Skip to content

Denně až 10 000 PCR testů na jednom místě

Česká inovativní společnost DIANA Biotechnologies na Praze 4 otevírá nejmodernější laboratoř DIANA Lab k diagnostice COVID-19. DIANA Lab s kapacitou 10 000 vzorků denně je první laboratoří v Česku specializovanou na automatizované vyhodnocování vysoce citlivých PCR testů ze slin.

DIANA Biotechnologies s.r.o. je česká biotechnologická společnost zabývající se výzkumem a vývojem léčiv a vysoce citlivých diagnostických metod. Foto: pixabay

Stejná technologie je nabízena k implementaci i do dalších laboratoří. Cílem je dále výrazně navýšit kapacity PCR testů v ČR a zajistit všeobecně dostupné, neinvazivní ale zároveň vysoce přesné testování, které dokáže zpomalit opětovný nárůst šíření COVID-19 spojený s předpokládanou podzimní čtvrtou vlnou.

Automatizace je pokrok

Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies: ,,Díky automatizaci se nám v DIANA Lab daří výrazně urychlit proces PCR testování. Zatímco na začátku pandemie se testy v laboratořích vyhodnocovaly manuálně a stihlo se tak jen kolem 150 testů denně, my nyní jen na jedné sadě přístrojů zpracujeme až 1500 vzorků za hodinu.

Je to obrovský posun, který nám umožní PCR testy nabízet velkokapacitně a za přijatelnou cenu. Otevřením vlastní laboratoře chceme ukázat, že i vysoce citlivou PCR diagnostiku jde dělat ve velkém. Naše technologie je přenositelná a můžeme ji dodat do jakékoliv jiné laboratoře.”

blank
Byla založena v roce 2018 a rozvíjí zejména aplikace kolem patentované technologie DIANA, kterou vynalezl CEO a vědecký ředitel firmy Václav Navrátil během svého působení na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Foto: pixabay

Společnost DIANA Biotechnologies dlouhodobě dodává přes 30 % PCR testů na COVID-19 v Česku. Na začátku pandemie vědci z DIANA Biotechnologies reagovali na nedostatek testů a vyvinuli první automatizované české PCR testy, pomocí kterých navýšili kapacity laboratoří ze stovek testů denně na tisíce denně.

Nyní ve vlastní laboratoři DIANA Lab přicházejí s technologií, která umožňuje vyhodnotit až deset tisíc vzorků denně na jediném místě.

Účinná diagnostika

Jedná se o diagnostiku neinvazivních PCR testů ze slin, které testovaný odebírá pouhým plivnutím do zkumavky s náustkem. Každá zkumavka je označena kódem, který automaticky přiřazuje odebraný vzorek k testovanému a urychluje proces vyhodnocování.

Výsledky testů jsou k dispozici ještě v den odběru. Laboratoř má již za sebou více než měsíc pilotního provozu, během kterého již zpracovávala testy z řady firem a odběrových míst v Praze a ve Středočeském kraji, a je nyní připravena dále navyšovat své testovací kapacity a uzavírat nové spolupráce v ostrém provozu.

blank
Portfolio firmy je ale výrazně širší a se svými produkty míří na světové trhy, kromě vývoje nových léčiv a diagnostických metod pro detekci nových biomarkerů se zaměřuje také například na vývoj monoklonálních protilátek pro diagnostiku i terapie a na PCR diagnostiku virových onemocnění. Foto: pixabay

Firma chce pomocí nové technologie zajistit dostatek testovacích kapacit před příchodem podzimní vlny: ,,Díky automatizaci a jednoduchému odběru slin jsou naše PCR testy vhodné k samotestování jednotlivců i celých kolektivů, například ve školách a ve firmách.

Na podzim očekáváme příchod další vlny šíření COVID-19, proto se nyní chceme připravit a zajistit podmínky k plošnému testování pomocí citlivých a bezbolestných PCR testů. Zejména při malém počtu nakažených může masové testování a rychlé trasování brzdit epidemii do doby, než bude naočkováno dostatečné množství lidí.

Chceme přispět k tomu, aby znovu nenastaly plošné zákazy,” vysvětluje Martin Dienstbier, jednatel DIANA Lab.

blank
Firma staví na týmu špičkových vědců s unikátní expertízou v molekulární biologii, biochemii, organické a medicinální chemii, farmakologii a laboratorní automatizaci. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...