Hořká čokoláda s minimálně 70 % kakaa má kladný vliv na zdraví. Jde o novodobé poznatky, nebo to bylo známo už dříve?
O léčivých účincích čokolády se vědělo už velmi dávno. Znali je dobře již Mayové a Aztékové, kteří ale samozřejmě ještě neměli k dispozici žádné metody vědecké analýzy ale po generace pozorovali její účinky při dlouhodobé konzumaci nápoje z ní vyrobeného. Čokoládu poté považovali hlavně za posilující lék a afrodiziakum.
Osobnosti podléhají chuti
Chuti kakaové pochoutky poté, co se po dobytí Nového Světa dostala do Evropy, podlehla celá řada známých osobností, například italský diplomat a dobrodruh Giacomo Casanova (1725–1798) nebo Madame du Barry (1743–1793), milenka francouzského krále Ludvíka XV. (1710–1774).
Běžně se čokoládový nápoj pil na panovnických a šlechtických dvorech. Velmi brzy se hovoří o jeho posilujícím vlivu na člověka. Roku 1591 se objevuje zřejmě vůbec první kniha, která mapuje pozitivní vliv čokolády na lidské zdraví.
Ovlivňuje cholesterol
Podrobné studie, týkající se složení čokolády z pohledu výživných látek a jejího přesného působení na lidské zdraví, jsou ale pochopitelně novodobou záležitostí. Prokazují například skutečnost, že látky a sloučeniny obsažené v čokoládě mají pozitivní vliv na faktory, které se označují za rizikové z pohledu vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Například pomáhají snižovat LDL cholesterol označovaný za „špatný,“ a naopak navyšují podíl „dobrého“ HDL cholesterolu. Dále hořká čokoláda stimuluje třeba produkci hormonu dobré nálady serotoninu.