Domů     Dobývání vesmíru: Kolik lidí kvůli němu zahynulo?
Dobývání vesmíru: Kolik lidí kvůli němu zahynulo?
22.2.2018

Všichni známe smutný konec raketoplánu Columbia a jeho posádky. Nešlo ovšem zdaleka o jedinou kosmickou tragédii, při které umírali lidé. 

Apollo 1

Kdy: 27. 1. 1967

Země: USA

Počet obětí: 3

V roce 1967 byl souboj o dobytí Měsíce mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v plném proudu. Vývoj kosmické lodi pro lunární výpravu proto probíhal ve spěchu.

S lodí Apollo bylo od počátku mnoho problémů, pramenících z nedotaženosti konstrukce a nemálo úprav se provádělo na poslední chvíli.

Roztrpčená posádka ve složení Virgil Ivan Grissom, Edward Higgins White a Roger Bruce Cheffee navíc zjistila, že loď kvůli množství úprav neodpovídá simulátoru, na kterém cvičila.

Velitel Grissom zvaný Gus se z tohoto důvodu dokonce odmítl na simulátoru dál připravovat.

Problémy od samého začátku

Dne 27. ledna 1967 měl být proveden simulovaný start lodi a nácvik jejího nouzového opuštění. Test začal s hodinovým zpožděním, protože posádka při nástupu do kabiny ucítila zvláštní zápach.

Rozbor vzduchu ale neodhalil nic podezřelého, kabina byla natlakována čistým kyslíkem a test pokračoval. Neustále se ovšem vyskytovaly problémy se spojením. Časté rušení a praskání statické elektřiny ve sluchátkách dávalo tušit závadu v elektrických rozvodech.

Ale protože raketa nebyla naplněna pohonnými hmotami, záchranné složky nebyly v pohotovosti.

Požár následkem zkratu

Zhruba po třech hodinách bylo zastaveno odpočítávání a technici se snažili odhalit závadu na spojových linkách. A právě v těchto chvílích se odehrála tragédie. V jednom z elektrických okruhů lodi došlo ke zkratu a na palubě vzplanul oheň.

Astronauti se pokoušeli otevřít vstupní průlez, ale bezvýsledně. Nepodařilo se ani otevřít vyrovnávací ventil a srovnat tlak v kabině s tlakem venku, stěna kabiny praskla a vyvalil se dým.

Smrt udušením

Průlez se povedlo vypáčit po 5 minutách. Hasit nebylo třeba, oheň vyčerpal všechen kyslík v kabině a sám uhasl. Astronauti sice utrpěli popáleniny, ale tím, co je zabilo, byl dusivý dým.

Vzhledem ke stavu interiéru nebylo možné určit přesné místo vzniku požáru – kabely, které byly zcela volně vedeny po celé lodi, se mohly prodřít prakticky kdekoliv a v kyslíkové atmosféře stačila malá jiskřička.

Napříště již byla atmosféra velitelské kabiny lodí Apollo tvořena směsí 60 % kyslíku a 40 % dusíku a došlo ke změně v systému otevírání vstupního průlezu.

Astronauty nezabil oheň, ale nedostatek kyslíku.
Astronauty nezabil oheň, ale nedostatek kyslíku.

Sojuz 1

Kdy: 23. 4. 1967

Země: SSSR

Počet obětí: 1

První let v rámci sovětského kosmického programu Sojuz odstartoval 23. dubna 1967 a na palubě byl jeden jediný kosmonaut: plukovník Vladimir Komarov.

Zajímavostí je, že záložním kosmonautem pro Sojuz 1 byl Jurij Gagarin, který si byl vědom konstrukčních problémů a toho, že Sojuz nebyl na rozdíl od jiných letů nikdy úspěšně otestovaný při nepilotovaném letu.

Věděl, že jeho samotného coby národního hrdinu sovětští lídři nebudou pro tento let riskovat, a proto se snažil zachránit Komarova tím, že ho z mise vyřadí. Neúspěšně.

Nic nefunguje!

Krátce po startu začaly problémy, protože se neotevřel jeden sluneční panel, což vedlo ke snížení dodávek elektrické energie. Manévrování lodě zároveň komplikovaly problémy s detektory orientace.

Při třináctém obletu Komarov hlásil, že má obtíže s ovládáním kabiny. „Je to ďábelský stroj! Na co sáhnu, to nefunguje!“ Během čtrnáctého obletu selhala i palubní klimatizace. Tím bohužel problémy neskončily.

Poté, co byl při následujícím přeletu nad Sovětským svazem Sojuz naveden na sestupnou dráhu, neotevřel se kvůli problému s tlakovým senzorem hlavní padák.

První tragický let historie

Záložní padák se při manuálním otevření zamotal, což vedlo k nekontrolovatelnému nebrzděnému pádu. Komarov zemřel při dopadu na zem v oblasti Orenburské stepi 500 kilometrů východně od Bajkonuru a kabina poté shořela.

Jednalo se o první smrtelnou nehodu v historii kosmických letů s lidskou posádkou.

Komarov zemřel až při přistávání stroje.
Komarov zemřel až při přistávání stroje.

Sojuz 11

Kdy: 27. 6. 1971

Země: SSSR

Počet obětí: 3

Sojuz 11 byl již 40. letem kosmické lodě z naší planety – odstartoval 6. června 1971. Posádku tvořili Georgij Dobrovolskij, Viktor Pacajev a Vladislav Volkov, kteří byli původně záložní posádkou a letěli proto, že u jednoho z členů první sestavy se objevily zdravotní problémy.

Cílem mise bylo setkání s první sovětskou orbitální stanicí Saljut 1, na které kosmonauti vykonávali různá pozorování, měření a experimenty.

Hoří!

Start proběhl bez problému, stejně jako spojení se Saljutem následujícího dne. Přesto měl let Sojuzu 11 mnoho komplikací. Tou nejvážnější byl požár, který na palubě stanice Saljut vypukl 27. června po elektrickém zkratu.

Kosmonautům se sice podařilo ho uhasit, ale trvali na okamžitém nouzovém návratu na Zemi. Řídící středisko jim nejprve odmítalo vyhovět, nakonec ale došlo k závěru, že další pobyt na stanici by mohl být riskantní.

Začátek konce

Po 23 dnech pobytu na první vesmírné stanici se vesmírná loď od Saljutu odpojila.

(Podle neoficiálních zdrojů posádka zpozorovala problémy s hermetickým uzavřením mezi pilotní kabinou a obytným úsekem.) Po oddělení ještě asi hodinu letěla obě tělesa ve formaci, poté posádka Sojuzu 11 zahájila přistávací manévr.

Poslední hlášení, které od lodi dostalo řídící středisko, bylo potvrzení zážehu brzdícího motoru.

Posádka bez kyslíku

Další pokusy o kontakt s posádkou již byly bezvýsledné. Loď ovšem bez problémů proletěla atmosférou a na padácích dosedla do předem určené oblasti v kazachstánské stepi. Po otevření kabiny však technici našli posádku bez známek života.

Podle oficiální zprávy byl příčinou smrti prudký pokles tlaku vzduchu – příčinou úniku vzduchu prý bylo předčasné uvolnění vyrovnávacího ventilu.

A kosmonauti neměli na sobě ani lehké skafandry, které by je před poklesem tlaku ochránily, protože tři by se tehdy do kabiny ve skafandrech nevešli.

Za smrt astronautů mohl náhlý pokles tlaku.
Za smrt astronautů mohl náhlý pokles tlaku.

Challenger

Kdy: 28. 1. 1986

Země: USA

Počet obětí: 7

Druhý raketoplán NASA, který byl vypuštěn na oběžnou dráhu, měl původně sloužit jako testovací stroj. Úspěšně ale absolvoval 9 vesmírných misí. Desátá se mu stala osudnou. K havárii došlo 28. ledna 1986, 73 sekund po startu.

Příčinou bylo prohoření izolace pomocného startovacího raketového motoru. Následná exploze externí palivové nádrže zabila všech 7 členů posádky.

Mrtví hrdinové

Rozpad Challengeru je považován za jednu z nejdramatičtějších událostí 20. století.

Prezident Ronald Reagan označil členy posádky, kterými byli velitel Francis R. Scobee, Gregory B. Jarvis, Ronald E McNair, Ellison S. Onizuka, Judith A. Resniková, Michael J. Smith a Christa McAuliffeová, za hrdiny. NASA v důsledku havárie na 2 roky lety raketoplánů přerušila.

Po tragédii byly na dva roky lety raketoplánů přerušeny.
Po tragédii byly na dva roky lety raketoplánů přerušeny.

Columbia

Kdy: 1. 2. 2003

Země: USA

Počet obětí: 7

Druhá havárie amerického raketoplánu v historii se neodehrála bezprostředně po startu, jako tomu bylo v případě Challengeru, ale až při návratu z mise STS-107. 1. února 2003 zbývalo Columbii do bezpečného přistání jen 16 minut.

Jenže stroj se ve výšce 63 kilometrů nad státem Texas rozpadl. Hrana křídla orbiteru, narušená nárazem pěnové izolace odpadlé při startu raketoplánu z externí palivové nádrže, nevydržela extrémní tepelnou zátěž a prohořela.

Sedm statečných

V důsledku toho došlo k rozpadu raketoplánu a usmrcení všech 7 členů posádky, kterou tvořili Američané Richard Douglas Husband, William C. McCool, David M. Brown, Kalpana Chawlaová, Michael Philip Anderson, Laurel Blair Salton Clarková a Izraelec Ilan Ramon.

V trase raketoplánu nadále letěly už jen žhavé trosky, které se rozptýlily a dopadly na území tří amerických států. Mezi troskami se našly i pozůstatky členů posádky, které se postupně všechny podařilo identifikovat.

Posádce zbývalo k přistání pouhých 16 minut.
Posádce zbývalo k přistání pouhých 16 minut.

SpaceShip Two

Kdy: 31. 10. 2014

Země: USA

Počet obětí: 1

Soukromá vesmírná loď společnosti Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona měří 18 metrů, pojme dva piloty a šest pasažérů. Neobejde se bez dvoutrupového nosného letounu, který ji v podvěsu vynese do výšky necelých 14 000 metrů a následně uvolní.

Raketové motory mají pak SpaceShip Two vystřelit 100 kilometrů vysoko a cestující zažijí jak pohled na zeměkouli z vesmíru, tak stav beztíže.

Osudný testovací let

Bohužel, tragédie se nevyhnula ani tomuto stroji. SpaceShip Two 31. října 2014 explodovala při testovacím letu krátce poté, co se odpoutala od letadlového nosiče a zažehla raketové motory. Spadla v Mohavské poušti.

Hlavní pilot, který se katapultoval, utrpěl vážná zranění a skončil v nemocnici, kopilot Michael Alsbury zahynul.

Brzdil moc brzy

Podle vyšetřovatelů amerického úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě (National Transportation Safety Board) byla na vině výsledná aerodynamická síla a způsobily ji brzdy, které kopilot zapnul dříve než měl.

Za svou chybu zaplatil životem. Nehoda vzbudila velké obavy o budoucnost soukromých letů do vesmíru a Richard Branson ujistil veřejnost, že ti, kdo už si zakoupili letenky (jedna stojí v přepočtu 5 500 000 korun), je mohou vrátit.

Podle vyšetřovatelů nehodu způsobil kopilot.
Podle vyšetřovatelů nehodu způsobil kopilot.
Foto: Shutterstock.com, wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
reklama
historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
reklama
lifestyle
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz