Domů     Co jste nevěděli o vejcích?
Co jste nevěděli o vejcích?
6.5.2021

Každé vejce je nejdřív vajíčkem – zárodečnou buňkou tvořenou žloutkem, která vzniká ve vaječníku ptačí samice…

Když se vajíčko uvolní a putuje vejcovodem, nabalí na sebe postupně bílek, vaječné blány a nakonec i skořápku. Jakmile projde kloakou a dostane se ven, jinými slovy samice ho snese, říká se vajíčku vejce. A pak se tedy vylíhne mládě? Nemusí!

Naprostá většina vajec, který máme doma v lednici, nejsou oplodněná, a to, co jíme, rozhodně není zárodek kuřátka. Pokud je slepice správně krmená a má vhodné podmínky, bez problémů snáší vejce i bez kohouta oplodnitele. Stačí jí světlo, alespoň tedy12 hodin denně.

Pochoutkou již od pravěku

Kdo první zjistil, že se zvířecí vejce dají jíst? Jasné důkazy o jejich konzumaci pocházejí již z mladší doby kamenné. V lidských žaludcích končí vejce racků, pštrosů, krocanů, kachen, hus, ale třeba i želv.

Staří Egypťané a Číňané kvůli vejcím chovají pávy nebo holuby. Pak se ale brzy ukáže, že se pro tento účel nejlépe hodí slepice.

Průměrné slepičí vejce bez skořápky váží 53 gramů. Rekord drží vejce o hmotnosti 454 g, které snese roku 1956 bílá slepice v New Jersey. Foto: stevepb / Pixabay.
Průměrné slepičí vejce bez skořápky váží 53 gramů. Rekord drží vejce o hmotnosti 454 g, které snese roku 1956 bílá slepice v New Jersey. Foto: stevepb / Pixabay.

Slepičí robota

Slepice snese první vejce ve věku asi 20 týdnů. Pak už v tom pokračuje téměř každý den. Závisí na plemeni, ale v průměru zvládne 300 vajec za rok. Vytvoření jednoho jí trvá zhruba 24 hodin, poté potřebuje chvilku na zotavení.

Slepice z domácího chovu je nejčinnější je během prvního roku, 4. rok výkonnost klesá na polovinu a okolo 7. roku odchází do důchodu. Starší slípky snášejí větší vejce, ale s tenčí skořápkou.

Vezměte si lupu. Nebo mikroskop!

Nejmenší vejce mezi ptáky snášejí kolibříci. Pěticentimetroví drobečci s dlouhým zobákem se starají o vajíčka velká asi 7 milimetrů a vážící třeba 25 miligramů.

Úplně nejmenší vajíčka v celé živočišné říši ale musíme hledat u hmyzu – parazitní mušky Clemelis pullata kladou miniaturky velké sotva 2 setiny milimetru.

Pštrosí vejce váží zhruba 30x více než slepičí. Větší mezi současnými ptáky nenajdete! Foto: polyfish / Pixabay.
Pštrosí vejce váží zhruba 30x více než slepičí. Větší mezi současnými ptáky nenajdete! Foto: polyfish / Pixabay.

Vaječní giganti? Pštros, kivi a dinosauři.

Pokud byste si chtěli dát k snídani opravdu pořádné vejcem zkuste pštrosí. Žádný jiný pták na planetě vám větší nesnese. Může vážit až 1,5 kilogramu (30x více než slepičí!) a natvrdo ho budete vařit asi hodinu.

Žloutek pštrosího vejce je zároveň největší buňkou, kterou můžete v současné přírodě najít.

Ze dvou spojených půlek pštrosího vejce je vyroben patrně nejstarší glóbus na světě, na němž je již zobrazena Amerika. Glóbus je velký jako grep a pochází z roku 1504.

Největší vejce v poměru ke své velikosti ale snáší novozélandský kivi. Zatímco vejce pštrosa tvoří asi 2 % jeho hmotnosti, vejce ptáka kivi (cca 450 gramů) váží jako čtvrtina samice.

Pokud bychom však hledali největší vejce všech dob, snesli by nám ho oviraptatosauři žijící před desítkami milionů let na území Číny.

Až 66 cm dlouhá vajíčka s půlcentimetrovou skořápkou a názvem Macroelongatoolithus xixianensis dnes odpočívají v čínském geologickém muzeu.

Vaječná duha

Vajíčka od běžné slepice jsou bílá nebo hnědá. S barvou peří drůbeže to nesouvisí, nahnědlá barva vzniká díky pigmentu z krve a žluči. O dost zajímavější, tyrkysová vejce, vám snese vousatá slepice araukana pocházející z Chile.

A mezi ostatními ptáky je paleta ještě pestřejší. Tmavě zelená vejce mají ptáci emu, světle zelená či žlutá nandu. V jiných hnízdech najdete i fialová, růžová, oranžová či kropenatá.

Šnek má nejdražší na světě!

Přijde vám kaviár drahý? Většina druhů nemá na šnečí vejce – kilogram jich vyjde v průměru na 100 000 Kč!

Na nevšední specialitě si pochutnávají již staří Římané, na popularitě naroste především ve Francii za dob Napoleona, kdy se kvůli obchodní blokádě nemůže dovážet kaviár.

Drobná šnečí vajíčka chutnají jako směs trávy a hub, jsou slizká a v ústech jemně křupou. Milují je také Italové a astronomickou cenu za ni rádi zaplatí i kvůli tomu, že prý zvyšují libido a prodlužují život.

Vejce emu hnědého si se slepičím rozhodně nespletete. Foto: 1lenore / Creative Commons / CC BY 2.0.
Vejce emu hnědého si se slepičím rozhodně nespletete. Foto: 1lenore / Creative Commons / CC BY 2.0.

Které je nejvydatnější?

Když v roce 1905 zesláblá posádka francouzského polárníka Jeana-Baptiste Charcota (1867 – 1936) dopluje do Antarktidy, právě vejce tučňáků je údajně znovu postaví na nohy. Není divu, bývají označována za nejvýživnější jídlo na světě!

Aby nevylíhnutá tučňáčí mláďata přežila v polárních podmínkách, vejce jsou skutečně nadupaná vitamíny a proteiny.

Baterie ze skořápek

Skořápky většinou vyhodíme do koše, ale možná si by si zasloužily lepší osud. Tvoří je porézní uhličitan vápenatý, který se hodí třeba jako hnojivo do květináče. Také vybělí prádlo, vyčistí odpad nebo je výtečný do pleťové masky.

Podle jednoho nedávného výzkumu by se rozemleté skořápky mohly využívat i jako elektrody při výrobě levných li-on baterií.

Ptáci na vejcích sedí . Ale ne všichni…

Většina ptáků se o své nenarozené potomky ve vejcích pečlivě stará, a dokud je třeba, zahřívají je svým tělem.

Některé druhy, například taboni, však volí jinou taktiku a nakladená vejce poctivě zahrabou. Někam, kde je teplo – do hromady tlejících rostlin, vyhřátého písku nebo do sopečného popela.

Šnečí vejce jsou vyhlášenou pochoutkou. Za 50g plechovku zaplatíte okolo 5000 Kč. Foto: Vinsky2002 / Pixabay.
Šnečí vejce jsou vyhlášenou pochoutkou. Za 50g plechovku zaplatíte okolo 5000 Kč. Foto: Vinsky2002 / Pixabay.
Foto: úvodní foto: StockSnap / Pixabay 1, 2, 4: Pixabay. 3: Creatice Commons
Související články
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Věda a technika
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
reklama
zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
Ve jménu břečťanu: Jaká je historie Ivy League?
Jindy ospalý kampus je na nohou. Všude jsou patrné vlaječky, kde velkými písmeny stojí název školy. Studenti si zase malují tváře, aby svoje spolužáky podpořili. Za pár chvil totiž odstartuje utkání s Harvardem. Několik amerických prezidentů, zakladatelé velkých firem či herci nebo úspěšní podnikatelé. Všichni úspěšně absolvují alespoň jednu univerzitu, která náleží do Břečťanové ligy, neboli […]
reklama
zajímavosti
Jak státy přišly ke svému jménu: Země medu a králíků!
Co je na jménech zemí vlastně tak zajímavého? Vypráví nám mnoho detailů z historie onoho kousku světa! Ať už odkazují na slavné osobnosti, připomínají dávno zaniklé tradice či nás na první pohled tak trochu klamou… Odkud slunce vychází? země: JAPONSKO Nenechme se zmást, Japonsko nejvýchodnějším místem na planetě není! Proč ho tedy všichni znají jako […]
Mohla se oblíbená čokoláda stát jedem?
Obliba čokolády jako nápoje v Evropě v minulosti stoupala pomalu. Ovšem nakonec ji vyšší vrstvy vzaly za svoji. Přesto to čokoláda neměla jednoduché. Dokonce šlo o dokonalý nápoj vhodný k tomu, aby se do něj dala namíchat dávka jedu. Anglický král Karel II. Stuart (1630–1685) si pořídí spoustu milenek. Sexuálním hrátkám se věnuje i před svou smrtí. […]
Proč se nám zdá, že nás někdo sleduje, i když to není pravda?
Horory nebo napínavé knihy v nás vzbuzují příjemný pocit strachu, pokud jsme v bezpečí domova. Ale co když i tam najednou máme dojem, že nejsme sami? Anebo když nás na ulici přepadne pocit, že se na nás někdo upřeně dívá a po rozhlédnutí kolem zjistíme, že to tak není? Nebojte se, je to dost běžná […]
Žil ve skutečnosti apačský náčelník Vinnetou?
Indiánky patří k poutavému čtení pro kluky i holky. Nejspíš se také s chutí zahloubáte do příběhů plných dobrodružství, kde rudí muži bojují proti nenasytným bělochům, kteří jim kradou jejich půdu, kde po staletí žili. Prim u nás hraje Vinnetou. Příběhy náčelníka Apačů, který ačkoliv touží po míru a spravedlnosti, musí se chtě nechtě postavit bělochům, u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz