Skip to content

Financování elektromobilu

Tento článek je reklamním sdělením

Elektromobily jsou v dnešní době velmi moderní technologií. Jejich vývoj jde kupředu mílovými kroky. Trh v dnešní době nabízí širokou škálu modelů různých značek, výkonu a samozřejmě i dojezdové vzdálenosti. Bohužel, elektromobily jsou cenově hodně vysoko. I základní vozidla stojí kolem jednoho milionu korun. Z tohoto důvodu má elektromobilita pouze vybranou část zákazníků.

Pořizovací náklady elektromobilu

V první řade je zapotřebí zmínit, že elektrická vozidla nejsou rozhodně levou záležitostí. Cena se totiž nejčastěji pohybuje kolem jednoho milionu korun. Z toho plyne, že vozidla jsou vhodná spíše pro movitější majitele, kteří si model mohou dovolit koupit. Základem tohoto problému je akumulátor a jeho cena. Pro základní představu o rozsahu baterie je si potřeba představit baterie do notebooku, kterých je v elektromobilu několik stovek kusů. Kompletní akumulátor je skutečně velký.

Základní parametry elektromobilů

Výkon baterie

Výkon baterie ve vozidle závisí na vnitřním odporu. To znamená, že čím bude odpor nižší, tím výkon bude vyšší. Výkon je zásadní pro dobu nabíjení elektromobilu.

Kapacita baterie a její dobíjení

Pro každého je určitě velmi důležitý dojezd. Ten úzce souvisí s kapacitou baterie. Samozřejmě, že čím je kapacita nižší, tím je i kratší dojezd. Kapacita j udávána v jednotkách watt hodiny Wh. Dojezd elektromobilů rozhodně není takový, jako u vozidel na klasická paliva. Dojezd je běžně kolem 500 km, což je zhruba polovina naftové či benzínové nádrže.

elektromobil je možné dobíjen několika způsoby. Tím prvním je pomocí vlastní elektrické energie, což se hodí pro ty, kteří vlastní garáž. Možné je také dokoupit domácí rychlonabíječku, která zvládne vozidlo nabít za zhruba 8 hodin. Dalším způsobem je využití veřejné nabíjecí stanice. Ty jsou mnohem rychlejší a vozidlo dobijí již za 30 minut.

Financování elektromobilu

Nejjednodušším pořízením elektrického auta je platba v hotovosti. Ne každý má našetřeno tolik peněž, aby je mohl investovat právě do elektromobilu. Na řadu přichází několik variant. Jedná se o financování pomocí spotřebitelského úvěru nebo pomocí finančního a operativního leasingu.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je možné nazvat také jako půjčkou na auto. Výhodou této možnosti je, že ihned po podpisu smlouvy se kupující stává majitelem vozidla. Tím pádem si mohou podnikatelé z ceny odečíst DPH ihned po uzavření smlouvy. Nevýhodou však pro někoho může být fakt, že majitel, tedy kupující, se stará jak o povinné ručení, tak i o servisní prohlídky a případné opravy. Tou podstatnější nevýhodou, která u spotřebitelského úvěru nastává, je možnost, že majitel vůbec půjčku nedostane. Podmínky totiž mohou být přísné a nemusí je každý splnit.

Auto na leasing

Auto na leasing je stále oblíbenou variantou, jak získat nejen elektromobil, ale jakékoliv jiné vozidlo, které zrovna potřebujete. Majitelem v tomto případě není kupující, ale leasingová společnost. Mezi nevýhody lze zařadit, že kupující je povinen na začátku uhradit různě vysokou akontaci, která může činit například 10 % z ceny vozidla.

Leasing má i samozřejmě výhody. Leasingová společnost se stará o provozní záležitosti, administrativu a pojištění, se zajištěním povinného i havarijního ručení. Bohužel opravy a údržby si musí kupující hradit na vlastní náklady.

Operativní leasing

Operativní leasing neboli auto v nájmu spočívá v tom, že není zapotřebí uhradit žádnou akontaci. Kupující každý měsíc splácí částku, která je jakýmsi nájemným za využívání automobilu. Majitelem je opět leasingová společnost, která zhruba po třech letech vozidlo klientovy odebere a nabídne mu nový vůz. Výhodou je, že po určité době má klient stále nový automobil, o který se nemusí starat.

Zapotřebí je ale zmínit, že za tyto služby si musí klient zaplatit. Jestliže se nemusí o vozidlo starat, zaplatí za něj ve výsledku víc, než v případě spotřebitelského úvěru.

 

 

 

 

 

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Opavští fyzikové objevili superhmotnou černou díru
21stoleti.cz

Opavští fyzikové objevili...

Černé díry patří mezi nejznámější a zároveň nejméně...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...