Domů     Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
18.5.2024

Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství.

Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet a spojovat, a čím jsou větší, tím více svou gravitací přitahují hmotu z okolí.

Rodí se planetesimály, základy budoucích planet. Každá bude jiná. A na každou čeká trochu jiný osud…

MERKUR přišel o kabát

Následek: je nejmenší planetou

Když jsou planety ještě dětmi, roste Merkur podobně jako jeho sourozenci. Možná mohl být jednou tak velký jako Země… , jenže pak se všechno změní a Merkur zůstane prckem! Proč?

Možná doplatí na to, že obíhá příliš blízko Slunce. Tehdy ještě mladá nevybouřená hvězda prudce mění svou teplotu, fouká kolem ní silný vítr a panují tu celkově tak náročné podmínky, že v nich přijde Merkur o velkou část svého povrchu a pláště!

Lehčí prvky se odpaří do okolního prostoru, zatímco ty těžší, dříve koncentrované jen uvnitř, začnou tvořit většinu struktury planety.

Přestože je dnes Merkur jen o něco větší málo než náš Měsíc, jeho superhorké kovové jádro je zhruba stejné velké, jako má Země!

Kvůli dramatické minulosti Merkuru moc krásy nezbylo. Ani pestré barvy bohužel nejsou reálné. Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kvůli dramatické minulosti Merkuru moc krásy nezbylo. Ani pestré barvy bohužel nejsou reálné. Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.

VENUŠE zařadila zpátečku

Následek: točí se obráceně

Je krásná a pořádně nažhavená, dokonce vůbec nejžhavější ze všech planet Sluneční soustavy (průměrné teploty tu dosahují 460 °C). Přesto zůstane opuštěná jako kůl v plotě.

Kdokoliv živý by se totiž k Venuši přiblížil, toho by okamžitě zadusila atmosféra přeplněná jedovatým oxidem uhličitým!

Hustá oblaka zdobí Venuši už od dětství a dle jedné teorie jsou jednou z příčin další její výjimečnosti.

Mezi mohutnou atmosférou a jednotlivými vrstvami planety působí tak velké slapové síly, až se jednou celá planeta otřese v základech a změní směr své rotace!

Zatímco ostatní planety rotují kolem své osy od západu k východu, v případě rebelky Venuše je to opačně.

Venuše se točí opačným směrem než všechny ostatní planety. Foto: Burkhard Mücke / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Venuše se točí opačným směrem než všechny ostatní planety. Foto: Burkhard Mücke / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

ZEMĚ byla boxovacím pytlem

Následek: vznikne tu život

Jako dítě to Země vůbec nemá lehké. Před 4,6 až 3,8 miliardami let, kdy je ještě ošklivým káčátkem hyzděným množstvím sopek, je vystavena čilému bombardování okolními tělesy!

Z rozdrážděných sopek při srážkách uniká mnoho plynů a z nich se postupně formuje atmosféra.

Hlavními složkami jsou oxid uhličitý, vodní páry, metan, oxid siřičitý a amoniak. Tyto plyny vytvářejí tzv. skleníkový efekt – pohlcují sluneční záření o větších vlnových délkách, které pak atmosféru (a tím i planetu) zahřívá.

Když bombardování trochu ustane, povrch začne chladnout, mraky vodních par zkondenzují do dešťů a vytvoří mělký oceán. Voda se díky atmosféře udrží v tekutém stavu, skleníkový efekt zabrání úniku tepla…., rodí se ideální podmínky pro vznik života!

Za život na Zemi vděčíme souhře mnoha „zázraků“! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.
Za život na Zemi vděčíme souhře mnoha „zázraků“! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.

MARS promarnil šanci na život

Následek: bez atmosféry planeta zmrzne

Ke kterému ze sourozenců má Země ve svém dětství nejblíže? Rozhodně je to Mars! Jejich vývoj probíhá dlouhou dobu skoro stejně. I Mars je malebnou planetou zalitou oceány a obklopenou modrou oblohou…, než se to zvrtne!

Atmosféra zmizí, Mars si ji neudrží hlavně kvůli malé hmotnosti (oproti Zemi má jen třetinovou gravitaci) přispěje i mizející magnetické pole a možná i četné nárazy cizích těles.

V každém případě ustane koloběh oxidu uhličitého, který je odpovědný za zahřívání prostředí na Zemi, a zastaví se všechny k životu nutné reakce. Mars se stane ledovou pustinou…

Na Marsu to nejdřív vypadá stejně nadějně jako na Zemi. Než se všechno pokazí… Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.
Na Marsu to nejdřív vypadá stejně nadějně jako na Zemi. Než se všechno pokazí… Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.

JUPITER mohl být hvězdou

Následek: zůstane obří planetou

Kdo by se nechtěl stát hvězdou! Ne každý k tomu má předpoklady, ovšem dobře našlápnuto má rozhodně Jupiter!

Jeho plynové tělo v dětství neuvěřitelně rychle roste, brzy je několikanásobně větší než jeho sourozenci. I jeho vnitřní složení je od počátku hvězdné.73 % jeho hmoty tvoří vodík a 24 % helium, což je v podstatě stejné jako u Slunce.

Stačí jediné – aby se v jeho jádře zažehly termonukleární reakce, díky kterým hvězdy svítí.

To se ale nestane! Tehdy ještě asi dvakrát větší Jupiter bohužel není dostatečně hmotný, proto se začne smršťovat a zůstane jen obří planetou.

My však můžeme mít jen rádi, že Jupiteru hvězdná kariéra nevyšla. Jinak by totiž konkuroval Slunci a teploty na Zemi by vzrostly natolik, že by na ní nikdy nemohl vzniknout život!

Jupiter se mohl stát hvězdou, ale nepovedlo se! Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.
Jupiter se mohl stát hvězdou, ale nepovedlo se! Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.

SATURN je nejlepší kamarád

Následek: má nejvíce měsíců

Saturn je velmi společenskou planetou. Čím víc kamarádů, tím lépe! Jak je ale získat? Když je ve svých počátcích Sluneční soustava mnohem divočejším prostorem než dnes, poletuje kolem něj mnoho větších i menších těles. Stačí jen natáhnou své gravitační paže… a ukořistit si je pro sebe!

Navazování kontaktů jde Saturnu tak dobře, že nasbírá vůbec nejvíce kamarádů (měsíců) ze všech planet Sluneční soustavy.

Podle posledních údajů NASA je jich nyní známo 146. A mezi nimi i skuteční giganti, třeba Titan, který je i větší než Merkur a jde o jediný známý satelit, u kterého byla objevena atmosféra. A také jeden z nejžhavějších kandidátů na nalezení života.

Kolem Saturnu obíhá nejméně 146 měsíců. Foto: NASA Hubble / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kolem Saturnu obíhá nejméně 146 měsíců. Foto: NASA Hubble / Creative Commons / CC BY 2.0.

Kdo ho povalil URAN?

Následek: po své dráze se kutálí

Všechny planety se na cestě okolo Slunce úhledně otáčejí dokola. Jen Uran je trochu výstřední. Jeho rotační osa je natolik nakloněná (v podstatě rovnoběžná s rovinou oběhu), že po oběžné dráze doslova válí sudy.

Jak se to stalo, že ztratil rovnováhu a už se nenarovnal? S největší pravděpodobností narazil na jiné vesmírné těleso a trochu se poprali. Soupeř navíc možná nebyl jen jeden, postupně se Uran utká s několik tělesy většími než Země a jednoduše to neustojí!

A protože je tehdy ještě obklopen oblakem prahu a plynu, z něj zformované prstence a měsíce se pak také točí „nakřivo“, spolu s ním.

Zatímco všechny planety rotují vzpřímené, Uran válí sudy! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.
Zatímco všechny planety rotují vzpřímené, Uran válí sudy! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.

NEPTUN má popleteného přítele

Následek: opačně rotující měsíc se stane prstencem

Ani Neptun není nudný, od mala má totiž dost nevšedního kamaráda. Jmenuje se Triton a je to opravdu podivín – jako jediný velký měsíc Sluneční soustavy obíhá svou planetu retrográdně, tedy v opačném směru její rotace.

Malá tělesa to tak dělají běžně, Triton je však větší než třeba trpasličí planeta Pluto a svou planetu navíc obíhá docela blízko. Jejich přátelství je rozhodně raritou! Triton nejspíš k Neptunu zabloudil z tzv.

Kuiperova pásu asteroidů (oblasti s koncentrací malých těles za drahou Neptunu) a už u něj zůstal.

A přátelství to nejspíš bude na život a smrt! I kvůli opačné rotaci Triton postupně ztrácí moment hybnosti a stále se přibližuje ke své planetě. Až ho zcela dotrhají slapové síly, k čemuž dojde tak za 3,6 miliardy let, stane se Neptunovým prstencem….

Neptunův měsíc Triton se vymyká všem ostatním měsícům. Foto: Andrea Luck / Creative Commons / CC BY 2.0.
Neptunův měsíc Triton se vymyká všem ostatním měsícům. Foto: Andrea Luck / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: úvodní foto: Image Editor / Creative Commons / CC BY 2.0. 1-8: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při