Domů     Dudlík, šnorchl i sprcha v jednom. Co jste nevěděli o sloním chobotu?
Dudlík, šnorchl i sprcha v jednom. Co jste nevěděli o sloním chobotu?
25.2.2021

Je to rozhodně nepřehlédnutelný orgán, který v živočišné říši nemá obdoby! Uvědomují si vůbec sloni, s jakým zázrakem se narodili?

Určitě se shodneme na tom, že chobot slonovi sluší. Jen na okrasu ho ale nemá! Chobot je neuvěřitelně multifunkční částí těla a slon by bez něj jednoduše nemohl žít. Tušili jste vůbec čím vším tento typický sloní symbol dokáže být?

Hodně dlouhý nos

Chobot není nic navíc, je v podstatě horním pyskem a nosem spojeným v jedno. Pouze tato část hlavy zkrátka pořádně narostla.

Slon díky chobotu v první řadě dýchá. Na konci jsou jasně vidět dvě nosní dírky, které vedou celým dlouhým orgánem až k hlavně. Pro čerstvý vzduch je to tedy pořádná štreka, protože chobot dospělého slona měří zhruba dva metry!

Ovšem má to své výhody – když je slon potopený ve vodě, může vystrčit chobot ven a používat ho jako šnorchl.

Chobot je jako každý nos také nástrojem k čichu a v tom je tedy opravdovým přeborníkem! Díky milionům receptorů uloženým v nosních dutinám cítí slon určité věci dokonce lépe než stopovací pes. Například podzemní vodu prý vyčenichá na vzdálenost 20 kilometrů.

Sloni jsou výteční plavci. Jejich evoluční předchůdci byli vodní živočichové. Foto: Wikipedia
Sloni jsou výteční plavci. Jejich evoluční předchůdci byli vodní živočichové. Foto: Wikipedia

Šikovná svalnatá ruka

Kdybyste někdy viděli kostru slona, chobot na ní nehledejte. Žádná kost, ba ani chrupavka v něm totiž není! Chobot je čistě svalový orgán, podobě jako třeba lidský jazyk, což mu zajišťuje mimo jiné úžasnou pohyblivost.

Navíc těch svalů je na chobotu opravdu požehnaně. Jejich počet se často uvádí až okolo 40 000, a slon je díky tomu skutečným silákem. Chobotem zvládne zlomit kmen stromu nebo také zvednout náklad o hmotnosti až 350 kilogramů!

Vedle síly je ale chobot i nesmírně citlivý. Na jeho konci má slon tzv. prstík (slon indický jeden, slon africký dokonce dva), který si díky obrovskému množství nervových zakončení poradí i s velmi přesnými pohyby.

Slon udrží v chobotu štětec, zvedne ze země minci, utrhne jedno samotné stéblo trávy a dokonce si bez problémů oloupe burák.

Chobotem si slon potravu naporcuje, nabere a vloží do tlamy. Poradí si s větvemi, listím i ovocem. Foto: Pixabay
Chobotem si slon potravu naporcuje, nabere a vloží do tlamy. Poradí si s větvemi, listím i ovocem. Foto: Pixabay

Brčko? Spíš naběračka

Bez chobotu by se slon ani nenajedl, je pro něj vlastně takovým příborem. Vyhlédnutou potravu si s ním podá, utrhne, nabere, podle potřeby upraví a vloží do úst.

A když přijde žízeň? I o to se chobot postará. Částečně funguje jako obří brčko, do kterého slon nasosá naráz třeba 15 až 20 litrů vody!

Ovšem pít už chobotem neumí, vlastně podobně jako my nepijeme nosem – stejným způsobem jako sousta jídla musí nabranou tekutinu nejprve vstříknout do tlamy.

Nasávání vody má však ještě jinou funkci. Když se slon potřebuje umýt nebo osvěžit, chobot mu poslouží jako šikovná sprcha.

I když zas tak čistotní ale chobotnatci nejsou. Zvlášť ti žijící ve volné přírodě se rádi koupou především v blátě a zasypávají se pískem či hlínou. I to všechno samozřejmě zvládnou chobotem!

Tato špinavá koupel má rozhodně svůj význam, zaschlá vrstva bláta vytvoří na kůži odolnou vrstvu, která chrání před sluncem nebo třeba obtížným hmyzem.

Umýt, nebo jen osvěžit? Sprchu mají sloni pořád po ruce. Foto: Pixabay
Umýt, nebo jen osvěžit? Sprchu mají sloni pořád po ruce. Foto: Pixabay

Teploměr, seismograf i seznamka na dálku

Citlivá špička chobotu je pokryta tenoučkými vousky, které dokáží ze svého okolí vyčíst řadu důležitých informací.

Slon tak nejen pozná, jakou má uchopený předmět strukturu, jak je velký nebo dokonce jakou má teplotu, ale chobotem dokáže i detekovat vibrace ze země. Neunikne mu tak třeba vzdálené hřmění nebo dusot stáda svých kolegů, a to ani na několik kilometrů daleko.

Přiložením chobotu k zemi ale slon dokonce i slyší! Ne tedy běžné zvuky, které my normálně slyšíme ušima, ale infrazvuky, ležící pod hranicí lidmi vnímaného spektra. Ty se totiž šíří nejen vzduchem, ale také rozechvívám půdy.

A co takto slon poslouchá? Především troubení či až hulákání jiných slonů, které v podobě infrazvuků vydávají chobotem a samcům například slouží k vábení sloních slečen.

A můžeme vlastně být rádi, že toto sloní milostné volání nemůžeme slyšet, protože je prý ještě mnohem hlasitější než dusot jejich nohou a nese se na dvakrát delší vzdálenosti.

Když slon potká jiného slona, na pozdrav si podají choboty. Foto: Wikipedia
Když slon potká jiného slona, na pozdrav si podají choboty. Foto: Wikipedia

Sloní řeč

Sloni se tedy přilákali. Co se děje, když se potkají? Jak se pozdraví a jak spolu komunikují? Samozřejmě chobotem! Sloni doslova milují kontakt a hmatová komunikace je u nich velmi intenzivní.

Proplétají si choboty navzájem, aby si projevili náklonnost, ale stejně tak si dotyky chobotů dávají najevo i nepřátelství a zášť.

Slon rád dává špičku chobotu do tlamy jiného slona, aby ho utěšil, členové jedné rodiny se takto na pozdrav hladí se po zádech, po uších či po ocase.

Chobotem se slon svého blízkého dotýká i na spánkových žlázách nebo genitáliích, aby tak od něj získal důležité chemické signály.

Často však sloni chobotem hladí i jen sami sebe, po hlavně i nejráznějších částech těla. Dělají to hlavně ve chvíli, když jsou nejistí a nerozhodní, aby nabyli sebevědomí a cítili se lépe.

Nejněžnější objetí?

Chobotem samozřejmě komunikuje i matka se svým mládětem. Potomkovi často ovinuje svůj dlouhý orgán kolem zadních nohou, bříška, ramen nebo pod krkem, často se také dotýká jeho úst.

Tím slonice své dítko uklidňuje a utěšuje, podobně jako když lidská matka pohupuje miminko náručí.

Když je slůně větší a živější, matka ho chobotem usměrňuje a chrání. Mládě zas strkáním svého chobotu do tlamy jiných slonů zjišťuje informace o potravě.

Své choboty slůňata od narození přirozeně používat neumějí, musí se s ním všechny ty skvělé triky postupně naučit. Zpočátku jim dlouhatánský nos spíš překáží, než aby pomáhal, a když se třeba chtějí napít od matky mléka, musí ho složitě ohýbat na stranu. Některá sloní miminka jsou ale vynalézavá a špičku chobotu cumlají jako dudlík.

Chobotí objetí patří k největším něžnostem mezi slony. Foto: Pixabay
Chobotí objetí patří k největším něžnostem mezi slony. Foto: Pixabay
Foto: Wikipedia, Pixabay
Související články
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
reklama
záhady a tajemství
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz