Teplota kolísá mezi +121 a -233 ºC, kolem sviští mikroskopické meteoroidy rychlostí 27 000 km/h. Smrt přichází do 20 sekund a poslední vzpomínka patří vlastnímu masu expandujícímu na dvojnásobek. Že šaty dělají člověka neplatí nikde víc než v drsném vesmírném vakuu.
Za posledních 40 let od mise Apollo se toho na poli přetlakových kosmických obleků mnoho nezměnilo – měsíční skafandr A7L zůstává nepřekonanou metou. To by ale nemuselo platit dlouho. NASA pokukuje po asteroidech i Marsu. Ani jedno z toho se neobejde bez dokonalejší výstroje.
Boeing Blue: Modrá je dobrá
Než se ale astronauti dostanou k vlastnímu průzkumu vesmíru, musí přežít start kosmické lodi. Proto NASA podporuje i vývoj obleků určených k pohybu na palubě.
Soukromá firma Boeing vyrukovala se svým skafandrem Boeing Blue určeným pro pohyb uvnitř soukromé lodi Starliner. Jasně modrý kousek váží jenom 9 kg, což je téměř poloviční úspora od předchozích modelů. Materiál je ohebnější a lépe odvádí tělesné teplo.
„Je určitě mnohem lehčí, lépe sedí a je jednodušší na obsluhu, což se vždycky hodí,“ shrnuje americký astronaut Eric Boe.
SpaceX: Inspirace superhrdiny
Konkurent Boeingu, společnost SpaceX, se vydává jinou cestou. „Chtěli jsme vytvořit něco, co lidé uvidí a řeknou si, že tohle chtějí mít na sobě,“ říká ředitel společnosti Elon Musk.
Obrátí se proto na Hollywood, konkrétně na Joseho Fernandeze, tvůrce filmových kostýmů pro superhrdiny jako je Batman nebo Black Panther.
Ačkoliv je líbivý výsledek určený pouze pro pohyb na palubě lodi, od února 2018 v něm cestuje sluneční soustavou figurína Starman, usazená v červeném elektromobilu Tesla Roadster.
Bio Suit: V hlavní roli flexibilita
Jedním z neprogresivnějších návrhů je Bio Suit profesorky Davy Newmanové z MIT, určený pro otevřený průzkum mimo bezpečí mateřské lodi. Jeho minimalistická elegance už na první pohled převyšuje současné neohrabané „dupačky“.
Tradiční stokilový oblek v nulové gravitaci sice nic neváží, během tréningu na Zemi ale způsobuje astronautům bolestivá zranění ramen. Bio Suit váží jen zlomek váhy současné výstroje, přesto je určen do nejdrsnějšího terénu cizích planet.
Na tělo totiž nevytváří tlak pomocí plynu, ale použitými materiály – slitinami s tvarovou pamětí a elastickými vlákny. „Terén Marsu představuje výzvu. Průzkum bude vyžadovat maximální mobilitu astronautů a tu Bio Suit poskytne,“ dodává profesorka.