Domů     Ďábelské sanatorium hostilo Adolfa Hitlera i sériového vraha
Ďábelské sanatorium hostilo Adolfa Hitlera i sériového vraha
12.7.2022

Nedaleko Berlína stojí rozpadající se budovy Beelitz Heilstätten – kdysi jednoho z největších nemocničních komplexů Evropy. Kromě tisíců zemřelých pacientů je děsivé místo i svědkem krutých zločinů. Zanechaly zde tyto pochmurné události své stopy?

Opuštěnými chodbami se prohání vítr, který z podlahy nadzvedává prach a opadanou omítku. Bouchání dávno rozbitých okenic se rozléhá bývalými pokoji pro pacienty, jídelnami, sesternami a operačními sály.

Kolem rozlámaných židlí jedné z budov sanatoria Beelitz Heilstätten prochází pět mladých Němců. Do bývalého operačního sálu s rozmláceným lůžkem vstupuje sotva 18letá dívka a prohlíží si jeho zchátralé vybavení. Náhle má pocit, že na ni kdosi mluví.

Překvapeně se otáčí, neboť si zpočátku myslí, že si z ní její kamarádi tropí žerty. Jenže v sále kromě ní nikdo jiný není! Přesto se jí vzápětí zdá, že kdosi neviditelný opakovaně volá její jméno.

Blouzní snad, nebo se projevil tajemný genius loci spojený s ďábelským sanatoriem ležícím jihozápadně od hlavního německého města?

Tohle zbylo z kdysi výstavné jídelny. FOTO: Membeth / Creative Commons / CC0
Tohle zbylo z kdysi výstavné jídelny. FOTO: Membeth / Creative Commons / CC0

Časová smyčka u Berlína?

Zvláštní příběh odehrávající se údajně před deseti lety v bývalém sanatoriu má i neméně podivné pokračování! Děvče se podle popisu jejích přátel údajně kamsi na dlouhé minuty ztrácí, aby ji později opět objevili v jiné místnosti.

Sama prý své kamarády vidí, ale oni ji ne! Působí snad v někdejší tuberkulózní léčebně tajemné síly způsobující časovou smyčku nebo jiné paranormální jevy?

Vždyť současní hlídači areálu mají občas slyšet kroky z prázdných částí rozpadajícího se komplexu o 60 budovách. Výjimkou prý není ani volání, pláč nebo jiné neobvyklé zvuky linoucí se z pustých sálů a chodeb.

Návštěvníci zde prý občas zažijí samovolné otevírání dveří, za kterými nikdo nestojí! Je tedy bývalá nemocnice nějakým způsobem stále napojená na svou temnou minulost, nebo jde, jak tvrdí mnozí skeptici, pouze o urban legends?

Tuberkulóza jako velký problém?

Co je v souvislosti s Beelitz Heilstätten mnohem průkaznější než ono „strašení“, je jeho ponurá historie. Již samotný důvod založení léčebny roku 1898 na popud tehdejšího německého císaře Viléma II. (1859–1941) není ani trošku optimistický.

Německý vládce nařizuje výstavbu z důvodu vzrůstajícího počtu pacientů s tuberkulózou, která v době bez antibiotik a jiných účinných léků v téměř polovině případů končí smrtí.

Budovy sanatoria v braniborských lesích postavené na návrh německého architekta Heino Schmiedena (1835–1913) mají zpočátku kapacitu kolem 600 pacientů a dělí se na infekční (tuberkulózní) a menší neinfekční část.

Rozloha areálu se však během let stále zvětšuje, což má na svědomí nejenom nedostatek míst pro tuberkulózní pacienty, ale také další neblahé okolnosti.

Vybudování sanatoria nařídil sám císař Vilém II. FOTO: Thomas Heinrich Voigt / Creative Commons / volné dílo
Vybudování sanatoria nařídil sám císař Vilém II. FOTO: Thomas Heinrich Voigt / Creative Commons / volné dílo

Léčil se zde i Hitler!

Již v roce 1910 disponuje komplex asi 1200 lůžky a další rozšíření přichází s počátkem první světové války roku 1914, kdy areál slouží jako vojenský lazaret. V jeho zdech se tehdy vystřídá přes 12 000 německých vojáků.

Mezi nimi nechybí ani později nechvalně známý nacistický diktátor Adolf Hitler (1889–1945). Budoucí německý vůdce se zde léčí ze zranění, které utrpí jako voják německé armády během bitvy na Sommě.

V době jeho pobytu mezi 9. říjnem a 4. prosincem 1916 je však zatím „rakouský kaprál“ bezvýznamnou osobou. Rozšiřování léčebny probíhá i mezi světovými válkami, stejně jako během druhého celosvětového konfliktu.

Zdejší pavilony rostou během první poloviny 20. století jako houby po dešti včetně zázemí, mezi kterým nechybí prádelna, jídelny, vlastní elektrárna nebo rozlehlé sklady léků a potravin.

V druhé světové válce je areál opět využíván jako lazaret pro vojáky, přičemž zde nepotvrzených zpráv mají probíhat i nelidské pokusy na pacientech a zajatcích. Kolik osob zde tedy od počátku minulého století až do konce zmíněného konfliktu v roce 1945 zemřelo?

Tisíce mrtvých i azyl pro Honeckera

Přesná čísla byste v knihách hledali marně, ale vzhledem k závažným válečným zraněním a vysoké úmrtnosti tuberkulózou nakažených lze odhadovat až několik tisíc mrtvých!

Zanechala smrt tolika lidí energetickou stopu v prostorách opuštěné léčebny, kde se projevují depresivní náladou a tajemnými zážitky návštěvníků?

Tyto tragédie navíc nejsou jediné, které jsou spojeny s areálem, jenž se roku 1945 stává oficiální nemocnicí sovětské Rudé armády. Pod taktovkou Rusů je sanatorium až do počátku 90. let minulého století, kdy dochází ke sjednocení rozděleného Německa.

Za tehdejší politicky neklidné situace se krátce pod ochranná křídla uchýlí do sovětského Beelitz Heilstätten i bývalý vlivný německý komunistický politik – generální tajemník strany Erich Honecker (1912–1994) obviněný tehdy z účasti na smrti osob zastřelených na útěku z bývalé NDR do západního Německa.

Zatímco Honecker roku 1991 prchá do Sovětského svazu, odkud je záhy vydán zpět do své vlasti, odehraje se v léčebně a jejím okolí několik strašných zločinů!

Bestie z Beelitzu

Mladá žena ve věku 34 let chroptí, zatímco ji šílený sériový vrah Wolfgang Schmidt (*1966) škrtí v lese poblíž Beelitz Heilstätten.

Německý maniak nejdříve vytáhne z kočárku jejího syna – malého ruského chlapce Stanislava a rozbije mu hlavičku o kořen stromu.

Poté dožene jeho matku, manželku vedoucího lékaře z nedaleké nemocnice Tamaru P., které nacpe do úst její vlastní podprsenku, aby ji poté udusil a mrtvou navlékl do růžového spodního prádla.

Psychopat pojmenovaný německými novináři jako Bestie z Beelitzu zavraždí v Braniborsku mezi 24. říjnem 1989 a 6. dubnem 1991 jedno dítě, pět žen a jednu ženu vážně zraní. Po útocích, které jsou motivovány sexuálně, většinu obětí znásilní. Paradoxem je fakt, že Schmidt je v době vražd policejním zaměstnancem.

Opuštěné chodby jsou dnes jako kulisy z hororového filmu. FOTO: R. Bajela / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Opuštěné chodby jsou dnes jako kulisy z hororového filmu. FOTO: R. Bajela / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Přináší neštěstí a smrt?

Maniak obleče většinu mrtvol do růžového spodního prádla, které zřejmě sám nosí. S tím se nespokojí a zmučená těla v tomto „oblečku“ aranžuje do různých pozic.

Psychopat je nakonec 1. srpna 1991 dopaden německou policií poté, co se pokusí napadnout dvě mladé běžkyně. Ve vězení si ale odsedí pouhých 15 let. Po propuštění se nechá přeoperovat na ženu a dosud vesele běhá po Německu.

Další brutální zločin v bývalém sanatoriu na sebe nenechá dlouho čekat! Od roku 1995 většina areálu pustne a stahují se sem různé okultní skupiny, satanisté i podivná individua a zločinci.

Mezi ně patří i německý fotograf a sadistický vrah Michael F., který sem v červenci 2008 zavede modelku Anju P. (1988–2008). Ženu po sérii fotografování aktů brutálně zavraždí a její mrtvolu zneuctí.

Později je i on chycen policií. Ponurý komplex u Berlína jako by k sobě přitahoval smrt a neštěstí. Ztrouchnivělé podlahy a stropy tak nejsou zdaleka jediné důvody, proč se návštěva ruin nedoporučuje.

Foto: Membeth / Creative Commons / CC0, R. Bajela / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Thomas Heinrich Voigt / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h