnohem efektivnější a ekologičtější. Pojďte si přečíst zajímavosti ze světa hnědého uhlí.
Jak se tu vzalo hnědé uhlí?
Ptáte se za jak vzniklo hnědé uhlí? Zjednodušeně můžeme říci, že vzniklo přikrytím rostlinné hmoty dalšími usazenými horninami.
Následně tento materiál vlivem teploty, tlaku a času změnil svou strukturu v hnědé uhlí. Tento popis je poněkud nudný.
Zkuste si představit lužní les s listnatými a jehličnatými stromy, který bujně roste na bažinatých březích žatecké a bílinské delty, kam ústí mohutné řeky.
Občasné prudké povodně tyto stromy strhnou do jezera až na dno rozsáhlého plochého údolí a v dálce vybuchují sopky Českého středohoří. Tam vznikl příběh počátku hnědého uhlí.
Hnědé uhlí a přírodní podmínky
Dřevo a další biomasa se nejlépe zachovává pod vodou, kde je omezený přístup vzduchu. Poté je tato hmota překryta pískem, prachem a dalšími úlomky hornin, které přináší řeky.
V třetihorách bylo teplejší klima než máme v současnosti a skladba vegetace taky byla odlišná. Pro zajímavost tu rostly pasekvoje, dále vavřínovitá rostlina příbuzná avokádu, čajovníky a palmy hned vedle tehdejších dubů, javorů a vrb. Přesně tyto stromy spalujete doma v podobě hnědého uhlí.
Hnědé uhlí a dvě zásadní lokality těžby
Cena hnědého uhlí se odvíjí od jeho vlastností jako je výhřevnost, obsah síry, vody a dalších těkavých látek a objemu výsledného popela. V České republice se hnědé uhlí získává v povrchových dolech v mostecké a sokolovské pánvi.
Nejčastěji se setkáte s názvy mostecké a bílinské neboli ledvické uhlí. Jsou pojmenovaná podle místa těžby a od sebe se odlišují i vlastnostmi a cenou. Vedou se spory, které z nich je kvalitnější, proto se na ně podíváme podrobněji.
Mostecké versus bílinské uhlí
Pokud srovnáte mostecké s bílinským hnědým uhlím, vyjde vám vyšší výhřevnost daná vyšším obsahem uhlíku a s tím související vyšší popelnatost u mosteckého uhlí. Dále má mostecké uhlí více síry, to vše při nižším obsahu vody.
Z toho můžete vyvodit závěr, že daní za vyšší výhřevnost mosteckého hnědého uhlí je větší objem popela, který ve vašem topeništi zbude. Nelze tedy říci, které je z těchto dvou kvalitnější. Ale můžete si vybrat hnědé uhlí z lokality, které se lépe hodí pro váš kotel.
Rozhodně pytlované uhlí
Dalším dilematem je, zda kupovat sypané nebo v pytlích balené hnědé uhlí. Sypané uhlí potřebujete v létě lehce dosušit, pak uklidit do speciální místnosti. Při těchto činnostech se velmi práší. Velice pohodlnou variantou je koupě již pytlovaného uhlí.
Zbavíte se hlavně nutnosti sušení a prachu, který vás bude všude doprovázet. Není nic komfortnějšího, než si ke kotli donést už navážený pytel plný uhlí a přidat z něj. Také se pak lépe počítá, kolik uhlí budete potřebovat na příští rok.
Kde uhlí seženete?
Prodej uhlí se řídí potřebami zákazníka, proto jsou v nabídce různé frakce pytlovaného hnědého uhlí z našich nejvýznamnějších lokalit.
V nabídce odborného e-shopu Optimtop.cz naleznete širokou paletu nabízených druhů a forem pytlovaného hnědého uhlí. Velkou výhodou je, že nečekáte příliš dlouho, protože prodej uhlí probíhá ze skladových zásob. Vyzkoušejte flexibilitu objednání uhlí přes internet.