V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní.
Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku.
Sen se stal skutečností
Stát se astronautem je dětským snem obrovského množství lidí, toužících po tom podívat se do vesmíru. Na dosah tohoto snu je nově i Čech Aleš Svoboda.
Tento stíhací pilot ze základny v Čáslavi vystudoval Univerzitu obrany v Brně a v armádě je od roku 2005. Před časem se společně s dalšími 200 Čechy přihlásil do projektu Evropské vesmírné agentury, zaměřeného na výběr nových astronautů.
A jako jediný z naší země uspěl, když byl v konkurenci asi 22 tisíc dalších lidí vybrán do záložní skupiny nového týmu evropských astronautů. „Pro mne to byl vždycky takový dětský sen.
Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám doteď,“ prohlásil.
Na orbitu i na Měsíc
Co to teď pro Aleše Svobodu vlastně znamená? Zatímco pětice hlavních astronautů se začne připravovat na první mise, členové rezervního týmu budou pokračovat ve stávajících zaměstnáních a do základní skupiny se zapojí v případě, že z ní někdo odejde.
Pokud by se na našeho astronauta v tomto směru usmálo štěstí, zamířil by na výcvik do Evropského centra astronautů v Kolíně nad Rýnem. A jakých misí by se v budoucnu mohl zúčastnit?
Ve hře jsou samozřejmě především cesty k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, na které se neustále vyměňuje posádka, a mnoho se očekává také od projektu Artemis. V rámci něj by měli astronauti na palubě lodi Orion zamířit po dlouhé době na Měsíc.