Domů     Gigantické burzovní podvody obraly lidi o miliardy
Gigantické burzovní podvody obraly lidi o miliardy
komerční sdělení

Možná je to jen nešťastná shoda náhod, ale spousta slov, která jsou často zmiňována v souvislosti s bohatstvím a penězi, nejsou úplně pozitivní. Slova jako podvod, krádež, lež, zločin, nejsou bohužel ničím výjimečným.

Kdo z vás si někdy „nechtěně“ vzal nějaké peníze navíc z deskové hry, nebo zapomněl kamarádovi vrátit pár stovek? Je možné, že i přestože jste svému kamarádovi dlužili peníze, neupozorňoval vás na to. Proč? Protože vám věřil.

Stejně jako věříme svým přátelům a známým, určitou dávku důvěry vkládáme i do společností, které provozují různé investiční služby.

Každý, kdo investuje, například do akcií, ví, že dříve, než tak učiní a podrobí svoje peníze riziku, měl by si prověřit brokera, provést zkoumání rizik a potenciálních zisků.

Mimo tyto „zkoumání“, jsou ale i věci, které neovlivníte a které prostě předpokládáte, že budou v pořádku.

Důvěra v pravdivost finančních hlášení, prezentované dosažené výsledků společnosti, práci lidí kolem společnosti a celkové důvěryhodnosti daného projektu, je relativně normální věc.

Podobná důvěra však může v některých případech mít i fatální následky a může vás stát hodně peněz.

Pokud se však ponaučíte z podvodů a obecně věcí, které se staly v minulosti, pravděpodobně vám to pomůže vyvarovat se něčemu podobnému v budoucnosti. A právě proto jsme se rozhodli ukázat vám tyto obrovské podvody, v nichž společnosti podváděly své investory.

Některé podvody mohou znít neuvěřitelně a možná až komicky, ale lidé, kteří se v té době rozhodovali, kam investovat svoje peníze, bohužel neměli ani tušení o věcech odehrávajících se v pozadí.

A popravdě, spousta z nich asi ani netušila, kam svoje peníze investovat, nebo jak začít obchodovat na burze. Prostě jen chtěli vydělat peníze.

ZZZZ Best, rok 1986

Jedním z nejznámějších podvodníků byl jistý Barry Minkow, majitel firmy ZZZ Best.

Barry směle prohlašoval, že jeho společnost na čištění koberců bude ve své branži stejný pojem jako General Motors ve světě automobilů.

Navenek vše vypadalo, že buduje mohutnou firmu s mnohamilionovým obratem. Falšováním desetitisíců různých dokladů vytvořil Minkow zdání, které nemělo nic společného se skutečností. Celý podvod fungoval jako již dobře známé Ponziho schéma. Úspěšně klamal auditory i investory, aniž by vzbudil sebemenší podezření.

Když se roku 1986 společnost objevila na burze, dosahovala její hodnota dle tržní kapitalizace více než 200 miliónů dolarů. Celá bublina pak praskla o pár let později.

Odhaduje se, že Barry obral lidi zhruba o 100 milionů dolarů.  Zajímavé je, že v době páchání podvodu nebylo Minkowovi ještě ani 20 let. Nakonec ho soud poslal na 25 let za mříže.

Bre-X Minerals, rok 1997

Tato kanadská společnost byla zapojena do jednoho z největších akciových podvodů všech dob.

Majetek, který v podobě zlata vlastnila v Indonésii, měl údajně obsahovat více než 200 milionů uncí zlata a měl být vůbec největším dolem na těžbu zlata všech dob.

Cena akcií neskutečně stoupala do závratných výšin – na 280 dolarů za akcii a udělala ze dne na den z obyčejných lidí milionáře. Ve svém vrcholném období vykazovala firma tržní kapitalizaci v hodnotě 4,4 miliardy dolarů.

Přesně 19. března roku 1997 ale klec sklapla. Tehdy se totiž ukázalo, že celá sláva byl jen jeden kolosální podvod. Cena akcií záhy klesla na pouhých pár centů.

Tvůrci tohoto podvodu si přišli na zhruba 6 miliard dolarů a zhruba 40 tisíc investorů zde utopilo svoje peníze.

Enron, rok 2001

Před vypuknutím skandálu byla energetická společnost Enron se sídlem v Houstonu z hlediska objemu výnosů sedmou největší v USA a zaměstnávala asi 22 tisíc zaměstnanců.

Pomocí poměrně složitých účetních praktik a zapojením tzv. shell companies (společností vedených jen účetně nebo provádějících jiný druh podnikání, než oficiálně deklarují) dokázal Enron vést stranou stovky miliónů dolarů.

Firma tím klamala jak investory, tak analytiky trhu, čímž navodila zdání větší stability.

Navíc tyto firmy pod vedením pracovníků Enronu vykazovaly fiktivní výnosy rozepisováním jednodolarových položek, které se v ohromných kvantech násobily, čímž vytvářely dojem obrovských zisků.

Poté, kdy byla celá spleť podvodů odhalena, společnost vyhlásila bankrot a cena akcií klesla z více než 90 dolarů za akci na méně než 70 centů. Pád firmy s sebou strhl i pátou největší auditorskou firmu na světě, Arthur Andersen.

Tato společnost působila jako auditor společnosti Enron. Její vina spočívala v likvidaci tisíců dokladů, které by mohly prokázat podvodné praktiky zaměstnanců Enronu. Hlavní představitelé společnosti byli odsouzeni.

O tomto podvodu byl natočen i film, který je velice dobře hodnocený a určitě stojí za to, ho vidět. Ostatně o obchodování existuje spousta pěkných snímků. Na jejich výčet se můžete podívat zde:

5 filmů, na které by se každý obchodník měl podívat

WorldCom, rok 2002

Zanedlouho po pádu společnosti Enron zacloumal trhy další miliardový skandál.

Poté, co byl telekomunikační gigant WorldCom podroben podrobnému šetření svého účetnictví, došlo k odhalení dalšího případu „book cooking.“ Společnost falšovala své hospodářské výsledky a vykazovala provozní náklady jako investice.

Manažerům této společnosti se patrně zdálo, že položky jako pera, tužky a papír, které používali v kancelářích, představují investice do budoucnosti firmy, a proto je pěknou řádku let vedli účetně jako investice, resp. investiční náklady.

Celkem se tak na nesprávných účtech ocitly téměř 4 miliardy dolarů. V roce 2001 vykazovala firma zisk zhruba ve výši 1,3 miliardy dolarů. Ve skutečnosti se však neustále pohybovala v záporných číslech. A kdo celým případem utrpěl nejvíce? Zaměstnanci.

O práci jich tehdy přišly desítky tisíc. Další na řadě byli investoři, kterým nezbylo nic jiného než oči pro pláč, když museli přihlížet pádu ceny akcí z 60 dolarů na méně než 20 centů.

Někdejší šéf Bernard Ebbers byl odsouzen na 25 let za finanční machinace, které vedly ke ztrátě zhruba 11 miliard dolarů.

Tyco International, rok 2002

Aféra společnosti WorldCom, která výrazně pošramotila důvěru investorů, ještě ani neutichla, a už se zakládalo na další. Vedení společnosti Tyco, které prohlašovalo, že rok 2002 bude z hlediska akcií rokem nezapomenutelným, mělo svým způsobem pravdu.

Společnost vyrábějící elektrické součástky, zdravotnické a zabezpečovací přístroje byla až do okamžiku vypuknutí skandálu považována za naprosto bezpečnou investici patřící mezi tzv. blue chips.

Za ředitelování Dennise Kozlowského, jehož magazín Business Week vyhlásil jedním z 25 nejlepších manažerů roku, došlo k odčerpání zhruba 600 miliónů dolarů v podobě neschválených úvěrů a podvodných obchodů s akciemi.

Spolu se svými kumpány, finančním ředitelem Markem Swartzem a ředitelem pro právní záležitosti Markem Belnickem, obdržel Kozlowski 170 miliónů dolarů v podobě úvěrů s nulovým nebo minimálním úrokem bez předchozího schválení akcionářů.

Kozlowski a Belnick rozprodali majetek firmy v hodnotě 7,5 miliónů dolarů za údajných 450 miliónů. Tyto peníze byly z firmy vyvedeny většinou pod pláštíkem různých bonusů a benefitů pro její představitele.

Kozlowski peníze použil na „obohacení“ svého opulentního životního stylu, jenž zahrnoval mj. vlastnictví řady domů s luxusním vybavením mj. neslavně známým sprchovým závěsem v ceně 6 000 dolarů.

Pro svoji ženu navíc vystrojil večírek k narozeninám, který přišel na bezmála 2 miliony dolarů. Začátkem roku 2002, poté co začaly na veřejnost pronikat první zprávy o skandálu, se cena akcií firmy propadla během 6 týdnů o téměř 80 %.

HealthSouth, rok 2003

Pracovat ve velké korporaci jako účetní rozhodně není snadný úkol, zvláště když po vás šéf chce, abyste falšovali finanční zprávy. Přesně tak se koncem 90. let choval ředitel a zakladatel firmy HealthSouth, Richard Scrushy.

Účetní podvody byly vyčísleny na zhruba 4,6 miliardy dolarů. Svým zaměstnancům totiž nařizoval, aby nadsazovali výnosy a zveličovali údaje o čistém zisku společnosti.

V té době patřila HealthSouth mezi největší poskytovatele služeb v oblasti zdravotní péče a prodělávala rychlý růst, kterému napomáhala řada akvizicí menších firem v oboru.

První známky, že něco není v pořádku, začaly pronikat na světlo světa koncem roku 2002, kdy Scrushy – dříve než vykázal ztrátu ve výnosech – prodal akcie údajně v hodnotě 75 miliónů dolarů.

Nezávislá právní firma sice došla k závěru, že prodej akcií přímo se ztrátou nesouvisel, nicméně investoři měli již tehdy zbystřit své smysly.

Skandál propukl naplno v březnu roku 2003, kdy Komise pro cenné papíry oznámila rozdíl mezi skutečnými příjmy a příjmy vykazovanými společností ve výši 1,4 mld. dolarů.

Informace byla odhalena na základě nahrávky rozhovoru samotného Scrushyho, kterou pořídil finanční ředitel William Owens spolupracující v té době s FBI. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Akcie během jediného dne propadly z původních 20 dolarů na pouhých 45 centů za akcii. Pikantní na celém případu je, že samotný Scrushy byl zproštěn viny ve všech 36 případech podvodného jednání, aby byl nakonec obviněn a odsouzen za úplatkářství.

Svými „příspěvky“ ve výši 500.000 dolarů se snažil zajistit si správné politické krytí.

Bernard Madoff, rok 2008

Psal se rok 2008, přesně 11. prosinec 2008, a lidé se chystali na další klidné Vánoce. Právě v tento den byl na udání svých dvou synů zatčen bývalý předseda burzy NASDAQ a sedmdesátiletý zakladatel investiční společnosti Investment Securities, B. L. Madoff.

Byl obviněn z podvodného jednání, které fungovalo jako Ponziho schéma (obdoba našeho „letadla“ nebo „pyramidy“).

Madoff lákal do vlastních hedgeových fondů klienty na vysoké výnosy, které nevyplácel z výnosů, nýbrž z vkladů nově příchozích klientů. Fond po dobu 15 let každoročně vykazoval zisk ve výši 11%.

Opční strategie collar, kterou využíval a která bývá uváděna jako zdroj jeho ohromných příjmů, spočívala v minimalizaci ztráty finančních prostředků v období zvýšené volatility.

Tímto plánem se Madoffovi podařilo obrat věřitele o 50 miliard dolarů!

Pár slov na závěr

Nejhorší na všech podobných případech je, že člověku začnou souvislosti docházet, až když už je příliš pozdě. Co se viníků týče, ti si obvykle odsedí pár let za mřížemi (někdy i pár desítek let) – což s sebou nese výdaje, které opět zaplatí investoři, resp.

daňoví poplatníci – a mají vystaráno. Ale i kdyby celý zbytek života pracovali a z výdělku hradili újmy, které způsobili podvedeným, splatili by jen nepatrný zlomek všech ztrát a zničených existencí.

Bohužel při obrovském počtu firem, které dnes v po světě podnikají, nelze opakování podobných případů ani v budoucnosti úplně vyloučit. A to ani navzdory komisím a regulačním orgánům, které se snaží těmto podvodům předcházet.

A co si z toho odnést na závěr? Pozor na staré dobré Ponziho schéma a na věci, které znějí až moc dobře, aby to byla pravda.

Foto: shutterstock, archiv
reklama
Související články
Zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Zajímavosti
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
reklama
lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s