Domů     Bismarckův obratný tah: Podvod s depeší popostrčil Francii vstříc porážce
Bismarckův obratný tah: Podvod s depeší popostrčil Francii vstříc porážce
1.5.2019

1. září 1870 zavlál nad francouzskou pevností Sedan bílý prapor. Francie se vzdala mnohem silnější německé armádě. Právě tento okamžik na dlouhou dobu určil, kdo bude hrát na evropské politické scéně prim.

Země galského kohouta se stáhla do pozadí a Německo začalo své vítězné tažení kontinentem.

Výsledek prusko-rakouské války, která skončila roku 1866 porážkou rakouské armády, nebyl Francii zrovna po chuti. Pruské vítězství totiž Francouzi nepřímo považovali za vlastní fiasko.

Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl při mírovém vyjednávání mezi Pruskem a Rakouskem vystupovat jako prostředník.

Fiasko po francouzsku

Za tuto roli si nárokovat území ležící na levém břehu Rýna. Neuspěl.

Francouzi neuspěli ani při vyjednávání, při kterém hlásali, že „za Belgii a Lucembursko (jejich území) budeme souhlasit s připojením jihoněmeckých států k Severoněmeckému spolku (vznikl po prusko-rakouské válce roku 1866 – pozn. red.)“. Dalším pokusem Francie, jak omezit vliv Pruska na evropské politické scéně, se stala snaha uzavřít spojenectví s Rakouskem a Itálií. Případná koalice měla za cíl izolovat Prusko.

Tajnou dohodu znal každý

Napětí mezi Pruskem a Francií rostlo. Pruský kancléř Otto von Bismarck (1815–1898) čekal na vhodný okamžik, který by se mohl stát impulzem pro rozpoutání války. Ten přišel roku 1868, kdy španělští povstalci svrhli svoji královnu Isabelu II. (1830–1904).

Místo ní se jako regent ujal vlády generál Francisco Serrano y Dominguez. O novém kandidátovi na trůn se vedly na evropských dvorech žhavé debaty.

Napoleon III. dával přednost portugalskému princi Ferdinandovi II. (1816–1885), Bismarck ovšem tajně podporoval prince Leopolda Hohenzollernského (1835–1905). Když na veřejnost prosákly informace o tajné dohodě, vzbudily hlavně ve Francii obrovské pozdvižení.

Napoleon III. je jedním z nejdůmyslnějších panovníků novověké Francie.To mu však k udolání německé hrozby nestačí.
Napoleon III. je jedním z nejdůmyslnějších panovníků novověké Francie.To mu však k udolání německé hrozby nestačí.

Požadavky smete ze stolu

Hohenzollernové za Rýnem, Hohenzollernové za Pyrenejemi! Francie je obklíčena!“ psal dobový francouzský tisk. Bismarck jásal. Plány šly podle jeho představ.

Francouzský vyslanec hrabě Vincent Benedetti (1817–1900) zatím tlumočil pruskému králi Vilémovi I. (1797–1888) požadavek, aby Prusko poskytlo záruky, že se Hohenzollernové vzdají nároků na španělský trůn.

„Leopold je plnoletý a navíc svéprávný,“ smetl pruský král požadavky Francouzů ze stolu.

Zfalšovat? To nebude třeba…

Svému kancléři pak poslal Vilém I. 13. července 1870 z lázní Ems v dnešní spolkové zemi Porýní-Falcko telegram, ve kterém ho informoval o odmítnutí francouzské žádosti. Mazanému Bismarckovi tím dal ale do rukou trumf.

„Bismarck využil tuto příležitost, kterou mu neobratnost francouzské diplomacie vlastně sama vložila do rukou, a po určitém zkrácení (nikoli však zfalšování, jak se někdy mylně tvrdí) telegramu o Vilémovy smířlivé fráze tuto emžskou depeši poskytl severoněmeckému ústřednímu listu Norddeutschen Allgemeinen Zeitung,“ vysvětluje současný český historik Vladimír Kupka.

Pár slov způsobilo bouři

Publikovaný text vyzníval, jako by vyslanec skrytě vyhrožoval válkou, pokud nedojde ke splnění jeho požadavků. Rozzuřená francouzská vláda 19. července 1870 vyhlásila Prusku válku.

„Francie se nechala Bismarckovým obratným postupem vmanévrovat do role útočníka,“ dodává Kupka. Bismarck sklízel ovoce svého diplomatického úsilí.

V roce 1866 po vítězné válce s Rakouskem uzavřel smlouvy s jihoněmeckými státy a pojistil si tak jejich loajalitu. Dohody začaly platit okamžikem vyhlášení ozbrojeného konfliktu – a ten právě nastal.

Kancléř Otto von Bismarck se prokáže jako otřelý politik, sám sebe dokonce považuje za chytřejšího než je císař Vilém.
Kancléř Otto von Bismarck se prokáže jako otřelý politik, sám sebe dokonce považuje za chytřejšího než je císař Vilém.

Půlmilionová armáda

Proti Francii teď nestáli jenom vojáci z Pruska a severu Německa. Rukovali i muži z Bavorska, Bádenska a Württemberska.

Dohromady vytvořili sbor půlmilionové armády, kromě toho se připravilo do boje ještě 160 000 záložníků a situaci jistil 190tisícový sbor zemské domobrany. Francouzská armáda na tom byla o poznání hůř.

Z jejího stavu 370 000 mužů se jich 60 000 zrovna nacházelo v Alžírsku, dalších 6000 v Římě. Připraveno k boji bylo jenom něco málo přes 300 000 mužů.

235 000 vojáků nestačí

Snažili se proto doplňovat stavy, jenže to jen způsobilo další zmatky, kvůli kterým nakonec nastoupilo pouhých 235 000 vojáků. 29. července 1870 se vrchního velení ujal sám císař Napoleon III., jemu se podřídili dva velitelé.

Alsaské armádě velel francouzský maršál Patrice Mac Mahon (1808–1893), lotrinské maršál François Achille Bazaine (1811–1888).

Armádní sbor v troskách

Když 28. července do Mét dorazil císař Napoleon III., aby převzal vrchní velení, nenalezl zde ani jeden armádní sbor v předepsané síle a ve stavu schopném operačního nasazení,“ líčí kritickou situaci v důležitém uzlu francouzské obrany historik Kupka.

Francouzská armáda plánovala invazi na jih Německa, ovšem čáru přes rozpočet jí už během srpna udělaly porážky v bitvách u Woerthu a Forbachu na německo-francouzských hranicích.

Porážka Francouzů umetla cestičku ke sjednocení Německa.
Porážka Francouzů umetla cestičku ke sjednocení Německa.

Raději se stáhneme!

Napoleon proto nakonec upustil od útočných plánů a soustředil se jenom na obranu podél francouzských hranic. Rychle pochopil, že proti Němcům nemá šanci, a proto se rozhodl vyklidit 7. srpna pozice na řece Mosele a se svými maršály jednal o obraně Mét.

Po poradě se armáda maršála Mac Mahona stáhla do Châlons-sur-Marne na severovýchodě Francie poblíž francouzsko-německých hranic. Bazainova armáda zůstala u Mét a měla za úkol zabránit za každou cenu Němcům, aby pronikli dál na francouzské území.

Vypukne revoluce?

Německým armádám ale netrvalo dlouho a začátkem srpna se jim stejně podařilo obranu prolomit. Pronikli na území Alsaska a Lotrinska. Armádu maršála Bazaina odřízli od ostatních jednotek v pevnosti Méty.

Druhá část armády pod velením maršála Mac Mahona se připojila k císařským jednotkám. Obě potom chtěly ustoupit k Paříži. Jenže Pařížané se bouřili. Požadovali po svých vojácích vítězství. Nechybělo mnoho, aby ve francouzském hlavním městě vznikla další revoluce.

Hrdost a pýcha je ta tam. Francouzi utrpí porážkou s Prusy šok.
Hrdost a pýcha je ta tam. Francouzi utrpí porážkou s Prusy šok.

Muži šli jako na jatka

Vojsko maršála Mac Mahona se proto obrátilo zpátky k Métám a snažilo se zachránit, co se dá. Jenže Němci mu nedali šanci. Armádu vtlačili do kotliny mezi řekou Mázou a belgickou hranicí u města Sedan. 1. září 1870 začali ve čtyři hodiny ráno pálit proti ní.

Ve prospěch Němců hrály lepší palebné pozice i početní převaha dělostřelectva. V průběhu dne bylo stále jasnější, že Francouzi proti uzavřenému kruhu osmi set pruských děl nemají šanci. Francouzské jezdectvo se čtyřikrát pokusilo prorazit německou linii.

Neúspěšně. Šlo jako zvířata na jatka.

Zůstávám dobrým bratrem

Krvavé boje trvaly až do 16 hodin. Císař Napoleon III. přikázal za naprosto bezvýchodné situace vyvěsit bílou vlajku. „Smrt na bojišti je krásná, ale jen v básních,“ přiznal císař svoji porážku a pruskému králi Vilémovi poslal dopis s textem:

Můj drahý bratře, jelikož jsem nedokázal zemřít uprostřed svých vojsk, nezbývá mi než odevzdat svůj kord Vašemu Veličenstvu. Zůstávám Vašeho Veličenstva dobrým bratrem. Napoleon“. 2. září 1870 Francouzi podepsali kapitulaci.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Helena Stejskalová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Historie
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
lifestyle
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni! Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz