Není to moc příjemná představa, že bychom se museli odstěhovat z naší planety. Zatím to snad nehrozí, ale někdy v budoucnu, kdoví.
Zásadní otázkou je, kde nový domov hledat?
Naše technologie nás zatím poněkud omezují, můžeme cestovat nanejvýš po sluneční soustavě. Tým vědců z Portorické univerzity pečlivě prohlédl všechna zdejší větší tělesa. Na základě svých poznatků pak sestavil žebříček jejich obyvatelnosti.
Odborníci se zaměřili především na teplotu, složení atmosféry, klima a vlhkost.
Hlavní důraz přitom kladli na teplotu a vlhkost, protože obě veličiny lze podobně jako na Zemi nejsnáze změřit. Jako základní činitel jim vyšla takzvaná standardní primární obyvatelnost.
Čím vyšší je tento ukazatel, tím lépe by se dané těleso dalo kolonizovat a tím lépe by se zde lidé mohli usídlit. Například Země má v současné době index obyvatelnosti 0,7.
Kam by se tedy lidstvo mělo podle závěrů této studie v případě nouze uchýlit? Na Saturnův měsíc Enceladus. Nikoliv však na jeho povrch, ale do jeho podzemí. Na povrchu Enceladu je jen velmi řídká atmosféra, tlak je zde vlastně neměřitelný.
Index obyvatelnosti Enceladu má podle vědců velmi slušnou hodnotu: 0,4. Má to však jeden háček – oblasti pod povrchem Enceladu jsou jen obtížně přístupné. Až za Enceladem se v pomyslném žebříčku nových domovů objevila Europa a bronz patří Marsu.
Ten doplatil především na své suché prostředí, i když poslední obejvy naznačují, že nějaká voda se nachází i na rudé planetě..