Domů     Hlavní město Canberra: Australskou metropolí se stala vesnice o pár číslech!
Hlavní město Canberra: Australskou metropolí se stala vesnice o pár číslech!

„Hledejte především malebné místo,“ dostává pokyn od vlády zeměměřič Charles Scrivener. Má najít budoucí hlavní město nového australského společenství států. Věčné hádky mezi dvěma nejvýznamnějšími australskými městy dávají šanci třetímu.

Sídlem státních úřadů se teď klidně může stát i nepatrná víska stěží dohledatelná na mapě…

Jakmile 1. ledna 1901 vznikne ze šesti australských území (Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Queensland, Tasmánie, Victoria a Jižní Austrálie) stát nazvaný Australský svaz, jablkem sváru se okamžitě stává jeho hlavní město.

„Bude to samozřejmě Sydney,“ přesvědčují Australany jeho letití obyvatelé. Rodilí Melbourňané ovšem něco takového nechtějí ani slyšet. „V žádném případě! Všechny úřady musí sídlit v Melbourne,“ ozývá se z jejich tábora.

Ctihodní měšťané ze Sydney ale argumentují tím, že jejich sídlo je přece starší (bylo založeno 26. ledna 1788, Melbourne až roku 1835). Občané ostatních států rádi odsouhlasí jedno z těchto měst, hlavně aby už byl jednou provždy klid. Jenže rivalita mezi Sydney a Melbourne znemožňuje jakoukoli rozumnou dohodu.

Historická mapa Sydney, jednoho z rivalů o metropoli nového státu.
Historická mapa Sydney, jednoho z rivalů o metropoli nového státu.

Na chvilku vítězí Melbourne

Nakonec proto padne rozhodnutí, že centrum australského společenství musí být úplně někde jinde. Nejlépe v místě, které nemá ani s Melbourne ani se Sydney nic společného a navíc je pokud možno stejně daleko od obou z nich.

„Až do doby, než bylo vybráno a vybudováno nové hlavní město v Novém Jižním Walesu, bylo hlavním městem federace Melbourne,“ uvádí všechno na pravou míru australský historik Geoffrey Blainey (*1930).

Melbourne potom drží žezlo metropole až do roku 1927, kdy ho definitivně předává svému nástupci.

Kostel a kolem něj pár domů, to je původní Canberra, spíš vesnice než město.
Kostel a kolem něj pár domů, to je původní Canberra, spíš vesnice než město.

Změny názorů jako na běžícím pásu

„Vybírejme z venkovských oblastí Nového Jižního Walesu,“ padne roku 1901 návrh v australském parlamentu. Poslanci diskutují o tom, kde.

„Mělo by to být co nejdále od Sydney,“ vyžadují představitelé státu Victoria, protože na jejich území leží Melbourne (Sydney leží v Novém Jižním Walesu – pozn. red).

Málem se jim jejich požadavek podaří prosadit, když parlamentní Dolní Sněmovna roku 1903 odklepne Tumut, malé městečko ležící asi 410 kilometrů jihozápadně od Sydney.

Senát ovšem zastává na rozdíl od Dolní Sněmovny jiný názor a vybere si pro změnu Bombalu, větry ošlehávanou horskou vesnici 485 kilometrů jižně od Sydney. Dohadování proto pokračuje bez výsledku dál.

Katedrála svatého Pavla Melbourne, dalšího města, které usiluje vést australský svaz.
Katedrála svatého Pavla Melbourne, dalšího města, které usiluje vést australský svaz.

Nevlídné sídlo se hodí jenom pro věznici

O rok později se obě parlamentní komory shodnou na Dalgetách, značně nehostinném městečku, které leží přibližně ve stejné vzdálenosti od Sydney (cca 360 km) i od Melbourne (cca 370 kmú.

„Hodí se to spíš pro věznici, než pro sídlo vlády,“ šušká se ovšem mezi samotnými poslanci o nevlídném a studeném sídle, které sotva přiláká nějaké návštěvníky. Tentokrát do hádek ale pro změnu zasáhne stát Nový Jižní Wales.

„Požadované území kolem města Dalgety svazové vládě nepřepustíme,“ zní z úst waleských úředníků. Návrh se jim moc nelíbí. Půdu skutečně sposkytnout nemusí, a proto se jejich prohlášením vidina nového australského hlavního města znovu ocitá v nedohlednu.

Plány nové Canberry z pera zeměměřiče Charlese Scivenera.
Plány nové Canberry z pera zeměměřiče Charlese Scivenera.

Hledá hlavně krásu

Kraj Yass-Canberra se stává favoritem v parlamentním hlasování roku 1908. Když zvedají ruce poslanci Dolní sněmovny, vítězí těsnou většinou hlasů. V Senátu pro Canberru hlasují všichni zástupci Nového Jižního Walesu, líbí se jim, že je poblíž Sydney.

Prakticky stejný počet příznivců má ale i městečko Tumut, hlavně mezi zástupci státu Victoria. Celé dohadování skončí dalším hlasováním, kdy těsnou většinou projde Canberra, vzdálená jenom asi 300 kilometrů od Sydney.

Velkou zásluhu na jejím výběru má zeměměřič Charles Scrivener (1855–1923). Ten měl na příkaz vlády zajistit především malebné místo, což se mu také podařilo.

Do kampaně se zapojil i místní novinář John Gale (1831–1929), vydavatel The Queanbeyan Age a australský ministr vnitra King O´Malley (1854–1953).

Novináře Johna Galea mnoho lidí považuje za
Novináře Johna Galea mnoho lidí považuje za „otce Canberry“.

Zločin na národu

Už vzápětí po svém schválení ale má ale rozhodnutí o novém hlavním městě své první kritiky. „Je to zločin na národu,“ píše jeden z melbournských deníků, kterému se nelíbí právě malá vzdálenost mezi Canberrou a Sydney. Nevraživost mezi městy jenom kvete.

Zákon ovšem říká, že je všechno v pořádku. Podle § 125 australské ústavy musí být hlavní město umístěno na území australského společenství v Novém Jižním Walesu nejméně 100 kilometrů od Sydney. Tato podmínka je splněna.

Australský ministr vnitra King O´Malley má lví podíl ny výběru australské metropole.
Australský ministr vnitra King O´Malley má lví podíl ny výběru australské metropole.

Víska se stává nejdůležitějším městem

Nově zvolené městečko ovšem má do metropole hodně daleko.

„Canberra neměla zpočátku o mnoho víc než poštu, školu pro děti z okolních farem, které se sem scházely po štěrkovaných cestách, kovářství a kamenný anglikánský kostel, postavený ve čtyřicátých letech 19. století,“ líčí podobu sídla, které má od této chvíle reprezentovat Australský svaz, dějepisec Blainey.

Naznačuje, že městečko je vlastně jen o trochu větší vesnice s místním významem skrytá v zalesněných kopcích. Vláda se shoduje: Proto se roku 1911 pořádá mezinárodní architektonická soutěž. Teprve stavby postavené na základě jejích výsledků

Foto: wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Smrdí, jsou plesnivé, a přece sýry milujeme. Už přes 8000 let!
Naše babičky vystačily s nakupováním tvrdého sýra, občas přibalily taveňák, výjimečně Nivu, Hermelín či tvarůžky. A dnes? V supermarketech i specializovaných farmářských prodejnách je nekonečný výběr tvrdých, polotvrdých, plísňových či zrajících sýrů, navíc z kravského, kozího, ovčího, či dokonce oslího mléka. Kde se vůbec vzaly? Velmi pravděpodobně už před 8000 lety si lidé na světě […]
Zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s avokádem a kuřetem
tisicereceptu.cz
Salát s avokádem a kuřetem
Někdy přijde vhod i salát typu „co dům dal“. Základem je listový salát, dobrá zálivka a poté přidejte ingredience, které máte po ruce. Zpracujete tak veškeré zbytky zeleniny i masa. Ingredience na
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Vignerová je opět na dně?
nasehvezdy.cz
Vignerová je opět na dně?
Modelka Aneta Vignerová (36) se nedávno svěřila, že je pod dohledem psycholožky. Krásná tmavovláska tak možná prožívá se svým manželem, scenáristou Petrem Kolečkem (40), další složité období. Povídá
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
enigmaplus.cz
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
Obraz Mona Lisa je jedním z nejdiskutovanějších uměleckých děl historie. Koho na něm vlastně slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci vyobrazil? Proč se Mona Lisa tak záhadně usmívá? A z jakého důvo
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
skutecnepribehy.cz
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
Nevím, proč jsem si toho světélkujícího kostlivce koupil. Pověsil jsem si ho na zpětné zrcátko přes odpor svých dětí. Vzápětí jsme havarovali. Kostlivce z hmoty, která když se nasvítí, nazelenale světélkuje, jsem pořídil na benzince. Bude dobrý jako tretka, zavěšená na zpětném zrcátku, říkal jsem si. Jeli jsme na návštěvu k mé tchyni přes polovinu republiky. Už
Pomazánka s avokádem a ořechy
nejsemsama.cz
Pomazánka s avokádem a ořechy
Tahle pomazánka se skvěle hodí i na jednohubky. Ingredience: 2 zralá avokáda 2 lžičky citronové šťávy 1 malá chilli paprička 1 malá cibule 1 stroužek česneku 2 uvařená vejce 2 lžíce zakysané smetany hrst vlašských ořechů sůl pepř pečivo Postup: Avokáda rozpůlíme, vyjmeme pecky a dužinu vydlabeme. Dáme do misky, zakapeme citronovou šťávou, přidáme smetanu, nakrájená vejce, nasekanou cibulku
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
21stoleti.cz
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
historyplus.cz
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
V mondénním pařížském nevěstinci je při zahájení Světové výstavy nabito. Střídají se tu ministři a velvyslanci z celého světa. Ve svých diářích si tento povedený večer přitom zaznamenali jako „návštěvu předsedy senátu“. Kdo by se nechtěl přijet pobavit do hlavního města rozkoší a luxusu. Paříž konce 19. století nabízí rafinovaná potěšení, lákající smetánku. Králové i princové se