Domů     Čtyřicet let v tranzu
Čtyřicet let v tranzu
15.9.2022

„Jsi podobný svému dědečkovi. Je možné, že máte navlas stejné schopnosti… On dokázal rozhýbat stoly a židle, přiměl košťata tančit, aniž by se jich dotkl!

Ale nikdy z toho neudělal show…,“ vypráví babička mladému Edgaru Caycemu, z něhož vyroste nejznámější psychické médium 20. století.

Jasnovidec a léčitel Edgar Cayce (1877–1945) se skutečně proslaví jako „Spící prorok“ a stane se nejlépe zdokumentovaným psychickým médiem minulého století.

Mimo jiné předpoví mnoho historických událostí včetně začátku druhé světové války nebo rozpadu Sovětského svazu, k němuž dojde až několik desítek let po jeho smrti.

Rady tajemného jasnovidce vyhledávají i osobnosti jako Thomas Alva Edison nebo vynálezce Nikola Tesla. Cayce celých 40 let upadá dobrovolně do transu a zodpovídá všetečné otázky o historii a budoucnosti světa.

Není to obyčejný chlapec

Pro jedny šaman a šarlatán, pro druhé uznávaná osobnost s nadpřirozenými schopnostmi, úctyhodný nástupce slavného Nostradama (1503–1533) – i tak je vnímán Edgar Cayce. Světlo světa spatří v roce 1877 na jedné farmě v americkém Kentucky.

Jeho psychické schopnosti se začnou objevovat ve velmi raném věku. Traduje se, že už jako malý mohl mluvit s duchem svého zemřelého dědečka. Často a rád si také hraje s imaginárními kamarády, jimiž nejsou nikdo jiný než duchové.

Svou rodinu dokáže ohromit také skvělou pamětí. Říká se, že stačí, aby si vložil vybranou knihu pod polštář a ráno je schopen ji celou převyprávět. Cayce si velmi brzy sám uvědomuje, že není obyčejným dítětem.

Naštěstí pro ostatní se rozhodne své schopnosti využít k tomu, aby pomáhal ostatním, zejména jiným dětem.

Ulehne na gauč a cestuje dimenzemi

Schopnost, kterou bude využívat nejčastěji, objeví až ve starším věku. Nejprve si lehne na gauč, zavře oči a založí ruce na břicho.

Pomalu začne relaxovat a meditovat a postupně se naučí umístit svou mysl do jiného času a jiného prostoru – jeho vědomí se stává tzv. „super-vědomím“. Z této sféry se pak snaží přinést odpovědi na nejpalčivější otázky lidstva.

Zajímají vás tajemství našeho vesmíru? Nebo vás trápí, že nevíte, jaký má váš život smysl? Postupně za Caycem začnou přicházet špičkoví specialisté svých oborů, ale také zdravotně znevýhodnění a nemocní jedinci.

V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Silně zbožné médium

Překvapující je fakt, že Edgar Cayce není žádným bezbožným kouzelníkem či vědátorem. Naopak, je to hluboce věřícím muž, jenž chodí pravidelně do kostela a učí v nedělní škole.

Ostatně, už jako malý se sám zaváže k tomu, že si knihu knih, Bibli, bude pravidelně znovu číst každý rok svého života.

Osudová žena s křídly

K pochopení životního poslání Edgara Cayce nepostačí prostý fakt, že disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Když se vrátíme zpět v čase do doby, kdy je mladíkovi 10 let, dostáváme se do bodu, který navždy změnil jeho život.

Cayce si bere Bibli a jde si přečíst několik dalších stránek na své oblíbené místo do lesa poblíž rodné farmy. Při četbě před sebou spatří okřídlenou ženu, jež melodickým hlasem promluví přímo k němu. „Tvoje modlitby byly vyslyšeny.

Řekni mi, co by sis přál nejraději, a já ti to možná splním,“ znějí její líbezná slova. Co chlapec odpoví? „Ze všeho nejvíc bych rád pomáhal druhým, obzvlášť dětem, které jsou nemocné,“ zní netypická odpověď.

Rozrušený mladík od té doby nemyslí na nic jiného než na toto magické setkání. Ve škole je nepozorný, nejednou v ní musí zůstat i po vyučování. Co mu skutečně nejde, je hláskování.

Při hodinách anglického jazyka vyloženě trpí, doma musí snášet tresty za špatné známky. Vyčerpaný, demotivovaný chlapec neví, kudy kam. V té chvíli se v jeho hlavě rozezní opět líbezný hlas andělské ženy.

„Jestli si trochu zdřímneš, pomůžeme ti.“ Cayce usne s hlavou umístěnou na učebnici hláskování. Když se vzbudí, dokáže vyhláskovat veškerá slova z učebnice. Zázrak se má pak opakovat několikrát v jeho životě. Z Cayceho se rázem stává nadaný student.

Nejprve vyléčí sám sebe

Další zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Při jedné školní hře Cayceho zasáhne míč vší silou přímo do zad. Lehké zranění míchy mu přivede šok. První noc, kdy je upoután na lůžko, začne ze spánku vyjmenovávat přísady, nutné k přípravě léčivého obkladu.

Rodiče, kteří uslyší synova slova, v domnění, že není co ztratit, sepíšou recept a obklad připraví. Následujícího rána se Cayce vzbudí, zdravý jako rybička, bez jakéhokoli náznaku bolesti.

Když mu rodiče vyprávějí, co se stalo, chlapec si na nic z toho nemůže vzpomenout.

První hypnózy

Ve svých jednadvaceti letech, když si Cayce vydělává jako zprostředkovatel pojištění, onemocní a přijde o hlas. Zánět hrtanu je velmi vážný, jeho stav se vůbec nelepší. Slábnoucí mladík zanechá práce a uchýlí se k modlitbám.

A dochází k dalšímu zlomovému okamžiku v jeho životě. Jistý hypnotik, který si nechává říkat pan Hart, mladíka přemluví, aby se účastnil pokusného experimentu. Hart chce pomocí hypnózy Cayceho uzdravit a navrátit mu hlas.

Hartovi se skutečně podaří zázrak – mladíka uvrhne do hypnózy, v rámci níž je Cayce schopen opět hovořit. Jakmile se z ní ale probudí, nevydá ani hlásku.

Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo

Další zázrak

Podobný experiment dopadne u hypnotika jménem Layne zcela jinak. Cayce v hypnóze pronese tato slova: „Ano, vidíme tělo. V normální stavu není toto tělo schopno mluvit, kvůli částečné paralýze dolních svalů hlasivek…

Jedná se o psychologický stav, který má fyzickou příčinu. Může být odstraněna zvýšením krevního oběhu na postižené části sugescí v bezvědomí.“ Layne přistoupí k hypnotické sugesci, při níž Cayceho tělo skutečně „vyslalo“ více krve do ochrnutých hlasivek.

Hypnotik fascinovaně pozoruje, jak mladíkovi zrudne horní část hrudníku a hrdla. Po probuzení Cayce promluví jako zcela zdravý. Po roce je vyléčen. Paradoxně si celou příhodu samovyléčení opět vůbec nepamatuje.

Začnou k němu proudit davy

Jde o prokletí, nebo mimořádný dar od oné andělské ženy? „Proč by Bůh vybral někoho, jako jsem já, a udělil mu takovou moc?“ podivuje se Cayce. S přímluvou své snoubenky Gertrudy Evansové se rozhodne onu moc použít.

Rozhodne se dvakrát denně absolvovat diagnostické „čtení“ všem, kteří o něj požádají. Hvězdná chvíle pro jeho schopnosti přichází v létě roku 1902. U pětileté dívky, dcery místního lékaře, je diagnostikováno smrtelné postižení mozku.

Když však k diagnostice sáhne Cayce, zjistí, že pravda je někde jinde. Dívka dle něj utrpěla vážné poranění páteře. Chirurgické řešení v podobě nápravy a fixace obratlů problém vyřeší.

Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo
Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo

Přijde katastrofa?

Své schopnosti Cayce využívá k předpovídání budoucnosti. Jednou z nejkatastrofičtějších vizí tohoto mága je předpověď obřích zemětřesení na obou pobřežích Spojených států, která smetou z povrchu zemského New York, Los Angeles i San Francisco.

S přibývajícím věkem Cayce diagnostikuje stále častěji a v roce 1944 je na pokraji vyčerpání. Na konci roku ho zachvátí mrtvice a v lednu 1945 umírá. „Jak moc dnes svět potřebuje Boha…,“ zní jeho poslední slova.

Po jeho smrti se vyrojí desítky pochybovačů, kteří se posmívají některým léčebným metodám, které Cayce volil. Jmenovitě třeba hovězímu vývaru, který prý Cayce předepsal i na leukémii!

Kritikové dále namítají, že dnešní obraz geniálního jasnovidce nezahrnuje případy neúspěšné léčby.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo, Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h