Zima je skvělým obdobím pro dovolenou. Nevěříte? Třeba pokud patříte k těm, kteří se s telefonem nebo fotoaparátem v ruce honí za nejlepším světlem a kompozicí, pak zcela nepochybně.
Nízké zimní světlo, holé koruny stromů nebo sníh v krajině vykouzlí obrazy, které v jiné době neuvidíte ani nezachytíte. My vás pozveme na čtyři fotogenická místa, kde vám na skvělé zimní snímky nebude stačit paměťová karta.
Divoké Lofoty a Vesterály
Milujete dramatické snímky krajiny? Rozbouřené moře tříští své vody o impozantní skaliska a horizont lemují jako špičáky ostré skalnaté hory zasypané sněhem. Ne, to není návod pro umělou inteligenci, takové fotky skutečně můžete nafotit i vy.
Stačí koupit letenky do Osla a pak se z hlavního města Norska přesunout na samotný sever země. Souostroví Lofoty a Vesterály jsou přesně tak divoká, jak popisují úvodní slova tohoto odstavce.
I když vás zveme až za polární kruh, nemusíte se bát arktické zimy. I když i tady umí počasí pořádně zazlobit, Golfský proud dělá z tohoto místa i v zimě mnohem příjemnější lokalitu, než jakou byste na skoro na sedmdesáté rovnoběžce čekali.
A k tomu to světlo. Nejen, že vás tu v noci při troše štěstí nadchne polární záře, ale sluneční kotouč sotva vykukující nad horizont dodá vašim snímků neopakovatelnou atmosféru. Jen toho světla není moc.
Vždyť až do půlky ledna je tu polární noc a i v poledne tak bývá spíše šero. A navíc ten vítr. Vy si ale s těmi tvrdými podmínkami poradíte, že? Ty fotky za to stojí!
Za sobi do Laponska
Pokud raději fotíte zvířata nebo lidi exotických kultur a nevadí vám zima, zůstaneme ještě chvíli na Skandinávském poloostrově. Na jeho samém severu, tedy částečně v Norsku, Švédsku, Finsku i Rusku, se rozprostírá oblast zvaná Laponsko.
Nejlevnější letenky seženete nejspíše z Prahy do Stockholmu a pak hurá ve směru Polárky.
Tady na severu potkáte naprosto překvapivou kulturu, která jako by ani nebyla z Evropy. Označení Laponci sami místní obyvatelé považují za hanlivé, a tak jim budeme říkat Sámové.
I když i oni už často žijí západním způsobem života, jak jen je to v této odlehlé části světa možné, tradice neopouštějí. Folklór, tradiční rybolov nebo polokočovný chov sobů. To vše můžete zachytit ve fotografiích, ke kterým se budete rádi vracet.
Zejména obrovská stáda sobů v zasněžené krajině mohou (nejen na fotkách) vypadat skutečně impozantně.
Za zubry do Polska
Když jsme u fotografování zvířat, rozhodně není nutné mrznout za polárním kruhem. Říká vám něco pojem zubr evropský nebo též bizon evropský? Nejmajestátnější zvíře starého kontinentu? To stojí za fotografickou expozici samo o sobě.
V dávné historii byla tato až tunu vážící zvířata rozšířena ve velké části Evropy a Asie. Rozmach lidské civilizace jim však nepřál.
Poslední divocí zubři zmizeli z Francie ve 14. století, z Braniborska a Maďarska v 16. století a jejich posledním útočištěm byl Bělověžský prales na pomezí dnešního Polska a Běloruska. Tady byl poslední zubr zastřelen 9. února 1919.
Několik jich naštěstí zůstalo v soukromých chovech a v zoologických zahradách a v posledních desetiletích se daří jejich potomky vracet do přírody. Za jádro jejich výskytu opět platí Bělověžský prales a právě sem se vyplatí vyrazit na fotografickou expedici.
Obrovitá zvířata ve sněhu, jejichž horký dech je doslova vidět, a jako kulisy staleté stromy. Přesně takové mohou být vaše snímky z Polska.
Pokud je ale na vás i Polsko daleko, máme pro vás tip a dobrou zprávu. Zubři se vracejí i do naší přírody. Na našem území jich žije více než sto, přičemž většinu najdete v polodivokých chovech. Tím nejznámějším je rozsáhlá rezervace u Milovic na Nymbursku.
Pokud vyjde počasí a zubři budou mít náladu, uděláte pořádně divoké snímky i tady, kousek za Prahou.
Milovice tak rozhodně patří mezi tři místa, která musíte vidět, pokud už vás nudí české památky.
Za klidnými Benátkami
Že bychom vás v zimě nepozvali na jih? To bychom si nedovolili. I když i v Benátkách může v lednu mrznout, klima je tu o poznání mírnější než u nás. My se ale nejedeme koupat a opalovat, my vyrážíme za fotkami.
Pokud patříte k těm, kterým jedno z nejromantičtějších měst učarovalo, a byli jste zde v létě, pravděpodobně jste se vrátili zklamaní z fotek, které jste zde pořídili.
Davy turistů a ostré slunce fotografické vášni příliš nepřejí a v létě se tu dá dobře fotit pouze v brzkých ranních hodinách, kdy většina návštěvníků ještě spí a slunce teprve zahajuje svou show.
To v zimě se karta obrací. Turistů je tu o poznání méně a počasí i světlo jsou pro fotografování architektury doslova ideální. Tady se nemusíte bát ani dlouhých expozičních časů, naopak. Jen si dejte pozor, ať se vyhnete svátku svatého Valentýna a karnevalu. To tu totiž bývá hlava na hlavě i v zimě.