Skip to content

Hippies: Dva roky plné sexu, drog a květin!

Celé San Francisco je na nohou. Do parku Golden Gate se valí tisíce mladých lidí. Mají dlouhé vlasy, volné oblečení a zavrhují všechno, co je nedotknutelné pro jejich rodiče –práci, víru, usedlý rodinný život.

Sedají na travnatou zem, která se pod jejich náporem během chvíle mění v mraveniště. Bezstarostná atmosféra je prosycena vůní omamných látek, květin a svobody. Nenásilná světová revoluce začala.

Píše se 14. leden 1967. Slunná Kalifornie vítá nové ráno a s ním i tisíce nadšenců, kteří dorazí na happening Human Be-In. Protestují tu proti zákazu LSD, ale také poprvé společně veřejnosti představují svůj životní styl.

Říkají si hippies, žijí okamžikem, bojují proti konzumní společnosti a jejich odkaz změní celý západní svět.

2
To poslední, co hipíky při cestování zajímá, je dostatek místa a pohodlí.

Děti okamžiku

Jejich pohled na svět ovlivní hlavně nepoddajná generace beatniků – mladých umělců, kteří v 50. letech vystupují proti nenasytné americké společnosti. Když se její představitelé Michael McClure (*1932), Lawrence Ferlinghetti (*1919) nebo Gary Snyder (*1930) později nastěhují do sanfranciské čtvrti Haight-Ashbury, začínají se sem jako působením magnetu sjíždět mladí z celých Států.

Chtějí svobodu a život „jen pro ten dnešní den“. Mysl a hranice poznání si rozšiřují LSD a marihuanou. Žijí pohromadě v širokých komunitách, oblékají se do pestrých barev a sdílejí mezi sebou vše, od lásky až po peníze.

Oslava života

Na potkání rozdávají květiny, jedno ze svých poznávacích znamení, stejně jako ukazováček a prostředníček, proměněný ve známé gesto vítězů. K životu nepotřebují prakticky nic. Drobné vyžebrají, k snědku se vždycky něco najde.

Žijí mírem, nezávazným milováním. Odmítají probíhající válku ve Vietnamu. Když jim v roce 1966 vládní představitelé udělí políček ve formě zákazu LSD, odpoví hippies v lednu 1967 mamutí akcí nazvanou Human Be-In, na kterou se do San Franciska sjede 25 000 lidí.

3
Na hipísáckých festivalech frčí protesty proti společnosti, ale také láska a oslava života.

Zamilované léto

Zpětná ozvěna svolané akce je obrovská. Bosé nohy hippies zaplavují kalifornské ulice a prošlapávají cestu dalším přistěhovalcům. Zlatá éra květinových dětí je tady. Tvrdí se, že téměř každá druhá rodina ve Spojených státech pohřešovala v té době svého potomka, který se rozhodl k nim připojit.

Jejich styl života se jako rozbouřená řeka rozlévá do celého světa. Nezkrotné vlasatce začínají brát vážně i média, cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do Kalifornie s názvem „Na skok k hippies“. Ti v té době žijí hlavně láskou, silnou, nezávaznou a nespoutanou.

Události po Human Be-in proto dostanou název podle ní – Summer Of Love tedy Léto lásky.

Miluj, neválči!

Žijí také hudbou, kdo jiný přece více symbolizuje odpor vůči konzumu než rockoví muzikanti. Vrcholem tohoto období je pak 16. června 1967 rockový festival v Monterey asi 180 kilometrů jižně od San Franciska.

Po tři dny se pódium plní řadou hudebních hvězd, od nezkrotné Janis Joplin až po kytarového mága Jimiho Hendrixe. Okolní louky zaplní na 50 000 (jiné prameny uvádějí dokonce 90 000) vděčných posluchačů, naprosto oddaných svému vlastnímu světu.

Vzduchem létají hesla jako „Make Love, not war“ – Miluj, neválči, nebo „Give peace a chance“ – Dej šanci míru. Vše však bez jakékoliv známky agrese (tu projeví jen Hendrix, když na konci svého vystoupení zapálí a roztříská kytaru).

4
Pár srpnových dní roku 1969 se promění v jeden velký mejdan s názvem Woodstock.

Flákače a neplatiče nechceme!

Po zdolání vrcholu ale přichází pád. Neustálý příliv turistů a čumilů působí uvnitř komunity rozpory. Čtvrť Haight-Ashbury přitahuje kroky ztroskotanců a zlodějů, kteří se zde v anonymitě davu schovávají před zákonem.

Roste počet drogově závislých, dětí narozených mimo manželství, stejně tak svobodných matek. Skrz prsty se na „hipíky“ začíná dívat i veřejnost. „Obyčejným“ Američanům vadí jejich nechuť k práci a neplacení daní.

Po hromadném pálení povolávacích rozkazů do Vietnamu mají na krku i úřady. A když národní garda na pokyn guvernéra Kalifornie Ronalda Reagana 15. května 1969 násilně potlačí skupinu hippies, kteří zaberou obří parkoviště ve snaze změnit ho na park, zdá se, že je s květinovými dětmi definitivní konec.

Ještě jednou proti všem

Přesto se hnutí v srpnu 1969 ještě jednou sjednotí. Přichází totiž Woodstock, legenda mezi hudebními festivaly. „Bylo to jako v ráji. Komu nevadilo problematické hygienické zázemí, strašná spousta lidí a nejrůznější názory na to, jak to na světě právě chodí, musel být nadšen.

Užívali jsme si darů života a já osobně jsem se na tom festivalu vyspal se sedmi ženami. Dvě z nich jsem neznal ani podle křestního jména,“ popisuje jeho atmosféru jeden z návštěvníků. Přes půl milionu lidí tu na poli, severozápadně od stejnojmenného města, za asistence hudebních hvězd, v klidu a míru naposledy masově hlásá svá poselství.

5
Odmítají konzumní společnost, tancují, souloží, ládují se drogami. A změní svět.

Slunce míru zapadá

To už však nad Woodstockem krouží hejno labutí se svojí písní. Po sérii nešťastných událostí se zlatá éra hippies i s tím, čemu věří, stává definitivně minulostí. V témže měsíci zorganizuje chorý mozek Charlese Mansona (*1934), původně se tvářícího jako řadový hippie, brutální popravu manželky režiséra Romana Polanského (*1933), herečky Sharon Tateové (1943–1969). Při festivalové odpovědi na Woodstock na závodním okruhu Altamont v Kalifornii ubodá v prosinci 1969 ochranka z řad motorkářského gangu Hells Angels černošského fanouška. Voda nad barevným mlýnem se definitivně zavře s příchodem 70. let.

Užitečný boj

S šířením lásky, porozumění a míru je konec. Vlasy padají pod ostrými hroty nůžek, a to, co po dlouhá léta každý hippie s nechutí odmítal, se teď stává každodenní náplní jeho života. Vracejí se do škol, pracují, vedou usedlý rodinný život typického Američana.

Přesto jejich boj proti konzumu nebyl marný. Veřejnost začíná být otevřenější k otázkám sexu, rasové diskriminace i práv menšin. „Byli jsme mladí, byli jsme upjatí, lehkomyslní a skoro k smrti vyděšení.

A bylo to tak správně,“ shrne později odkaz květinových dětí americký politický aktivista Abbie Hoffman (1936–1989).

Foto: britannica.com, thump.vice.com, all-that-is-interesting.com, http://lifehacklane.com, http://clickamericana.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Spadané listí může být poklad
nasehvezdy.cz

Spadané listí může být poklad

Proč se ho zbavovat, když si z něho můžeme zdarma...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...
Italská módní značka Retrosuperfuture ve světě rumů
iluxus.cz

Italská módní značka...

Značka Havana Club se spojila s předním...
Fyzik Hugh Everett: Otec paralelních světů
enigmaplus.cz

Fyzik Hugh Everett: Otec...

Originální kvantový fyzik Hugh Everett přichází s...
Výlety bez davů: Přírodní krásy nedaleko Litomyšle
epochanacestach.cz

Výlety bez davů: Přírodní...

Malebné městečko Litomyšl...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Dvojice běžců se vracela z tréninku. Cestou se měli setkat s duchem mnicha
enigmaplus.cz

Dvojice běžců se vracela z...

Rutinní trénink na maraton se v roce 1988...
Dávné tajemství věštění z čajových lístků či kávové sedliny
enigmaplus.cz

Dávné tajemství věštění z...

Existuje mnoho způsobů, které věštci využívají k...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Báječná pěna z hrušek
nasehvezdy.cz

Báječná pěna z hrušek

Upekli jste dezert, který je trošku nudný a chcete...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...