Domů     Dobývání vesmíru: Kolik lidí kvůli němu zahynulo?
Dobývání vesmíru: Kolik lidí kvůli němu zahynulo?
22.2.2018

Všichni známe smutný konec raketoplánu Columbia a jeho posádky. Nešlo ovšem zdaleka o jedinou kosmickou tragédii, při které umírali lidé. 

Apollo 1

Kdy: 27. 1. 1967

Země: USA

Počet obětí: 3

V roce 1967 byl souboj o dobytí Měsíce mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v plném proudu. Vývoj kosmické lodi pro lunární výpravu proto probíhal ve spěchu.

S lodí Apollo bylo od počátku mnoho problémů, pramenících z nedotaženosti konstrukce a nemálo úprav se provádělo na poslední chvíli.

Roztrpčená posádka ve složení Virgil Ivan Grissom, Edward Higgins White a Roger Bruce Cheffee navíc zjistila, že loď kvůli množství úprav neodpovídá simulátoru, na kterém cvičila.

Velitel Grissom zvaný Gus se z tohoto důvodu dokonce odmítl na simulátoru dál připravovat.

Problémy od samého začátku

Dne 27. ledna 1967 měl být proveden simulovaný start lodi a nácvik jejího nouzového opuštění. Test začal s hodinovým zpožděním, protože posádka při nástupu do kabiny ucítila zvláštní zápach.

Rozbor vzduchu ale neodhalil nic podezřelého, kabina byla natlakována čistým kyslíkem a test pokračoval. Neustále se ovšem vyskytovaly problémy se spojením. Časté rušení a praskání statické elektřiny ve sluchátkách dávalo tušit závadu v elektrických rozvodech.

Ale protože raketa nebyla naplněna pohonnými hmotami, záchranné složky nebyly v pohotovosti.

Požár následkem zkratu

Zhruba po třech hodinách bylo zastaveno odpočítávání a technici se snažili odhalit závadu na spojových linkách. A právě v těchto chvílích se odehrála tragédie. V jednom z elektrických okruhů lodi došlo ke zkratu a na palubě vzplanul oheň.

Astronauti se pokoušeli otevřít vstupní průlez, ale bezvýsledně. Nepodařilo se ani otevřít vyrovnávací ventil a srovnat tlak v kabině s tlakem venku, stěna kabiny praskla a vyvalil se dým.

Smrt udušením

Průlez se povedlo vypáčit po 5 minutách. Hasit nebylo třeba, oheň vyčerpal všechen kyslík v kabině a sám uhasl. Astronauti sice utrpěli popáleniny, ale tím, co je zabilo, byl dusivý dým.

Vzhledem ke stavu interiéru nebylo možné určit přesné místo vzniku požáru – kabely, které byly zcela volně vedeny po celé lodi, se mohly prodřít prakticky kdekoliv a v kyslíkové atmosféře stačila malá jiskřička.

Napříště již byla atmosféra velitelské kabiny lodí Apollo tvořena směsí 60 % kyslíku a 40 % dusíku a došlo ke změně v systému otevírání vstupního průlezu.

Astronauty nezabil oheň, ale nedostatek kyslíku.
Astronauty nezabil oheň, ale nedostatek kyslíku.

Sojuz 1

Kdy: 23. 4. 1967

Země: SSSR

Počet obětí: 1

První let v rámci sovětského kosmického programu Sojuz odstartoval 23. dubna 1967 a na palubě byl jeden jediný kosmonaut: plukovník Vladimir Komarov.

Zajímavostí je, že záložním kosmonautem pro Sojuz 1 byl Jurij Gagarin, který si byl vědom konstrukčních problémů a toho, že Sojuz nebyl na rozdíl od jiných letů nikdy úspěšně otestovaný při nepilotovaném letu.

Věděl, že jeho samotného coby národního hrdinu sovětští lídři nebudou pro tento let riskovat, a proto se snažil zachránit Komarova tím, že ho z mise vyřadí. Neúspěšně.

Nic nefunguje!

Krátce po startu začaly problémy, protože se neotevřel jeden sluneční panel, což vedlo ke snížení dodávek elektrické energie. Manévrování lodě zároveň komplikovaly problémy s detektory orientace.

Při třináctém obletu Komarov hlásil, že má obtíže s ovládáním kabiny. „Je to ďábelský stroj! Na co sáhnu, to nefunguje!“ Během čtrnáctého obletu selhala i palubní klimatizace. Tím bohužel problémy neskončily.

Poté, co byl při následujícím přeletu nad Sovětským svazem Sojuz naveden na sestupnou dráhu, neotevřel se kvůli problému s tlakovým senzorem hlavní padák.

První tragický let historie

Záložní padák se při manuálním otevření zamotal, což vedlo k nekontrolovatelnému nebrzděnému pádu. Komarov zemřel při dopadu na zem v oblasti Orenburské stepi 500 kilometrů východně od Bajkonuru a kabina poté shořela.

Jednalo se o první smrtelnou nehodu v historii kosmických letů s lidskou posádkou.

Komarov zemřel až při přistávání stroje.
Komarov zemřel až při přistávání stroje.

Sojuz 11

Kdy: 27. 6. 1971

Země: SSSR

Počet obětí: 3

Sojuz 11 byl již 40. letem kosmické lodě z naší planety – odstartoval 6. června 1971. Posádku tvořili Georgij Dobrovolskij, Viktor Pacajev a Vladislav Volkov, kteří byli původně záložní posádkou a letěli proto, že u jednoho z členů první sestavy se objevily zdravotní problémy.

Cílem mise bylo setkání s první sovětskou orbitální stanicí Saljut 1, na které kosmonauti vykonávali různá pozorování, měření a experimenty.

Hoří!

Start proběhl bez problému, stejně jako spojení se Saljutem následujícího dne. Přesto měl let Sojuzu 11 mnoho komplikací. Tou nejvážnější byl požár, který na palubě stanice Saljut vypukl 27. června po elektrickém zkratu.

Kosmonautům se sice podařilo ho uhasit, ale trvali na okamžitém nouzovém návratu na Zemi. Řídící středisko jim nejprve odmítalo vyhovět, nakonec ale došlo k závěru, že další pobyt na stanici by mohl být riskantní.

Začátek konce

Po 23 dnech pobytu na první vesmírné stanici se vesmírná loď od Saljutu odpojila.

(Podle neoficiálních zdrojů posádka zpozorovala problémy s hermetickým uzavřením mezi pilotní kabinou a obytným úsekem.) Po oddělení ještě asi hodinu letěla obě tělesa ve formaci, poté posádka Sojuzu 11 zahájila přistávací manévr.

Poslední hlášení, které od lodi dostalo řídící středisko, bylo potvrzení zážehu brzdícího motoru.

Posádka bez kyslíku

Další pokusy o kontakt s posádkou již byly bezvýsledné. Loď ovšem bez problémů proletěla atmosférou a na padácích dosedla do předem určené oblasti v kazachstánské stepi. Po otevření kabiny však technici našli posádku bez známek života.

Podle oficiální zprávy byl příčinou smrti prudký pokles tlaku vzduchu – příčinou úniku vzduchu prý bylo předčasné uvolnění vyrovnávacího ventilu.

A kosmonauti neměli na sobě ani lehké skafandry, které by je před poklesem tlaku ochránily, protože tři by se tehdy do kabiny ve skafandrech nevešli.

Za smrt astronautů mohl náhlý pokles tlaku.
Za smrt astronautů mohl náhlý pokles tlaku.

Challenger

Kdy: 28. 1. 1986

Země: USA

Počet obětí: 7

Druhý raketoplán NASA, který byl vypuštěn na oběžnou dráhu, měl původně sloužit jako testovací stroj. Úspěšně ale absolvoval 9 vesmírných misí. Desátá se mu stala osudnou. K havárii došlo 28. ledna 1986, 73 sekund po startu.

Příčinou bylo prohoření izolace pomocného startovacího raketového motoru. Následná exploze externí palivové nádrže zabila všech 7 členů posádky.

Mrtví hrdinové

Rozpad Challengeru je považován za jednu z nejdramatičtějších událostí 20. století.

Prezident Ronald Reagan označil členy posádky, kterými byli velitel Francis R. Scobee, Gregory B. Jarvis, Ronald E McNair, Ellison S. Onizuka, Judith A. Resniková, Michael J. Smith a Christa McAuliffeová, za hrdiny. NASA v důsledku havárie na 2 roky lety raketoplánů přerušila.

Po tragédii byly na dva roky lety raketoplánů přerušeny.
Po tragédii byly na dva roky lety raketoplánů přerušeny.

Columbia

Kdy: 1. 2. 2003

Země: USA

Počet obětí: 7

Druhá havárie amerického raketoplánu v historii se neodehrála bezprostředně po startu, jako tomu bylo v případě Challengeru, ale až při návratu z mise STS-107. 1. února 2003 zbývalo Columbii do bezpečného přistání jen 16 minut.

Jenže stroj se ve výšce 63 kilometrů nad státem Texas rozpadl. Hrana křídla orbiteru, narušená nárazem pěnové izolace odpadlé při startu raketoplánu z externí palivové nádrže, nevydržela extrémní tepelnou zátěž a prohořela.

Sedm statečných

V důsledku toho došlo k rozpadu raketoplánu a usmrcení všech 7 členů posádky, kterou tvořili Američané Richard Douglas Husband, William C. McCool, David M. Brown, Kalpana Chawlaová, Michael Philip Anderson, Laurel Blair Salton Clarková a Izraelec Ilan Ramon.

V trase raketoplánu nadále letěly už jen žhavé trosky, které se rozptýlily a dopadly na území tří amerických států. Mezi troskami se našly i pozůstatky členů posádky, které se postupně všechny podařilo identifikovat.

Posádce zbývalo k přistání pouhých 16 minut.
Posádce zbývalo k přistání pouhých 16 minut.

SpaceShip Two

Kdy: 31. 10. 2014

Země: USA

Počet obětí: 1

Soukromá vesmírná loď společnosti Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona měří 18 metrů, pojme dva piloty a šest pasažérů. Neobejde se bez dvoutrupového nosného letounu, který ji v podvěsu vynese do výšky necelých 14 000 metrů a následně uvolní.

Raketové motory mají pak SpaceShip Two vystřelit 100 kilometrů vysoko a cestující zažijí jak pohled na zeměkouli z vesmíru, tak stav beztíže.

Osudný testovací let

Bohužel, tragédie se nevyhnula ani tomuto stroji. SpaceShip Two 31. října 2014 explodovala při testovacím letu krátce poté, co se odpoutala od letadlového nosiče a zažehla raketové motory. Spadla v Mohavské poušti.

Hlavní pilot, který se katapultoval, utrpěl vážná zranění a skončil v nemocnici, kopilot Michael Alsbury zahynul.

Brzdil moc brzy

Podle vyšetřovatelů amerického úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě (National Transportation Safety Board) byla na vině výsledná aerodynamická síla a způsobily ji brzdy, které kopilot zapnul dříve než měl.

Za svou chybu zaplatil životem. Nehoda vzbudila velké obavy o budoucnost soukromých letů do vesmíru a Richard Branson ujistil veřejnost, že ti, kdo už si zakoupili letenky (jedna stojí v přepočtu 5 500 000 korun), je mohou vrátit.

Podle vyšetřovatelů nehodu způsobil kopilot.
Podle vyšetřovatelů nehodu způsobil kopilot.
Foto: Shutterstock.com, wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Věda a technika
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
reklama
svět zločinu
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Swingový kmotr s božským hlasem
Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou. Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný