Domů     Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
19.5.2024

Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.

Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo přece jen není jistý, o koho se jedná, rozhodně mu svitne, když uslyší přezdívku Heparinový vrah. Ten si momentálně odpykává doživotní trest za vraždu sedmi lidí.

Otec se snaží, seč může

Zelenka se narodí v roce 1976 do spořádané rodiny. Petrův otec se z něj a jeho mladší sestry snaží vychovat slušné a inteligentní lidi, je trochu perfekcionista a pedant. Poctivě dohlíží na to, aby jeho potomci ve škole prospívali a plnili své úkoly.

Matka stojí lehce v pozadí, je to taková vrba, ke které se děti chodí vyplakat, když je na ně tatínek až příliš přísný. Žádné velké konflikty však v rodině nejsou.

Zelenka vystuduje Střední zemědělskou školu v Jihlavě a pak si udělá záchranářskou nástavbu v Brně. Začne pracovat ve zdravotnictví, ale zaměstnavatele mění jako na běžícím pásu. Má totiž osobní problémy, které přenáší do práce.

Za zdmi havlíčkobrodské nemocnice vyhaslo zbytečně sedm životů. FOTO: Al.trcka /Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED
Za zdmi havlíčkobrodské nemocnice vyhaslo zbytečně sedm životů. FOTO: Al.trcka /Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Soukromí ho válcuje

Postupem času totiž Zelenka zjišťuje, že ho přitahuje stejné pohlaví. Homosexualita je ale něco, co jeho otec dokáže jen stěží skousnout. ,,Kdo z rodičů tvrdí, že ho taková věc neraní, je pokrytec,“ nechá se později slyšet Zelenka starší.

A tak se mezi Petrem a rodiči stupňují neshody. Konflikty ale řeší i s partnerem, kterého si najde, a své trable začne utápět v alkoholu. V práci je proto roztržitý a častokrát se dokonce ani na směnu nedostaví.

Pevně zakotví až v roce 2005 na anesteziologicko-resuscitačním oddělení havlíčkobrodské nemocnice. Tady jsou z něj nadšení. Téhož roku odmaturuje v oboru všeobecná zdravotní sestra. A brzy je ve „špitále“ dokonce povýšen na vedoucího oddělení sester.

Začne to jako experiment

Přestože to na první pohled není znát, jeho osobní problémy se stupňují. Začíná být hodně unavený, otrávený a neskutečně ho rozčilují jak pacienti, tak kolegové. Je naprosto vyhořelý. Svoji rozervanou duši se rozhodne vyléčit hodně podivným experimentem.

V květnu 2006 opakovaně podá jednomu z pacientů heparin. Chce prý zkusit, co to s ním udělá. Nakonec se nic nestane. Muž přežije. A tak je načase vyzkoušet účinky na někom dalším. První obětí se stane senior (68), kterému Zelenka podá heparin celkem dvakrát.

Důchodce vykrvácí. Již předtím měl ale problémy se srážlivostí krve a smrt na anesteziologicko-resuscitačním oddělení není zase tak ojedinělá, aby se nad ní někdo příliš pozastavil. A tak první oběť zvrácenému vrahovi projde bez povšimnutí.

Heparin je lék, ale byl i vražednou zbraní. FOTO: PanaromicTiger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Heparin je lék, ale byl i vražednou zbraní. FOTO: PanaromicTiger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Vraždí před koncem směny

Zelenka v nadvládě nad životem a smrtí najde zalíbení. Kromě heparinu občas podá pacientům například solný roztok, inzulin nebo léky proti křečím. Zabijí ale vždy jen heparinem.

Oběti si vybírá zcela náhodně, pokaždé jde ovšem o člověka v bezvědomí nebo v umělém spánku, aby k němu mohl proniknout zcela nepozorovaně. Navíc útočí těsně před koncem svojí směny.

Než se tak projeví účinky smrtící dávky léku, je už v klidu doma a to nejhorší si odnese druhá směna. Pacienti vykrvácejí a bezradnost lékařů ve chvíli, kdy se je snaží marně zachránit, u Zelenky vyvolává pocit uspokojení. Líbí se mu, že je v tu chvíli jediný, kdo ví, co se děje.

Primář s očima na stopkách

Že za stoupajícím počtem úmrtí stojí někdo ze zaměstnanců, zpočátku nikoho nenapadne. Jejich rostoucí počet ale přece jen vrtá hlavou primáři oddělení ARO Pavlu Longinovi.

„Zpozoroval na svém oddělení, že mají zvýšené množství pacientů, kteří nekontrolovaně krvácejí,“ vypovídá později jeden z vyšetřovatelů. Longin si posléze srovná rozpis služeb zaměstnanců s daty úmrtí. Ze 40 podezřelých krvácení byl 23krát podán heparin.

Z toho měl 23krát službu Zelenka. A když má Zelenka tři týdny dovolenou, nezemře nikdo. Zvláštní? V září 2006 proto svá podezření předává Longin vedení nemocnice. To ale jedná zcela nepochopitelně.

Práce v nemocnici je náročná, ale nelze řešit své problémy vraždami pacientů. FOTO: Freepik
Práce v nemocnici je náročná, ale nelze řešit své problémy vraždami pacientů. FOTO: Freepik

Vraha jen propustí 

Místo toho, aby nemocnice okamžitě podala na Zelenku trestní oznámení, pouze ho propustí a na policii se obrátí až se zpožděním, v polovině října. Neoznámí navíc podezření z vražd, ale jen z ublížení na zdraví.

To už má Zelenka nastoupit do další nemocnice, tentokrát v Jihlavě. Do případu se proto opět angažuje primář Longin, který má obavy, že bude Zelenka vraždit i tam. Dne 1. prosince 2006 nakonec policie sériového vraha zatýká přímo během noční služby.

Zelenka se brání zuby nehty, je mu to ale pramálo platné. V lednu 2008 se několikanásobný vrah postaví před soud. Dušuje se, že nechtěl nikoho zabít, ale jen ,,vykolejit“ lékaře.

Dostane doživotí

Zelenka podstoupí i mnoho psychologických vyšetření. Odborníci ho označí za člověka s poruchou osobnosti, nízkou empatií a citovým chladem. Nic z toho ale není diagnóza, která by ho zbavila odpovědnosti za jeho činy.

Nakonec se mu podaří prokázat sedm vražd a deset pokusů o ně. Krajský soud v Hradci Králové jej odsoudí na doživotí. Trest potvrdí i Vrchní soud v Praze.

Na svobodu může být Zelenka podmínečně propuštěn nejdříve v roce 2038. Není ovšem jediný, kdo se v celé kauze postaví před soud. Za neohlášení nebezpečného zabijáka je potrestán i Josef Pejchl, tehdejší ředitel havlíčkobrodské nemocnice.

Dostane podmínku. Tu mu však odvolací soud v Pardubicích v roce 2018 zruší.

Doživotní trest si odpykává ve Valdicích. FOTO: Petr Kadlec / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 DEED
Doživotní trest si odpykává ve Valdicích. FOTO: Petr Kadlec / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 DEED

Stará se o zahrádku

V současné době si Zelenka odpykává trest ve valdické věznici. Ředitel mu dovolí udělat si malou zahrádku, kde se stará o záhonek s pár květinami a zeleninou. Hlavu si trénuje pomocí křížovek. Psychicky na tom ale není údajně nejlépe.

Aby se vyrovnal s trestem doživotí, musí brát uklidňující léky. Hodně zhubne, a navíc často upadá do depresivních stavů. Rodiče ho navštěvují sporadicky. Jeho matka se s tím, co se stalo, jen velmi těžko vyrovnává.

Příběh sériového vraha veřejnost upoutá natolik, že se dostane až na televizní obrazovky. Třeba v roce 2009 o něm režisér Dan Svátek natočí film s názvem Hodinu nevíš.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při