Skip to content
reklama

Tři místa, která musíte vidět, pokud už vás nudí české památky

Tento článek je reklamním sdělením

Čechy jsou krásným koutem světa. Klid, pohoda, nádherná příroda, všude vlastně blízko… Dřív nebo později se vám ale musí stát, že vás to v té naší kotlině přestane bavit a budete hledat přece jen monumentálnější lokality.

My proto přinášíme srovnání tří světově proslulých míst, která byste určitě měli vidět, a jejich českých ekvivalentů, které naopak určitě znáte.

Petřínská rozhledna/Eiffelova věž

Začněme přece jen zlehka. Podobu nejslavnější české a světové rozhledny popřít nelze. Zasvěcení vědí, že slavná Eiffelova věž byla Petřínské rozhledně vzorem. Od roku 1891 je tak jednou z dominant nejkrásnějšího městského panoramatu střední Evropy malá Eiffelovka. Každý, kdo někdy zdolal jejích 299 schodů se mezi hlubokými nádechy a výdechy musel zamýšlet, jaké to asi je vyšplhat na tu opravdovou. Takže hurá k počítači a do vyhledávače zadat heslo Paříž letenka.

blank

Ta opravdová Eiffelovka je samozřejmě hlavní dominantou francouzské metropole. Vystavěna byla jen krátce před petřínskou sestřičkou. Otevřena byla roku 1889 u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, kterou hostila právě Paříž. S výškou přes 300 metrů šlo o svého času nejvyšší stavbu světa, kterou trumfla až o 41 let později Chrysler Building v New Yorku. To už ale Eiffelovka dávno stát neměla. Původně se počítalo s tím, že bude po dvaceti letech rozebrána. Od této škody nás zachránilo osazení meteorologickou stanicí a později i rozhlasovým vysílačem.

Dnes se tu tak pohledem na Paříž může pokochat až 7 milionů turistů ročně. Celkově jich sem vystoupilo už více než čtvrt miliardy. Obě tato čísla z ní dělají jednu z nejnavštěvovanějších památek světa. Jestli jste se zadýchali na Petříně, teď zalapáte po dechu: Na vrchol Eiffelovy věže vede 1665 schodů, tedy více než pětkrát tolik. Velká část jejích návštěvníků se ale ani nezadýchá, protože využijí jeden z výtahů. Z přízemí do druhého patra jich jezdí rovnou pět, z druhého patra na vrchol pak dva. A nebyli by to Francouzi, kdyby tu nebyla restaurace. Zážitek z místní gastronomie podtržený panoramatickým výhledem na Paříž můžete zažít hned dvakrát – v prvním a ve druhém patře.

blank

Socha sv. Václava/Socha Svobody

Nejslavnější socha české kotliny? Jednoznačně svatý Václav na koni coby dominanta pražského Václavského náměstí! Že je to nuda? Že si „u koně“ dávají sraz i malé děti? Tak hurá za nejznámější sochou světa! Opět bude v permanenci internetový vyhledávač. Tentokrát si však poradí s heslem letenky New York – eSky.cz, srovnávač letenek, vám pak pomůže vybrat ty nejlevnější, neboť v jeho nabídce najdete všechny letecké společnosti pěkně na jednom místě. Letenky tu rovnou zarezervujete a můžete je dokonce koupit na splátky nebo si odložit platbu. Takže cestě za oceán nebrání už vůbec nic.

blank

I v tomto případě je světová památka starší a i v tomto případě v ní má prsty Gustave Eiffel. Ten totiž pro sochaře Frédérica Auguste Bartholdiho navrhl kovovou kostru, která tvoří základ Sochy Svobody. Za pomníkem svatého Václava ale stojí také významná osobnost – Josef Václav Myslbek. Jakmile ale dojde na čísla, neoklasicistní socha z Ostrova svobody nemá konkurenci. Měděný monument posvěcený roku 1886 je vysoký 46 metrů. A to hovoříme jen o postavě římské bohyně Libertas držící hořící pochodeň a desky s datem vyhlášení nezávislosti USA. Sokl pod ní z ní dělá ještě větší záležitost. Jak by také ne. Jsme v Americe, tady musí být všechno velké. A nejvýznamnější památka celého New Yorku tím více!

blank

Český Krumlov/Hallstatt

Pojďme ale mimo Prahu. Druhým nejnavštěvovanějším městem ČR je Český Krumlov. Nádherné historické město ležící v meandru řeky Vltavy je taktéž zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Jak říká klasik – je tu krásně. Dokonce tak krásně, že se těžko hledá světový ekvivalent, který by Krumlov předčil.

blank

My jsme ho našli v Rakousku. Leží přímo u Halštatského jezera v oblasti Solné komory. I toto místo najdete na seznamu světového dědictví UNESCO. Jestli jej Krumlov něčím trumfne, je to počet obyvatel. Tady jich žije jen necelá tisícovka. Zato turistů sem míří takřka nekonečné davy. Co tu chtějí vidět? Ono by stačilo už samotné panorama městečka s jezerem a horskými velikány v okolí. Na zajímavosti tu tomu dodává i fakt do Hallstattu se ještě na konci 19. století nedalo dostat jinak než lodí nebo úzkou horskou stezkou. Díky solným ložiskům v okolí bylo ale toto místo osídleno patrně již před sedmi tisíci lety. Zlatou éru tato oblast zažila mezi lety 800 př. n. l. a 400. př. n. l. Takzvanou Halštatskou kulturu zná každý, kdo v dějepise dával pozor. To, co sem turisty z celého světa ale láká nejvíce, jsou vedle krásné přírody hlavně solné doly a rozsáhlé jeskynní systémy v okolí. Že jde o opravdu nádherné místo, dokládá i fakt, že v roce 2012 vznikla v Číně kopie Hallstattu jako developerský projekt pro zámožné Číňany.

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha