Domů     Fascinující svět tučňáků: Jak se žije ptákům ve fraku?
Fascinující svět tučňáků: Jak se žije ptákům ve fraku?

Každoročně 25. dubna se slaví Světový den tučňáků a 20. ledna Den povědomí o tučňácích. Přesto existuje spousta zajímavostí, které jsou o nich málo známé. Víte, zda mají zuby anebo jak dlouho vydrží pod vodou? Proč polykají oblázky? A představte si, že u některých druhů „kojí“ mláďata samec!

Tučňáci jsou neodolatelní. K tomu, abychom je tak vnímali, jim pomáhá zajímavé zbarvení jejich peří, připomínající frak a neohrabaná chůze po zemi.

Pokud se však podíváme na jejich život blíže, zjistíme, že je mnohem více věcí, díky kterým je můžeme obdivovat a pro které jsou pro nás zajímaví.

Doma na jižní polokouli

I když si při vyslovení jejich jména většina z nás vybaví černobílého ptáka, mají nejenom různé zbarvení, ale i různou velikost.

Jak napovídá už jeho jméno, nejmenším zástupcem je tučňák nejmenší (Eudyptula minor), dorůstající do výšky maximálně 30 centimetrů a vážící nanejvýš asi 1,5 kilogramu.

Největší je tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), který může dosáhnout výšky až 120 centimetrů a váhy okolo 40 kilogramů.

Pestrým zbarvením v oblasti hlavy, prsou a krku se může pochlubit tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus) i císařský, žlutou chocholku na hlavě má pak třeba také tučňák královský (Eudyptes schlegeli).

Nejseverněji žije tučňák galapážský (Spheniscus mendiculus), obývá stejnojmenné ostrovy v oblasti u samotného rovníku, takže se občas objeví i na okraji severní polokoule.

Osamělá hlídka: tučňák brýlový na útesu
Osamělá hlídka: tučňák brýlový na útesu

V zimě i v horku

Z tohoto počtu je nejvíce ohrožen tučňák žlutooký (Megadyptes antipodes), kterého se ve volné přírodě v současnosti vyskytuje pouze asi 4000 jedinců.

I jiné druhy však mají potíže a to včetně tučňáka chocholatého (Eudyptes sclateri), žijícího na Novém Zélandu a na okolních ostrovech, u kterého došlo ke snížení počtu o celých 70% během posledních dvou desetiletí.

V tomto procesu sehrává roli řada faktorů. Za velkou hrozbu považují odborníci například nekorigovaný rybolov, znečišťování moří, průmyslový rozvoj i změny klimatu.

Některé kolonie tučňáků kroužkových (Pygoscelis adeliae) se však díky oteplování rozrůstají, protože tající led odhaluje větší části skalnatých oblastí, vhodných pro hnízdění.

Přestože jsou tučňáci obecně spojováni se zimou, většina druhů žije v mírném až subtropickém pásmu. Zatímco tučňák císařský čelí třeskutým antarktickým mrazům, svádí tučňák brýlový (Spheniscus demersus) opačný boj s výhní jižní Afriky.

Tučňák císařský může dorůst výšky až 120 centimetrů.
Tučňák císařský může dorůst výšky až 120 centimetrů.

Zdravý jídelníček

Většina tučňáků plave rychlostí zhruba 6 až 11 kilometrů za hodinu, ale nejrychlejší tučňák oslí (Pygoscelis papua) může dosáhnout rychlosti až 36 kilometrů za hodinu!

Pod vodou nemohou tučňáci dýchat, délka jejich ponorů se v závislosti na druhu pohybuje zhruba od 7 do 20 minut. Nejraději si pochutnají na rybách, přestože stejně jako ostatním ptákům nerostou tučňákům zuby.

Místo nich mají v ústech výčnělky, jenž jim pomáhají dostat do jícnu ryby, které polykají vcelku stejně, jako jinou kořist.

Tučňáci si jako masožravci smlsnou rádi nejenom na nich, ale živí se i dalšími mořskými živočichy, jako jsou třeba chobotnice, krabi či kril (drobní korýši), které uloví při pobytu ve vodě.

Během léta sní aktivní tučňák střední velikosti okolo 1,5 kilogramu potravy, ale v zimě spořádá jen třetinu z tohoto množství. Jíst tolik plodů moře znamená přitom také vypít hodně slané vody, ale tito tvorové mají způsob, jak se jí zbavit.

Supraorbitální (nosní) žláza, která se nachází těsně nad jejich očima, filtruje sůl z jejich krevního řečiště, která se potom vylučuje skrz nosní průchody.

Charakteristická kresba pod bradou dala název tučňákům uzdičkovým.
Charakteristická kresba pod bradou dala název tučňákům uzdičkovým.

Trampoty s peřím

V blízkosti ocasu mají ještě další žlázu se speciální funkcí, pomáhající jim adaptovat se na specifické životní podmínky. Ta produkuje hydroizolační olej, který si roztírají po těle. Co se týká peří, tučňáci jednou do roka zažijí krušné období.

Zatímco většina ptáků ztrácí a nahrazuje peří postupně, tučňáci je ztrácejí najednou. Bez něj nemohou plavat ani lovit, takže se předem vykrmí, aby přežili 2 až 3 týdny, než jim naroste nové peří.

To je hodně důležité zejména pro druhy, žijící v oblasti Antarktidy. Nejvyšší hustotu peří mají tučňáci císařští, což je asi 15 per na 1 cm2 a to z nich dělá nejhustěji opeřeného tvora nejen mezi tučňáky, ale mezi ptáky vůbec.

Tento druh se od ostatních odlišuje ještě dalšími specifiky. Stereotypní role, vyplývající z rozdílnosti pohlaví, jsou u nich obráceny, protože zatímco samci drží na svých nohou vejce, samice vyrážejí na lov.

Jakmile se vylíhne mládě, samec začne s produkcí tvarohovité hmoty v jícnové žláze, kterou krmí svého potomka.

Oblázek jako prsten

Co se týká tučňáků oslích, i oni mají určitý specifický styl chování mezi samci a samicemi. Důležitou roli v něm sehrávají oblázky.

Během sezóny páření je při námluvách nabízejí samci samicím a pokud některá přijme nabídku, vezme oblázek a uloží ho do svého hnízda. Hrají obdobnou roli, jako diamant v lidském světě. Podobný namlouvací rituál má také tučňák kroužkový.

Nejen během dvoření jsou oblázky pro tučňáky zajímavé. Vědci objevili, že některé druhy těchto ptáků je polykají a mají za to, že to dělají kvůli lepšímu trávení anebo pro usnadnění ponoření. Pohlavní zralosti tučňáci dosáhnou podle druhu zhruba od 3 let.

Většina tučňáků se rozmnožuje během jara a léta. Oba rodiče se střídají v držení a zahřívání vejce na svých nohou. Když přijde čas líhnutí, mláďata prorazí skořápku svým zobákem a tento proces trvá několik dnů. Dožívají se zhruba 10 až 20 let, v zajetí více. Tučňák císařský se pak údajně může dožít i více, než 30 let.

Droboučká mláďata jsou zprvu zcela odkázána na péči matky.
Droboučká mláďata jsou zprvu zcela odkázána na péči matky.
Foto: https://pixabay.com
Související články
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
reklama
zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml