Výskyt syndromu spánkové apnoe v populaci stále stoupá. Jedná se o vážnou poruchu spánku, při níž člověk ve své podstatě přestává dýchat. Jak moc je tato nemoc nebezpečná? Existují účinná léčba?
Zajímavosti:
nejvíce postihuje dospělé ve věku mezi 40.–60. rokem
3x častěji se objevuje u mužů než u žen
na světě postihuje 4 % obyvatel
spánkovou apnoí trpí častěji Afroameričané a Hispánci
syndrom se může vyskytnout i u dětí, které chrápou
Syndrom obstrukční spánkové apnoe
Tato nejběžnější forma spánkové apnoe je způsobena mechanickým uzavřeným dýchacích cest v krku nebo nosu během spánku. Zatímco spíme, svaly v horní části krku se uvolňují, ale průchod zůstává otevřený do takové šířky, aby mohl proudit vzduch do plic.
V případě částečného zablokování dýchacích cest lidé hlasitě chrápou, když dojde ke kolapsu svalů. Vzduch pak musí protékat úzkou dýchací cestou v zadní části krku.
Když jsou dýchací cesty úplně zablokovány
Někteří lidé mají úzké dýchací cesty, takže i když se uvolní svaly v krku, vzduch se do plic nemůže dostat. V důsledku toho může člověk přestat dýchat i na více než 10 sekund.
Pokud mozek vyhodnotí, že nastaly problémy s dýcháním, probudí se z hlubokého spánku a stimuluje svaly v zadní části krku, aby zprůchodnil dýchací cesty. Jinak by došlo k udušení nebo lapání po dechu.
Diagnostika problému
Většina lidí si během spánku problémy s dýcháním neuvědomuje. Aby lékař stanovil přesnou diagnózu, musí nejprve zkontrolovat ústní a nosní tkáně, a následně provést spánkový test, který se nazývá polysomnogram (PSG).
Polysomnogramový přístroj monitoruje mozkové vlny, svalové napětí, pohyb očí, dýchání, tepovou frekvenci, hladinu kyslíku v krvi, chrápání a lapání po dechu.
Příznaky související s obstruktivní spánkovou apnoe
hlasité chrápání
dušení a lapání po dechu
ospalost během dne
Další příznaky:
ranní bolesti hlavy
neosvěžující spánek
po probuzení sucho v ústech
nadváha
podrážděnost
změna chování
deprese
problémy se soustředěním
časté močení v průběhu noci
Léčba spánkové apnoe
Pokud se spánková apnoe neléčí, zvyšuje se riziko srdečního infarktu, srdeční arytmie nebo impotence. Existují čtyři druhy léčby spánkové apnoe.
Režimové opatření – pokud se jedná o mírnou spánkovou apnoi, doporučuje se snížit hmotnost (pokud má člověk nadváhu), spát na boku a vyhnout se alkoholu.
Pomoci mohou také antihistamika a pomůcky na spaní, které usnadní krku, aby zůstal otevřený, i když spíme.
Trvalé přetlakové dýchání – toto je nejběžnější léčba. Jde o trvalý přetlak aplikovaný nosní maskou do dýchacích cest, což nutí dýchací cesty, aby zůstaly otevřené.
Konzervativní terapie – Tato léčba spočívá v zavedení stomatologického přístroje, který předsunuje dolní čelist a zvedá měkké patro. Pomáhá také chránit jazyk před zapadnutím do krku.
Operace – chirurgický zákrok spočívá v odstranění anatomické přepážky. Jsou zde zahrnuty plastiky nosních přepážek, odstranění nosních polypů nebo zbytnělé nosní sliznice, popřípadě odstranění krčních mandlí.