Skip to content
reklama

Důkazy z kuřecích kostí: Polynésané Kryštofa Kolumba nepředběhli

Donedávna se předpokládalo, že Polynésané předběhli při svých cestách do Jižní Ameriky italského mořeplavce Kryštofa Kolumba (1451–1506) a dorazili k jihoamerickým břehům už ve 14. století.

Studie, kterou prováděla University of Australian Centre Adelaide v roce 2014 pro Ancient, ale tuto skutečnost popírá. Vychází přitom z analýzy DNA starověkých kuřecích kostí získaných při archeologických vykopávkách po celém Pacifiku.

Výzkumy identifikovaly DNA původních polynéských kuřat a tím vystopovaly jejich pohyb přes Pacifik.

Kryštofa Kolumba nakonec Polynésané nepředstihli. FOTO: Sebastiano del Piombo/ Creative Commons/ Public domain

Kontaminované výsledky

„Přezkoumali jsme kuřecí kosti používané v předchozích studiích, které propojovaly starověký Pacifik a Jižní Ameriku, což naznačovalo časný kontakt mezi těmito lidmi, a zjistili jsme, že některé výsledky byly kontaminovány moderní kuřecí DNA, která se vyskytuje ve stopovém množství v mnoha laboratorních komponentech,“ objasnil výsledek studie australský profesor Alan Cooper.

blank
Sázelo se na to, že Polynésané objevili Ameriku. Prvenství jim ale nepatří. FOTO: Nicholas Chevalier /Creative Commons/Public domain

Neexistují důkazy

Starověká kuřecí DNA podle něj neposkytuje žádné důkazy o kontaktech mezi Polynésany a předkolumbovskými civilizacemi Jižní Ameriky. Přitom teorie o objevení Ameriky Polynésany sázely právě na skutečnost, že sem Polynésané na svých námořních výpravách kuřata dopravili.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Nicholas Chevalier/ Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články