Skip to content
reklama

Čtyřicet let v tranzu

blank

„Jsi podobný svému dědečkovi. Je možné, že máte navlas stejné schopnosti… On dokázal rozhýbat stoly a židle, přiměl košťata tančit, aniž by se jich dotkl! Ale nikdy z toho neudělal show…,“ vypráví babička mladému Edgaru Caycemu, z něhož vyroste nejznámější psychické médium 20. století.

Jasnovidec a léčitel Edgar Cayce (1877–1945) se skutečně proslaví jako „Spící prorok“ a stane se nejlépe zdokumentovaným psychickým médiem minulého století. Mimo jiné předpoví mnoho historických událostí včetně začátku druhé světové války nebo rozpadu Sovětského svazu, k němuž dojde až několik desítek let po jeho smrti.

Rady tajemného jasnovidce vyhledávají i osobnosti jako Thomas Alva Edison nebo vynálezce Nikola Tesla. Cayce celých 40 let upadá dobrovolně do transu a zodpovídá všetečné otázky o historii a budoucnosti světa.

Není to obyčejný chlapec

Pro jedny šaman a šarlatán, pro druhé uznávaná osobnost s nadpřirozenými schopnostmi, úctyhodný nástupce slavného Nostradama (1503–1533) – i tak je vnímán Edgar Cayce. Světlo světa spatří v roce 1877 na jedné farmě v americkém Kentucky.

Jeho psychické schopnosti se začnou objevovat ve velmi raném věku. Traduje se, že už jako malý mohl mluvit s duchem svého zemřelého dědečka. Často a rád si také hraje s imaginárními kamarády, jimiž nejsou nikdo jiný než duchové.

Svou rodinu dokáže ohromit také skvělou pamětí. Říká se, že stačí, aby si vložil vybranou knihu pod polštář a ráno je schopen ji celou převyprávět. Cayce si velmi brzy sám uvědomuje, že není obyčejným dítětem.

Naštěstí pro ostatní se rozhodne své schopnosti využít k tomu, aby pomáhal ostatním, zejména jiným dětem.

Ulehne na gauč a cestuje dimenzemi

Schopnost, kterou bude využívat nejčastěji, objeví až ve starším věku. Nejprve si lehne na gauč, zavře oči a založí ruce na břicho. Pomalu začne relaxovat a meditovat a postupně se naučí umístit svou mysl do jiného času a jiného prostoru – jeho vědomí se stává tzv. „super-vědomím“. Z této sféry se pak snaží přinést odpovědi na nejpalčivější otázky lidstva. Zajímají vás tajemství našeho vesmíru? Nebo vás trápí, že nevíte, jaký má váš život smysl? Postupně za Caycem začnou přicházet špičkoví specialisté svých oborů, ale také zdravotně znevýhodnění a nemocní jedinci.

blank
V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Silně zbožné médium

Překvapující je fakt, že Edgar Cayce není žádným bezbožným kouzelníkem či vědátorem. Naopak, je to hluboce věřícím muž, jenž chodí pravidelně do kostela a učí v nedělní škole. Ostatně, už jako malý se sám zaváže k tomu, že si knihu knih, Bibli, bude pravidelně znovu číst každý rok svého života.

Osudová žena s křídly

K pochopení životního poslání Edgara Cayce nepostačí prostý fakt, že disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Když se vrátíme zpět v čase do doby, kdy je mladíkovi 10 let, dostáváme se do bodu, který navždy změnil jeho život.

Cayce si bere Bibli a jde si přečíst několik dalších stránek na své oblíbené místo do lesa poblíž rodné farmy. Při četbě před sebou spatří okřídlenou ženu, jež melodickým hlasem promluví přímo k němu.

„Tvoje modlitby byly vyslyšeny. Řekni mi, co by sis přál nejraději, a já ti to možná splním,“ znějí její líbezná slova. Co chlapec odpoví? „Ze všeho nejvíc bych rád pomáhal druhým, obzvlášť dětem, které jsou nemocné,“ zní netypická odpověď.

Rozrušený mladík od té doby nemyslí na nic jiného než na toto magické setkání. Ve škole je nepozorný, nejednou v ní musí zůstat i po vyučování. Co mu skutečně nejde, je hláskování. Při hodinách anglického jazyka vyloženě trpí, doma musí snášet tresty za špatné známky.

Vyčerpaný, demotivovaný chlapec neví, kudy kam. V té chvíli se v jeho hlavě rozezní opět líbezný hlas andělské ženy. „Jestli si trochu zdřímneš, pomůžeme ti.“ Cayce usne s hlavou umístěnou na učebnici hláskování.

Když se vzbudí, dokáže vyhláskovat veškerá slova z učebnice. Zázrak se má pak opakovat několikrát v jeho životě. Z Cayceho se rázem stává nadaný student.

Nejprve vyléčí sám sebe

Další zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Při jedné školní hře Cayceho zasáhne míč vší silou přímo do zad. Lehké zranění míchy mu přivede šok. První noc, kdy je upoután na lůžko, začne ze spánku vyjmenovávat přísady, nutné k přípravě léčivého obkladu.

Rodiče, kteří uslyší synova slova, v domnění, že není co ztratit, sepíšou recept a obklad připraví. Následujícího rána se Cayce vzbudí, zdravý jako rybička, bez jakéhokoli náznaku bolesti. Když mu rodiče vyprávějí, co se stalo, chlapec si na nic z toho nemůže vzpomenout.

První hypnózy

Ve svých jednadvaceti letech, když si Cayce vydělává jako zprostředkovatel pojištění, onemocní a přijde o hlas. Zánět hrtanu je velmi vážný, jeho stav se vůbec nelepší. Slábnoucí mladík zanechá práce a uchýlí se k modlitbám.

A dochází k dalšímu zlomovému okamžiku v jeho životě. Jistý hypnotik, který si nechává říkat pan Hart, mladíka přemluví, aby se účastnil pokusného experimentu. Hart chce pomocí hypnózy Cayceho uzdravit a navrátit mu hlas.

Hartovi se skutečně podaří zázrak – mladíka uvrhne do hypnózy, v rámci níž je Cayce schopen opět hovořit. Jakmile se z ní ale probudí, nevydá ani hlásku.

blank
Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo

Další zázrak

Podobný experiment dopadne u hypnotika jménem Layne zcela jinak. Cayce v hypnóze pronese tato slova: „Ano, vidíme tělo. V normální stavu není toto tělo schopno mluvit, kvůli částečné paralýze dolních svalů hlasivek… Jedná se o psychologický stav, který má fyzickou příčinu.

Může být odstraněna zvýšením krevního oběhu na postižené části sugescí v bezvědomí.“ Layne přistoupí k hypnotické sugesci, při níž Cayceho tělo skutečně „vyslalo“ více krve do ochrnutých hlasivek. Hypnotik fascinovaně pozoruje, jak mladíkovi zrudne horní část hrudníku a hrdla.

Po probuzení Cayce promluví jako zcela zdravý. Po roce je vyléčen. Paradoxně si celou příhodu samovyléčení opět vůbec nepamatuje.

Začnou k němu proudit davy

Jde o prokletí, nebo mimořádný dar od oné andělské ženy? „Proč by Bůh vybral někoho, jako jsem já, a udělil mu takovou moc?“ podivuje se Cayce. S přímluvou své snoubenky Gertrudy Evansové se rozhodne onu moc použít.

Rozhodne se dvakrát denně absolvovat diagnostické „čtení“ všem, kteří o něj požádají. Hvězdná chvíle pro jeho schopnosti přichází v létě roku 1902. U pětileté dívky, dcery místního lékaře, je diagnostikováno smrtelné postižení mozku.

Když však k diagnostice sáhne Cayce, zjistí, že pravda je někde jinde. Dívka dle něj utrpěla vážné poranění páteře. Chirurgické řešení v podobě nápravy a fixace obratlů problém vyřeší.

blank
Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo

Přijde katastrofa?

Své schopnosti Cayce využívá k předpovídání budoucnosti. Jednou z nejkatastrofičtějších vizí tohoto mága je předpověď obřích zemětřesení na obou pobřežích Spojených států, která smetou z povrchu zemského New York, Los Angeles i San Francisco.

S přibývajícím věkem Cayce diagnostikuje stále častěji a v roce 1944 je na pokraji vyčerpání. Na konci roku ho zachvátí mrtvice a v lednu 1945 umírá. „Jak moc dnes svět potřebuje Boha…,“ zní jeho poslední slova.

Po jeho smrti se vyrojí desítky pochybovačů, kteří se posmívají některým léčebným metodám, které Cayce volil. Jmenovitě třeba hovězímu vývaru, který prý Cayce předepsal i na leukémii! Kritikové dále namítají, že dnešní obraz geniálního jasnovidce nezahrnuje případy neúspěšné léčby.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo, Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Za vztah se vyplatí bojovat!
skutecnepribehy.cz

Za vztah se vyplatí bojovat!

Než jsme k sobě s mým současným partnerem...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Velké rošádě ještě není konec! Svatba jenom naoko?
nasehvezdy.cz

Velké rošádě ještě není...

Dění v mileneckém...
Sociální sítě nás okrádají o spánek
21stoleti.cz

Sociální sítě nás okrádají o...

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Řádí v hotelu Black Swan poltergeist?
enigmaplus.cz

Řádí v hotelu Black Swan...

Host luxusního hotelu Black Swan v americkém...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz

Galetka s medovými fíky

Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou...
Jak si napravit játra
panidomu.cz

Jak si napravit játra

Víme, že játra jsou jedním z...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Šangri-La: Výmysl z románu, nebo dobře utajená země?
enigmaplus.cz

Šangri-La: Výmysl z románu,...

Bájné údolí Šangri-La. Prý tu žijí duchovně...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha