Skip to content
reklama

Když šlápoty promlouvají…

blank

I když jsou už tisíce let na pravdě boží, nezmizeli docela. Po některých zůstalo pár kostí, zbytky obydlí či nástrojů, po jiných stopy!

Ještěže naši dávní předkové chodili bosi! Jinak bychom toho o vývoji lidské chůze dnes příliš nevěděli. Když stopy na měkkém povrchu dobře utuhnou a pak jsou znovu zasypány, mohou v zemi v poklidu odpočívat navěky.

Tedy aspoň do chvíle, než na ně narazí zvědaví archeologové…

Rodinka na procházce?

Vzhledem opice, chůzí již člověk. Důkaz, že Australopithecus affarensis skutečně chodil po dvou, nalezne v 70. letech 20. století paleontoložka Mary Leakeyová v oblasti Laetoli v Tanzanii. Stáří 27 metrů dlouhé série stop v popelu nedaleké sopky Sadiman je odhadnuto na 3,7 milionů let!

Chodidla dávných hominidů se těm našim ještě moc nepodobala. Australopitékové měli užší patu, mezi palcem a ostatními prsty velkou mezeru a na palci, jak to bývá u opic, velký vyvinutý sval.

Nejprve jsou odhaleny stopy tří jedinců, jedny se navíc zdají menší, a tak to vypadá na ideální rodinku! Nálezy dalších stop v posledních letech však představu o australopitécích trochu naruší. V rodinách nejspíš nežili – buď tvořili skupiny, anebo si muž vedl s sebou více manželek.

blank
Stopy v sopečném popelu v Laetoli zanechali dvounozí hominidé vysocí 123 až 150 cm. Foto: Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Paty a špičky

Vypadá to, jako by se tu před chvílí někdo bosý prošel po měkké půdě. Jenže tyhle stopy jsou staré 1,5 milionu let! Dochovaly se v oblasti Ileret v severní Keni, nedaleko jezera Turkana, slavného naleziště nejstarších předchůdců člověka.

Blátem, které později ztvrdlo, nejspíš vedla cesta zástupce druhu Homo ergaster, který měl již podobnou stavbu těla jako my (delší nohy a kratší ruce) a podobně také chodil. Sedm dochovaných stop dokazuje, že na chodidle už byla znatelná klenba, palec směřoval rovnoběžně s prsty a při chůzi už byla přenášena váha od paty ke špičce.

Objev ohlásili archeologové v roce 2009 a jde zatím o nejstarší známé stopy podobající se těm, jaké bychom zanechali dnes!

Konečně moderní žena

Eva se prochází po pláži, počasí ji ale moc nepřeje. Prší, vlastně je spíš pořádná bouře. Její stopy vítr hned zasype pískem, tři s nich ale skoro neporuší – pohřbené pod zemí přetrvají 117 000 let!

Otisky měří asi 24 cm, dnes by tedy Eva nosila boty číslo 38. Její chodidla měla zřetelnou klenbu a stejný tvar paty i palce jako u dnešních lidí. A proč dostala jméno první ženy? V době objevu jde o nejstarší známé šlépěje zanechané druhem Homo sapiens.

Tzv. Eviny stopy najde u laguny Langebaan v Jihoafrické republice roku 1995 geolog David Roberts a poté jsou i s částí okolní půdy přemístěny do muzea v Kapském městě.

A co vzniklá díra na místě Eviny procházky? Ta je vyplněna betonovou maketou.

blank
Už 1,5 milionu let chodíme skoro stejně. T. Michael Keesey / Creative / Commons / CC0 1.0.

Lidé mezi zvířaty

Zastaví se u jezera, aby se mohli napili. Možná ještě nasbírají něco k jídlu, třeba i uloví některé ze zvířat, která mají toto místo tolik v oblibě. Pak jdou dál. Žádné nástroje ani stopy osídlení po nich nezůstanou, stopy ano!

Na břehu dnes již zmizelého jezera v Sadské Arábii nazývaného Alathar (v arabštině „stopa“), je již dříve nalezeno mnoho šlépějí slonů, velbloudů, buvolů při předchůdců moderních koní. Vloni na podzim však vědci německého Planckova institutu oznamují, že na základě nových analýz patří sedm z těchto stop jistě člověku moderního typu.

Stáří se odhaduje na 112 -120 tisíc let a jde tedy o nejstarší známé lidské stopy nalezené mimo Afriku! Že zrovna na vyprahlém Arabském poloostrově, není nijak překvapující. Tehdy totiž vypadal rozhodně zeleněji než dnes.

Další americká revoluce?

Některé nálezy potvrdí správnost teorií, jiné jimi naopak otřesou. Jako asi 300 zkamenělých lidských stop v Mexiku, které najdou britští vědci v kamenolomu u sopky Cerro Toluquilla roku 2003.

Uhlíková metoda určí stáří podkladu otisků na 40 000 let. A zpráva zamává vědeckým světem – nejstarší důkazy o osídlení amerického kontinentu totiž dosud nebyly starší než asi 12 000 let!

Je někde chyba? Nového měření se chopí američtí vědci z Berkeley, příliš to ale nevylepší. Magnetickou metodou vypočtou stáří stop na 1,3 milionu let, a tak se paleontologové po dalších testech raději vrátí zase k původní hodnotě.

Záhada ale zůstává. Co dělali lidé v Americe tak brzy? Pátrání po dávných migracích člověka zdaleka nekončí…

blank
Patrně ženské stopy v laguně Langebaan se zachovaly zvláštní souhrou náhod při dešti. Foto: philrickerby / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Foto: úvodní foto: Peggy_Marco / Pixabay 1, 2 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bavorská světice: Je možné žít desítky let bez jídla a vody?
enigmaplus.cz

Bavorská světice: Je možné...

Stal se bavorský Konnersreuth městem...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
King Seiko představuje limitovanou edici ke 110. výročí prvních japonských náramkových hodinek
iluxus.cz

King Seiko představuje limitovanou...

Seiko v rámci oslav 110. výročí od uvedení...
Prý že s námi bude bydlet další holka
skutecnepribehy.cz

Prý že s námi bude bydlet...

Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako...
Byla nacistická raketa prvním umělým objektem ve vesmíru?
enigmaplus.cz

Byla nacistická raketa prvním...

Historická prvenství jsou obvykle chápána jako symbol...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Do fosilních paliv proudí více peněz než do klimatických opatření, varují vědci ve zprávě IPCC
21stoleti.cz

Do fosilních paliv proudí více...

Do fosilních paliv stále proudí větší objem...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha