Desítky let se lidská rasa dívá na oblohu a pátrá po inteligentním životu ukrytém v zákoutích nekonečného vesmíru. Po neidentifikovatelných létajících předmětech a jejich pasažérech nebo jen po řasách přichycených na kamenech vzdálených planet.
Ale… Co by vlastně lidé dělali, kdyby se jednoho dne náhle mimozemšťané objevili?
Popravdě, žádný plán pro takovou událost v podstatě neexistuje. A proto se odpověď pokusila získat vědecká studie.
Její britští autoři se lidí dotazovali na jejich názor na pátrání po mimozemském životě a následně na to, co by dělali, kdyby bylo takové pátrání úspěšné. Počtem oslovených lidí patřil výzkum mezi ty s nejpočetnějším vzorkem ve Velké Británii.
Jaké máme možnosti?
Lidé, kteří byli při výzkumu dotázáni odpovídali například na takové dotazy.
Pokud lidé objeví mimozemský inteligentní život, pak vy:
Se o to nebudete zajímat.
Si o tom přečtete zprávy a komentáře.
Budete o tom diskutovat na sociálních sítích.
Někteří lidé si myslí, že bychom měli dál do vesmíru vysílat zprávy, ačkoliv nás nikdo neoslovil ani doposud neodpověděl.Jaký je váš názor?
Je to špatný nápad, takové zprávy by měly být zakázány.
Zákony by měly jasně stanovit kdo může zprávy posílat a co může sdělit.
Každý, kdo chce, by měl mít právo posílat zprávy do vesmíru.
„I přes to, že se nám zatím ještě nepodařilo detekovat nějaký signál nebo sdělení od mimozemských forem inteligentního života, neznamená to nutně, že k něčemu takovému nikdy nedojde.
Co když jednou prostě ano?“ Uvádí astrofyzik spolupracující na výzkumu Martin Dominik.
Cílem výzkumu je tuto otázku rozšířit mezi lidi. A povzbudit je k zamyšlení se nad odpovědí. „Případné navázání kontaktu se dotkne každého z nás. A je vhodné se alespoň zamyslet nad tím, jak na něj zareagujeme, pokud k němu dojde,“ uvedl Dominik.
Samotná data, která studie sesbírala, nyní zpracovávají počítače. Výsledky nechtějí výzkumníci zveřejňovat také proto, že dotazování ještě stále probíhá.