Domů     Ďábelské sanatorium hostilo Adolfa Hitlera i sériového vraha
Ďábelské sanatorium hostilo Adolfa Hitlera i sériového vraha
12.7.2022

Nedaleko Berlína stojí rozpadající se budovy Beelitz Heilstätten – kdysi jednoho z největších nemocničních komplexů Evropy. Kromě tisíců zemřelých pacientů je děsivé místo i svědkem krutých zločinů. Zanechaly zde tyto pochmurné události své stopy?

Opuštěnými chodbami se prohání vítr, který z podlahy nadzvedává prach a opadanou omítku. Bouchání dávno rozbitých okenic se rozléhá bývalými pokoji pro pacienty, jídelnami, sesternami a operačními sály.

Kolem rozlámaných židlí jedné z budov sanatoria Beelitz Heilstätten prochází pět mladých Němců. Do bývalého operačního sálu s rozmláceným lůžkem vstupuje sotva 18letá dívka a prohlíží si jeho zchátralé vybavení. Náhle má pocit, že na ni kdosi mluví.

Překvapeně se otáčí, neboť si zpočátku myslí, že si z ní její kamarádi tropí žerty. Jenže v sále kromě ní nikdo jiný není! Přesto se jí vzápětí zdá, že kdosi neviditelný opakovaně volá její jméno.

Blouzní snad, nebo se projevil tajemný genius loci spojený s ďábelským sanatoriem ležícím jihozápadně od hlavního německého města?

Tohle zbylo z kdysi výstavné jídelny. FOTO: Membeth / Creative Commons / CC0
Tohle zbylo z kdysi výstavné jídelny. FOTO: Membeth / Creative Commons / CC0

Časová smyčka u Berlína?

Zvláštní příběh odehrávající se údajně před deseti lety v bývalém sanatoriu má i neméně podivné pokračování! Děvče se podle popisu jejích přátel údajně kamsi na dlouhé minuty ztrácí, aby ji později opět objevili v jiné místnosti.

Sama prý své kamarády vidí, ale oni ji ne! Působí snad v někdejší tuberkulózní léčebně tajemné síly způsobující časovou smyčku nebo jiné paranormální jevy?

Vždyť současní hlídači areálu mají občas slyšet kroky z prázdných částí rozpadajícího se komplexu o 60 budovách. Výjimkou prý není ani volání, pláč nebo jiné neobvyklé zvuky linoucí se z pustých sálů a chodeb.

Návštěvníci zde prý občas zažijí samovolné otevírání dveří, za kterými nikdo nestojí! Je tedy bývalá nemocnice nějakým způsobem stále napojená na svou temnou minulost, nebo jde, jak tvrdí mnozí skeptici, pouze o urban legends?

Tuberkulóza jako velký problém?

Co je v souvislosti s Beelitz Heilstätten mnohem průkaznější než ono „strašení“, je jeho ponurá historie. Již samotný důvod založení léčebny roku 1898 na popud tehdejšího německého císaře Viléma II. (1859–1941) není ani trošku optimistický.

Německý vládce nařizuje výstavbu z důvodu vzrůstajícího počtu pacientů s tuberkulózou, která v době bez antibiotik a jiných účinných léků v téměř polovině případů končí smrtí.

Budovy sanatoria v braniborských lesích postavené na návrh německého architekta Heino Schmiedena (1835–1913) mají zpočátku kapacitu kolem 600 pacientů a dělí se na infekční (tuberkulózní) a menší neinfekční část.

Rozloha areálu se však během let stále zvětšuje, což má na svědomí nejenom nedostatek míst pro tuberkulózní pacienty, ale také další neblahé okolnosti.

Vybudování sanatoria nařídil sám císař Vilém II. FOTO: Thomas Heinrich Voigt / Creative Commons / volné dílo
Vybudování sanatoria nařídil sám císař Vilém II. FOTO: Thomas Heinrich Voigt / Creative Commons / volné dílo

Léčil se zde i Hitler!

Již v roce 1910 disponuje komplex asi 1200 lůžky a další rozšíření přichází s počátkem první světové války roku 1914, kdy areál slouží jako vojenský lazaret. V jeho zdech se tehdy vystřídá přes 12 000 německých vojáků.

Mezi nimi nechybí ani později nechvalně známý nacistický diktátor Adolf Hitler (1889–1945). Budoucí německý vůdce se zde léčí ze zranění, které utrpí jako voják německé armády během bitvy na Sommě.

V době jeho pobytu mezi 9. říjnem a 4. prosincem 1916 je však zatím „rakouský kaprál“ bezvýznamnou osobou. Rozšiřování léčebny probíhá i mezi světovými válkami, stejně jako během druhého celosvětového konfliktu.

Zdejší pavilony rostou během první poloviny 20. století jako houby po dešti včetně zázemí, mezi kterým nechybí prádelna, jídelny, vlastní elektrárna nebo rozlehlé sklady léků a potravin.

V druhé světové válce je areál opět využíván jako lazaret pro vojáky, přičemž zde nepotvrzených zpráv mají probíhat i nelidské pokusy na pacientech a zajatcích. Kolik osob zde tedy od počátku minulého století až do konce zmíněného konfliktu v roce 1945 zemřelo?

Tisíce mrtvých i azyl pro Honeckera

Přesná čísla byste v knihách hledali marně, ale vzhledem k závažným válečným zraněním a vysoké úmrtnosti tuberkulózou nakažených lze odhadovat až několik tisíc mrtvých!

Zanechala smrt tolika lidí energetickou stopu v prostorách opuštěné léčebny, kde se projevují depresivní náladou a tajemnými zážitky návštěvníků?

Tyto tragédie navíc nejsou jediné, které jsou spojeny s areálem, jenž se roku 1945 stává oficiální nemocnicí sovětské Rudé armády. Pod taktovkou Rusů je sanatorium až do počátku 90. let minulého století, kdy dochází ke sjednocení rozděleného Německa.

Za tehdejší politicky neklidné situace se krátce pod ochranná křídla uchýlí do sovětského Beelitz Heilstätten i bývalý vlivný německý komunistický politik – generální tajemník strany Erich Honecker (1912–1994) obviněný tehdy z účasti na smrti osob zastřelených na útěku z bývalé NDR do západního Německa.

Zatímco Honecker roku 1991 prchá do Sovětského svazu, odkud je záhy vydán zpět do své vlasti, odehraje se v léčebně a jejím okolí několik strašných zločinů!

Bestie z Beelitzu

Mladá žena ve věku 34 let chroptí, zatímco ji šílený sériový vrah Wolfgang Schmidt (*1966) škrtí v lese poblíž Beelitz Heilstätten.

Německý maniak nejdříve vytáhne z kočárku jejího syna – malého ruského chlapce Stanislava a rozbije mu hlavičku o kořen stromu.

Poté dožene jeho matku, manželku vedoucího lékaře z nedaleké nemocnice Tamaru P., které nacpe do úst její vlastní podprsenku, aby ji poté udusil a mrtvou navlékl do růžového spodního prádla.

Psychopat pojmenovaný německými novináři jako Bestie z Beelitzu zavraždí v Braniborsku mezi 24. říjnem 1989 a 6. dubnem 1991 jedno dítě, pět žen a jednu ženu vážně zraní. Po útocích, které jsou motivovány sexuálně, většinu obětí znásilní. Paradoxem je fakt, že Schmidt je v době vražd policejním zaměstnancem.

Opuštěné chodby jsou dnes jako kulisy z hororového filmu. FOTO: R. Bajela / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Opuštěné chodby jsou dnes jako kulisy z hororového filmu. FOTO: R. Bajela / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Přináší neštěstí a smrt?

Maniak obleče většinu mrtvol do růžového spodního prádla, které zřejmě sám nosí. S tím se nespokojí a zmučená těla v tomto „oblečku“ aranžuje do různých pozic.

Psychopat je nakonec 1. srpna 1991 dopaden německou policií poté, co se pokusí napadnout dvě mladé běžkyně. Ve vězení si ale odsedí pouhých 15 let. Po propuštění se nechá přeoperovat na ženu a dosud vesele běhá po Německu.

Další brutální zločin v bývalém sanatoriu na sebe nenechá dlouho čekat! Od roku 1995 většina areálu pustne a stahují se sem různé okultní skupiny, satanisté i podivná individua a zločinci.

Mezi ně patří i německý fotograf a sadistický vrah Michael F., který sem v červenci 2008 zavede modelku Anju P. (1988–2008). Ženu po sérii fotografování aktů brutálně zavraždí a její mrtvolu zneuctí.

Později je i on chycen policií. Ponurý komplex u Berlína jako by k sobě přitahoval smrt a neštěstí. Ztrouchnivělé podlahy a stropy tak nejsou zdaleka jediné důvody, proč se návštěva ruin nedoporučuje.

Foto: Membeth / Creative Commons / CC0, R. Bajela / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Thomas Heinrich Voigt / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Záhady a tajemství
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Záhady a tajemství
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Záhady a tajemství
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od