Domů     Česká společnost investuje do řešení paradentózy
Česká společnost investuje do řešení paradentózy
8.12.2020

Ačkoli paradentóza představuje široce rozšířené infekční onemocnění postihující přibližně 30 % světové populace, kromě prevence zatím pro pacienty není k dispozici žádná účinná léčba.

Paradentóza je velkým strašákem zubů, ale i jejich majitelů.
Paradentóza je velkým strašákem zubů, ale i jejich majitelů.

Společnost PerioTrap Pharmaceuticals, dceřiná společnost Fraunhofer IZI, vyvinula novou metodu léčby, která umožňuje specifické vymýcení hlavních bakteriálních patogenů paradentózy, a tedy i řešení těžkého stádia tohoto onemocnění.

Výzkum s pomocí české investiční biotech společnosti i&i Prague a zahraničních venture kapitálových fondů zajistí financování pro pokračování vývoje tohoto léčiva.

Počáteční investice umožní společnosti pokrýt náklady na nutné fáze vývoje, klinické testování a pro následné uvedení na trh.

Zdravé zuby jsou důležité

Paradentóza je závažné chronické onemocnění, které dnes v České republice postihuje téměř každého dospělého člověka.

Její příčinnou je působení mikroorganismů, jejichž množení podporuje zubní plak a zubní kámen a které v konečném důsledku může vést až ke krvácení dásní a vypadávání zubů.

V současné době neexistuje žádný prostředek, kterým by bylo možné tyto mikroorganismy hubit, jedinou cestou, jak se paradentóze bránit, tak zůstává prevence a důsledná hygiena.

Jde o zánětlivé onemocnění dásní i okolního aparátu, na kterém jsou zuby zavěšeny.
Jde o zánětlivé onemocnění dásní i okolního aparátu, na kterém jsou zuby zavěšeny.

Pro Českou republiku je nová metoda významná zejména díky finančnímu zapojení českého biotech inkubátoru i&i Prague, který do pokračování vývoje tohoto léčiva investoval 200 tisíc EUR. Pro společnost, která se zaměřuje na podporu projektů v biotech oblasti, se jedná o první krok mimo brány ČR a dokazuje tím, že Praha patří ke špičce evropských měst, co se týká inovací a výzkumu.

i&i Prague dlouhodobě podporuje vědecké start-upy napříč Českou republikou.

PerioTrap je vůbec prvním projektem, do kterého investujeme mimo ČR, neboť zapadá do našeho portfolia kvalitou technologie, a zároveň nám pomáhá prohlubovat mezinárodní spolupráci, z jejíchž výhod těží všechny námi podporované projekty,“ říká ředitel biotech inkubátoru Jaromír Zahrádka.

Inovativní přístup

Díky novému léku a inovativnímu postupu aplikace by společnost PerioTrap mohla nejen drasticky snížit potřebu antibiotik, ale navíc předcházet řadě velmi závažných komplikací, snižujících výrazně kvalitu života.

Navíc se svým selektivním mechanismem, který cílí na hlavní patogeny přímo v místě infekce (ústní dutině), lze překonat chronické stavy a současně snížit systémové vedlejší účinky.

Klíčovým prvkem této strategie je enzym zvaný glutaminyl-peptid cyklotransferáza (QC) typu II, který je přítomen výlučně v patogenních bakteriích orálního biofilmu, přičemž hlavním katalyzátorem onemocnění je patogenická bakterie porphyromonas gingivalis.

Paradentóza představuje zdravotní stav vysoké lékařské pomoci, pro který naopak v posledním desetiletí nebyla k dispozici žádná inovace.

Tato investice tedy nejenže podporuje dlouho opomíjený segment terapeutického trhu v dentální sféře, ale hlavně obnovuje důvěru pacientů,“ říká Pierre Tangermann, jednatel firmy PerioTrap.

Pokud se postupující zánět neřeší, vytváří se i tzv. parodontální choboty. Každý zub má v této fázi svůj chobot (kapsu), ve které se hromadí bakterie, odumřelé buňky, zubní kámen a toxiny.
Pokud se postupující zánět neřeší, vytváří se i tzv. parodontální choboty. Každý zub má v této fázi svůj chobot (kapsu), ve které se hromadí bakterie, odumřelé buňky, zubní kámen a toxiny.

Vše je pod dohledem

V důsledku celoevropského projektu pod záštitou Rámcového programu Evropské unie pro výzkum a technický rozvoj je PerioTrap založen na mezinárodní síti a vynikající vědě, která sdružuje vědecké špičkové vědecké týmy napříč Evropou.

Na výzkumu spolupracují Mikrobiologický ústavu při Jagellonské univerzitě v Krakově, Institut parodontologie na Fakultě zubního lékařství Univerzity v Bernu a Farmaceutická technologická výzkumná skupina při Farmaceutickém ústavu německé Univerzity Martina Luthera.

Vědecká síť ale není ve své finální podobě, projekt je dále rozšiřován dalšími vědeckými instituty.

O i&i Prague

Biotechnologický inkubátor i&i Prague se zaměřuje na vyhledávání a podporu technologií vyvinutých v ČR a okolních státech.

i&i Prague se především věnuje inovacím v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a lékařských prostředků, pocházejících z akademických institucí. Společnost podporuje vytváření spin-off společností a investice do nich, a to v tzv. pre-seed nebo seed fázi. Dosud společnost podpořila více než 10 spin-off společností ze 4 zemí.

Léčba parodontitidy se odvíjí od stupně rozvinutí její závažnosti. U méně závažných a prvotních příznaků postačí pravidelné a důkladné čištění zubů a ústní dutiny a návštěva odborníka.
Léčba parodontitidy se odvíjí od stupně rozvinutí její závažnosti. U méně závažných a prvotních příznaků postačí pravidelné a důkladné čištění zubů a ústní dutiny a návštěva odborníka.

O PerioTrap

PerioTrap se zabývá vývojem inovativního protiinfekčního léčiva na léčbu paradentózy, zánětlivého onemocnění dásní způsobeného specifickými bakteriemi.

Ačkoli se jedná o běžnou indikaci spojenou s řadou komorbidit, které se v současné době týkají přibližně 30 % světové populace, na trhu zatím neexistuje účinná léčba.

PerioTrap vyvíjí lokálně aplikované léky s malou molekulou, které se zaměřují na nový cíl, jenž je přítomen pouze v patogenních bakteriích. Patogeny v biologické flóře zubní kapsy budou tedy selektivně odstraněny bez ovlivnění ochranného biofilmu.

Cílem PerioTrap je proto vymýtit kořen nemoci a nakonec obnovit důvěru pacientů.

Foto: wissen.de, eggerath.de, minimed.at
Související články
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami