Domů     Čtyřicet let v tranzu
Čtyřicet let v tranzu
15.9.2022

„Jsi podobný svému dědečkovi. Je možné, že máte navlas stejné schopnosti… On dokázal rozhýbat stoly a židle, přiměl košťata tančit, aniž by se jich dotkl!

Ale nikdy z toho neudělal show…,“ vypráví babička mladému Edgaru Caycemu, z něhož vyroste nejznámější psychické médium 20. století.

Jasnovidec a léčitel Edgar Cayce (1877–1945) se skutečně proslaví jako „Spící prorok“ a stane se nejlépe zdokumentovaným psychickým médiem minulého století.

Mimo jiné předpoví mnoho historických událostí včetně začátku druhé světové války nebo rozpadu Sovětského svazu, k němuž dojde až několik desítek let po jeho smrti.

Rady tajemného jasnovidce vyhledávají i osobnosti jako Thomas Alva Edison nebo vynálezce Nikola Tesla. Cayce celých 40 let upadá dobrovolně do transu a zodpovídá všetečné otázky o historii a budoucnosti světa.

Není to obyčejný chlapec

Pro jedny šaman a šarlatán, pro druhé uznávaná osobnost s nadpřirozenými schopnostmi, úctyhodný nástupce slavného Nostradama (1503–1533) – i tak je vnímán Edgar Cayce. Světlo světa spatří v roce 1877 na jedné farmě v americkém Kentucky.

Jeho psychické schopnosti se začnou objevovat ve velmi raném věku. Traduje se, že už jako malý mohl mluvit s duchem svého zemřelého dědečka. Často a rád si také hraje s imaginárními kamarády, jimiž nejsou nikdo jiný než duchové.

Svou rodinu dokáže ohromit také skvělou pamětí. Říká se, že stačí, aby si vložil vybranou knihu pod polštář a ráno je schopen ji celou převyprávět. Cayce si velmi brzy sám uvědomuje, že není obyčejným dítětem.

Naštěstí pro ostatní se rozhodne své schopnosti využít k tomu, aby pomáhal ostatním, zejména jiným dětem.

Ulehne na gauč a cestuje dimenzemi

Schopnost, kterou bude využívat nejčastěji, objeví až ve starším věku. Nejprve si lehne na gauč, zavře oči a založí ruce na břicho.

Pomalu začne relaxovat a meditovat a postupně se naučí umístit svou mysl do jiného času a jiného prostoru – jeho vědomí se stává tzv. „super-vědomím“. Z této sféry se pak snaží přinést odpovědi na nejpalčivější otázky lidstva.

Zajímají vás tajemství našeho vesmíru? Nebo vás trápí, že nevíte, jaký má váš život smysl? Postupně za Caycem začnou přicházet špičkoví specialisté svých oborů, ale také zdravotně znevýhodnění a nemocní jedinci.

V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Silně zbožné médium

Překvapující je fakt, že Edgar Cayce není žádným bezbožným kouzelníkem či vědátorem. Naopak, je to hluboce věřícím muž, jenž chodí pravidelně do kostela a učí v nedělní škole.

Ostatně, už jako malý se sám zaváže k tomu, že si knihu knih, Bibli, bude pravidelně znovu číst každý rok svého života.

Osudová žena s křídly

K pochopení životního poslání Edgara Cayce nepostačí prostý fakt, že disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Když se vrátíme zpět v čase do doby, kdy je mladíkovi 10 let, dostáváme se do bodu, který navždy změnil jeho život.

Cayce si bere Bibli a jde si přečíst několik dalších stránek na své oblíbené místo do lesa poblíž rodné farmy. Při četbě před sebou spatří okřídlenou ženu, jež melodickým hlasem promluví přímo k němu. „Tvoje modlitby byly vyslyšeny.

Řekni mi, co by sis přál nejraději, a já ti to možná splním,“ znějí její líbezná slova. Co chlapec odpoví? „Ze všeho nejvíc bych rád pomáhal druhým, obzvlášť dětem, které jsou nemocné,“ zní netypická odpověď.

Rozrušený mladík od té doby nemyslí na nic jiného než na toto magické setkání. Ve škole je nepozorný, nejednou v ní musí zůstat i po vyučování. Co mu skutečně nejde, je hláskování.

Při hodinách anglického jazyka vyloženě trpí, doma musí snášet tresty za špatné známky. Vyčerpaný, demotivovaný chlapec neví, kudy kam. V té chvíli se v jeho hlavě rozezní opět líbezný hlas andělské ženy.

„Jestli si trochu zdřímneš, pomůžeme ti.“ Cayce usne s hlavou umístěnou na učebnici hláskování. Když se vzbudí, dokáže vyhláskovat veškerá slova z učebnice. Zázrak se má pak opakovat několikrát v jeho životě. Z Cayceho se rázem stává nadaný student.

Nejprve vyléčí sám sebe

Další zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Při jedné školní hře Cayceho zasáhne míč vší silou přímo do zad. Lehké zranění míchy mu přivede šok. První noc, kdy je upoután na lůžko, začne ze spánku vyjmenovávat přísady, nutné k přípravě léčivého obkladu.

Rodiče, kteří uslyší synova slova, v domnění, že není co ztratit, sepíšou recept a obklad připraví. Následujícího rána se Cayce vzbudí, zdravý jako rybička, bez jakéhokoli náznaku bolesti.

Když mu rodiče vyprávějí, co se stalo, chlapec si na nic z toho nemůže vzpomenout.

První hypnózy

Ve svých jednadvaceti letech, když si Cayce vydělává jako zprostředkovatel pojištění, onemocní a přijde o hlas. Zánět hrtanu je velmi vážný, jeho stav se vůbec nelepší. Slábnoucí mladík zanechá práce a uchýlí se k modlitbám.

A dochází k dalšímu zlomovému okamžiku v jeho životě. Jistý hypnotik, který si nechává říkat pan Hart, mladíka přemluví, aby se účastnil pokusného experimentu. Hart chce pomocí hypnózy Cayceho uzdravit a navrátit mu hlas.

Hartovi se skutečně podaří zázrak – mladíka uvrhne do hypnózy, v rámci níž je Cayce schopen opět hovořit. Jakmile se z ní ale probudí, nevydá ani hlásku.

Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo

Další zázrak

Podobný experiment dopadne u hypnotika jménem Layne zcela jinak. Cayce v hypnóze pronese tato slova: „Ano, vidíme tělo. V normální stavu není toto tělo schopno mluvit, kvůli částečné paralýze dolních svalů hlasivek…

Jedná se o psychologický stav, který má fyzickou příčinu. Může být odstraněna zvýšením krevního oběhu na postižené části sugescí v bezvědomí.“ Layne přistoupí k hypnotické sugesci, při níž Cayceho tělo skutečně „vyslalo“ více krve do ochrnutých hlasivek.

Hypnotik fascinovaně pozoruje, jak mladíkovi zrudne horní část hrudníku a hrdla. Po probuzení Cayce promluví jako zcela zdravý. Po roce je vyléčen. Paradoxně si celou příhodu samovyléčení opět vůbec nepamatuje.

Začnou k němu proudit davy

Jde o prokletí, nebo mimořádný dar od oné andělské ženy? „Proč by Bůh vybral někoho, jako jsem já, a udělil mu takovou moc?“ podivuje se Cayce. S přímluvou své snoubenky Gertrudy Evansové se rozhodne onu moc použít.

Rozhodne se dvakrát denně absolvovat diagnostické „čtení“ všem, kteří o něj požádají. Hvězdná chvíle pro jeho schopnosti přichází v létě roku 1902. U pětileté dívky, dcery místního lékaře, je diagnostikováno smrtelné postižení mozku.

Když však k diagnostice sáhne Cayce, zjistí, že pravda je někde jinde. Dívka dle něj utrpěla vážné poranění páteře. Chirurgické řešení v podobě nápravy a fixace obratlů problém vyřeší.

Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo
Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo

Přijde katastrofa?

Své schopnosti Cayce využívá k předpovídání budoucnosti. Jednou z nejkatastrofičtějších vizí tohoto mága je předpověď obřích zemětřesení na obou pobřežích Spojených států, která smetou z povrchu zemského New York, Los Angeles i San Francisco.

S přibývajícím věkem Cayce diagnostikuje stále častěji a v roce 1944 je na pokraji vyčerpání. Na konci roku ho zachvátí mrtvice a v lednu 1945 umírá. „Jak moc dnes svět potřebuje Boha…,“ zní jeho poslední slova.

Po jeho smrti se vyrojí desítky pochybovačů, kteří se posmívají některým léčebným metodám, které Cayce volil. Jmenovitě třeba hovězímu vývaru, který prý Cayce předepsal i na leukémii!

Kritikové dále namítají, že dnešní obraz geniálního jasnovidce nezahrnuje případy neúspěšné léčby.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo, Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Záhady a tajemství
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhady a tajemství
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Záhady a tajemství
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
reklama
lifestyle
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz