Domů     Když šlápoty promlouvají…
Když šlápoty promlouvají…
10.7.2021

I když jsou už tisíce let na pravdě boží, nezmizeli docela. Po některých zůstalo pár kostí, zbytky obydlí či nástrojů, po jiných stopy!

Ještěže naši dávní předkové chodili bosi! Jinak bychom toho o vývoji lidské chůze dnes příliš nevěděli. Když stopy na měkkém povrchu dobře utuhnou a pak jsou znovu zasypány, mohou v zemi v poklidu odpočívat navěky. Tedy aspoň do chvíle, než na ně narazí zvědaví archeologové…

Rodinka na procházce?

Vzhledem opice, chůzí již člověk. Důkaz, že Australopithecus affarensis skutečně chodil po dvou, nalezne v 70. letech 20. století paleontoložka Mary Leakeyová v oblasti Laetoli v Tanzanii.

Stáří 27 metrů dlouhé série stop v popelu nedaleké sopky Sadiman je odhadnuto na 3,7 milionů let!

Chodidla dávných hominidů se těm našim ještě moc nepodobala. Australopitékové měli užší patu, mezi palcem a ostatními prsty velkou mezeru a na palci, jak to bývá u opic, velký vyvinutý sval.

Nejprve jsou odhaleny stopy tří jedinců, jedny se navíc zdají menší, a tak to vypadá na ideální rodinku! Nálezy dalších stop v posledních letech však představu o australopitécích trochu naruší.

V rodinách nejspíš nežili – buď tvořili skupiny, anebo si muž vedl s sebou více manželek.

Stopy v sopečném popelu v Laetoli zanechali dvounozí hominidé vysocí 123 až 150 cm. Foto: Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Stopy v sopečném popelu v Laetoli zanechali dvounozí hominidé vysocí 123 až 150 cm. Foto: Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Paty a špičky

Vypadá to, jako by se tu před chvílí někdo bosý prošel po měkké půdě. Jenže tyhle stopy jsou staré 1,5 milionu let! Dochovaly se v oblasti Ileret v severní Keni, nedaleko jezera Turkana, slavného naleziště nejstarších předchůdců člověka.

Blátem, které později ztvrdlo, nejspíš vedla cesta zástupce druhu Homo ergaster, který měl již podobnou stavbu těla jako my (delší nohy a kratší ruce) a podobně také chodil.

Sedm dochovaných stop dokazuje, že na chodidle už byla znatelná klenba, palec směřoval rovnoběžně s prsty a při chůzi už byla přenášena váha od paty ke špičce.

Objev ohlásili archeologové v roce 2009 a jde zatím o nejstarší známé stopy podobající se těm, jaké bychom zanechali dnes!

Konečně moderní žena

Eva se prochází po pláži, počasí ji ale moc nepřeje. Prší, vlastně je spíš pořádná bouře. Její stopy vítr hned zasype pískem, tři s nich ale skoro neporuší – pohřbené pod zemí přetrvají 117 000 let!

Otisky měří asi 24 cm, dnes by tedy Eva nosila boty číslo 38. Její chodidla měla zřetelnou klenbu a stejný tvar paty i palce jako u dnešních lidí. A proč dostala jméno první ženy? V době objevu jde o nejstarší známé šlépěje zanechané druhem Homo sapiens.

Tzv. Eviny stopy najde u laguny Langebaan v Jihoafrické republice roku 1995 geolog David Roberts a poté jsou i s částí okolní půdy přemístěny do muzea v Kapském městě.

A co vzniklá díra na místě Eviny procházky? Ta je vyplněna betonovou maketou.

Už 1,5 milionu let chodíme skoro stejně. T. Michael Keesey / Creative / Commons / CC0 1.0.
Už 1,5 milionu let chodíme skoro stejně. T. Michael Keesey / Creative / Commons / CC0 1.0.

Lidé mezi zvířaty

Zastaví se u jezera, aby se mohli napili. Možná ještě nasbírají něco k jídlu, třeba i uloví některé ze zvířat, která mají toto místo tolik v oblibě. Pak jdou dál. Žádné nástroje ani stopy osídlení po nich nezůstanou, stopy ano!

Na břehu dnes již zmizelého jezera v Sadské Arábii nazývaného Alathar (v arabštině „stopa“), je již dříve nalezeno mnoho šlépějí slonů, velbloudů, buvolů při předchůdců moderních koní.

Vloni na podzim však vědci německého Planckova institutu oznamují, že na základě nových analýz patří sedm z těchto stop jistě člověku moderního typu.

Stáří se odhaduje na 112 -120 tisíc let a jde tedy o nejstarší známé lidské stopy nalezené mimo Afriku! Že zrovna na vyprahlém Arabském poloostrově, není nijak překvapující. Tehdy totiž vypadal rozhodně zeleněji než dnes.

Další americká revoluce?

Některé nálezy potvrdí správnost teorií, jiné jimi naopak otřesou. Jako asi 300 zkamenělých lidských stop v Mexiku, které najdou britští vědci v kamenolomu u sopky Cerro Toluquilla roku 2003.

Uhlíková metoda určí stáří podkladu otisků na 40 000 let. A zpráva zamává vědeckým světem – nejstarší důkazy o osídlení amerického kontinentu totiž dosud nebyly starší než asi 12 000 let!

Je někde chyba? Nového měření se chopí američtí vědci z Berkeley, příliš to ale nevylepší. Magnetickou metodou vypočtou stáří stop na 1,3 milionu let, a tak se paleontologové po dalších testech raději vrátí zase k původní hodnotě.

Záhada ale zůstává. Co dělali lidé v Americe tak brzy? Pátrání po dávných migracích člověka zdaleka nekončí…

Patrně ženské stopy v laguně Langebaan se zachovaly zvláštní souhrou náhod při dešti. Foto: philrickerby / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Patrně ženské stopy v laguně Langebaan se zachovaly zvláštní souhrou náhod při dešti. Foto: philrickerby / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Foto: úvodní foto: Peggy_Marco / Pixabay 1, 2 3: Creative Commons
Související články
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi