Řekne-li se ve dvacátém století příjmení Du Pont, každý Američan okamžitě ví, o které rodině je řeč. Málokterý zámožný rod má tak bohatou historii a jeho působnost sahá do tolika odvětví.
Když se 22. listopadu 1938 narodí Williamu Du Pontovi a Jean Austinové čtvrté dítě, následují bujaré oslavy. John Du Pont se brzy stane vzorným nositelem svého jména. Jako první jej však zanese i do kriminalistických análů.
Ptáci ve středu zájmu
Du Pont odmala touží po vzdělání. V domovské Pensylvánii nejprve absolvuje Haverfordovu soukromou školu a následně úspěšně projde několika univerzitami. Zajímá se především o zoologii. Ve středu jeho zájmu se nachází ptactvo.
Se svou ornitologickou skupinou objeví a popíše více než 20 nových druhů. V roce 1973 získává zasloužený doktorát přírodních věd na Univerzitě Villanova.
Manželství vydrží pár měsíců
John dlouho zůstane starý mládenec. Změní to až ve svých 45 letech díky sňatku s výrazně mladší Gale Wenkovou. Jejich pohádka však nemá dlouhého trvání. V jednom domě spolu vydrží necelého půl roku.
„Několikrát na mě mířil zbraní a vyhrožoval mi smrtí,“ argumentuje Wenková u rozvodového soudu. Dosáhne vyrovnání v hodnotě 5 000 000 dolarů (zhruba 150 000 000 korun). Multimilionáře Du Ponta však ani taková suma nerozhodí.
Zápasení má radši než koně
Dál se věnuje milovanému ptactvu a filatelii. Mimo to se čím dál výrazněji angažuje také v otázce sportu. Jeho rodina proslula především na poli chovu závodních koní, Du Ponta však přitahuje úplně jiné odvětví. Zajímá se o řeckořímský zápas.
Na svém rozlehlém pozemku si nechá postavit obrovské tréninkové centrum s názvem Foxcatcher. Jeho celková rozloha dosahuje téměř dvou kilometrů čtverečních.
Potřebuje opravdové šampiony
„Aby mě lidé začali brát vážně, musím přilákat opravdové šampiony,“ říká na jedné z porad se svými investory. Sportovní zápas je v Americe 80. let spojen především s bratry Markem a Davem Schultzovými.
Oba jsou olympijskými vítězi a několikanásobnými mistry světa ve svých váhových kategoriích. Du Pont získá nejprve mladšího a svobodného Marka, o něco později i Davea s manželkou a dvěma dětmi. Všichni na milionářských pozemcích bydlí.
Smrt matky ho nenávratně změní
Zhruba ve stejné době umírá Du Pontova matka. Jejich vztah byl sice velmi komplikovaný, už tak zádumčivého filantropa však tato smrt velmi poznamená. Větší emoce na sobě nedává znát a o to více se soustředí na sportovní úspěchy svých svěřenců.
Ze štědrého mentora se stává nesmlouvavý šéf. „Chci od tebe víc, slyšíš mě?“ řve často na jednotlivé zápasníky. Schultzovi nejsou výjimkou.
Dnes má mít volno
„Hned jsem zpátky, miláčku. Pokusím se zjistit, co mu chybí,“ usmívá se věčně dobře naladěný Dave na svou ženu Nancy 26. ledna 1996. Obleče si teplou bundu a na hlavu narazí huňatou čepici. Za chvíli klečí u svého auta s rukama od oleje.
Zrovna vytahuje další nářadí z připravené krabice, když na polní cestě zahlédne Du Pontův vůz. To snad ne, dnes mám mít volno, proběhne mu hlavou.
Sníh taje pod náporem krve
Auto zastaví pár metrů od něj. Na sedadle spolujezdce sedí vedoucí jeho ochranky. „Zdravím, šéfe,“ zavolá Dave na Du Ponta. Ten otevře okýnko a tváří se ještě podivněji než obvykle. „Co proti mně máš?“ odvětí. Vytáhne pistoli. Zmáčkne spoušť. Ozve se rána.
Překvapený Dave padá do závějí sněhu. Následují další výstřely. Nancy běží po schodech ke svému muži. Bodyguard stojí vedle auta. Nezmůže se na reakci. Du Pont odjíždí. Krev veleúspěšného zápasníka pohlcuje oslnivou bělobu kolem jeho těla. Zemře ještě před příjezdem sanitky.
Schizofrenik si trest zaslouží
Du Pont se zamkne ve svém domě. Dva dny vyjednává s policií po telefonu. Přesto skončí s pouty na rukou. „Usiloval o můj život, musel jsem se bránit,“ vysvětluje nejasný motiv svého jednání.
Obhájci ho popisují jako paranoidního schizofrenika, který nepochybuje o mezinárodním spiknutí proti své osobě.
„Mentálně není v pořádku, přesto ponese následky za vraždu třetího stupně,“ rozhodne soudce 25. února 1997. Příštích 30 let má v té době 58letý Du Pont strávit za mřížemi. Dne 9. prosince 2010 ve své cele umírá.