Skip to content
reklama
reklama

Umění skrytá v jeskyních

blank

Dávno předtím, než vůbec vzniklo písmo, zaznamenávali naši pravěcí předchůdci nejrůznější postřehy a příběhy pomocí obrázků na zdi skal a jeskynní. V současnosti se jedná o cenný historický doklad nejen o tehdejších dovednostech, ale i inteligenci a nápaditosti.

Malby své příběhy vyprávějí dodnes.

blank
Každého při konání jakékoli činnosti něco pohání. V dějinách lidstva ke vzniku velkých děl často jejich tvůrci užívali halucinogenní látky či jiné prostředky, podpořili tak zdroj své inspirace. Foto: Pixabay

Na území dnešní Amazonie, v národním parku Chiribiquete v Kolumbii, byl v minulém roce učiněn zcela jedinečný objev tzv. Sixtínské kaple starověku. Na tamních skalních útvarech jsou malby, jež vyobrazují zřejmě nejstarší obyvatelé deštného pralesa po boku dnes již vyhynulých obřích tvorů z doby ledové.

Mastodont, nejlepší přítel člověka

Díky několika tisícům skalních obrazů tak mají historici k dispozici starodávnou „učebnici“ o tehdejších vztazích mezi lidmi a zvířaty. Některé mužské postavy jsou znázorněny kolem velkých živočichů v postoji se zvednutými pažemi, jako kdyby je uctívali.

Na malbách se nachází například i mastodont, vymřelý americký chobotnatec, po němž zbyly pouze kosterní pozůstatky. To, co badatelé nalezli, se zařadilo mezi jednu z největších sbírek dávného umění Jižní Ameriky.

„Obrazy poskytují živý a vzrušující pohled na život těchto komunit. Dnes je pro nás neuvěřitelné si představit, že žili mezi lovenými obřími býložravci, z nichž někteří měli velikost malého auta,“ řekl Gaspar Morcote-Ríos z Universidad Nacional de Colombia.

Malby vznikly pravděpodobně před asi 12 600 a 11 800 lety.

blank
Co bylo ale hybatelem pravěkých obyvatel? Proč umisťovali své výtvory do hloubky tmavých jeskyní? Foto: Pixabay

Bohatá fauna a flóra

Obrazy identifikované během průzkumů krajiny zobrazují rovněž geometrické tvary, lidské postavy a otisky rukou, stejně tak i lovecké scény a osoby interagující s rostlinami, stromy a zvířaty. Zářivě červené obrázky byly vytvářeny po dobu stovek nebo možná tisíců let.

Některé jsou kvůli svému vysokému umístění téměř nepřístupné, sami výzkumníci se k nim dostali pouze za pomoci dronů. Jak ale do takové výšky dosáhli dřívější obyvatelé, není vědcům známo. Co se týče fauny, je zde možné obdivovat kresby jelenů, tapírů, aligátorů, netopýrů, opic, želv, hadů a dikobrazů, ale také „megafaunu“ doby ledové. Vyhynulá zvířata jsou zobrazena také na skalách ve střední Brazílii, ale odborníci jsou toho názoru, že tyto kresby jsou realističtější. Odborníci dále identifikovali malby obřího lenochoda, mastodonta, velblouda či koně.

Všechny původní druhy naneštěstí vyhynuly vlivem změn klimatu, ztráty jejich přirozeného prostředí a lovu. Díky malbám jsme si uvědomili, že Amazonie vypadala jinak. Ne vždy tam byl deštný prales. Když se podíváte na obrázky koně nebo mastodonta, je jasné, že taková zvířata kvůli své velikosti nemohla žít v hustém lese.

Kresby napovídají, jak tamní prostředí vypadalo. Patrně bylo podobné savaně,“ sdělila paleoantropoložka Ella Al-Shamahiová.

Doba lovců a sběračů

Na tamním území probíhala celá řada půdních vykopávek, díky nimž bylo poodkryto, kdy probíhala první okupace kolumbijské Ameriky, zjištěny byly i informace o stravování a nástrojích, které lidé používali.

blank
Jafit Kedarová a Ran Barkai z Telavivské univerzity jsou přesvědčeni o tom, že právě v těchto temných a hlubokých prostorách, kde byla přítomnost kyslíku značně omezená, mohli údajně lidé komunikovat s tajemnými obyvateli podzemí. Foto: Pixabay

Dále byly nalezeny také stopy okru, který se používal pro tvorbu pigmentů na skalní malby. Tehdejší komunita lovců a sběračů lovila v nedaleké řece, o čemž svědčí nálezy kostí a zbytků rostlin. Jejich jídelníček zahrnoval plody palmy a stromů, piraně, aligátory, hady, žáby, hlodavce a pásovce.

Průzkum oblasti pomohl objasnit kdy se lidé usadili v Amazonii a jaký dopad mělo jejich zemědělství a lov na biologickou rozmanitost regionu. „Tyto skalní malby jsou velkolepým důkazem toho, jak lidé osidlovali zemi a jak lovili a hospodařili.

Je pravděpodobné, že umění bylo silnou součástí kultury a způsobem, jak se lidé mohli sociálně propojit. Obrázky ukazují, jak by lidé žili mezi obřími, nyní vyhynulými zvířaty, která lovili,“ řekl profesor archeologie José Iriarte z University of Exeter.

První lidské komunity

Obrazy na skalních stěnách Serranía La Lindosa na severním okraji kolumbijské Amazonie jsou dalším důkazem dopadu raných lidských komunit na biologickou rozmanitost Amazonie a jejich adaptaci na změnu klimatu.

V době, kdy byly kresby vytvářeny, teploty stoupaly a začaly transformovat oblast z mozaikové krajiny nepravidelných savan, trnitých křovin, galerijních lesů a tropických lesů s horskými prvky na dnešní širokolistý tropický amazonský les.

blank
Obrazy nevznikaly jako pouhý rozmar, nýbrž jako dílo pro komunikaci mezi různými světy. Absence kyslíku, která byla podpořena i zapálenými loučemi, dovedla jeskynní umělce do stavu naprosté euforie. Foto: Pixabay

„Jedná se skutečně o neuvěřitelné důkazy, které vytvořili nejranější lidé žijící v západní Amazonii. Přestěhovali se do této oblasti v době extrémních klimatických změn, které vedly ke změnám vegetace a složení lesa.

Amazonie se stále transformovala do tropického pralesa, který dnes známe,“ uvedl Mark Robinson z University of Exeter, jenž se na studii podílel.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...