Skip to content
reklama

Chcete topit dřevem i peletami? Jde to

Tento článek je reklamním sdělením

Pevná paliva jsou tradičním a dostupný řešením, jak vytápět dům nebo chatu. Kromě dříví jsou v posledních letech na vzestupu také dřevěné pelety. Vyrábějí se ze stejné suroviny, ale na rozdíl od dřeva umožňují automatický provoz kotle.

Typický tvar pelet vzniká slisováním pilin, které zůstávají jako odpad na pilách nebo ve dřevozpracujícím průmyslu. Mají tedy podobné vlastnosti jako dřevo, ale navíc nabízí jednodušší manipulaci, skladování a hlavně komfortnější způsob vytápění, který funguje do značné míry bezobslužně.

Ve srovnání s tím vyžaduje vytápění dřevem víc manuální práce a přípravy. Je potřeba nařezat kulatinu, nasekat polena a hlavně počkat minimálně 24 měsíců, než dřevo vyschne na optimální vlhkost. A přestože jsou moderní kotle navržené tak, aby měly jednoduchou obsluhu, nelze se vyhnout ručnímu přikládání paliva. Ve prospěch dřeva pak obvykle mluví náklady na vytápění, protože za pelety zaplatíte víc.

Palivo střídejte, jak chcete

Pro mnohé domácnosti může být výhodné oba typy vytápění kombinovat. A není to tak složité. Můžete si pořídit set, který tvoří kotel na pelety a dřevo. Budete mít dva propojené kotle, ale postačí vám jen jeden komín, což je výhoda.

„Palivo můžete variabilně střídat podle svých potřeb a využívat automatický i manuální provoz kotle,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, která tyto kotle vyrábí. „Sami si tak můžete zvolit, kdy budete ručně přikládat dřevo a kdy je pro vás jednodušší přejít na automatický chod a využívat peletový kotel se všemi jeho výhodami,“ dodává.

Kombinovaný kotel na pelety a dřevo je pro vás ideálním řešením, pokud vám nevadí příprava dřeva a práce s přikládáním, ale zároveň si chcete užít komfort automatického vytápění máte zdroj levného dřeva, které můžete využívat pro topení, ale nechcete být závislí jen na ručním přikládání oceníte finančně výhodné střídání paliva podle situace a vašich možností.

Od dřeva k peletám automaticky

Velkou výhodou sestavy těchto kotlů je, že ke změně vytápění může dojít samočinně. Když jste doma, můžete ručně přikládat a topit dřevem. Po vašem odchodu do práce lze zase využívat automatické doplňování a spalování pelet.

blank

Jakmile dohoří naložené dřevo a není možnost přiložit nové, je kotel schopný sám přejít na topení peletami. Automaticky rozdělá oheň pomocí zapalovací patrony a poté plynule dopravuje palivo ze zásobníku na rošt hořáku. Díky tomu funguje dál bez vaší asistence. Po návratu domů nemusíte hned spěchat zatopit, kotel na pelety mezitím topí za vás a udržuje požadovanou teplotu. V bezobslužném provozu může vytápět pět až sedm dnů a poté je jen potřeba dosypat do zásobníku novou dávku pelet.

V mobilu vidíte vše potřebné

Kotel na dřevo a pelety můžete také snadno připojit k domácí Wi-Fi síti a sledovat parametry vytápění v mobilu nebo na počítači. V aplikaci pak vidíte průběh vytápění i nastavené teploty,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z OPOP.

Při režimu spalování pelet má aplikace ještě další užitečné funkce. Pouhým kliknutím můžete odkudkoli spustit vytápění v domě a upravovat požadovanou teplotu. To oceníte nejen při návratu z dovolené, ale i při náhlé změně počasí nebo vašeho programu.

 

 

Foto: Shutterstock, OPOP
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha