„Pojedeme na Karlštejn,“ prohlásí Pavel Novák první říjnovou sobotu roku 1968. Do nablýskaného a opečovávaného modrého vozu Škoda 1000 MB.
Vůz Škoda 1000 MB byl ve své době hitem, i když mu někteří lidé kvůli poruchovosti lidové přezdívaného 1000 malých bolestí) naskládá manželku Janu, potomky desetiletého Pavla a osmiletou Janu, spoustu tašek s oblečením a proviantem a vyrážejí vstříc dobrodružství na jeden z nejvýznamnějších českých hradů.
V premiéře si mohou konečně užít dvoudenní víkend.
Velká změna
V každodenním životě jeho rodiny jde o nevídanou změnu. Ještě minulý víkend musel on do kanceláře, manželka do továrny a děti do školy. Obyvatelé Československa si mohou od 29. září 1968 na základě vyhlášky ministerstva práce užívat pětidenní pracovní týden.
Srpnovou invazi spřátelených vojsk je zkrátka třeba zkrátka něčím kompenzovat, aby lidé zapomněli na příšerné politické poměry…
Volné soboty
Přesto dvoudennímu volnu předchází proces zvykání. Ekonomové už od počátku 60. let 20. století diskutují o tom, zda novinka nepoškodí hospodářství. Když se shodnou, že ne, vyhlásí nejprve volnou každou druhou sobotu. Teprve od října 1968 jsou už volné všechny soboty.