Domů     Evropu před zemí půlměsíce zachránila husarská jízda
Evropu před zemí půlměsíce zachránila husarská jízda
24.11.2020

Mongolové vyženou ve 13. století turecké kmeny na západ až na území kolem dnešního města Konya ve středním Turecku. Hranici mezi novými osídlenci a Byzantskou říší vytvoří řeka Sakarya. Křesťané a muslimové spolu zpočátku v klidu obchodují. Ovšem idylka netrvá dlouho… 

 

Turecký vůdce Osman I. (1258–1326) jako zdatný válečník pochopí, že se křesťanům může postavit silou. Plení byzantská území, což si tamější císař Andronikos II. (1259–1332) nemůže nechat líbit. Posílá proti vetřelcům armádu o síle 2000 mužů, aby je vyhnala.

Jenže Turci mají více než dvojnásobnou přesilu a byzantské vojsko 27. července 1302 porazí v bitvě nedaleko Nikomédie (dnešní Izmit na severozápadě Turecka).

Následně obsadí Bythýnii (na severovýchodě Turecka), která se stává centrem vznikající Osmanské říše. Osmanův nástupce Orhan I. (1281–1362) upevňuje vnitřní správu státu, zavádí osmanskou měnu a posiluje vojsko. „V tomto vývoji osmanské armády lze vidět vliv bojovné náboženské ideologie, která měla za cíl dobytí světa nevěrců,“ uvádí současný francouzský historik Frédéric Hitzel. 

Osman I. se odvážně postaví křesťanům.
Osman I. se odvážně postaví křesťanům.

 

Setne mu hlavu 

Orhan i jeho následovník Murad I. (1326–1389) pokračují v bojích proti Byzantské říši. Daří se jim dobývat další a další města. V roce 1371 porazí u řeky Marica (v dnešním Ŕecku) spojenou armádu Srbů a Bulharů.

Nepřátelské koalici se postaví také v červnu 1389 na Kosově poli (nedaleko dnešní kosovské Prištiny). Srbský bojovník Miloš Obilić (†1389) zraní v předvečer bitvy tureckého sultána, který záhy umírá. Vypadá to, že smrt vojevůdce znamená pro Turky konec.

Opak je však pravdou. Muradův nevlastní syn Bajezid I. (asi 1354–1403) se do čela osmanské armády postaví dřív, než v jejích řadách vypukne panika.

V nastalém boji pomstí sultánovu smrt, když zajme srbského knížete Lazara Hrebeljanoviće (* asi 1329) a nad Muradovým tělem mu 28. června 1389 setne hlavu. Bajezidovým dalším dobyvatelským choutkám ale udělá čáru přes rozpočet turkický vládce Tamerlán († 1405), který osmanského vládce v červenci 1402 v bitvě u Ankary zajme a na svobodu už ho nepustí.  

Bajezidův syn Mehmed I. (1382/1390–1421) a vnuk Murad II. (1404–1451) navážou na úspěchy svých předchůdců a zálusk si začínají dělat i na samotné centrum Byzantské říše – Konstantinopoli.

Válečnou výpravu s cílem ji dobýt však zorganizuje až další z tureckých panovníků.  

Sultán Mehmed II. právě vstupuje do Konstantinopole.
Sultán Mehmed II. právě vstupuje do Konstantinopole.

 

Vojáci plení Konstantinopoli 

„Čeká nás krutá a potupná smrt,“ šeptají si křesťané, kteří si 29. května 1453 vybrali jako své poslední útočiště chrám Hagia Sofia v Konstantinopoli. Ani mohutné zdi svatostánku je neochrání před řáděním Osmanů… Obrovská turecká armáda čítající zhruba 200 000 mužů obléhá město od 6. dubna 1453. K branám Konstantinopole ji přivede mladý sultán Mehmed II. (1432–1481). 29. května dává povel k dalšímu útoku a konečně se mu podaří prolomit hradby.

Tři dny jeho vojáci plení město. Byzantská říše je v troskách, z Konstantinopole se stává Istanbul a Mehmeda II. neopouští touha dobývat další území. Své výboje směřuje na Balkán.

Už o tři roky později zamíří k Bělehradu, kde ho však zastaví sedmihradský kníže János Hunyadi (asi 1387–1456). Další ránu mu v roce 1462 zasadí kníže Vlad III. Dracula (1431–1476). Ovšem v Malé Asii a Řecku se Mehmedovi daří.

Roku 1480 pak osmanská armáda zaútočí na Itálii, její tažení ale o rok později ukončí sultánova smrt. 

Papež Pius V. kvůli zahnání společného nepřítele zakládá Svatou ligu.
Papež Pius V. kvůli zahnání společného nepřítele zakládá Svatou ligu.

   

Překvapí je sněhová nadílka 

Rozšířit území své říše se chystá i sultán Sulejman I. (1494–1566), přezdívaný Nádherný. Osmané znovu zamíří do Evropy a na podzim 1529 se dostanou až k hradbám Vídně. V rakouské metropoli panují velké obavy.

Podaří se město uhájit? Jeho obranou je pověřen rakouský vojevůdce Mikuláš ze Salmu (1459–1530). Uspěje 70letý stařec?

Vždyť úkol odrazit 120 000 armádu by nebyl snadný ani pro výrazně mladšího válečníka. Mikuláš si přesto ví rady. Do sklepů u hradeb dá nalít vodu a hlídky sledují její hladinu.

Jakmile dojde k jejímu pohybu, je jasné, že nepřátelé kopou pod hradbami tunely pro uložení střelného prachu, aby opevnění vyhodili do povětří.

Obránci se jim v tom snaží všemožně zabránit. „Do útoku!“ nařizuje konečně 14. října 1459 Sulejman I. a Turci se vrhají vpřed. Marně. Zásobování osmanské armády v tu dobu už výrazně vázne a vojáci mají hlad.

A když navíc napadne sníh, rozhodne se Sulejman I. od dalšího obléhání raději upustit.  

Bitva u Vídně přinese Osmanům debakl.
Bitva u Vídně přinese Osmanům debakl.

Velitelova hlava jako trofej 

Klidu si však Evropa moc dlouho neužije. Již v roce 1565 obklíčí osmanská flotila se 40 000 válečníky ostrov Malta a maltézští rytíři musejí napnout všechny síly, aby toto nebezpečí zažehnali.

Papež Pius V. (1504–1572) vzápětí pochopí, že porazit tak mocného nepřítele se podaří jenom společnými silami. Roku 1571 proto zakládá Svatou ligu, kterou tvoří Španělsko, Benátky a Janov. Úkolem této koalice je vyhnat dotírající Osmany ze Středomoří. 

K rozhodujícímu střetu dochází 7. října 1571 poblíž Lepanta na řeckém pobřeží. „Bude to snadné,“ myslí si turečtí velitelé, když uvidí na moři nepřátelské galeasy, původně obchodní lodě přestavěné na válečné.

Vrhnou se na ně, ale odpovědí je jim mohutná kanonáda z děl. Něco podobného nečekali.

Nastává krvavá řež, v níž přichází o život i turecký velitel Ali Paša. „Nabodněte jeho hlavu na kopí,“ napadne kohosi z námořníků Svaté ligy. Když to zjistí Osmané, jejich bojová morálka prudce klesne a Svatá liga nakonec v bitvě vítězí.   

Polský král Jan III. Sobieski se svými jednotkami přispěchá na pomoc na poslední chvíli.
Polský král Jan III. Sobieski se svými jednotkami přispěchá na pomoc na poslední chvíli.

 

Přichází další debakl 

O století později je však zase všechno jinak – Turci znovu začínají hrozit. V letech 1669–1670 úspěšně dobývají Krétu a poté zamíří do nitra Evropy.

Dostávají se až na území dnešního Polska, kde si však s nimi v roce 1673 hladce poradí budoucí polský král Jan III. Sobieski (1629–1696). O deset let později se pak osmanská armáda opět objeví u Vídně.  

Tentokrát jí velí velmi schopný Kara Mustafa Paša (1634/1635–1683) a zdá se, že rakouská metropole padne. V nejtěžší chvíli ji však přispěchá na pomoc Sobieski se svojí husarskou jízdou.

12. září 1683 vypuká bitva, v níž dlouhým obléháním unavení Turci nedokážou vzdorovat mužům polského krále.

Vezmou nohy na ramena a Sobieski si své vítězství jaksepatří vychutná. „Vídeň odolala jedině díky mně,“ prohlásí a získává právo vzít si svoji kořist z nepřátelského tábora. Osmanská říše tak utrpí další debakl. 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Vzal si František Josef I. svoji lásku Kateřinu Schrattovou?
Císařovo manželství není zrovna šťastné. Ačkoliv František Josef I. svoji ženu Alžbětu Bavorskou velmi miluje, ona cítí svázaná životem na vídeňském dvoře. Císař nakonec najde spřízněnou duši v herečce. U Anny Nahowské se rakousko-uherský císař František Josef I. (1830–1916) vyskytuje pořád méně. Vymění ji za herečkou Kateřinou Schrattovou (1853–1940). Navštěvuje každé představení této divy.  Za Annou […]
Historie
Osm staletí gladiátorských her: od první krve až po poslední kapku!
Rudé cákance krve zbarvují bílý písek. O kus dál leží ruka – ještě svírá kopí. Chroptění umírajícího pomalu odeznívá. Je konec – a dav jásá. Není to ale fascinace smrtí – ta je tak běžná, že o náhodné mrtvé jen málokdo zavadí pohledem. Je to fascinace odvahou. Brutalitou. Exotikou. Ve starověkém Římu není lepší reality […]
Historie
Poppaea Sabina: Chovej se už konečně jako pořádný chlap!
Těžko říci, kdo byl větší cvok – jestli císař Nero, nebo jeho rudovlasá milenka. Každopádně mu popletla hlavu natolik, že se s ní oženil, a pak se ti dva předháněli, kdo z nich bude při likvidování nepřátel krutější a zvrácenější. Jeho celé jméno znělo Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus, žil v letech 37 až 68 […]
Historie
Olympiáda pod hákovým křížem Hitlera nakonec nepotěšila
XI. letní olympijské hry připadly na rok 1936 a konaly se v Berlíně. Největší sportovní svátek na světě byl ale poznamenán nastupujícím nacismem. Německý kancléř a vůdce Adolf Hitler se rozhodl využít hry k propagaci své ideologie o árijské nadřazenosti. Na monumentálním olympijském stadionu v německé metropoli zní 1. srpna 1936 olympijská hymna, kterou pro […]
reklama
lifestyle
Revoluční vychytávky pro každodenní život: Od zubní hygieny po zábavu pro psy
V oblasti zubní hygieny přichází převratná novinka v podobě automatického kartáčku. Už jeho tvar je revoluční. A to, co nabízí, zní jako pohádka. HYGIENA Konec zubních kartáčků, jak je známe? Tak si to představte: čistí všechny zuby najednou, je ultra jemný, a přitom šetrný k vašim dásním, dostane se i na ta nejskrytější místa a díky použití […]
Oprah Winfreyová: Od chudoby k nejvlivnější ženě americké televize
Oprah Winfreyová (*1954), americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu. Mezi roky 1986 a 2011 produkovala a uváděla The Oprah Winfrey Show, nejsledovanější denní talk show v historii americké televize. Je považována za nejbohatší Afroameričanku 20. století a největší afroamerickou filantropku všech dob. Její život nebyl procházkou růžovou zahradou. Oprah Winfreyová se narodila dospívající svobodné matce, dětství […]
Na vánočních stromečcích nacistů visely kouličky se svastikou
Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou. Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do […]
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
reklama
zajímavosti
Husí kůže: Dědictví minulosti?
Další pozoruhodnou vlastností našeho těla, o níž se toho mnoho neví, je tzv. husí kůže, odborně pojmenovaná jako piloerekce. Jednoduše jde o stav, kdy svaly ovládající chloupky na rukou způsobí jejich vzpřímení. Kůže pak vypadá hrbolatě. Husí kůží, která se objevuje zpravidla v chladu, při strachu či vzrušení, se zabýval už slavný britský přírodovědec a […]
Perla podzemní dopravy jménem Tokio: Přesnost a čistota
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Grand Canyon: Pozemský ráj i údolí smrti
Projet Arizonu a nenavštívit Grand Canyon? Obrovská chyba! Tento ikonický národní park nabízí nejen dechberoucí podívanou na barevné skalní formace, hluboká údolí či svěží zeleň, ale třeba i dobrodružství na divoké řece. Milovníci adrenalinu o tom vědí své: o život tu přišla skoro tisícovka lidí! Tento obrovský kaňon, vyhloubený řekou Colorado v severozápadní části amerického […]
Slzy: O projev slabosti nejde
Slzy jsou bezesporu neodmyslitelnou součástí našich životů. Provází nás od zhruba od prvního měsíce života až do jeho úplného konce. A navzdory některým názorům, že jsou slzy projevem změkčilosti a jsou nežádoucí, opak je pravdou. Proč je dobré plakat? V tomto případě nejde o žádnou velkou záhadu. Slzy u lidí jsou produktem jedné slzné žlázy a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz