Skip to content

Ďáblův advokát Jacques Vergès: Hájil bych i Hitlera!

Sebejistý muž, známý z novin, časopisů i televizních zpráv stojí před novináři. Ti čekají obvyklou jízlivou odpověď, přesto se ptají. Co vede tohoto právníka k obhajobám zločinců? „Potřebují pomoc. Doktor také musí léčit všechny, nemůže si vybírat.

Já kromě toho takto pěstuji kult své osobnosti,“ zní posměšná odpověď.

Přezdívku „ďáblův advokát“ nezískává Jacques Vergès (1925-2013) bezdůvodně. Seznam jeho klientů by se totiž dal přirovnat k encyklopedii moderních teroristů. Stejně, jako jeho klienti a kariéra je neobyčejný i jeho život.

Milovník doutníků se narodil jako jedno z dvojčat francouzskému otci a vietnamské matce. Během II. světové války bojuje Jacques Vergès v jednotkách generála Charlese de Gaulla (1890-1970) v Africe i v Evropě.

Po válce studuje na Sorbonně a stává se komunistou. Počátkem 50. let minulého století pobývá čtyři roky i v Praze, kde je tajemníkem Mezinárodního svazu studentů. Po návratu do Francie zahajuje v roce 1955 svou strmou právnickou kariéru.

Stává se esem a je nevyzpytatelný, tajuplný, arogantní. A ďábelsky chytrý.

1
Takto Jacques Vergès poznal Djamilu Bouhiredovou.

Jako z červené knihovny

Ne spisovatelé, ale život píše romány. Tak by se dala charakterizovat kauza, která mladého právníka v roce 1957 katapultuje mezi právnické hvězdy. Je totiž doslova osudová. Vergès obhajuje alžírskou teroristku Djamilu Bouhiredovou (*1935), obviněnou za bombové útoky na Francouze v Alžíru.

Mladá žena je odsouzena k smrti. Vergès se činí a dokáže Alžířanku nejenom osvobodit, ale dokonce obvinit stát z toho, že dopustil její mučení během výslechů.

Tento způsob obhajoby pak používá po celou dobu kariéry. Spočívá v tom, že politicky zaútočí na Francii a de facto posadí na lavici obžalovaných republiku. Advokát a jeho klientka se do sebe zamilují.

Po jejím propuštění se stane jeho druhou ženou a mají spolu dvě děti. Sám Vergès později prohlásí, že se jednalo o oboustrannou lásku na první pohled.

2
Jacques Vergès během procesu s Klausem Barbiem

Osm roků prázdnin

V roce 1970 tajemně zmizí na více než osm let. Když se vrátí v roce 1979 do Paříže, nazývá toto období „prázdninami“. Sám se k věci konkrétněji nevyjádří, pouze během interview v roce 2005 konstatuje, že byl „hodně daleko na východ od Francie“ a bavil se mimo jiné i čtením svých nekrologů.

Spekuluje se o řadě možností, kde mohl advokát pobývat.

Padají teorie jako návštěva jeho přítele Pol Pota (1925-1998), absolvování výcviku jako špion KGB anebo například turné po tréninkových střediscích Organizace pro osvobození Palestiny v Libyi, Jemenu anebo Jordánsku.

Ze spojení s tajnými službami anebo teroristickými organizacemi je ostatně podezříván po celý život.

3
Klaus Barbie

Nejste zrůda, Klausi Barbie!

Vergès pokračuje s obhajobami členů Organizace pro osvobození Palestiny, německé Frakce Rudé armády i italských Rudých brigád. S nadsázkou by se dalo říct, že extremisté u něj mají dveře dokořán. K Vergèsovým klientům patří i Magdalena Koppová (1948-2015), budoucí žena teroristy Carlose, dále kolaborant s nacisty Paul Touvier (1915-1996) anebo filozof Roger Garaudy (1913-2012), který popíral holocaust.

V roce 1983 se ujímá právního zastoupení válečného zločince Klause Barbieho (1913-1991), známého jako „řezník z Lyonu“. „Nejste nevinný, ale nejste ani zrůda. Byl jste jen důstojník okupační armády v zemi, která odolává.

Nejste o nic horší ani lepší než francouzský důstojník v Alžírsku, americký důstojník ve Vietnamu anebo ruský důstojník v Kábulu,“ řekne advokát svému klientovi s tím, že chce ukázat i jeho lidskou tvář.

4
Khieu Samphan

Smrt ve Voltairově domě

V roce 1994 zastupuje venezuelského teroristu Iljiče Ramíreze Sáncheze (*1949), známého jako Carlos či Šakal. Před soudem obhajuje i někdejšího předsedu prozatímní vlády Rudých Khmerů Khieu Samphana (*1931). Své služby nabízí i Saddámu Husajnovi (1937-2006) a Slobodanu Miloševičovi (1941-2006). Často však zcela zdarma obhajuje i obyčejné lidi.

Jacques Vergès nebyl pouze zdatným právníkem a kontroverzní osobností. Za svůj život se stal autorem či spoluautorem více než třiceti knih. Napsal dokonce divadelní hru pro jednoho herce, jak jinak, než sám pro sebe.

Umírá v srpnovém večeru roku 2013 na infarkt v domě, kde dříve žil myslitel Voltaire (1694-1778), proslulý svými útoky na státní zřízení. Náhoda?

Foto: www.oulala.info, www.youtube.com, www.mogilev.by, www.commons.wikimedia.org, www.alchetron.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Pochopila jsem, že mám raději klid a samotu
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že mám...

Člověk nemá nikdy říkat...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Záhada smrti dobyvatele Everestu: Chtěl ho zdolat v dámských botách?
enigmaplus.cz

Záhada smrti dobyvatele...

Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...