Domů     Olga Hepnarová: Jízda ukřivděné řidičky
Olga Hepnarová: Jízda ukřivděné řidičky
29.12.2023

Zářivě červené světlo na semaforu vybledne. Tahle barva zabrzdila těžký náklaďák jen na chvilku. Už se znovu valí ulicí – jako tank, kterému každý raději uhne z cesty. Náhle změní směr a prudce najede na chodník. Zvuk motoru vstřebá výkřiky hrůzy. Za autem zůstávají mrtví i zranění.

Citových chlad, nevraživost a bití – tak bude své dětství popisovat nejznámější česká masová vražedkyně Olga Hepnarová. Na komunikaci s ostatními introvertní dívku neužije. Neexistuje kolektiv, do kterého by zapadla.

Její osobnost se utváří pod vlivem mizivé schopnosti sociální interakce a vzmáhajícího se pocitu křivdy. Všechno vygraduje v okamžiku, kdy naposledy usedne do kabiny nákladního automobilu. Jaká cesta k tomuto okamžiku vedla? A jak se bude odvíjet dál?

Léčebna jí nepomůže

Olga se narodí v červnu 1951 do pražské rodiny zubní lékařky a bankovního úředníka. S rodiči si příliš nerozumí, matka je podle jejích slov odtažitá a otec ji fyzicky trestá. Ačkoli s inteligencí u ní sudičky nešetřily, do školních lavic se netěší.

Spolužáci ji totiž zahrnují posměchem a ústrky. Na druhou stranu existují výpovědi, podle nichž ona sama šikanovala slabší děti. Ve 13 letech se ocitne v psychiatrické léčebně v Opařanech. Její problémy se tu paradoxně ještě prohloubí.

Hepnarová měla kladný vztah k automobilům. Tímto nákladním vozem se později rozhodla vraždit. FOTO: Getty Images
Hepnarová měla kladný vztah k automobilům. Tímto nákladním vozem se později rozhodla vraždit. FOTO: Getty Images

Vozem po schodech dolů!

„Pořád kolem ní bylo dusno,“ vrací se do minulosti Oldřich K., který Olgu zaměstná. To už má dívka v kapse výuční list, díky kterému může pracovat jako knihařka. Jenže nikde dlouho nevydrží.

Po čase to vypadá, že se našla za volantem automobilu. I když si mnoho mužů myslí, že příslušnice něžného pohlaví neumí pořádně řídit, v případě Hepnarové by svůj názor museli poupravit. Problém je, že tahle šoférka má trochu neklidnou nohu na plynu.

„Jednou jsme se ocitly v nějaké slepé ulici. Místo aby se oklikou vrátila, namířila si to přes park a pak po schodech dolů,“ vzpomíná jedna z inkasistek podniku Spoje, která k Olze usedla do vozu. A tak přijde další vyhazov.

Stěhuje se do chatky

Než by bydlela s rodiči, odstěhuje se dívka raději do chatky ve vesnici Oleško. U Slapské přehrady se jí zalíbí. Zdá se, že i v novém zaměstnání trochu zkrotla. Když brázdí silnice s kropicím vozem Pražských komunikací, vyvaruje se všech excesů.

Ve skutečnosti se ale topí v psychických problémech. Vztahy se ženami jí nevycházejí – svůj podíl na tom má její komplikovaná povaha. Kromě toho přijde zima a prostředí chatové oblasti jí už tolik idylické nepřijde. Ve svém skrovném příbytku se klepe zimou. Píše se rok 1972.

Olga byla v životě nešťastná, nevycházely jí vztahy a neměla ráda lidi a společnost. FOTO: Janykula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Olga byla v životě nešťastná, nevycházely jí vztahy a neměla ráda lidi a společnost. FOTO: Janykula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Vezměte si dovolenou!

Se skřípajícími zuby musí vyhlásit ústup. Svěsí útlá ramena a přesouvá se na ubytovnu podniku v pražských Malešicích. Zde se seznámí s Miroslavem D. Muž pochopí, že Olga po duševní stránce strádá.

Jenže obvodní lékař nemá pro její stav pochopení. „Jestli jste unavená, vezměte si dovolenou,“ utrousí. Pro Hepnarovou je to poslední rána. Chvíli si pohrává s myšlenkami na sebevraždu.

Nakonec ale pocit ublíženosti přeroste v chladnou nenávist vůči zbytku společnosti. Chce se pomstít celému světu. V červenci 1973 už ji kolegové v práci nepotkají.

Shodí do rokle autobus?

V hlavě drobné dívky s klátivou chůzí a rovně zastřiženou ofinou se honí několik smrtících plánů. Uvažuje například, že by jako řidička autobusu ukončila život co největšího množství cestujících.

„Mohla bych ho i s nimi shodit někam do rokle,“ uvede později ve výslechové místnosti. Nakonec se ale rozhodne jít cestou nejmenšího odporu. Hlavním bod její vražedné konspirace tvoří velké auto.

Jako cíl si představuje hodně frekventované místo pod kopcem, aby se mohla pořádně rozjet.

Svéhlavou mašinu zvládne

Mine víkend. Už v pondělí přešlapuje Olga v půjčovně náklaďáků. Zjistí ale, že žádný ze silných strojů nemají právě k dispozici. Musí se proto vrátit v úterý 10. července. Nevyspalá, s nervy napjatými k prasknutí, může konečně usednout do kabiny vozu.

I když se v sedačce takřka ztrácí a čelním oknem stěží vidí ven, umí si se svéhlavou mašinou Praga RN snadno poradit. Ještě předtím, než naplno spustí svou misi, zastaví u poštovní schránky.

Podělí se s ní o dopis pro pražské novináře, v němž dává průchod sžírající nenávisti a ukřivděnosti. „Odsuzuji vás k trestu smrti přejetím,“ zní svým způsobem legendární věta z tohoto listu, plného hněvu a rozhořčení.

Tento dopis poslala Hepnarová před svým činem do redakcí dvou novin, vysvětlovala v něm svůj čin. FOTO: Getty Images
Tento dopis poslala Hepnarová před svým činem do redakcí dvou novin, vysvětlovala v něm svůj čin. FOTO: Getty Images

Těžký náklaďák se vrací

Kolem 13:30 postává na tramvajové zastávce u Strossmayerova náměstí hlouček lidí. Náhle kolem projede tmavozelený náklaďák. Nikdo si ho příliš nevšímá. Netrvá to dlouho a ten samý vůz se objeví znovu. Vrací se.

Na krátký okamžik zastaví jeho cestu červené světlo na semaforu. Pak převodovka opět zaskřípe. Malá ruka zarputilé dívky zašermuje s řadicí pákou. Poprvé jí situace nepřišla optimální. Tentokrát už neuhne.

Potoky krve a šťávy z rybízu

Na zastávce čeká zhruba třicítka potenciálních cílů. To Olze stačí. Poté, co se dá želený kolos znovu do pohybu, otočí pomstychtivá šoférka volantem a vjede na chodník. Kola se valí místy určenými pouze pěším. Čelo vozu brutálně odmrští několik lidí.

Rudá krev se mísí se šťávou z rozmačkaného rybízu, který nesla jedna z obětí. Kosti se lámou, svaly se trhají. Neuvěřitelný masakr pokračuje. Chladný nárazník kosí další postavy jako figurky na šachovnici. Všichni jsou paralyzováni šokem.

„Zažil jsem války, nálety, ale něco tak nepochopitelného jsem prostě nikdy neviděl,“ popíše otřesný zážitek konsternovaný svědek.

Brzdy, nebo mikrospánek?

Konečně je po všem. Náklaďák narazí do sloupku a s hlasitým povzdechnutím se zastaví. Ke kabině se sbíhají kolemjdoucí i příslušníci Veřejné bezpečnosti.

Jeden z nich otevře dveře a se směsicí pocitů pohlédne na nevýraznou osobu, jejíž útlé nohy se dál houpou nad pedály. „Proboha ženská, co se stalo? Selhaly vám brzdy? Nebo jste usnula?“ chrlí ze sebe policista.

Malá bytost, ze které silný stroj udělal nezastavitelné vraždící monstrum, zakroutí hlavou. Ze rtů jí splynou slova neuhasínající zášti: „Je to moje odplata společnosti za to, jak se ke mně chovala.“ Ve finále sprovodí ze světa celkem osm obětí.

Pohled na Strossmayeerovo náměstí a tramvajovou zastávku, místo činu, kde Hepnarová najela do skupiny lidí. FOTO: Dezidor/Creative Commons/CC BY 3.0
Pohled na Strossmayeerovo náměstí a tramvajovou zastávku, místo činu, kde Hepnarová najela do skupiny lidí. FOTO: Dezidor/Creative Commons/CC BY 3.0

Co na to řeknou experti?

Kromě kriminalistů dostávají prostor také odborníci v bílých pláštích. Lékaři zjistí, že léky a alkohol nesehrály ve smrtící jízdě žádnou roli. Hepnarová sama neúnavně trvá na tom, že útok spáchala vědomě a úmyslně.

Její duševní rozpoložení zkoumají psychologové a psychiatři. Byla vůbec příčetná? Ona se mezitím usídlí ve vazební věznici. Miroslav, kterého poznala v malešické ubytovně, nad ní nezlomí hůl.

Dokonce se ji snaží podpořit dopisy, které adresuje na místo jejího prozatímního ubytování. Od drtivé většiny ostatních známých se podobného postoje dočká stěží.

K soudu jen se vstupenkou

Hlavní líčení se rozběhne na jaře 1974. Zájem veřejnosti je obrovský. Do jednací síně se nakonec dostanou jen ti, kteří si zavčas pořídí vstupenku. Obžalovaná rozhodně nesedí v koutě jako roztřesený uzlíček nervů. Chladně mluví o svých pohnutkách i záměrech.

Známky lítosti by u ní i ten největší zastánce hledal těžko. Takové chování se celkem pochopitelně ani trochu nezamlouvá jejímu obhájci Otakaru Topičovi. Dívka naprosto hatí jeho snahy uchránit ji před hrdelním ortelem. On přesto dělá, co může.

Označí ji za schizofreničku. Průlomu v kauze tím však nedosáhne.

Strach přijde až u „šibenice“

Olga ostatně o jeho pomoc nijak zvlášť nestojí. Podle mínění vyšetřovatelů to dokonce vypadá, že se na tlak oprátky na svém krku do určité míry těší. Když padne nekompromisní verdikt, bez váhání ho přijme.

Odvolání sice podá její matka, na finální trest to ale vliv mít nebude. Zatímco plynou další měsíce, odsouzenkyně čeká na výkon popravy. Zdá se, že na životě jí vůbec nezáleží. V březnu 1975 se ale všechno změní. Přijde totiž den D. Olga o tom neví.

Když ji muži v uniformách vedou „na šibenici“ v prostorách pankrácké věznice, maska netečnosti jí spadne. Údajně ječí, zmítá se, kouše a kope. Zápasí o každý další nádech. Jedná se však o předem prohraný boj.

Foto: viz popisky, úvodní foto: FOTO: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml