Skip to content

Jak na vůně aneb vše, co byste měla vědět o parfémech

Lidé se voněli už od nepaměti. Na úplném začátku byly bylinky, kterými ženy svou kůži potíraly, aby získala nádech levandulí, jasmínu a dalších kvítků. Po čase se přešlo k esenciálním olejům a dnes si svůj oblíbený parfém můžete koupit v designovém flakonku s rozprašovačem pro pohodlné nanášení.

Jenže jak vůně vybírat a jak s nimi zacházet tak, aby to bylo to pravé ořechové? My vás provedeme tím nejzákladnějším, co byste měla vědět.

Základní informace

U parfému Lush si můžete být jisti, že ani jedna jejich složka nebyla testovaná na zvířatech. To se nám líbí!
U parfému Lush si můžete být jisti, že ani jedna jejich složka nebyla testovaná na zvířatech. To se nám líbí!

V první řadě byste měla znát samotnou podstatu parfémů. Každý se skládá ze tří částí, kdy se jednotlivé vůně postupně nebo lineárně uvolňují. Jedna část bez druhé nemůže dobře fungovat, protože právě jejich vzájemné navazování je to, co dělá parfém parfémem.

Vysoké tóny, kterým se říká „Hlava“, je to první, co po nanesení ucítíte. Protože jde o první dojem, je její složení vybíráno pečlivě a s rozvahou. Hlavu budete registrovat něco kolem 15ti minut, než ji přeruší střední tóny, „Srdce“. Srdce voní až několik hodin a dá se říct, že je to pravá podstata parfému. Jakmile odezní, nastupují nízké tóny, „Základ“. Ty vyprchávají pomalu a pozvolna a na vaší kůži vydrží klidně i deset hodin.

EDP, EDT… Jak se v tom vyznat?

Srdcem vůně Victorinox je muškátový oříšek a levandule, základ pak tvoří cedrové dřevo, jantar a pižmo.
Srdcem vůně Victorinox je muškátový oříšek a levandule, základ pak tvoří cedrové dřevo, jantar a pižmo.

Většina lahviček s parfémy nese označení EDP, EDT, EDC nebo EDS. Jenže co to znamená? Rozhodnete-li se, že na tom nezáleží a je v podstatě jedno, co z toho zvolíte, děláte tu největší chybu v dějinách parfémů.

Zkratky totiž prezentují to, jak silnou vůni si pořizujete. EDP je parfémová voda, ve které je podíl vonných látek 12-15%. Je výrazná, silná a hodí se spíše ke slavnostním příležitostem. Používat byste ji neměla v létě, protože v kontaktu se sluncem může způsobovat kožní reakce v podobě pigmentových skvrn.

EDT, tedy toaletní voda, má podíl vonných látek 6-12% a je ideální pro horké měsíce. EDC má podíl vonných látek 4-6% a jde o kolínskou vodu. EDS, splash perfume, m á nejmenší podíl vonných látek a to pouhé 1%.

Nejdůležitější je výběr

Základními tóny ve vůni Tom Tailor jsou pačuli, cedr a pižmo. Hlava je složená z bergamotu, citronu a svěží mandarinky.
Základními tóny ve vůni Tom Tailor jsou pačuli, cedr a pižmo. Hlava je složená z bergamotu, citronu a svěží mandarinky.

Mějte na paměti, že je každý člověk originál. Protože jsme jiní, i naše kůže reaguje na jednotlivé vůně různě. To, že parfém skvěle voní na vaší kamarádce, ještě neznamená, že se bude hodit i k vám. Velký důraz byste měla klást na výběr.

Nespěchejte a zkoušejte, co hrdlo ráčí. Ideální doba pro nákup je ráno, kdy jsou vaše čichové buňky svěží a nepoznamenané všemožnými vůněmi celého dne. Vezměte si s sebou do malého pytlíčku trošku zrnkové kávy, která funguje jako skvělý neutralizátor.

Po očichání jedné vůně zaboříte nos do sáčku a pak můžete přejít k dalšímu vzorku.

Foto: www.lushcz.cz, www.victorinoxcz.cz, www.prestigeproducts.cz, www.huffingtonpost.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …