Domů     Co jste nevěděli o vejcích?
Co jste nevěděli o vejcích?
6.5.2021

Každé vejce je nejdřív vajíčkem – zárodečnou buňkou tvořenou žloutkem, která vzniká ve vaječníku ptačí samice…

Když se vajíčko uvolní a putuje vejcovodem, nabalí na sebe postupně bílek, vaječné blány a nakonec i skořápku. Jakmile projde kloakou a dostane se ven, jinými slovy samice ho snese, říká se vajíčku vejce. A pak se tedy vylíhne mládě? Nemusí!

Naprostá většina vajec, který máme doma v lednici, nejsou oplodněná, a to, co jíme, rozhodně není zárodek kuřátka. Pokud je slepice správně krmená a má vhodné podmínky, bez problémů snáší vejce i bez kohouta oplodnitele. Stačí jí světlo, alespoň tedy12 hodin denně.

Pochoutkou již od pravěku

Kdo první zjistil, že se zvířecí vejce dají jíst? Jasné důkazy o jejich konzumaci pocházejí již z mladší doby kamenné. V lidských žaludcích končí vejce racků, pštrosů, krocanů, kachen, hus, ale třeba i želv.

Staří Egypťané a Číňané kvůli vejcím chovají pávy nebo holuby. Pak se ale brzy ukáže, že se pro tento účel nejlépe hodí slepice.

Průměrné slepičí vejce bez skořápky váží 53 gramů. Rekord drží vejce o hmotnosti 454 g, které snese roku 1956 bílá slepice v New Jersey. Foto: stevepb / Pixabay.
Průměrné slepičí vejce bez skořápky váží 53 gramů. Rekord drží vejce o hmotnosti 454 g, které snese roku 1956 bílá slepice v New Jersey. Foto: stevepb / Pixabay.

Slepičí robota

Slepice snese první vejce ve věku asi 20 týdnů. Pak už v tom pokračuje téměř každý den. Závisí na plemeni, ale v průměru zvládne 300 vajec za rok. Vytvoření jednoho jí trvá zhruba 24 hodin, poté potřebuje chvilku na zotavení.

Slepice z domácího chovu je nejčinnější je během prvního roku, 4. rok výkonnost klesá na polovinu a okolo 7. roku odchází do důchodu. Starší slípky snášejí větší vejce, ale s tenčí skořápkou.

Vezměte si lupu. Nebo mikroskop!

Nejmenší vejce mezi ptáky snášejí kolibříci. Pěticentimetroví drobečci s dlouhým zobákem se starají o vajíčka velká asi 7 milimetrů a vážící třeba 25 miligramů.

Úplně nejmenší vajíčka v celé živočišné říši ale musíme hledat u hmyzu – parazitní mušky Clemelis pullata kladou miniaturky velké sotva 2 setiny milimetru.

Pštrosí vejce váží zhruba 30x více než slepičí. Větší mezi současnými ptáky nenajdete! Foto: polyfish / Pixabay.
Pštrosí vejce váží zhruba 30x více než slepičí. Větší mezi současnými ptáky nenajdete! Foto: polyfish / Pixabay.

Vaječní giganti? Pštros, kivi a dinosauři.

Pokud byste si chtěli dát k snídani opravdu pořádné vejcem zkuste pštrosí. Žádný jiný pták na planetě vám větší nesnese. Může vážit až 1,5 kilogramu (30x více než slepičí!) a natvrdo ho budete vařit asi hodinu.

Žloutek pštrosího vejce je zároveň největší buňkou, kterou můžete v současné přírodě najít.

Ze dvou spojených půlek pštrosího vejce je vyroben patrně nejstarší glóbus na světě, na němž je již zobrazena Amerika. Glóbus je velký jako grep a pochází z roku 1504.

Největší vejce v poměru ke své velikosti ale snáší novozélandský kivi. Zatímco vejce pštrosa tvoří asi 2 % jeho hmotnosti, vejce ptáka kivi (cca 450 gramů) váží jako čtvrtina samice.

Pokud bychom však hledali největší vejce všech dob, snesli by nám ho oviraptatosauři žijící před desítkami milionů let na území Číny.

Až 66 cm dlouhá vajíčka s půlcentimetrovou skořápkou a názvem Macroelongatoolithus xixianensis dnes odpočívají v čínském geologickém muzeu.

Vaječná duha

Vajíčka od běžné slepice jsou bílá nebo hnědá. S barvou peří drůbeže to nesouvisí, nahnědlá barva vzniká díky pigmentu z krve a žluči. O dost zajímavější, tyrkysová vejce, vám snese vousatá slepice araukana pocházející z Chile.

A mezi ostatními ptáky je paleta ještě pestřejší. Tmavě zelená vejce mají ptáci emu, světle zelená či žlutá nandu. V jiných hnízdech najdete i fialová, růžová, oranžová či kropenatá.

Šnek má nejdražší na světě!

Přijde vám kaviár drahý? Většina druhů nemá na šnečí vejce – kilogram jich vyjde v průměru na 100 000 Kč!

Na nevšední specialitě si pochutnávají již staří Římané, na popularitě naroste především ve Francii za dob Napoleona, kdy se kvůli obchodní blokádě nemůže dovážet kaviár.

Drobná šnečí vajíčka chutnají jako směs trávy a hub, jsou slizká a v ústech jemně křupou. Milují je také Italové a astronomickou cenu za ni rádi zaplatí i kvůli tomu, že prý zvyšují libido a prodlužují život.

Vejce emu hnědého si se slepičím rozhodně nespletete. Foto: 1lenore / Creative Commons / CC BY 2.0.
Vejce emu hnědého si se slepičím rozhodně nespletete. Foto: 1lenore / Creative Commons / CC BY 2.0.

Které je nejvydatnější?

Když v roce 1905 zesláblá posádka francouzského polárníka Jeana-Baptiste Charcota (1867 – 1936) dopluje do Antarktidy, právě vejce tučňáků je údajně znovu postaví na nohy. Není divu, bývají označována za nejvýživnější jídlo na světě!

Aby nevylíhnutá tučňáčí mláďata přežila v polárních podmínkách, vejce jsou skutečně nadupaná vitamíny a proteiny.

Baterie ze skořápek

Skořápky většinou vyhodíme do koše, ale možná si by si zasloužily lepší osud. Tvoří je porézní uhličitan vápenatý, který se hodí třeba jako hnojivo do květináče. Také vybělí prádlo, vyčistí odpad nebo je výtečný do pleťové masky.

Podle jednoho nedávného výzkumu by se rozemleté skořápky mohly využívat i jako elektrody při výrobě levných li-on baterií.

Ptáci na vejcích sedí . Ale ne všichni…

Většina ptáků se o své nenarozené potomky ve vejcích pečlivě stará, a dokud je třeba, zahřívají je svým tělem.

Některé druhy, například taboni, však volí jinou taktiku a nakladená vejce poctivě zahrabou. Někam, kde je teplo – do hromady tlejících rostlin, vyhřátého písku nebo do sopečného popela.

Šnečí vejce jsou vyhlášenou pochoutkou. Za 50g plechovku zaplatíte okolo 5000 Kč. Foto: Vinsky2002 / Pixabay.
Šnečí vejce jsou vyhlášenou pochoutkou. Za 50g plechovku zaplatíte okolo 5000 Kč. Foto: Vinsky2002 / Pixabay.
Foto: úvodní foto: StockSnap / Pixabay 1, 2, 4: Pixabay. 3: Creatice Commons
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h