Domů     Fascinující svět tučňáků: Jak se žije ptákům ve fraku?
Fascinující svět tučňáků: Jak se žije ptákům ve fraku?

Každoročně 25. dubna se slaví Světový den tučňáků a 20. ledna Den povědomí o tučňácích. Přesto existuje spousta zajímavostí, které jsou o nich málo známé. Víte, zda mají zuby anebo jak dlouho vydrží pod vodou? Proč polykají oblázky? A představte si, že u některých druhů „kojí“ mláďata samec!

Tučňáci jsou neodolatelní. K tomu, abychom je tak vnímali, jim pomáhá zajímavé zbarvení jejich peří, připomínající frak a neohrabaná chůze po zemi.

Pokud se však podíváme na jejich život blíže, zjistíme, že je mnohem více věcí, díky kterým je můžeme obdivovat a pro které jsou pro nás zajímaví.

Doma na jižní polokouli

I když si při vyslovení jejich jména většina z nás vybaví černobílého ptáka, mají nejenom různé zbarvení, ale i různou velikost.

Jak napovídá už jeho jméno, nejmenším zástupcem je tučňák nejmenší (Eudyptula minor), dorůstající do výšky maximálně 30 centimetrů a vážící nanejvýš asi 1,5 kilogramu.

Největší je tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), který může dosáhnout výšky až 120 centimetrů a váhy okolo 40 kilogramů.

Pestrým zbarvením v oblasti hlavy, prsou a krku se může pochlubit tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus) i císařský, žlutou chocholku na hlavě má pak třeba také tučňák královský (Eudyptes schlegeli).

Nejseverněji žije tučňák galapážský (Spheniscus mendiculus), obývá stejnojmenné ostrovy v oblasti u samotného rovníku, takže se občas objeví i na okraji severní polokoule.

Osamělá hlídka: tučňák brýlový na útesu
Osamělá hlídka: tučňák brýlový na útesu

V zimě i v horku

Z tohoto počtu je nejvíce ohrožen tučňák žlutooký (Megadyptes antipodes), kterého se ve volné přírodě v současnosti vyskytuje pouze asi 4000 jedinců.

I jiné druhy však mají potíže a to včetně tučňáka chocholatého (Eudyptes sclateri), žijícího na Novém Zélandu a na okolních ostrovech, u kterého došlo ke snížení počtu o celých 70% během posledních dvou desetiletí.

V tomto procesu sehrává roli řada faktorů. Za velkou hrozbu považují odborníci například nekorigovaný rybolov, znečišťování moří, průmyslový rozvoj i změny klimatu.

Některé kolonie tučňáků kroužkových (Pygoscelis adeliae) se však díky oteplování rozrůstají, protože tající led odhaluje větší části skalnatých oblastí, vhodných pro hnízdění.

Přestože jsou tučňáci obecně spojováni se zimou, většina druhů žije v mírném až subtropickém pásmu. Zatímco tučňák císařský čelí třeskutým antarktickým mrazům, svádí tučňák brýlový (Spheniscus demersus) opačný boj s výhní jižní Afriky.

Tučňák císařský může dorůst výšky až 120 centimetrů.
Tučňák císařský může dorůst výšky až 120 centimetrů.

Zdravý jídelníček

Většina tučňáků plave rychlostí zhruba 6 až 11 kilometrů za hodinu, ale nejrychlejší tučňák oslí (Pygoscelis papua) může dosáhnout rychlosti až 36 kilometrů za hodinu!

Pod vodou nemohou tučňáci dýchat, délka jejich ponorů se v závislosti na druhu pohybuje zhruba od 7 do 20 minut. Nejraději si pochutnají na rybách, přestože stejně jako ostatním ptákům nerostou tučňákům zuby.

Místo nich mají v ústech výčnělky, jenž jim pomáhají dostat do jícnu ryby, které polykají vcelku stejně, jako jinou kořist.

Tučňáci si jako masožravci smlsnou rádi nejenom na nich, ale živí se i dalšími mořskými živočichy, jako jsou třeba chobotnice, krabi či kril (drobní korýši), které uloví při pobytu ve vodě.

Během léta sní aktivní tučňák střední velikosti okolo 1,5 kilogramu potravy, ale v zimě spořádá jen třetinu z tohoto množství. Jíst tolik plodů moře znamená přitom také vypít hodně slané vody, ale tito tvorové mají způsob, jak se jí zbavit.

Supraorbitální (nosní) žláza, která se nachází těsně nad jejich očima, filtruje sůl z jejich krevního řečiště, která se potom vylučuje skrz nosní průchody.

Charakteristická kresba pod bradou dala název tučňákům uzdičkovým.
Charakteristická kresba pod bradou dala název tučňákům uzdičkovým.

Trampoty s peřím

V blízkosti ocasu mají ještě další žlázu se speciální funkcí, pomáhající jim adaptovat se na specifické životní podmínky. Ta produkuje hydroizolační olej, který si roztírají po těle. Co se týká peří, tučňáci jednou do roka zažijí krušné období.

Zatímco většina ptáků ztrácí a nahrazuje peří postupně, tučňáci je ztrácejí najednou. Bez něj nemohou plavat ani lovit, takže se předem vykrmí, aby přežili 2 až 3 týdny, než jim naroste nové peří.

To je hodně důležité zejména pro druhy, žijící v oblasti Antarktidy. Nejvyšší hustotu peří mají tučňáci císařští, což je asi 15 per na 1 cm2 a to z nich dělá nejhustěji opeřeného tvora nejen mezi tučňáky, ale mezi ptáky vůbec.

Tento druh se od ostatních odlišuje ještě dalšími specifiky. Stereotypní role, vyplývající z rozdílnosti pohlaví, jsou u nich obráceny, protože zatímco samci drží na svých nohou vejce, samice vyrážejí na lov.

Jakmile se vylíhne mládě, samec začne s produkcí tvarohovité hmoty v jícnové žláze, kterou krmí svého potomka.

Oblázek jako prsten

Co se týká tučňáků oslích, i oni mají určitý specifický styl chování mezi samci a samicemi. Důležitou roli v něm sehrávají oblázky.

Během sezóny páření je při námluvách nabízejí samci samicím a pokud některá přijme nabídku, vezme oblázek a uloží ho do svého hnízda. Hrají obdobnou roli, jako diamant v lidském světě. Podobný namlouvací rituál má také tučňák kroužkový.

Nejen během dvoření jsou oblázky pro tučňáky zajímavé. Vědci objevili, že některé druhy těchto ptáků je polykají a mají za to, že to dělají kvůli lepšímu trávení anebo pro usnadnění ponoření. Pohlavní zralosti tučňáci dosáhnou podle druhu zhruba od 3 let.

Většina tučňáků se rozmnožuje během jara a léta. Oba rodiče se střídají v držení a zahřívání vejce na svých nohou. Když přijde čas líhnutí, mláďata prorazí skořápku svým zobákem a tento proces trvá několik dnů. Dožívají se zhruba 10 až 20 let, v zajetí více. Tučňák císařský se pak údajně může dožít i více, než 30 let.

Droboučká mláďata jsou zprvu zcela odkázána na péči matky.
Droboučká mláďata jsou zprvu zcela odkázána na péči matky.
Foto: https://pixabay.com
Související články
Věda a technika
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Věda a technika
Tvar vesmíru: Může ovlivnit, jak vesmír zanikne!
Zdá se, že vesmír je nekonečný prostor. Ale může mít nějaký tvar? Může. A není to zanedbatelná věc, protože právě od jeho podoby se podle vědců budou odvíjet další osudy kosmu včetně způsobu jeho zániku. Zjistěte, k čemu astrofyzikové došli a co se podle nich jednoho dne stane s vesmírem. Jaké jsou vyhlídky? Vesmír pravděpodobně […]
Věda a technika
Zakázané knihy: Keplerův spis nesměl nikdo číst dlouhých 200 let
Představte si, že půjdete do knihovny, Nepřivítá vás tam klimatizované prostředí a blikající obrazovky počítačů, na kterých si elektronicky objednáte, na co si vzpomenete Atmosféra bude ponurá. Mnich, kterého o knihu požádáte, se zamračí a nedůvěřivě si vás prohlédne. Fikce? V 16. století realita. Chcete totiž zakázanou knihu a moc vám nepomůže ani to, že […]
Věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
reklama
věda a technika
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
reklama
lifestyle
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz