Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek…
Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, zachované z dávných dob, dokazují, že už ve 12. století př. n. l. byl v Číně tento lahodný nápoj znám a mimo jiné se jím například platily daně.
Z Číny se čaj rozšířil do okolních zemí, zejména do Japonska. Nejprve jako lék a někdy ve 12. století sem byly dovezeny první čajové keříky a vznikly první japonské čajové plantáže.
V 16. století byl čaj přivezen také do Evropy, nejprve portugalskými a později holanskými obchodníky. Přestože byl zpočátku dosti drahou novinkou, stal se brzy velmi oblíbeným. A to nejen ve Francii, ale především v Anglii.
Zprvu se pil hlavně v kavárnách, které byly vyhrazeny jen mužům, pak si ale našel cestu i do domácností. Pil se nejen samotný, ale i s mlékem nebo se smetanou. A ideálně s máslovými rohlíčky.
Zelený, polozelený nebo černý?
Mohlo by se zdát, že čajů existují desítky, možná stovky. Opak je ale pravdou, typy jsou ve skutečnosti jen tři: zelené, polozelené a černé. Všechny přitom pocházejí ze stejné rostliny, a to čajovníku.
Pouze způsob zpracování a podnebí, půda a nadmořská výška na místě, kde roste, určuje, jaký bude výsledný produkt. Většina černých čajů se pak míchá z více druhů tak, aby se sladila chuť, cena i jakost. I ta přitom někdy kolísá, dokonce i na stejné plantáži. Je to jednak vlivem počasí, ale i průběhem zpracování a způsobem přepravy.
Jak se pozná kvalitní čaj?
K nejkvalitnějším čajům patří bezpochyby ty sypané. V obchodech je jich ale nepřeberné množství a vyznat se v nich není úplně jednoduché. Říká se, že čaj, stejně jako víno, se musí takzvaně odpít, pár základních rad je ale určitě dobré znát.
Při výběru se řiďte hlavně barvou – měla by být svěží a jasná, vůní – ta musí být jednoznačně příjemná, ať už je to vůně sušeného sena, květinová, trávová, oříšková, nebo třeba sušeného ovoce.
Nesmí se v ní objevit žádný nepříjemný odstín jako plesnivá, připálená, zemitá. Výjimku tvoří čaje typu phuer a některé čaje lisované a pražené. Velmi důležitý je i celkový vzhled sušených čajových lístků.
Měly by mít přibližně stejnou velikost, ať jsou jakkoliv svinuté či zabalené. V zásadě pak platí, že čím čerstvější sklizeň, tím lepší.
Zázračné třísloviny
I čaje v nálevových sáčcích (především ty od anglických firem s dlouhou tradicí) však mohou být velmi dobré. A pochopitelně zdraví prospěšné.
Blahodárné účinky čajů jsou spojeny hlavně s polyfenoly neboli tříslovinami, které mají tak silný antioxidační účinek, že doslova vyhánějí z našeho těla přebytek volných radikálů.
Třísloviny ovlivňují i trávicí trakt, protože jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky. Především ale potlačují tvorbu enzymů přeměňujících škrob na glukózu, čímž napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi. Nejúčinnější jsou v tomto ohledu hlavně zelené čaje.
Stimulují mozek a podporují srdeční aktivitu
Ty mají podle mnoha výzkumů prokazatelně protirakovinné účinky. Působí také proti nemocem srdce a cév. “Látky obsažené v zeleném čaji mají kladný vliv na pružnost cév, působí protizánětlivě a podporují trávení.
Stimulují mozek a podporují srdeční aktivitu,” podotýká spisovatel Martin Possl, který se studiu čaje dlouhodobě věnuje. Ani s pitím zeleného čaje by se to však nemělo přehánět. Denně pár šálků, třeba dva nebo tři.
Poměrně vysoký obsah kofeinu totiž může zvýšit krevní tlak. Pokud si nejste jisti, jestli je pro vás čaj vhodný, poraďte se raději s lékařem.
Čeho je moc, toho je příliš…
Nezanedbatelný vliv má pravidelné pití zeleného čaje na tvorbu zubního kazu.
Fluór obsažený v čaji zabraňuje shlukování bakterií zubního plaku a tím snižuje riziko vzniku zubního kazu.Tuto schopnost má jak čaj zelený, tak čaj černý, polozelené samozřejmě nevyjímaje.
Ovšem přílišné pití černých čajů způsobí, že sice nebudete mít zubní kazy, ale zuby vám mohou nehezky zahnědnout.
Pomáhá s nachlazením i hubnutím
Výborným pomocníkem je zelený čaj i v případě hubnutí, snižuje totiž hladinu cukru a tuku v krvi.
V neposlední řadě je ho možné pít preventivně i jako ochranu proti nachlazení, v kombinaci se zinkem a vitainem C přináší úlevu i při virových onemocněních dýchacích cest.
Obzvláště na podzim a o Vánocích je ideální doba na jeho pití, protože pročistí organismus od škodlivých látek, které jste do těla přijímali spolu s alkoholem, tučným jídlem a sladkostmi.
Věděli jste, že…?
• čaj se stal jedním ze symbolů americké revoluce, když byla v Bostonském přístavu, na protest proti celmím předpisům, naházena do moře spousta bedniček čaje při takzvané Boston tea party?
• v japonském kraji Schizouka byl zjištěn nejnižší výskyt rakoviny z celého Japonska? V tomto kraji se nachází největší čajová plantáž.
• Arabové a Turci nalévají čaj do malých skleniček z velké výšky? Je to proto, že saponiny obsažené v čajových lístcích čaj napění a pěna na čaji údajně přináší štěstí.