Domů     Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
22.2.2024

Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví.

Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky.

Po jejich útěku na ulici se přiřítí vůz a kola jen hvízdají. Všichni chvatně nasednou a mizí neznámo kam. To je v kostce největší loupež šperků ve francouzské metropoli před 14 lety. Škody se pohybují kolem 2 miliard v českých korunách.

Policisté podstupují zdlouhavou mravenčí práci a nemají se skoro čeho chytit. Po řádění profesionálů je Paříž i známá šperkařská firma Harry Winston v šoku.

Nejenom, že se tu prodávají nejdražší šperky, ale je to také dědictví klenotníků, kteří pracovali pro francouzského císaře i ruského cara.

Slavné klenotnictví

Klenotnictví a šperkařství Harry Winston zakládá stejnojmenný podnikatel v roce 1932. Jde ve šlépějích otce, který je roku 1920 nucen emigrovat z rodné Ukrajiny.

Dnes má jeho zlatnictví luxusní pobočky po celém světě, ale už z dílen zlatníkových předků vycházejí skutečné rarity.

Náhrdelníkem od zručných řemeslníků se může pochlubit třeba Anastázie Nikolajevna, dcera posledního cara, nebo Marie Luisa, habsburská princezna a druhá manželka císaře Napoleona.

Jeho šperkařská říše se začala formovat v roce 1926, když získal kolekci šperků Arabella Huntington za 1,2 milionů USD. Ženu železničního magnáta Henryho E. Huntingtona, Arabellu, okouzlovaly nejprestižnější kolekce šperků té doby.

Většinou pocházely od pařížských zlatníků, jako byl například luxusní šperkařský dům Cartier.“ dodávají odborníci. Podnik nyní vede syn Harryho Ronald. Není se čemu divit, že obchod přitahuje lupiče jako zralá hruška vosy.

Vyhlášené klenotnictví lákalo zloděje jako med.
Vyhlášené klenotnictví lákalo zloděje jako med.

Blesková akce

4. 12. 2008 je skutečně jeden z obchodů značky Harry Winston vykraden. Jedná se o pobočku v noblesní pařížské čtvrti Avenue Montagne nedaleko Champs Elyseé.

2 pachatelé si nasazují dámské paruky a s připravenými zbraněmi vtrhnou jako uragán do klenotnictví, kde sráží některé zaměstnance i zákazníky k zemi, zatímco další slouží jako hlídka před výlohou.

Stačí jim několik minut a odnášejí si zboží v hodnotě 80 milionů eur. V přepočtu na naše koruny se tehdy jedná o více než 2 miliardy. Jsou velmi dobře informovaní, protože znají některé prodavače jménem, nemluvě o dobře utajených skrýších.

Tehdy je v obchodě přítomno asi 15 civilistů. Někteří z nich si vybavují, že pachatelé mezi sebou prohodí pár slov v cizím jazyce.

Bez komentáře

Po loupeži kriminálníci naskakují do připraveného vozu a mizí doslova jako pára nad hrncem. Celá čtvrť je z toho v šoku a policie na dotazy novinářů odpovídá převážně:

„Bez komentáře!“ Obchod později raději sklidí, co zbylo ve vitríně, a ponechává pouze dva řetězy a dvoje hodinky. I rok předtím bylo klenotnictví vykradeno, ale předchozí škoda činí pouhých 10 milionů eur.

To sice stačí na jeden z největších lupů ve Francii, ale zdaleka ne na lupičský kousek z prosince roku 2008. Případem se začíná zabývat speciální policejní brigáda pro potlačování banditismu.

Kromě výslechu svědků se věnují hlavně studiu videozáznamů a poplašných systémů napojených na centrálu ve Švýcarsku.

Policisté se podle francouzských médií domnívají, že mají co do činění s „velkými profesionály“, a nevylučují žádnou možnost včetně té, že pachatelé jsou z východní Evropy, která se podle nich stala „novým eldorádem pro pašeráky,“ sdělují zahraniční média.

Obtížné vyšetřování

Úřady ale předem počítají s tím, že vyšetřování bude obtížné stejně jako vyšetřování loupeže z předchozího roku, nebo dokonce neúspěšné. Pojišťovna, s níž má Harry Winston smlouvu, vypisuje za informaci vedoucí k ukradenému zboží odměnu 390 tisíc eur.

Jeden ze specialistů na podobné zločiny se dává slyšet, že klenoty, jež jsou v nynějším stavu zcela neprodejné, lupiči zkrátka rozeberou a kameny prodají za podstatně nižší částky na černém trhu.

Mouloud Djennad (vpravo), který pracoval v obchodě jako člen ochranky, při procesu v Paříži roku 2015.
Mouloud Djennad (vpravo), který pracoval v obchodě jako člen ochranky, při procesu v Paříži roku 2015.

20 lidí zatčeno

Daleko horší ale je hledat jehlu v kupce sena. V červnu následujícího roku policie zatýká hned dvacet podezřelých z prosincového vloupání a nalezne i část klenotů.

Vyšetřovatelům neunikne informace, že se chystá prodej kradeného zboží, které má u sebe jistý přechovávač z ciziny. „Údaje o počtu zadržených se liší.

AFP píše o asi dvaceti, AP o 25 a podle internetových stránek listu Le Journal du Dimanche gratulovala francouzská ministryně vnitra Michele Alliot-Marie vyšetřovatelům k zadržení 29 podezřelých. Údajně jde o lidi ve věku 22 až 67 let.

Několik z nich jsou ženy,“ zní přesná zpráva tisku. Policie při zatýkání zabavuje rovněž střelné zbraně a 250 000 eur v hotovosti. Původně měla podezření, že jsou do vloupačky také zapleteni členové nechvalně známého gangu Růžoví panteři.

Nyní se zdá, že jejich podíl na akci lze vyloučit. Další část lupu je nalezena v roce 2011. V pařížském kanálu tehdy policisté objevují 19 prstýnků a tři sady náušnic.

Foto: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a