Domů     Tři místa, která musíte vidět, pokud už vás nudí české památky
Tři místa, která musíte vidět, pokud už vás nudí české památky
komerční sdělení

Čechy jsou krásným koutem světa. Klid, pohoda, nádherná příroda, všude vlastně blízko… Dřív nebo později se vám ale musí stát, že vás to v té naší kotlině přestane bavit a budete hledat přece jen monumentálnější lokality.

My proto přinášíme srovnání tří světově proslulých míst, která byste určitě měli vidět, a jejich českých ekvivalentů, které naopak určitě znáte.

Petřínská rozhledna/Eiffelova věž

Začněme přece jen zlehka. Podobu nejslavnější české a světové rozhledny popřít nelze. Zasvěcení vědí, že slavná Eiffelova věž byla Petřínské rozhledně vzorem.

Od roku 1891 je tak jednou z dominant nejkrásnějšího městského panoramatu střední Evropy malá Eiffelovka. Každý, kdo někdy zdolal jejích 299 schodů se mezi hlubokými nádechy a výdechy musel zamýšlet, jaké to asi je vyšplhat na tu opravdovou.

Takže hurá k počítači a do vyhledávače zadat heslo Paříž letenka.

Ta opravdová Eiffelovka je samozřejmě hlavní dominantou francouzské metropole. Vystavěna byla jen krátce před petřínskou sestřičkou. Otevřena byla roku 1889 u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, kterou hostila právě Paříž.

S výškou přes 300 metrů šlo o svého času nejvyšší stavbu světa, kterou trumfla až o 41 let později Chrysler Building v New Yorku. To už ale Eiffelovka dávno stát neměla. Původně se počítalo s tím, že bude po dvaceti letech rozebrána.

Od této škody nás zachránilo osazení meteorologickou stanicí a později i rozhlasovým vysílačem.

Dnes se tu tak pohledem na Paříž může pokochat až 7 milionů turistů ročně. Celkově jich sem vystoupilo už více než čtvrt miliardy. Obě tato čísla z ní dělají jednu z nejnavštěvovanějších památek světa.

Jestli jste se zadýchali na Petříně, teď zalapáte po dechu: Na vrchol Eiffelovy věže vede 1665 schodů, tedy více než pětkrát tolik. Velká část jejích návštěvníků se ale ani nezadýchá, protože využijí jeden z výtahů.

Z přízemí do druhého patra jich jezdí rovnou pět, z druhého patra na vrchol pak dva. A nebyli by to Francouzi, kdyby tu nebyla restaurace.

Zážitek z místní gastronomie podtržený panoramatickým výhledem na Paříž můžete zažít hned dvakrát – v prvním a ve druhém patře.

Socha sv. Václava/Socha Svobody

Nejslavnější socha české kotliny? Jednoznačně svatý Václav na koni coby dominanta pražského Václavského náměstí! Že je to nuda? Že si „u koně“ dávají sraz i malé děti? Tak hurá za nejznámější sochou světa! Opět bude v permanenci internetový vyhledávač.

Tentokrát si však poradí s heslem letenky New York – eSky.cz, srovnávač letenek, vám pak pomůže vybrat ty nejlevnější, neboť v jeho nabídce najdete všechny letecké společnosti pěkně na jednom místě.

Letenky tu rovnou zarezervujete a můžete je dokonce koupit na splátky nebo si odložit platbu. Takže cestě za oceán nebrání už vůbec nic.

I v tomto případě je světová památka starší a i v tomto případě v ní má prsty Gustave Eiffel. Ten totiž pro sochaře Frédérica Auguste Bartholdiho navrhl kovovou kostru, která tvoří základ Sochy Svobody.

Za pomníkem svatého Václava ale stojí také významná osobnost – Josef Václav Myslbek. Jakmile ale dojde na čísla, neoklasicistní socha z Ostrova svobody nemá konkurenci. Měděný monument posvěcený roku 1886 je vysoký 46 metrů.

A to hovoříme jen o postavě římské bohyně Libertas držící hořící pochodeň a desky s datem vyhlášení nezávislosti USA. Sokl pod ní z ní dělá ještě větší záležitost. Jak by také ne. Jsme v Americe, tady musí být všechno velké. A nejvýznamnější památka celého New Yorku tím více!

Český Krumlov/Hallstatt

Pojďme ale mimo Prahu. Druhým nejnavštěvovanějším městem ČR je Český Krumlov. Nádherné historické město ležící v meandru řeky Vltavy je taktéž zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Jak říká klasik – je tu krásně.

Dokonce tak krásně, že se těžko hledá světový ekvivalent, který by Krumlov předčil.

My jsme ho našli v Rakousku. Leží přímo u Halštatského jezera v oblasti Solné komory. I toto místo najdete na seznamu světového dědictví UNESCO. Jestli jej Krumlov něčím trumfne, je to počet obyvatel. Tady jich žije jen necelá tisícovka.

Zato turistů sem míří takřka nekonečné davy. Co tu chtějí vidět? Ono by stačilo už samotné panorama městečka s jezerem a horskými velikány v okolí.

Na zajímavosti tu tomu dodává i fakt do Hallstattu se ještě na konci 19. století nedalo dostat jinak než lodí nebo úzkou horskou stezkou. Díky solným ložiskům v okolí bylo ale toto místo osídleno patrně již před sedmi tisíci lety.

Zlatou éru tato oblast zažila mezi lety 800 př. n. l. a 400. př. n. l. Takzvanou Halštatskou kulturu zná každý, kdo v dějepise dával pozor.

To, co sem turisty z celého světa ale láká nejvíce, jsou vedle krásné přírody hlavně solné doly a rozsáhlé jeskynní systémy v okolí.

Že jde o opravdu nádherné místo, dokládá i fakt, že v roce 2012 vznikla v Číně kopie Hallstattu jako developerský projekt pro zámožné Číňany.

Foto:
reklama
Související články
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse