Domů     Co jste nevěděli o vejcích?
Co jste nevěděli o vejcích?
6.5.2021

Každé vejce je nejdřív vajíčkem – zárodečnou buňkou tvořenou žloutkem, která vzniká ve vaječníku ptačí samice…

Když se vajíčko uvolní a putuje vejcovodem, nabalí na sebe postupně bílek, vaječné blány a nakonec i skořápku. Jakmile projde kloakou a dostane se ven, jinými slovy samice ho snese, říká se vajíčku vejce. A pak se tedy vylíhne mládě? Nemusí!

Naprostá většina vajec, který máme doma v lednici, nejsou oplodněná, a to, co jíme, rozhodně není zárodek kuřátka. Pokud je slepice správně krmená a má vhodné podmínky, bez problémů snáší vejce i bez kohouta oplodnitele. Stačí jí světlo, alespoň tedy12 hodin denně.

Pochoutkou již od pravěku

Kdo první zjistil, že se zvířecí vejce dají jíst? Jasné důkazy o jejich konzumaci pocházejí již z mladší doby kamenné. V lidských žaludcích končí vejce racků, pštrosů, krocanů, kachen, hus, ale třeba i želv.

Staří Egypťané a Číňané kvůli vejcím chovají pávy nebo holuby. Pak se ale brzy ukáže, že se pro tento účel nejlépe hodí slepice.

Průměrné slepičí vejce bez skořápky váží 53 gramů. Rekord drží vejce o hmotnosti 454 g, které snese roku 1956 bílá slepice v New Jersey. Foto: stevepb / Pixabay.
Průměrné slepičí vejce bez skořápky váží 53 gramů. Rekord drží vejce o hmotnosti 454 g, které snese roku 1956 bílá slepice v New Jersey. Foto: stevepb / Pixabay.

Slepičí robota

Slepice snese první vejce ve věku asi 20 týdnů. Pak už v tom pokračuje téměř každý den. Závisí na plemeni, ale v průměru zvládne 300 vajec za rok. Vytvoření jednoho jí trvá zhruba 24 hodin, poté potřebuje chvilku na zotavení.

Slepice z domácího chovu je nejčinnější je během prvního roku, 4. rok výkonnost klesá na polovinu a okolo 7. roku odchází do důchodu. Starší slípky snášejí větší vejce, ale s tenčí skořápkou.

Vezměte si lupu. Nebo mikroskop!

Nejmenší vejce mezi ptáky snášejí kolibříci. Pěticentimetroví drobečci s dlouhým zobákem se starají o vajíčka velká asi 7 milimetrů a vážící třeba 25 miligramů.

Úplně nejmenší vajíčka v celé živočišné říši ale musíme hledat u hmyzu – parazitní mušky Clemelis pullata kladou miniaturky velké sotva 2 setiny milimetru.

Pštrosí vejce váží zhruba 30x více než slepičí. Větší mezi současnými ptáky nenajdete! Foto: polyfish / Pixabay.
Pštrosí vejce váží zhruba 30x více než slepičí. Větší mezi současnými ptáky nenajdete! Foto: polyfish / Pixabay.

Vaječní giganti? Pštros, kivi a dinosauři.

Pokud byste si chtěli dát k snídani opravdu pořádné vejcem zkuste pštrosí. Žádný jiný pták na planetě vám větší nesnese. Může vážit až 1,5 kilogramu (30x více než slepičí!) a natvrdo ho budete vařit asi hodinu.

Žloutek pštrosího vejce je zároveň největší buňkou, kterou můžete v současné přírodě najít.

Ze dvou spojených půlek pštrosího vejce je vyroben patrně nejstarší glóbus na světě, na němž je již zobrazena Amerika. Glóbus je velký jako grep a pochází z roku 1504.

Největší vejce v poměru ke své velikosti ale snáší novozélandský kivi. Zatímco vejce pštrosa tvoří asi 2 % jeho hmotnosti, vejce ptáka kivi (cca 450 gramů) váží jako čtvrtina samice.

Pokud bychom však hledali největší vejce všech dob, snesli by nám ho oviraptatosauři žijící před desítkami milionů let na území Číny.

Až 66 cm dlouhá vajíčka s půlcentimetrovou skořápkou a názvem Macroelongatoolithus xixianensis dnes odpočívají v čínském geologickém muzeu.

Vaječná duha

Vajíčka od běžné slepice jsou bílá nebo hnědá. S barvou peří drůbeže to nesouvisí, nahnědlá barva vzniká díky pigmentu z krve a žluči. O dost zajímavější, tyrkysová vejce, vám snese vousatá slepice araukana pocházející z Chile.

A mezi ostatními ptáky je paleta ještě pestřejší. Tmavě zelená vejce mají ptáci emu, světle zelená či žlutá nandu. V jiných hnízdech najdete i fialová, růžová, oranžová či kropenatá.

Šnek má nejdražší na světě!

Přijde vám kaviár drahý? Většina druhů nemá na šnečí vejce – kilogram jich vyjde v průměru na 100 000 Kč!

Na nevšední specialitě si pochutnávají již staří Římané, na popularitě naroste především ve Francii za dob Napoleona, kdy se kvůli obchodní blokádě nemůže dovážet kaviár.

Drobná šnečí vajíčka chutnají jako směs trávy a hub, jsou slizká a v ústech jemně křupou. Milují je také Italové a astronomickou cenu za ni rádi zaplatí i kvůli tomu, že prý zvyšují libido a prodlužují život.

Vejce emu hnědého si se slepičím rozhodně nespletete. Foto: 1lenore / Creative Commons / CC BY 2.0.
Vejce emu hnědého si se slepičím rozhodně nespletete. Foto: 1lenore / Creative Commons / CC BY 2.0.

Které je nejvydatnější?

Když v roce 1905 zesláblá posádka francouzského polárníka Jeana-Baptiste Charcota (1867 – 1936) dopluje do Antarktidy, právě vejce tučňáků je údajně znovu postaví na nohy. Není divu, bývají označována za nejvýživnější jídlo na světě!

Aby nevylíhnutá tučňáčí mláďata přežila v polárních podmínkách, vejce jsou skutečně nadupaná vitamíny a proteiny.

Baterie ze skořápek

Skořápky většinou vyhodíme do koše, ale možná si by si zasloužily lepší osud. Tvoří je porézní uhličitan vápenatý, který se hodí třeba jako hnojivo do květináče. Také vybělí prádlo, vyčistí odpad nebo je výtečný do pleťové masky.

Podle jednoho nedávného výzkumu by se rozemleté skořápky mohly využívat i jako elektrody při výrobě levných li-on baterií.

Ptáci na vejcích sedí . Ale ne všichni…

Většina ptáků se o své nenarozené potomky ve vejcích pečlivě stará, a dokud je třeba, zahřívají je svým tělem.

Některé druhy, například taboni, však volí jinou taktiku a nakladená vejce poctivě zahrabou. Někam, kde je teplo – do hromady tlejících rostlin, vyhřátého písku nebo do sopečného popela.

Šnečí vejce jsou vyhlášenou pochoutkou. Za 50g plechovku zaplatíte okolo 5000 Kč. Foto: Vinsky2002 / Pixabay.
Šnečí vejce jsou vyhlášenou pochoutkou. Za 50g plechovku zaplatíte okolo 5000 Kč. Foto: Vinsky2002 / Pixabay.
Foto: úvodní foto: StockSnap / Pixabay 1, 2, 4: Pixabay. 3: Creatice Commons
Související články
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a