Domů     Čtyřicet let v tranzu
Čtyřicet let v tranzu
15.9.2022

„Jsi podobný svému dědečkovi. Je možné, že máte navlas stejné schopnosti… On dokázal rozhýbat stoly a židle, přiměl košťata tančit, aniž by se jich dotkl!

Ale nikdy z toho neudělal show…,“ vypráví babička mladému Edgaru Caycemu, z něhož vyroste nejznámější psychické médium 20. století.

Jasnovidec a léčitel Edgar Cayce (1877–1945) se skutečně proslaví jako „Spící prorok“ a stane se nejlépe zdokumentovaným psychickým médiem minulého století.

Mimo jiné předpoví mnoho historických událostí včetně začátku druhé světové války nebo rozpadu Sovětského svazu, k němuž dojde až několik desítek let po jeho smrti.

Rady tajemného jasnovidce vyhledávají i osobnosti jako Thomas Alva Edison nebo vynálezce Nikola Tesla. Cayce celých 40 let upadá dobrovolně do transu a zodpovídá všetečné otázky o historii a budoucnosti světa.

Není to obyčejný chlapec

Pro jedny šaman a šarlatán, pro druhé uznávaná osobnost s nadpřirozenými schopnostmi, úctyhodný nástupce slavného Nostradama (1503–1533) – i tak je vnímán Edgar Cayce. Světlo světa spatří v roce 1877 na jedné farmě v americkém Kentucky.

Jeho psychické schopnosti se začnou objevovat ve velmi raném věku. Traduje se, že už jako malý mohl mluvit s duchem svého zemřelého dědečka. Často a rád si také hraje s imaginárními kamarády, jimiž nejsou nikdo jiný než duchové.

Svou rodinu dokáže ohromit také skvělou pamětí. Říká se, že stačí, aby si vložil vybranou knihu pod polštář a ráno je schopen ji celou převyprávět. Cayce si velmi brzy sám uvědomuje, že není obyčejným dítětem.

Naštěstí pro ostatní se rozhodne své schopnosti využít k tomu, aby pomáhal ostatním, zejména jiným dětem.

Ulehne na gauč a cestuje dimenzemi

Schopnost, kterou bude využívat nejčastěji, objeví až ve starším věku. Nejprve si lehne na gauč, zavře oči a založí ruce na břicho.

Pomalu začne relaxovat a meditovat a postupně se naučí umístit svou mysl do jiného času a jiného prostoru – jeho vědomí se stává tzv. „super-vědomím“. Z této sféry se pak snaží přinést odpovědi na nejpalčivější otázky lidstva.

Zajímají vás tajemství našeho vesmíru? Nebo vás trápí, že nevíte, jaký má váš život smysl? Postupně za Caycem začnou přicházet špičkoví specialisté svých oborů, ale také zdravotně znevýhodnění a nemocní jedinci.

V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Silně zbožné médium

Překvapující je fakt, že Edgar Cayce není žádným bezbožným kouzelníkem či vědátorem. Naopak, je to hluboce věřícím muž, jenž chodí pravidelně do kostela a učí v nedělní škole.

Ostatně, už jako malý se sám zaváže k tomu, že si knihu knih, Bibli, bude pravidelně znovu číst každý rok svého života.

Osudová žena s křídly

K pochopení životního poslání Edgara Cayce nepostačí prostý fakt, že disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Když se vrátíme zpět v čase do doby, kdy je mladíkovi 10 let, dostáváme se do bodu, který navždy změnil jeho život.

Cayce si bere Bibli a jde si přečíst několik dalších stránek na své oblíbené místo do lesa poblíž rodné farmy. Při četbě před sebou spatří okřídlenou ženu, jež melodickým hlasem promluví přímo k němu. „Tvoje modlitby byly vyslyšeny.

Řekni mi, co by sis přál nejraději, a já ti to možná splním,“ znějí její líbezná slova. Co chlapec odpoví? „Ze všeho nejvíc bych rád pomáhal druhým, obzvlášť dětem, které jsou nemocné,“ zní netypická odpověď.

Rozrušený mladík od té doby nemyslí na nic jiného než na toto magické setkání. Ve škole je nepozorný, nejednou v ní musí zůstat i po vyučování. Co mu skutečně nejde, je hláskování.

Při hodinách anglického jazyka vyloženě trpí, doma musí snášet tresty za špatné známky. Vyčerpaný, demotivovaný chlapec neví, kudy kam. V té chvíli se v jeho hlavě rozezní opět líbezný hlas andělské ženy.

„Jestli si trochu zdřímneš, pomůžeme ti.“ Cayce usne s hlavou umístěnou na učebnici hláskování. Když se vzbudí, dokáže vyhláskovat veškerá slova z učebnice. Zázrak se má pak opakovat několikrát v jeho životě. Z Cayceho se rázem stává nadaný student.

Nejprve vyléčí sám sebe

Další zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Při jedné školní hře Cayceho zasáhne míč vší silou přímo do zad. Lehké zranění míchy mu přivede šok. První noc, kdy je upoután na lůžko, začne ze spánku vyjmenovávat přísady, nutné k přípravě léčivého obkladu.

Rodiče, kteří uslyší synova slova, v domnění, že není co ztratit, sepíšou recept a obklad připraví. Následujícího rána se Cayce vzbudí, zdravý jako rybička, bez jakéhokoli náznaku bolesti.

Když mu rodiče vyprávějí, co se stalo, chlapec si na nic z toho nemůže vzpomenout.

První hypnózy

Ve svých jednadvaceti letech, když si Cayce vydělává jako zprostředkovatel pojištění, onemocní a přijde o hlas. Zánět hrtanu je velmi vážný, jeho stav se vůbec nelepší. Slábnoucí mladík zanechá práce a uchýlí se k modlitbám.

A dochází k dalšímu zlomovému okamžiku v jeho životě. Jistý hypnotik, který si nechává říkat pan Hart, mladíka přemluví, aby se účastnil pokusného experimentu. Hart chce pomocí hypnózy Cayceho uzdravit a navrátit mu hlas.

Hartovi se skutečně podaří zázrak – mladíka uvrhne do hypnózy, v rámci níž je Cayce schopen opět hovořit. Jakmile se z ní ale probudí, nevydá ani hlásku.

Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo

Další zázrak

Podobný experiment dopadne u hypnotika jménem Layne zcela jinak. Cayce v hypnóze pronese tato slova: „Ano, vidíme tělo. V normální stavu není toto tělo schopno mluvit, kvůli částečné paralýze dolních svalů hlasivek…

Jedná se o psychologický stav, který má fyzickou příčinu. Může být odstraněna zvýšením krevního oběhu na postižené části sugescí v bezvědomí.“ Layne přistoupí k hypnotické sugesci, při níž Cayceho tělo skutečně „vyslalo“ více krve do ochrnutých hlasivek.

Hypnotik fascinovaně pozoruje, jak mladíkovi zrudne horní část hrudníku a hrdla. Po probuzení Cayce promluví jako zcela zdravý. Po roce je vyléčen. Paradoxně si celou příhodu samovyléčení opět vůbec nepamatuje.

Začnou k němu proudit davy

Jde o prokletí, nebo mimořádný dar od oné andělské ženy? „Proč by Bůh vybral někoho, jako jsem já, a udělil mu takovou moc?“ podivuje se Cayce. S přímluvou své snoubenky Gertrudy Evansové se rozhodne onu moc použít.

Rozhodne se dvakrát denně absolvovat diagnostické „čtení“ všem, kteří o něj požádají. Hvězdná chvíle pro jeho schopnosti přichází v létě roku 1902. U pětileté dívky, dcery místního lékaře, je diagnostikováno smrtelné postižení mozku.

Když však k diagnostice sáhne Cayce, zjistí, že pravda je někde jinde. Dívka dle něj utrpěla vážné poranění páteře. Chirurgické řešení v podobě nápravy a fixace obratlů problém vyřeší.

Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo
Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo

Přijde katastrofa?

Své schopnosti Cayce využívá k předpovídání budoucnosti. Jednou z nejkatastrofičtějších vizí tohoto mága je předpověď obřích zemětřesení na obou pobřežích Spojených států, která smetou z povrchu zemského New York, Los Angeles i San Francisco.

S přibývajícím věkem Cayce diagnostikuje stále častěji a v roce 1944 je na pokraji vyčerpání. Na konci roku ho zachvátí mrtvice a v lednu 1945 umírá. „Jak moc dnes svět potřebuje Boha…,“ zní jeho poslední slova.

Po jeho smrti se vyrojí desítky pochybovačů, kteří se posmívají některým léčebným metodám, které Cayce volil. Jmenovitě třeba hovězímu vývaru, který prý Cayce předepsal i na leukémii!

Kritikové dále namítají, že dnešní obraz geniálního jasnovidce nezahrnuje případy neúspěšné léčby.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo, Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se