Donedávna se předpokládalo, že Polynésané předběhli při svých cestách do Jižní Ameriky italského mořeplavce Kryštofa Kolumba (1451–1506) a dorazili k jihoamerickým břehům už ve 14. století.
Studie, kterou prováděla University of Australian Centre Adelaide v roce 2014 pro Ancient, ale tuto skutečnost popírá. Vychází přitom z analýzy DNA starověkých kuřecích kostí získaných při archeologických vykopávkách po celém Pacifiku.
Výzkumy identifikovaly DNA původních polynéských kuřat a tím vystopovaly jejich pohyb přes Pacifik.
Kontaminované výsledky
„Přezkoumali jsme kuřecí kosti používané v předchozích studiích, které propojovaly starověký Pacifik a Jižní Ameriku, což naznačovalo časný kontakt mezi těmito lidmi, a zjistili jsme, že některé výsledky byly kontaminovány moderní kuřecí DNA, která se vyskytuje ve stopovém množství v mnoha laboratorních komponentech,“ objasnil výsledek studie australský profesor Alan Cooper.
Neexistují důkazy
Starověká kuřecí DNA podle něj neposkytuje žádné důkazy o kontaktech mezi Polynésany a předkolumbovskými civilizacemi Jižní Ameriky.
Přitom teorie o objevení Ameriky Polynésany sázely právě na skutečnost, že sem Polynésané na svých námořních výpravách kuřata dopravili.