Skip to content

Financování elektromobilu

Tento článek je reklamním sdělením

Elektromobily jsou v dnešní době velmi moderní technologií. Jejich vývoj jde kupředu mílovými kroky. Trh v dnešní době nabízí širokou škálu modelů různých značek, výkonu a samozřejmě i dojezdové vzdálenosti. Bohužel, elektromobily jsou cenově hodně vysoko. I základní vozidla stojí kolem jednoho milionu korun. Z tohoto důvodu má elektromobilita pouze vybranou část zákazníků.

Pořizovací náklady elektromobilu

V první řade je zapotřebí zmínit, že elektrická vozidla nejsou rozhodně levou záležitostí. Cena se totiž nejčastěji pohybuje kolem jednoho milionu korun. Z toho plyne, že vozidla jsou vhodná spíše pro movitější majitele, kteří si model mohou dovolit koupit. Základem tohoto problému je akumulátor a jeho cena. Pro základní představu o rozsahu baterie je si potřeba představit baterie do notebooku, kterých je v elektromobilu několik stovek kusů. Kompletní akumulátor je skutečně velký.

Základní parametry elektromobilů

Výkon baterie

Výkon baterie ve vozidle závisí na vnitřním odporu. To znamená, že čím bude odpor nižší, tím výkon bude vyšší. Výkon je zásadní pro dobu nabíjení elektromobilu.

Kapacita baterie a její dobíjení

Pro každého je určitě velmi důležitý dojezd. Ten úzce souvisí s kapacitou baterie. Samozřejmě, že čím je kapacita nižší, tím je i kratší dojezd. Kapacita j udávána v jednotkách watt hodiny Wh. Dojezd elektromobilů rozhodně není takový, jako u vozidel na klasická paliva. Dojezd je běžně kolem 500 km, což je zhruba polovina naftové či benzínové nádrže.

elektromobil je možné dobíjen několika způsoby. Tím prvním je pomocí vlastní elektrické energie, což se hodí pro ty, kteří vlastní garáž. Možné je také dokoupit domácí rychlonabíječku, která zvládne vozidlo nabít za zhruba 8 hodin. Dalším způsobem je využití veřejné nabíjecí stanice. Ty jsou mnohem rychlejší a vozidlo dobijí již za 30 minut.

blank

Financování elektromobilu

Nejjednodušším pořízením elektrického auta je platba v hotovosti. Ne každý má našetřeno tolik peněž, aby je mohl investovat právě do elektromobilu. Na řadu přichází několik variant. Jedná se o financování pomocí spotřebitelského úvěru nebo pomocí finančního a operativního leasingu.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je možné nazvat také jako půjčkou na auto. Výhodou této možnosti je, že ihned po podpisu smlouvy se kupující stává majitelem vozidla. Tím pádem si mohou podnikatelé z ceny odečíst DPH ihned po uzavření smlouvy. Nevýhodou však pro někoho může být fakt, že majitel, tedy kupující, se stará jak o povinné ručení, tak i o servisní prohlídky a případné opravy. Tou podstatnější nevýhodou, která u spotřebitelského úvěru nastává, je možnost, že majitel vůbec půjčku nedostane. Podmínky totiž mohou být přísné a nemusí je každý splnit.

blank

Auto na leasing

Auto na leasing je stále oblíbenou variantou, jak získat nejen elektromobil, ale jakékoliv jiné vozidlo, které zrovna potřebujete. Majitelem v tomto případě není kupující, ale leasingová společnost. Mezi nevýhody lze zařadit, že kupující je povinen na začátku uhradit různě vysokou akontaci, která může činit například 10 % z ceny vozidla.

Leasing má i samozřejmě výhody. Leasingová společnost se stará o provozní záležitosti, administrativu a pojištění, se zajištěním povinného i havarijního ručení. Bohužel opravy a údržby si musí kupující hradit na vlastní náklady.

blank

Operativní leasing

Operativní leasing neboli auto v nájmu spočívá v tom, že není zapotřebí uhradit žádnou akontaci. Kupující každý měsíc splácí částku, která je jakýmsi nájemným za využívání automobilu. Majitelem je opět leasingová společnost, která zhruba po třech letech vozidlo klientovy odebere a nabídne mu nový vůz. Výhodou je, že po určité době má klient stále nový automobil, o který se nemusí starat.

Zapotřebí je ale zmínit, že za tyto služby si musí klient zaplatit. Jestliže se nemusí o vozidlo starat, zaplatí za něj ve výsledku víc, než v případě spotřebitelského úvěru.

 

 

 

 

 

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...
Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Nissan odhaluje svou vizi budoucnosti
iluxus.cz

Nissan odhaluje svou vizi...

Společnost Nissan Motor Co., Ltd. dnes...
Moje kamarádka mi našla lásku
skutecnepribehy.cz

Moje kamarádka mi našla lásku

Nevadí těch pár let věkového...
Pálení žáhy vyžaduje změnu jídelníčku
panidomu.cz

Pálení žáhy vyžaduje změnu...

Opakované pálení žáhy ukazuje na onemocnění žaludku, při...
Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Jak bezpečně rozpoznat lháře?
epochalnisvet.cz

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal...
Úporný boj tajuplných Mayů se suchem
enigmaplus.cz

Úporný boj tajuplných Mayů...

Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým...
Tataráček z červené řepy
tisicereceptu.cz

Tataráček z červené řepy

Jídelníček skvěle odlehčíme například řepným...