Skip to content

Denně až 10 000 PCR testů na jednom místě

Česká inovativní společnost DIANA Biotechnologies na Praze 4 otevírá nejmodernější laboratoř DIANA Lab k diagnostice COVID-19. DIANA Lab s kapacitou 10 000 vzorků denně je první laboratoří v Česku specializovanou na automatizované vyhodnocování vysoce citlivých PCR testů ze slin.

DIANA Biotechnologies s.r.o. je česká biotechnologická společnost zabývající se výzkumem a vývojem léčiv a vysoce citlivých diagnostických metod. Foto: pixabay

Stejná technologie je nabízena k implementaci i do dalších laboratoří. Cílem je dále výrazně navýšit kapacity PCR testů v ČR a zajistit všeobecně dostupné, neinvazivní ale zároveň vysoce přesné testování, které dokáže zpomalit opětovný nárůst šíření COVID-19 spojený s předpokládanou podzimní čtvrtou vlnou.

Automatizace je pokrok

Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies: ,,Díky automatizaci se nám v DIANA Lab daří výrazně urychlit proces PCR testování. Zatímco na začátku pandemie se testy v laboratořích vyhodnocovaly manuálně a stihlo se tak jen kolem 150 testů denně, my nyní jen na jedné sadě přístrojů zpracujeme až 1500 vzorků za hodinu.

Je to obrovský posun, který nám umožní PCR testy nabízet velkokapacitně a za přijatelnou cenu. Otevřením vlastní laboratoře chceme ukázat, že i vysoce citlivou PCR diagnostiku jde dělat ve velkém. Naše technologie je přenositelná a můžeme ji dodat do jakékoliv jiné laboratoře.”

Byla založena v roce 2018 a rozvíjí zejména aplikace kolem patentované technologie DIANA, kterou vynalezl CEO a vědecký ředitel firmy Václav Navrátil během svého působení na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Foto: pixabay

Společnost DIANA Biotechnologies dlouhodobě dodává přes 30 % PCR testů na COVID-19 v Česku. Na začátku pandemie vědci z DIANA Biotechnologies reagovali na nedostatek testů a vyvinuli první automatizované české PCR testy, pomocí kterých navýšili kapacity laboratoří ze stovek testů denně na tisíce denně.

Nyní ve vlastní laboratoři DIANA Lab přicházejí s technologií, která umožňuje vyhodnotit až deset tisíc vzorků denně na jediném místě.

Účinná diagnostika

Jedná se o diagnostiku neinvazivních PCR testů ze slin, které testovaný odebírá pouhým plivnutím do zkumavky s náustkem. Každá zkumavka je označena kódem, který automaticky přiřazuje odebraný vzorek k testovanému a urychluje proces vyhodnocování.

Výsledky testů jsou k dispozici ještě v den odběru. Laboratoř má již za sebou více než měsíc pilotního provozu, během kterého již zpracovávala testy z řady firem a odběrových míst v Praze a ve Středočeském kraji, a je nyní připravena dále navyšovat své testovací kapacity a uzavírat nové spolupráce v ostrém provozu.

Portfolio firmy je ale výrazně širší a se svými produkty míří na světové trhy, kromě vývoje nových léčiv a diagnostických metod pro detekci nových biomarkerů se zaměřuje také například na vývoj monoklonálních protilátek pro diagnostiku i terapie a na PCR diagnostiku virových onemocnění. Foto: pixabay

Firma chce pomocí nové technologie zajistit dostatek testovacích kapacit před příchodem podzimní vlny: ,,Díky automatizaci a jednoduchému odběru slin jsou naše PCR testy vhodné k samotestování jednotlivců i celých kolektivů, například ve školách a ve firmách.

Na podzim očekáváme příchod další vlny šíření COVID-19, proto se nyní chceme připravit a zajistit podmínky k plošnému testování pomocí citlivých a bezbolestných PCR testů. Zejména při malém počtu nakažených může masové testování a rychlé trasování brzdit epidemii do doby, než bude naočkováno dostatečné množství lidí.

Chceme přispět k tomu, aby znovu nenastaly plošné zákazy,” vysvětluje Martin Dienstbier, jednatel DIANA Lab.

Firma staví na týmu špičkových vědců s unikátní expertízou v molekulární biologii, biochemii, organické a medicinální chemii, farmakologii a laboratorní automatizaci. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...