Jak známo, historii píší vítězové. A tak se některé detaily z válek poněkud překroutí, aby jim vyhovovaly.
Pokud se určitá lež omílá dost dlouho, vznikne mýtus, o jehož pravdivosti dnes většina lidí nepochybuje.
1.Kalvárie s Hannibalovými slony
Jedna z nejslavnějších válečných scén líčí kartaginského generála Hannibala (247 – 183 př. n. l.), jak překračuje Alpy s armádou na slonech.
Hlavním účelem je vystrašit Římany. Podle historiků je to ale hodně nadnesená historka, možná zcela smyšlená.
Přikrášlili ji doboví římští autoři, kteří chtěli z Hannibala udělat hrůzu nahánějícího nepřítele, aby jeho konečná porážka proslavila římské vojevůdce. Většina slonů ani nepřežila přechod Alp.
2. Skotové bojovali ve středověku proti Angličanům v kiltech
Historici dávno vědí, že kilt se u Skotů objevil mnohem později, až v 16. století, navíc byl součástí většího plédu s opaskem. Moderní kilt v podobě sukně vymyslel dokonce Angličan až někdy počátkem 18. století.
Historik Fergus Cannan, odborník na středověkou výzbroj, pátral po skotských uniformách. Podle něj se skotští válečníci ve středověku oblékali do žlutých tunik, barvených močí.
3. Američtí vojáci byli ve válce za nezávislost silně motivovaní
Jedna z nejrozšířenějších legend o Americké revoluci z let 1775 – 1783 tvrdí, že američtí vojáci se nadšeně zúčastnili bojů za nezávislost proti Angličanům a byli hotovi za svou novou vlast položit život.
Po přihlášení prvních dobrovolníků se ale stane verbování nových vojáků pro generála George Washingtona (1732 – 1799) noční můrou. Většina jsou původně farmáři a uživení rodiny je pro ně důležitější než touha po svobodě.
4. Drsné podmínky Versailleské smlouvy pro Německo vedly ke 2. světové válce
Hlavním důvodem, proč začala 2. světová válka, byl údajně fakt, že Německo bylo téměř na kolenou.
Měly ho srazit drsné podmínky Versailleské mírové smlouvy z roku 1919. To prý vedlo k hlubokému zoufalství lidí, které umožnilo Hitlerovi převzít vládu a zahájit válečné tažení Evropou.
Už se ale zapomíná, že nacisté nikdy nezískali dostatek hlasů pro zvolení Hitlera kancléřem. Získat moc se mu podařilo hlavně díky zákulisním dohodám, lstím a úskokům. Údajně tvrdé podmínky Versailleské smlouvy ho do křesla kancléře nevynesly.
5. USA vstoupilo do 2. světové války až po napadení Pearl Harboru
Je sice pravda, že USA oficiálně vyhlásily Japonsku válku 7. prosince 1941 až po napadení americké námořní základny Pearl Harbor Japonci, ale ve skutečnosti Američané vypověděli Japonsku neutralitu daleko dříve.
Prezident F. D. Roosevelt (1882 – 1945) s ním nařídil přerušit hospodářské styky, včetně blokády dovozu ropy.
Zatímco bylo těžké přesvědčit americkou veřejnost o tom, aby se Státy znovu zapojily do světové války, USA fakticky bojovaly ve stínové válce proti státům OSY léta před napadením Pearl Harboru.