Domů     Zpátky na parket! 6 strhujících národních tanců
Zpátky na parket! 6 strhujících národních tanců
25.2.2021

Plesová sezóna vrcholí, taneční sály ale letos zejí prázdnotou.

Připravte se tedy na příští rok a zopakujte si s námi ty nejznámější tance! Můžete zůstat sedět, nebudeme se učit kroky.

Raději si připomeneme jejich příběh…

Tanec není jen zábava, především je důležitou součástí určité kultury. Mnohé slavné tance jsou sice již dávno světovou záležitostí, ovšem stále prozrazují mnohé o místu svého vzniku.

1/

Cikáni, kytary a býci

FLAMENCO

Po bojích v Nizozemsku se roku 1559 vojáci krále Filipa II. (1527 – 1598) vracejí domů. Jsou mezi nimi i horkokrevní Andalusané, a právě ti se jedné noci v táboře dají do tance a hraní na kytary.

„To jistě pochytili ve Flandrech,“ komentují tak trochu s opovržením ostatní Španělé a podivnému žánru začnou říkat „vlámský“. A „Vlám“ či „vlámský“ se španělsky řekne „flamenco“!

Zda to tak skutečně bylo, nikdo netuší. Teorií o původu jména je více, stejně tak jako vznik celého fenoménu je dodnes spíše tajemstvím. Všeobecně se ale traduje, že nový taneční styl donesou v 15. století do oblasti Andalusie cikáni přicházející z Indie.

Putují přes Pákistán, Egypt a další země, a kudy jdou, tam tanci přibudou další prvky a kroky.

Proto se tu míchá cikánská kultura s indickou, židovskou či arabskou, vše zakonzervováno jihošpanělským temperamentem.

Flamenco si mezi tanci rozhodně nespletete – prozradí ho španělská kytara, kastaněty, zpěv, luskání prsty a ženy v červených šaty s bohatou sukní.

Flamengo je směsicí několika kultur, vévodí však španělské rysy. Foto: Wikipedia
Flamengo je směsicí několika kultur, vévodí však španělské rysy. Foto: Wikipedia

2/

Příliš smyslný

VALČÍK

Je to nemravné s hříšné,“ vysvětluje rakouský ministerský reskript z 18. března 1758, který nový oblíbený tanec přísně zakazuje.

Ten si přesto najde cestu do Paříže a také do Ruska, kde mu však uděluje stopku tentokrát carevna Kateřina II. Veliká (1729–1796). Valčík má prostě tu smůlu, že se při něm páry na tehdejší náturu k sobě příliš tisknou. Nebo spíš to štěstí?

Erotickým napětím nabitý tanec samozřejmě získává stále větší oblibu a v 18. století se přes všechny překážky dál šíří Evropou. Napomáhá mu i skutečnost, že ho tvoří jen tři snadné kroky, které se naučí opravdu každý!

Valčík patrně vychází z původní rakouské formy zvané lendler, oblíbené u horalů z Alp. Tam jde v podstatě jde jen o tleskání a podupávání velkými botami do rytmu.

Příliš jednoduchý připadá valčík i tanečním mistrům, a ve strachu, že nebudou mít co učit, se snaží tanec obohatit novými prvky. Oproti polce se jim to však (až na drobné detaily) nikdy nepodaří…

Valčík je v 18. století zakázán. Ale všichni ho tančí dál! Foto: Wikipedia
Valčík je v 18. století zakázán. Ale všichni ho tančí dál! Foto: Wikipedia

3/

Africká Amerika

SAMBA

V 16. století, v počátcích portugalské kolonizace, se do Brazílie dovážejí na práci černoši z Afriky. Ti mají vlastně štěstí – v Latinské Americe je nečekají zas tak drastické podmínky jako jejich krajany, kteří skončí na severním kontinentu.

Dál zůstávají pohromadě, dál mohou udržovat a šířit své tradice. Především pověstné tance…

Z počátku jde o tance čistě černošské, které pro jejich nevšední prvky (například dotýkání se pupky) evropští kolonisté nepřijmou. Teprve když se promísí s bělošskými, vzniká tradice „skutečně brazilská“. Tedy živá, vřící, plná různosti a protikladů.

Vytváří se taneční kultura, která získá jméno z portugalského slova „semba“ („božská tanečnice“) a brzy se stává symbolem slavného festivalu v Riu.

Tanec mnoha stylů rytmů a variací, doprovázejí nejprve strunné nástroje a typické tamburiny. Po druhé světové válce je doplní nástroje dechové, trombony či trumpety.

Karneval v Riu začíná v 18. století jako „evropský“, dnes už mu vládne samba. Foto: Wikipedia
Karneval v Riu začíná v 18. století jako „evropský“, dnes už mu vládne samba. Foto: Wikipedia

4/

Divoce a v utajení

TANGO

Cože je to za tanec, na který prý papež uvrhl kletbu?“ pátrá na počátku 20. století zvědavý lid a „nemravné“ tango je díky tomu stále populárnější. Doslova jsou všichni uchváceni!

Tančí se v krčmách nižší kategorie, barech a klubech, které jsou otevřené až do rána.

Na plesy a do noblesnější společnosti tango nesmí – je příliš divoké. Nejen pro Evropany, ale i v rodné Latinské Americe, kde jeho zákazy dokládají i policejní zápisy v Montevideu z roku 1908. Prý proto, že „černoši při tanci dělají moc velký hluk“.

Kořeny dnes jednoho z nejoblíbenějších tanců, který se ve 20. letech minulého století konečně dostává na plesové parkety, jsou však mnohem starší. Opět jde o směs hudby evropských přistěhovalců, místních kreolů, černochů a indiánů.

V 19. století už to v rytmu tanga čile vře tanga ve dvou velkých přístavech – uruguayském Montevideu a především argentinském Buenos Aires!

Postupně vzniká fenomén, který se v mnoha směrech a stylech vyvíjí dodnes. Typická je pro tango nejen růže v ústech či doprovod na bandoneon, ale především smyslný příběh mezi mužem a ženou.

Pohyby při tangu i partnerské držení mnozí zprvu označují za lascivní a pobuřující. Foto: Wikipedia
Pohyby při tangu i partnerské držení mnozí zprvu označují za lascivní a pobuřující. Foto: Wikipedia

5/

Pocta sousedům?

POLKA

Děvečka Anna Chadimová (1805–1884), sloužící u měšťanů v Kostelci nad Labem, si jednoho dne venku pobrukuje písničku Strejček Nimra. Spontánně udělá pár tanečních kroků, když jde zrovna kolem místní učitel Josef Neruda. Improvizovaný taneček ho zaujme natolik, že vše pečlivě zapíše…

Příběh o zrození polky zaznamenaný národopiscem Čeňkem Zíbrtem (1864-1932) však mnozí historici považují za výmysl. Jak je to tedy doopravdy? Dost možná stojí na počátku tanec zvaný maděra. Když se začne tančit jen v polovičním rytmu, říká se mu „půlka“. Z názvu se poté stane „polka“ prý ze sympatií k polskému povstání v roce 1830.

Anebo je to spíš proto, že se polka vyvine z polských písní zvaných krakováčky? V každém případě na konci 30. let polka překračuje česká území, dostává se do Vídně, do Paříže a postupně do celého světa!

V únoru 1837 polka uchvátí návštěvníky pražských bálů. O dva roky později boduje ve Vídni. Foto: Wikipedia
V únoru 1837 polka uchvátí návštěvníky pražských bálů. O dva roky později boduje ve Vídni. Foto: Wikipedia

6/

Zvonky z Karibiku

ČA-ČA

V anketě o tanec s nejhezčím jménem by tento určitě obstál. Kde se ale to legrační slovo vzalo? Možná prý ze zvuku zvonků, kterými se hrávalo při tradičních tanečních zábavách. Nebo snad imitací zvuků bot tančících kubánských žen?

„Cha cha“ na sebe údajně pokřikují také indiáni jistého kmene. A zajímavé je i to, že ve španělštině „chacha“ znamená hovorově „chůva“ či „služka“. Nebo také slovo označuje osobu, která zbytečně a hodně žvaní.

Původ jména je rozhodně záhadou, ovšem jako jeden z mála tradičních tanců má ča-ča svého autora! Je za něj pokládám kubánský skladatel a houslista Enrique Jorrín (1926-1987), který prý víceméně zkombinuje afrokubánské rytmy s prvky jazzu.

Přestože jiní dávají za vděk spíš přirozenému prolínání různých tanečních a hudebních kultur, Jorrínovy melodie v 1953 dobývají kubánské taneční sály!

Z „velkých“ latinskoamerických tanců je ča-ča nejmladší, mezi stálice se však zařadí s energií době vlastní. Z Kuby se dostane do USA, poté do Evropy, a jak se zdá, že dveře má všude otevřené.

Ča-ča nezapře prvky jazzu. Ani starších kubánských tanců, jako je mamba, rumba či donzón. Foto: Wikipedia
Ča-ča nezapře prvky jazzu. Ani starších kubánských tanců, jako je mamba, rumba či donzón. Foto: Wikipedia
Foto: Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Zajímavosti
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
Zajímavosti
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
Zajímavosti
Oceány v číslech: Co jste nejspíše netušili
Modrá planeta se Zemi říká pochopitelně kvůli tomu, že většinu jejího povrchu tvoří oceány a další vodní hladiny. Je to pro nás z části neprobádaný svět plný neuvěřitelných zajímavostí. 71 % zemského povrchu zabírají světové oceány. Tyto rozlehlé vodní plochy se rozkládají mezi kontinenty. I přes velké úsilí vědců zůstává až 95 % světových oceánů […]
reklama
zajímavosti
Ráj na zemi Tenerife: Krása i odvrácená tvář největšího z Kanárských ostrovů
Ostrov věčného jara vám nabídne příjemné podnebí v létě i v zimě. Toto exotické a fascinující místo, ležící v Atlantském oceánu, nabízí nejen slunečné pláže a jemný písek, ale také nádhernou přírodu a úchvatné scenérie. Stín na něj vrhá hrozba smrtících tsunami, která již místo v minulosti zasáhla. Jaké nebezpečí tu hrozí dnes? Tenerife je […]
Land art: Hádanky v přírodě
Umění se neomezuje pouze na galerie. Před padesáti lety se lidé s touto myšlenkou vydali tvořit do přírody, čímž vzniklo krajinné umění, známé také jako land art. Tento umělecký směr je stále aktuální. Můžeme se setkat s obřími malbami na trávě, umělými ostrovy nebo kamennými kruhy v poušti. Richard Long: Čáry vyšlapané do trávy Co to je […]
Zorka Ságlová: Vyvrhelkou kvůli slámě
Land art se nevyhnul ani Česku, nebo tedy ve svých počátcích spíš Československu. Jednou z jeho průkopnic byla introvertní, ale velmi cílevědomá Zorka Ságlová (1942–2003). V komunismem omezovaných 70. letech ovšem rozhodně neměla na růžích ustláno. Kvůli své výstavě Seno–sláma se dostala na dlouhé roky do průšvihu. Do prestižní Špálovy galerie v roce 1969 navezla jakožto umělecké dílo […]
Proč se říká, že děti nosí čáp?
Dnes už této historce ani malé děti nevěří, přesto jí nemůžeme upřít jisté kouzlo. Jak ale lidé na spojení dětí a čápů vůbec přišli? A proč i v jiných běžných situacích mluvíme o ptácích? Čápi jsou symbolem plodnosti a štěstí již celá staletí. Pokud se usadí zrovna na vaší střeše, čekají vás dobré časy. A […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz