Domů     Gramodesky: Slaví triumfální návrat?
Gramodesky: Slaví triumfální návrat?
23.2.2016

Je lidskou přirozeností snažit se věci zachytit a uchovat. Písmo spoutává moudrost, obraz okamžik. Touha člověka po zvuku a hudby zůstává nenaplněná mnohem stovek let. Pak přijde zázrak. Je černý, plochý a zbrázděný kaňony, které ukrývají hudbu.

Tušíte správně. Je to gramodeska.

Přímým předchůdcem gramofonu, jak ho známe, je fonograf Thomase Alvy Edisona (1847-1931). Sdílí s ním i kovovou troubu, tedy ozvučný trychtýř, který zesiluje zvuk přenášený jehlou ze stopy na membránu.

Namísto plochých desek je záznam vyrytý na váleček potažený cínovou fólií či voskem a musí se natahovat jako hodinky, aby hrál. Edison však o prvenství svého vynálezu málem přichází.

V roce 1878 si totiž na francouzské Akademii věd podává patent také básník Charles Cros (1842-1888), a to takřka totožného přístroje.

Jeho dopis je však založen a rozpečetěn až ke konci roku, když už má Edison za sebou prezentaci fonografu před akademickým publikem a básník tak přichází na buben.

Historicky prvním záznamem, který se z válečku kdy ozve, je údajně první sloka básničky „Marry had a little lamb,“ kterou si Edison v laboratoři brouká.

Komerční vítězství

Desky v souboji s válečky nakonec zvítězí z prostého důvodu. Jejich reprodukce je mnohem snazší. Reprodukce desek je oproti válečkům snadná, takže komerční rozšíření na sebe nedá dlouho čekat.

Chyby na záznamu sice stále opravit nelze, ale doby, kdy k vytvoření kopie bylo nutné sezvat celý orchestr a nahrávat skladbu na několik desítek zařízení najednou, jsou pryč. Z jedné původní nahrávky, pro níž se postupem času vžije označení „master disk“ (angl.

hlavní deska) je možné vylisovat tisíce dalších. Počáteční nedůvěra interpretů, kteří se obávají, že je nové médium připraví o práci, protože lidé už nebudou chtít navštěvovat živé koncerty, rychle opadá. Gramodesky se stávají fenoménem.

Velké sjednocení

První desky z počátku dvacátého století se od těch, které známe, v mnohém liší. Postrádají jakoukoliv standardizaci co se týče rychlosti přehrávání, i skutečných rozměrů.

Na desky rozdílných výrobců jsou potřeba speciální přístroje, protože navzájem nejsou kompatibilní. Tento chaos naštěstí brzy skončí. Etalonem pro rychlost se stává 78 otáček za sekundu.

Později ho doplní ještě 33 a jedna třetina otáčky pro dlouhohrající desky (známá „elpíčka“, z angl. long play) a 45 otáček pro singlová alba. Po rychlosti přijdou na řadu rozměry, kotouče mající až půl metru v průměru se smrskávají na 17 a 30 centimetrů.

17 cm pro single alba (SP), která mají na každé straně jen jednu skladbu, a 30 pro kompletní nahrávky (LP).

Ani oboustranný záznam není zpočátku samozřejmostí, představuje ho až společnost Columbia Records kolem roku 1910. Debaty se vedou i o vhodném materiálu desek. V počátcích se užívá hlavně šelaku, sekretu, který vylučuje červec lakový.

Uvažuje se však také o plechu, ebonitu, skle či zmíněné gumě. Podstatnou nevýhodou šelakových desek je nicméně jejich krátká doba hraní, která činí na každou stranu maximálně pět minut. A právě tady přichází na scénu nový šampion. Polyvinylchlorid.

Zobali vrabci zobali kartonové obaly

Desky z umělých hmot překonávají své šelakové kolegyně kapacitou opravdu zásadně. Na jednu stranu kotouče o rozměrech 30 cm se najednou vejde až 20 minut hudby. Nic ale není zadarmo.

Tyto desky jsou sice odolnější a lehčí, zároveň však kvůli miniaturizaci drážek zvukové stopy mnohem náchylnější na poškození. Čistotu záznamu ovlivní i malé škrábnutí. To vede k rozvoji obalů z pevného kartonu, kolem nichž se brzy rodí samostatné odvětví.

Jejich potisky se postupně proměňují v umělecká díla umocňující výsledný dojem z celého alba a jsou velice ceněny (třeba podepsané album Stg. Peppers od skupiny Beatles se v aukci prodá za více než 290 tisíc dolarů).

Jako fénix

Zlatou éru vinylových desek ustřihne příchod magnetofonových pásek, oblíbených hlavně kvůli své přenosnosti.

S nástupem digitálních technologií a internetu se zdá, že placatým černým nosičům definitivně odzvonilo a čeká je místo na zaprášených policích mezi ostatními sběratelskými raritami starých časů. Jenže chyba lávka.

Začne to zvolna jako vzdálené dunění, v útrobách hudebních klubů s rozvojem elektronické hudby. Diskžokejové paradoxně používají pro své kompilace výhradně vinylové desky, k niž dodávají efekty, a záznamy podkreslují beaty a mixem.

Výsledkem je nový boom a celá generace, která náhle po „elpíčkách“ pase stejně jako generace jejich otců. Hlavním vysvětlením je, že zvuk gramofonových desek je hřejivější a vřelejší než elektronika. A kdysi oblíbený, polozapomenutý nosič slaví triumfální návrat.

Foto: wikipedia.org, wikia.org,
Související články
Věda a technika
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
Věda a technika
Miniaturní zázraky a chytrá řešení: Budoucnost je kompaktní a propojená
V době, kdy se snažíme maximalizovat efektivitu a minimalizovat naši uhlíkovou stopu, se na trhu objevují produkty, které jsou nejen kompaktní, ale i plné chytrých řešení. Od nejlehčí pumpičky na světě, přes čističky vzduchu využívající přírodní materiály, až po revoluční chytré prsteny, které monitorují naše zdraví s neuvěřitelnou přesností. Budoucnost je zde a je menší, […]
Věda a technika
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Věda a technika
Tren a las Nubes: Cesta do oblak, kde se tají dech
Představte si železnici, která se vine vysoko v Andách, kde se oblaky dotýkají vrcholů hor a vzduch je řídký a chladný. Tren a las Nubes, neboli Vlak do oblak, je jednou z nejúžasnějších a zároveň nejadrenalinovějších železničních tratí na světě. Připravte se na cestu plnou nezapomenutelných výhledů a úžasných technických řešení, kde se vám dech […]
reklama
historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Okřídlení jezdci přinášejí smrt: Takhle jedou husaři!
Takhle jedou dámy, takhle jedou páni, takhle jedou husaři! Kdo by si nechtěl s dětmi užít oblíbenou hru. Ale pak přijde ona záludná otázka, které se leckdo bojí: A kdo to je ten husar? Vysvětlit to může být husarský kousek. Linie švédských mušketýrů se lehce zachvěje. Z písečných dun naproti nim vyjíždí obrovská masa jezdců. Je jich […]
reklama
záhady a tajemství
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Předloha pro Frankensteina: Alchymista Dippel a jeho temné experimenty
Román Frankenstein, dílo, které otřáslo světem literatury, má možná mnohem konkrétnější inspiraci, než se zdá. Podle jedné z teorií stál za postavou šíleného vědce Viktora Frankensteina německý teolog, lékař, alchymista a okultista Johann Conrad Dippel. Tento kontroverzní muž se narodil na hradě Frankenstein a proslul svými krutými experimenty a rituály. Ponořme se do života a […]
Záhady kolem hradu Buchlov: Tajemství jeho založení a nepotrestaná vražda
Sluhové najdou za svitu pochodní mrtvé tělo svého pána. Někdo ho probodl jeho vlastním rapírem. Podezřelý je nasnadě, jenže nic se nakonec neprokáže. Záhada vraždy staré téměř 450 let zůstává dodnes neobjasněna… Markomanská královna Fritigilda už ve 4. či 5. století měla nechat ve zdejších hlubokých hvozdech postavit hrad – dnešní Buchlov. Jiný příběh vypráví, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz